Kangasala-Jukola 2019, Jukolan Viesti

Situation in relay 2. leg Intermediate 7,2 km

1NORNydalens SK (7)1:46:43Anders Nordberg41:02
2FINTampereen Pyrintö (14)+12Severi Kymäläinen41:10
3SWEStora Tuna OK (8)+14Henrik Johannesson41:29
4NORIL Tyrving (11)+15Björn Ekeberg39:57
5FINTurun Metsänkävijät (33)+16Martins Sirmais41:12
6NORFredrikstad SK (15)+17Hans Petter Mathisen41:27
7FINMS Parma (22)+1:10Arto Talvinen42:23
8FINIkaalisten Nouseva-Voima (31)+1:36Lauri Oikarinen42:43
9NORBäkkelagets SK (40)+1:45Carl Godager Kaas42:53
10NORKristiansand OK (57)+1:46Marius Aurebekk43:09
11SWEIFK Göteborg (2)+1:52Andreas Sölberg43:06
12SWETullinge SK (161)+2:20Tomas Krivda43:09
13FINKalevan Rasti (6)+2:22Hannu Airila42:50
14SWEPan-Kristianstad (43)+2:23Simon Wikström43:08
15FINKoovee (1)+2:27Joni Hirvikallio43:25
16FINRajamäen Rykmentti (62)+2:27Hannu-Pekka Pukema43:22
17SWEOK Kåre (56)+2:29Remo Ruch43:29
18FINLynx (23)+2:30Antti Parjanne43:13
19FINHiidenkiertäjät (10)+2:33Oskari Liukkonen43:08
20SWEIFK Lidingö SOK (19)+2:35Andreas Hall43:36
21FINPaimion Rasti (3)+2:36Vili Niemi43:39
22SWEJärla Orientering (32)+2:37David Bejbom43:36
23NORFrol IL (17)+2:39Isak Bergset43:25
24FINLahden Suunnistajat -37 (50)+2:44Petteri Huikko43:48
25SWEMalungs OK Skogsmårdarna (9)+3:00Ludvig Åhlund43:55
26FINAngelniemen Ankkuri (35)+3:12Pekka Hyvönen43:41
27FINKalevan Rasti 2 (84)+3:55Jarkko Huovila44:57
28NORHalden SK 2 (63)+4:01Viktor Wassen45:05
29SWEÄrla IF (42)+4:25Viktor Larsson43:52
30SWEOK Tisaren (27)+4:27Daniel Attås45:18
31NORNTNUI 2 (76)+4:39Herman Ryen Martinsen45:44
32SWERehns BK (69)+4:40Fredrik Ingelsson46:02
33SWEKFUM Örebro OK (135)+4:45Oskar Arlebo45:42
34NORHalden SK (4)+4:46Emil Wingstedt45:29
35SWEIK Hakarpspojkarna 2 (97)+4:48Gustaf Sparrevik44:16
36SWENyköpings OK (94)+4:51Ludvig Ek45:47
37SWEOK Linne (13)+5:18Jan Troeng44:39
38SWEIK Hakarpspojkarna (36)+5:20Markus Hederskog45:59
39SWESödertälje Nykvarn Orienter (5)+5:22Johan Ek Larsson45:05
40SWEMalungs OK Skogsmårdarna 2 (136)+5:24Oskar Sandberg44:47
41NORNTNUI (12)+5:30Håkon Raadal Björlo46:12
42SWEKils OK (141)+5:34Olof Skoglund46:34
43FINTurun Metsänkävijät 2 (34)+5:36Gleb Tikhonov45:14
44RUSKuzmolovo OS (53)+5:38Sergei Gorokhov45:02
45SWEIFK Göteborg 2 (44)+6:13Jens Wängdahl45:42
46SUIOLV Baselland (28)+7:32Kaspar Hägler48:29
47SWEIFK Moras OK (41)+8:57Per Harald Havnen Johansen47:16
48SWESödertälje Nykvarn Orienter 2 (58)+8:59Johan Giberg45:14
49FINHiidenkiertäjät 2 (54)+9:02Tomi Närvä48:43
50LTUIGTISA (38)+9:02Vilius Aleliunas45:49
51SWEOK Denseln (48)+9:04Erik Ivarsson Sandberg45:23
52SWESävedalens AIK (64)+9:04Sergey Fedatsenka47:27
53SWEHagaby GoIF (30)+9:06Love Sintring47:35
54DENOK Pan Århus (67)+9:07Emil Ahlbeck44:02
55NORLillomarka OL (85)+9:07Alasdair McLeod48:42
56SWEStora Tuna OK 2 (55)+9:09Anton Forsberg47:39
57FINKoovee 2 (98)+9:10Parkkinen Jarno47:35
58SWEIFK Göteborg 3 (133)+9:14Fredrik Löwegren46:03
59FINNavi (21)+10:42Olli-Markus Taivainen45:23
60FINHelsingin Suunnistajat 2 (65)+10:45Ville Mannonen43:03
61NORIL Tyrving 2 (105)+10:46Ivar Lundanes45:35
62FINTurun Suunnistajat (78)+10:50Mikko Huhtinen46:16
63FINHelsingin Suunnistajat (18)+10:54Arttu Syrjäläinen46:19
64SWEOK Kolmården (66)+10:57Oskar Leinonen45:07
65NORFreidig SPK (143)+11:05Oliwer Lundberg46:40
66FINValkeakosken Haka (116)+11:32Timo Saarinen52:21
67SWESundbybergs IK (204)+11:43Niklas Carlsson45:51
68FINVaajakosken Terä (20)+12:02Petri Saari48:17
69SWEBergnäsets AIK (131)+12:04Joar Svartholm47:49
70SUIOl Norska (52)+12:04Jonas Geissbühler47:50
71FINOK Trian (51)+12:07Topi Penttinen44:16
72FINPaimion Rasti 2 (61)+12:11Ari-Pekka Joensuu43:29
73FINNavi 2 (211)+12:14Marko Manninen50:21
74FINOK77 (132)+12:16Eljas Talja50:22
75NORFrol IL 2 (119)+12:17Carl Petter Lyngen50:38
76FINVehkalahden Veikot (26)+12:28Tero Föhr45:59
77SWEMarkbygdens OK (149)+12:32Albin Andersson51:01
78SWEOK Hällen (71)+12:36Peter Öberg44:36
79NORNydalens SK 2 (39)+12:55Anders Vister43:25
80SWEFinspångs SOK (156)+13:01Per Lindman46:51
81SWEVäxjö OK (100)+13:07Lukas Lundgren53:51
82NORNTNUI 3 (127)+13:10Martin Borge Heir48:34
83SWEOK Linne 2 (59)+13:11Niklas Aldén43:57
84SWEOK Orion 3 (993)+13:12Nils Hammarby Grip51:32
85FINSuunta-Sepot (176)+13:18Jaakko Mäkelä49:11
86SWEAttunda OK (95)+13:19Oskar Daniels44:47
87FINHelsingin Suunnistajat 3 (150)+13:25Miika Tala50:20
88SWELinköpings OK (79)+13:34Erik Martinsson45:34
89SWEGöteborg Majorna OK 2 (81)+13:39Anders Hedberg49:02
90FINMS Parma 2 (90)+13:40Aaro Julkunen47:28
91FINTampereen Pyrintö 2 (25)+13:47Aleksi Sorsa45:17
92NORVaregg IL (172)+13:51Kristian Rykkje54:25
93NOR1664 AKP Jagers (318)+13:52Emil Jönsson50:48
94SWEÄrla IF 2 (170)+14:22Viktor Silvemark45:51
95FINIkaalisten Nouseva-Voima 3 (408)+14:45Ville Parkkinen50:09
96CZETesla Brno CZE (1038)+15:26Adam Chromy47:23
97SWESävedalens AIK 2 (139)+15:30Evgenij Zhavovskij49:23
98FINJämsän Retki-Veikot (118)+15:32Topias Helminen53:41
99NORKonnerud IL (242)+15:45Aslak Heimdal53:56
100RUSNord West (68)+16:45Nikita Stepanov48:40
101SWEOK Hällen 2 (255)+16:45Hugo Kindborn55:13
102FINHiisirasti (29)+16:47B. Sergei Detkov53:03
103SWEOK Ravinen 3 (166)+16:54Hannes Svahn53:06
104SWEResultat AB (74)+16:58Isak Bergman49:13
105SWEHestra IF (75)+17:03Johan Thörnrot47:54
106NORFredrikstad SK 2 (155)+17:10Sindre Östhagen49:31
107FINLynx 2 (121)+17:47Juha-Matti Huhtanen52:18
108NORAsker SK (547)+18:01Sondre Ytterbö53:50
109FINRastikarhut (312)+18:01Valtteri Lahti57:16
110FINRaja-Karjalan Suunnistajat (234)+18:10Jani Kiuru55:55
111FINKoovee 3 (128)+18:33Miika Suominen49:54
112FINKalevan Rasti 3 (199)+18:39Oskari Silvennoinen49:54
113RUSOrienta Moscow Compass (124)+18:42Boris Zverkov54:59
114FINEspoon Suunta (45)+18:50Rinat Gabitov52:30
115SWEOK Landehof (236)+19:04Felix Drejmo53:22
116FINPargas IF (335)+20:04Erik Haajanen55:48
117FINAnttolan Urheilijat (89)+20:23Heikki Manninen56:15
118SWEBredaryds SOK (1009)+20:41Anton Gunnarsson56:36
119FINLappeen Riento (72)+20:46Simo Mertanen54:34
120FINLapuan Virkiä (175)+20:49Antton Sankelo52:37
121NORÅs-NMBU Orientering (949)+20:55Ivar Aukrust Osmoen54:59
122IRLDublin Mountain Club (822)+21:04Conor McGregor48:58
123SWEOK Orion (24)+21:11Erik Andersson55:03
124SWETullinge SK 2 (246)+21:15Jörgen Ohlin56:30
125FINKouvolan Suunnistajat (87)+21:15Arttu Lindqvist53:09
126FINTurun Metsänkävijät 3 (137)+21:37Rihards R. Krumins51:38
127FINRasti 88 (226)+21:52Vesa Nokka54:08
128SWEGöteborg Majorna OK (37)+22:20Måns Östman50:29
129FINTampereen Pyrintö 3 (80)+22:35Henrik Asklöf51:41
130SWEEksjö SOK (70)+22:37Lucas Sundblad51:41
131FINOK Trian 2 (125)+22:41Daniel Blomster54:07
132LATIK Auseklis (183)+22:43Edgars Lakis53:24
133FINLahden Suunnistajat -37 2 (168)+22:46Tatu Leirimaa54:46
134SWELånghundra IF (107)+22:48Anton Sundgren51:11
135RUSDeaf Russia (142)+22:48Alexander Popov1:03:38
136FINViimeiset pirkkalaiset (395)+22:51Hannu Saarijärvi51:08
137FINHämeenlinnan Suunnistajat (73)+22:51Jussi Jalonen49:50
138FINHiisirasti 2 (157)+22:54Maxim Sychev51:22
139RUSBlack Sea OK 2 (269)+22:54Mikhail Beliakov58:08
140SWEJärla Orientering 2 (101)+22:57Sara Sjökvist53:17
141LATOK Ogre (110)+22:59Valters Reneslacis53:16
142FINPellon Ponsi (104)+23:01Juho-Matti Taivainen51:26
143SWEIFK Umeå (111)+23:01Oskar Malmberg50:02
144SWEGävle OK (103)+23:03Erik Sisell53:18
145BLRNemiga-Nord (99)+23:04Andryu Zhuravlev-Zhurochkin54:04
146SWEOK Denseln 2 (471)+23:05Erik Pettersson46:58
147FINKokkolan Suunnistajat (126)+23:05Miikka Ketonen54:25
148SWEOK Linne 3 (123)+23:07Rasmus Möller Jess49:24
149NORNydalens SK 4 (1963)+23:09Asgeir Mjösund51:17
150SWEIFK Göteborg 4 (371)+23:10Andreas Johansson55:14
151FINKuopion Suunnistajat (109)+23:11Juha Vartiainen53:41
152SUIOLV Baselland 2 (96)+23:19Roman Brogli57:03
153SWESkogslöparna (165)+23:22Börje Pauler51:25
154FINRasti-Lukko (108)+23:24Mikael Kauppi58:18
155FINJuuan Apteekki (302)+23:30Rokas Lipnickas51:53
156FINSK Uusi (144)+23:31Markus Airila48:22
157FINLahden Suunnistajat -37 3 (235)+23:38Jani Hämäläinen54:35
158SWEIF Hagen (362)+23:44Carl Holmberg55:31
159FINEspoon Suunta 2 (122)+23:53Antti Sorsa57:35
160RUSKuzmolovo OS 2 (173)+23:55Viacheslav Kotov58:01
161FINHauhon Sisu (223)+23:56Mikko Lepistö54:12
162NORNight Hawk 2 (1179)+23:57Anders Vestöl51:06
163NORIL Koll (890)+24:37Trond Kortner52:52
164SUIOl Norska 2 (343)+24:39Michael Dubach53:30
165SWEOK Ravinen (16)+24:45Axel Granqvist44:20
166FINHiidenkiertäjät 5 (169)+24:50Jaakko Laine56:42
167NOREmblem IL (379)+25:13Kjetil Okkenhaug49:19
168FINMS Parma 4 (218)+25:14Rasmus Ekström53:37
169FINOK Raseborg (215)+25:16Karl Emil Lemström57:26
170CZEOOB Tj Turnov (788)+25:24Petr Fodor1:00:44
171FINLukkari-Jukola 10 (1975)+25:26Jussi Karttila58:27
172SWEIFK Moras OK 3 (158)+25:53Daniel Duhlbo57:18
173FINVaajakosken Terä 2 (91)+25:59Janne Hartman54:21
174NORIL Tyrving 3 (1258)+26:07Torbjörn Sagberg52:06
175FINTuupovaaran Sepot (539)+26:09Sami Haaranen58:15
176SWEUlricehamns OK (202)+26:50Jesper Nilsson53:33
177SWESnättringe SK (112)+26:51Jesper Lidmar55:40
178FINRasTiimi (220)+26:54Matti Keskitalo55:07
179SUICA Rosé (682)+26:58Stéphane Renevey54:52
180SWEOK Roxen (941)+26:59Adam Thellsén1:01:05
181SWEIFK Moras OK 2 (83)+27:00Sebastian Baumann1:01:09
182FINRasti-Kurikka (113)+27:00Juha-Matti Laakso58:19
183NOROppsal orientering (120)+27:01Kristoffer Fiane Pedersen51:01
184ITAAgored Bergamo (367)+27:08Giacomo Barbone58:27
185SWEIFK Lidingö SOK 2 (49)+27:20Simon Schuster53:26
186FINTeam Kuraporras (418)+27:22Teemu Paavola59:21
187SWEOK Södertörn (106)+27:25Alexander Frolov59:24
188NORPorsgrunn OL (387)+27:28Thore Kornmo55:19
189ESTOK Vöru (210)+27:30Tanel Papp58:53
190SWEOK Rodhen (188)+27:43Emil Grehn1:02:26
191SWETäby OK (201)+27:59Johan Lindqvist59:17
192FINIF Brahe (194)+27:59Vesa Aaltonen56:18
193FINSonkajärven Pahka (317)+28:01Hannu Heiskanen59:48
194FINKankaanpään Suunnistajat (259)+28:05Juha Huhtanen58:36
195FINKuopion Suunnistajat 2 (232)+28:10Aleksi Tuovinen56:34
196FINSuunta Jyväskylä (60)+28:25Lauri Pohjola54:24
197FINTampereen Pyrintö 5 (453)+28:27Sami Vähänen52:26
198FINMS Parma 3 (177)+28:29Juha Peltola46:53
199LATOK Kapa (148)+28:44Gatis Barons55:12
200FINHelsingin Suunnistajat 14 (323)+28:49Tapio Haarlaa58:56
201SWETullinge SK 3 (345)+28:51Johan Kärrström57:03
202FINSK Pohjantähti (86)+28:51Timo Karppinen54:29
203FINSotkamon Jymy (114)+28:56Valtteri Kankainen52:13
204SWEJärfälla OK (227)+29:01Isak Langerak50:30
205FINIF Femman (92)+29:05Anders Bäckström1:02:52
206FINVehkalahden Veikot 2 (102)+29:06Juho Pousi1:03:10
207NORLillomarka OL 2 (159)+29:11Mathias Pedersen Vold56:49
208LATOK Meridians (163)+29:23Andris Cans54:42
209FINAnttolan Urheilijat 2 (203)+29:23Viljakainen Olli55:34
210SWESnättringe SK 2 (439)+29:24Mikael Nilsson57:14
211LATOK Saldus (160)+29:27Guntars Mankus59:53
212FINTosta Lähtee-Team (179)+29:28Ville Maunuksela54:17
213USAOUSA (421)+29:28Thomas Laraia55:13
214FINEspoon Akilles (140)+29:28Ville Vierimaa56:08
215FINLahden Taimi (289)+29:30Kari Kokkinen57:39
216NORVerdal OK (356)+29:31Kurt Ove Melbye55:39
217FINKokkolan Suunnistajat 2 (331)+29:33Esko Ylikangas56:21
218SWEFK Göingarna (254)+29:36Edvin Selin55:43
219FINAngelniemen Ankkuri 3 (244)+29:36Timo Parttimaa56:33
220FINLatujen kasvatit (1797)+29:38Lauri Vuorinen1:01:31
221FINVetelin Urheilijat (306)+29:45Markus Kainu54:41
222FINSiilin Rasti (195)+29:51Antti Rönnemaa58:37
223SWEGotlands OF (192)+29:52Duncan Robertson54:56
224SWEKöping-Kolsva OK (342)+29:54Marcus Ek55:47
225FINKouvolan Suunnistajat 2 (198)+29:55Aatu Hirvikallio53:49
226SWEOK Ravinen 2 (77)+29:55Jacob Lindstam55:33
227FINJoutsenon Kullervo (186)+29:59Antti Myllärinen53:47
228SWEKamratIdrottsföreningenKIF 2 (266)+30:09Daniel Grahn57:14
229FINTeam Olli Jokinen (571)+30:14Ville Maksimainen58:19
230SWELinköpings OK 2 (270)+30:15Emanuel Herberthson55:25
231LTUMedeina (241)+30:16Justas Siguc-Misiunas53:41
232NORFreidig SPK 2 (795)+30:17Jonas Grönli54:09
233RUSKuzmolovo 110 (256)+30:21Andrey Barkalov1:00:29
234SWEKamratIdrottsföreningenKIF (182)+30:25Mattias Johansson53:46
235FINOulun Tarmo (645)+30:25Sami Härkönen1:02:09
236LATBurkanciems OK (221)+30:30Maris Heinols1:02:41
237LTUAzuolas (146)+31:32Gytis Nakvosas50:49
238FINSK Vuoksi (261)+31:37Heikki Husu59:57
239SUIOLC Kapreolo 2 (510)+31:40Patrick Denzler57:02
240FINEspoon Akilles 2 (288)+32:29Jani Riissanen58:27
241FINRastiseiska (466)+32:35Kiri Huhtanen59:06
242SWEVallentuna /Össeby OL (1033)+32:42Jonas Giding1:01:46
243SWEDomnarvets GoIF (1072)+32:44Sven Lundbäck56:41
244FINYlistaron Kilpa-Veljet (184)+32:44Antti Hautalahti1:01:05
245SWEOK Tisaren 3 (250)+32:45Rebecka Nylin58:38
246FINPaimion Rasti 5 (405)+32:49Elmeri Juura53:10
247SWEOK Linne 4 (253)+33:23Emil Boström1:03:41
248SWEEksjö SOK 2 (189)+33:26Oskar Lind57:29
249SWECentrum OK Stockholm (185)+33:27Andreas Lundsten59:36
250ESPCatalonia Team (162)+33:29Quim Vich1:00:17
251LTUArboro OK (181)+33:34Povilas Zaliauskas1:00:34
252FINEspoon Suunta 5 (355)+33:38Leo Pyymäki54:49
253FINLynx 5 (468)+33:39Juha Miettinen53:10
254FINSK Pohjantähti 2 (233)+33:41Jouni Mäkäräinen53:50
255DENFarum-Tisvilde OK (207)+33:43Jonas Falck Weber1:02:01
256FINAngelniemen Ankkuri 4 (593)+33:43Timo Parttimaa57:23
257FINKoovee 4 (206)+33:44Joel Schüle57:01
258SWETriona (1840)+33:55Thomas Höjsgaard1:05:19
259FINEspoon Suunta 3 (193)+34:02Mikko Määttälä1:01:53
260LTUOK Fortuna (665)+34:03Remigijus Masilionis1:00:58
261FINMaken Fitness Center (303)+34:16Timo Gröhn1:02:43
262FINTeekkarisuunnistajat (1698)+34:24Juha Rauhala57:54
263SWEIF Rigor (381)+34:33Martin Boberg1:01:09
264ESTOK Pölva Kobras (209)+34:36Mihkel Järveoja1:00:32
265FINKaakon Rasti (515)+34:37Miika Ruokonen57:42
266NOREnga (264)+34:39John Tore Vik1:01:22
267FINTurun Suunnistajat 3 (672)+34:41Onni Sinervä1:01:24
268FINIlmavoimat (205)+34:42Kari-Jussi Korhonen1:03:01
269NORVang OL (451)+34:45Håkon Dåsnes1:01:05
270FINVaasan Suunnistajat (504)+34:47Juha Tuomisto1:05:07
271FINAlatornion Pirkat (365)+34:47Tero Taulavuori1:05:41
272FINHiidenkiertäjät 3 (130)+35:01Vesa Lahtinen1:01:18
273NORGanddal IL (378)+36:05Erik Lima1:02:27
274NORTrollelg (174)+36:06Anders Haugskott51:19
275NORStavanger Orienteringsklubb (522)+36:07Stein Arne Olsen1:02:35
276FINHelppoRasti (413)+36:17Tommi Sjöholm59:27
277FINOK77 2 (134)+36:41Vesa Kankaanpää54:58
278RUSOrienta SKI-O (180)+36:42Danila Khokhlov58:02
279FINKeski-Karjalan Rasti (394)+36:43Heikki Viinikka1:03:58
280FINPaimion Rasti 3 (88)+36:44Jukka Oksa1:04:00
281FINKarjaan Ura (481)+36:46Hampus Lindblom1:04:24
282NORNydalens SK 3 (307)+36:48Torstein Hole1:02:42
283RUSMEPhI (276)+36:49Viktor Byrkin1:10:42
284FINAsikkalan Raikas (283)+36:50Niko Lehtinen58:09
285FINKuopion Suunnistajat 3 (580)+37:01Raimo Kariniemi58:17
286NOREmit (364)+37:01Sami Jauhojärvi1:04:40
287LATOZONS OK (178)+37:02Janis Skujenieks1:03:58
288RUSNord West 3 (632)+37:04Roman Kuznetsov58:40
289FINUlvilan Ura (272)+37:07Kare Kaskinen1:00:57
290FINHyvinkään Rasti (284)+37:10Janne Åberg1:00:59
291FINAngelniemen Ankkuri 2 (115)+37:10Heikki Toivio49:55
292FINKalajoen Junkkarit (297)+37:11Jukka Nissilä57:58
293SUIVogulisi Team ThunHondrich (1056)+37:14Noel Boos1:03:06
294FINUrheilu Mehiläinen (514)+37:20Mikko Halonen1:02:59
295ESTRAE ROK (338)+37:21Kaido Nurja1:04:06
296FINJ-Town O Bros (618)+37:22Marika Hara57:53
297LATAluksne (334)+37:26Guntis Arnicans1:04:21
298FINSuomusjärven Sisu (350)+37:30Tero Lehtonen1:04:35
299NORHeming Orientering (187)+37:36Björn Anders Flågen50:52
300FINTampereen Pyrintö 6 (455)+37:40Juho Nieminen1:04:58
301NORModum OL (237)+37:43David Löver56:33
302SWELeksands OK (461)+37:46Jonas Hällsten58:43
303FINPihkaniskat (212)+37:52Risto Niinimäki1:08:44
304SWESödertälje Nykvarn Orienter 3 (190)+37:55Martin Bygdén1:09:43
305NORNight Hawk (967)+37:57Sigurd Paulsen Vie51:08
306NOROK Moss (570)+38:01Henning B. Carlsen1:03:11
307FINSK Uusi 2 (414)+38:01Antton Koivisto1:08:18
308FINRastivarsat (225)+38:03Harri Hytönen57:00
309FINOK Botnia (326)+38:04Kim Berg57:57
310FINKuhmon Peurat (476)+38:07Jaakko Juntunen1:03:59
311FINKarkki-Rasti (407)+38:08Juha Villa1:01:15
312DENOK Pan Århus 2 (208)+38:19Jeppe Ruud50:29
313ESTUrheilukauppa Duncan.fi (1863)+38:40Lauri Malsroos1:03:46
314FINLynx 4 (321)+38:48Ville Sundberg1:02:44
315FINSuunta Jyväskylä 2 (200)+38:49Ossi Heikkilä54:01
316FINRasti-Lukko 2 (446)+38:51Janne Kallioniemi59:27
317FINLapin Veikot (459)+39:03Mikko Tilja58:51
318FINIK Falken (258)+39:04Mathias Henriksson1:04:08
319FINJalasjärven Jalas (428)+39:08Jussi Laurila50:24
320SWEHaninge SOK (294)+39:12Jakob Gadefors Nau59:03
321SWEVästerås SOK (506)+39:14Carl Näslund51:55
322SWEIFK Umeå 2 (228)+39:17Kristofer Sidenvall52:44
323FINHämeenlinnan Suunnistajat 3 (279)+39:17Ville Pietilä58:58
324FINLappeen Riento 3 (403)+39:29Miko Saarilaakso59:33
325SWEHagaby GoIF 2 (611)+40:02Johan Eriksson54:28
326FINKalevan Rasti 5 (482)+40:08Jussi Silvennoinen1:11:28
327RUSOmega (196)+40:09Sergey Yashchenko1:08:31
328FINLappeen Riento 2 (224)+40:09Matti Maajärvi1:03:33
329FINKoovee 6 (497)+40:13Miika Järvinen1:06:11
330FINReaktor Innovations (530)+40:15Jeppe Koivula58:26
331FINKymin Suunnistajat (171)+40:16Jussi Taussi59:26
332SWEOK Tisaren 2 (164)+40:19Erik Lindgren1:08:25
333FINNivalan Suunnistajat (526)+40:21Vesa Haikara1:06:18
334RUSLeader PTZ (922)+40:26Igor Kirillov1:00:14
335RUSBlack Sea OK (47)+40:42Anton Lukashevich54:32
336FINAnjalan Liitto (214)+40:46Tommi Lavonen59:57
337FINHiiltomiehet (268)+40:47Mika Häkkinen1:04:10
338FINOlavin Rasti (247)+40:49Eero Turkki55:48
339FINRastiPiikkiö (322)+40:51Matti Toivio1:00:09
340FINAuringonlaskun Ratsastajat (696)+40:53Antti Nurmonen1:04:23
341ESTSK100 (273)+40:55Tammemäe Lauri1:08:50
342FINPälkäneen Luja-Lukko (615)+40:59Tatu Piiparinen1:03:46
343FINLahden Suunnistajat -37 4 (441)+41:05Kristian Leppänen1:01:12
344FINLynx 3 (238)+41:07Juuso Kujanpää59:20
345FINEtulan veljekset (546)+41:10Vesa Etula1:06:09
346SWEOK Kolmården 2 (1573)+41:12Arvid Westerberg58:27
347RUS7RUN Spb (1689)+41:32Andrey Kuokkanen1:09:38
348FINSaloisten Reipas (424)+41:33Samuel Korhonen1:01:31
349FINRajamäen Rykmentti 2 (117)+41:39Samuli Kyyrönen56:44
350FINIF Femman 2 (191)+41:44Robin Bäckström1:01:31
351NORNTNUI 4 (712)+41:45Erik Barr Zeilon51:14
352SWETumba-Mälarhöjden OK (1068)+41:47Elias Adebrant55:17
353FINRasti E4 (300)+41:49Ari Varis1:01:27
354SWEKOMPISARNA (310)+41:53Mattias Carlstein1:12:09
355SWESöders-Tyresö (267)+42:01Peter Andersson1:00:36
356FINTosta Lähtee-Team 2 (656)+42:03Juho Sihvola1:01:46
357NORYoung Boys Kongsberg (832)+42:12Arnt-Idar Jörstad1:10:07
358FINOlavin Rasti 2 (417)+42:13Adam Vilpponen1:02:52
359SWECentrum OK Stockholm 2 (863)+42:15Jerk Rönnols1:02:10
360FINSappi Kirkniemi (513)+42:17Lauri Beilmann1:02:17
361SWEJönköpings OK (382)+42:21Filippa Johansson1:05:39
362FINMADROG (488)+42:22Mika Vuorela1:03:08
363FINIF Brahe 3 (551)+42:24Tom Stenlund1:02:56
364RUSNord West 2 (129)+42:45Mikhail Malyshev1:04:07
365FINOK Terjärv (298)+43:31Valter Forsen1:04:04
366FINRaisu Lumous (631)+43:35Janne Räty56:05
367SWEJärfälla OK 2 (568)+43:37Jesper Åkesson58:41
368SWEFinspångs SOK 2 (440)+43:38Mats Nilsson1:03:23
369FINKouvolan Suunnistajat 4 (249)+43:38Petteri Rankinen55:40
370FINPyhäjärven Pohti (1006)+43:47Veli-Erkki Ruotsalainen1:09:42
371SWEOK Södertörn 2 (332)+43:49Per Backlund57:20
372FINTeam Lactic Acid (420)+44:02Nico Nylund1:04:46
373NOROppsal orientering 2 (340)+44:06Sigurd Rödnes1:04:08
374FINIitin Pyrintö (465)+44:07Valto Laiho1:03:29
375FINHelsingin Suunnistajat 7 (219)+44:09Tuomas Tala57:24
376FINKokkolan Suunnistajat 3 (601)+44:20Markus Hirvinen59:29
377FINKaustisen Pohjan-Veikot (282)+44:43Antti Pesola1:11:40
378FINEspoon Suunta 4 (262)+44:46Joni Kemppi59:36
379FINKalevan Rasti 6 (1973)+44:49Veijo Heikkinen1:05:05
380FINSAL (785)+44:51Heikki Puustinen1:07:39
381FINNavi 3 (724)+44:51Mika Manninen1:08:06
382FINJyväskylän Metsänkävijät (527)+44:52Tomi Löfman1:07:53
383FINValkeakosken Haka 2 (454)+44:53Toni Venäläinen59:56
384FINKorven Honka (327)+44:54Mika Korhonen1:04:46
385FINSocca (437)+44:55Mikko Haara1:05:24
386FINHelsingin Suunnistajat 8 (230)+44:56Timo Savelainen56:04
387FINLeppävaaran Sisu (956)+44:59Samuel Suomalainen1:08:20
388FINIkaalisten Nouseva-Voima 5 (771)+45:15Herkko Jokela1:04:26
389FINOunasvaaran Hiihtoseura (344)+46:15Matti Keskinarkaus54:46
390SWEUmeå OK (319)+46:22Simon Nilsson58:57
391FINPaimion Rasti 4 (352)+46:29Janne Virtanen1:01:11
392FINHyvinkään Rasti 2 (358)+46:36Janne Karri1:01:12
393NORIF Sturla (550)+46:51Egil Frydenlund1:08:29
394SWEOK Enen (472)+46:53Steen Fabian57:33
395SUIBussola OK (154)+46:55Michael Roethlisberger1:01:55
396FINKymin Suunnistajat 2 (402)+46:56Timo Väyrynen1:09:57
397FINKultaiset Karhut (430)+47:28Henri Krats1:05:38
398FINRaja-Karjalan Suunnistajat 2 (1259)+47:33Veera Kiuru1:02:34
399NORTönsberg og omegn OL (505)+47:34Trym Island59:33
400FINDowntown 65 (396)+47:36Lauri Viitanen59:21
401FINKankaan Häkkiset (1860)+47:41Aapo Häkkinen59:47
402FINEpilän Esa (578)+47:41Jussi Houttu1:06:50
403FIN86. Kadettikurssi (480)+47:44Korhonen Hannu59:54
404FINHiidenkiertäjät 6 (623)+47:45Eemeli Toivanen59:01
405FINPullin serkut (577)+47:45Antero Pulli1:00:04
406SWEOK Rodhen 2 (357)+47:48Erik Månsson1:10:46
407RUSALKO-STOP (217)+47:50Pavel Kyllenen1:00:37
408FINLånggubbarnas (1794)+47:51Juhani Törmänen1:14:46
409FINLahden Suunnistajat -37 8 (1588)+47:52Vili Väkeväinen59:55
410FINVehkalahden Veikot 3 (277)+47:54Iiro Jääskeläinen1:00:17
411FINHauhon Sisu 2 (706)+47:55Arttu Koskinen1:02:48
412SWEAttunda OK 2 (536)+47:55Johan Persson1:16:11
413NORBäkkelagets SK 2 (147)+47:57Olav Ekrheim54:54
414FINOK Trian 3 (281)+48:05Elis Johansson1:02:49
415FINKeuruun Kisailijat (153)+48:18Jaakko Sorri58:48
416RUSOrienta SKI-O 3 (1332)+48:19Daniil Kotov1:04:02
417FINEx-Legends (229)+48:22Juha Minkkinen59:44
418FINSappion Veikot (643)+48:25Niilo Väätäinen1:00:30
419FINEspoon Suunta 12 (1563)+48:28Valtteri Valkonen1:03:03
420FINSuonenjoen Vasama (508)+48:29Janne Rossi54:38
421FINLaskuvarjojääkärikilta (406)+48:30Petri Sonninen1:00:30
422RUSFryazino (239)+48:36Gleb Gribanov1:02:42
423FINNärpes OK (423)+48:38Christoffer Smeds1:00:45
424FINEssity Finland (1091)+48:42Olli Syrjänen1:08:25
425FINUroskarhut (1909)+48:45Pekka Aalto1:03:19
426FINPerttelin Peikot (638)+48:47Aki Yrjä1:07:16
427FINAnnila (1801)+48:48Petri Annila57:46
428RUSPeterhof (1961)+48:50Konstantin Alabyev1:10:20
429NORStjördals-Blink Orientering (429)+48:58Asle Skulbörstad1:04:39
430FINJoutsenon Kullervo 2 (432)+49:00Mikko Rautio1:08:38
431FINToimen Pojat (559)+49:01Julius Maylett56:13
432FINSuunta Jyväskylä 3 (292)+49:04Jani Kurhinen1:02:11
433FINRasti-Jyry (483)+49:05Juha-Pekka Strömberg1:09:33
434FINJämsän Retki-Veikot 2 (167)+49:06Joonas Nurminen59:32
435FINRasti-Jussit (349)+49:09Jarkko Rajala1:07:14
436FINMS Parma 5 (479)+49:13Mikko Määttä1:03:46
437FINS-Yöosuustoiminta (573)+49:17Mika Lyytikäinen1:00:07
438FINRasti-Vihti (383)+49:18Niko Sorvari1:23:44
439FINKuusamon Erä-Veikot (336)+49:20Juha Martikainen1:00:45
440SUIBussola OK 2 (304)+49:21Tobias Hochstrasser1:04:23
441SWEDela 2 (257)+49:21Daniel Sjölund1:02:53
442FINVihtavuoren Pamaus (222)+49:25Jari Liuha1:00:19
443FINTeam Electrofit (1343)+49:26Henri Äijö1:03:46
444NORIndre Östfold OK (375)+49:29Sture Ottesen1:10:12
445FINSaarijärven Pullistus (348)+49:31petri Moisio1:02:18
446FINNastolan Terä (436)+49:33Juuso Myllykangas1:01:45
447FINPudasjärven Urheilijat (346)+49:35Taneli Härkönen1:00:38
448FINLammin Säkiä (311)+49:39Jouni Vantaala58:55
449FINLounais-Hämeen Rasti 2 (1143)+49:40Elmeri Syrjälä57:30
450FINLounais-Hämeen Rasti (649)+49:41Mika Talvisilta1:19:55
451FINPirkanmaan mittauspalvelu (574)+49:44Simppa Simpauttaja1:03:12
452FINValkeakosken Haka 4 (775)+49:48Jari Lepo1:01:11
453SWEEksjö SOK 3 (295)+49:50August Kollberg1:00:57
454IRLE-CHIP! (1246)+49:51Josh OSullivan-Hourihan58:30
455SWEÄrla IF 3 (587)+49:56Julia Davidsson59:00
456FINNostars (337)+49:56Jyrki Noponen1:10:50
457FINEura-Kauttuan Urheilijat (945)+49:57Jouni Huila1:09:55
458SWESundsvalls OK (275)+50:02Hannes Lindahl1:03:03
459FINPetolintu (496)+50:04Pasi Kärkkäinen-Tunkelo1:00:50
460SWEOK Älvsjö Örby (1065)+50:16Hjalmar Sandberg1:01:00
461FINSavon Suunta (299)+50:17Tapio Tikkanen1:01:09
462FINNärpes OK 2 (910)+50:22Bo-Göran Sund1:13:36
463FINVauhtiveijarit (316)+50:24Oskari Peltokorpi1:04:48
464FINIF Brahe 2 (368)+50:29Fredrik Hagström1:02:09
465FINKoovee 5 (291)+50:31Saul Klemola1:18:38
466NORNTNUI 5 (1964)+50:33Elin Granstedt59:51
467FINPeab (564)+50:35Erkka Harju-Säntti1:03:54
468FINKonserni (749)+50:38Olli Hiidensalo1:03:48
469FINRR Vilttiketju (474)+50:38Toni Koivisto1:02:58
470FINEHS Espoon Hurjimmat Sivako (620)+50:42Otto Suhonen1:09:43
471FINSotkamon Jymy 2 (425)+50:42Janne Kankainen1:03:00
472RUSLegenda (231)+50:43Alexander Markov1:03:52
473FINHiisirastiKöLa (861)+50:52Jari Granqvist1:11:46
474FINPeikot Hiihto (685)+50:55Simo Tuomala1:01:46
475FINTio Rättens Män (419)+51:00Janne Nurminen1:00:04
476FINKeparDI (699)+51:02Vojta Illner1:02:19
477ESTVärska OK Peko (265)+51:04Randy Korb59:46
478NORRaumar Orientering (251)+51:12Oeystein Rapp1:12:32
479FINYlä-Karjalan Sepot ja Eerot (1865)+51:14Veli-Pekka Valkonen1:03:07
480FINFTA (733)+51:14Eero Ylipulli1:01:15
481FIN7 Oikein (1702)+51:15Eero Kahila57:34
482FINSiilin Rasti 2 (361)+51:18Jukka Vuori58:36
483GBRSouth London Orienteers (520)+51:19Ed Catmur58:22
484FINTurun Metsänkävijät 6 (426)+51:20Sami Kääriäinen1:02:17
485SWEOK Ravinen 4 (328)+51:22Martin Rinnbäck1:05:49
486FINTeam Kymppiremontit (569)+51:25Mikko Ojala1:01:15
487SWEWaxholms OK (1073)+51:30Nils Gumaelius52:58
488FINMäntsälän Urheilijat (339)+51:38Juho Saarinen1:00:57
489FINSK Pohjantähti 3 (519)+51:41Keijo Hytönen1:02:52
490FINOK77 9 (1409)+51:42Lukas Kankkunen1:15:34
491FINEHS Espoon Hurjimmat Sivako 2 (1890)+51:44Liisa Raasakka1:00:59
492LTUAzuolas 2 (595)+51:48Ruslanas Pogorelovas1:12:26
493FINViitasaaren Suunta (452)+51:55Jari Holm1:00:01
494FINMetsähallitus (457)+52:01Niklas Björkqvist1:04:09
495FINSK Kanantaluttajat (646)+52:03Kari Leinonen1:06:42
496SWESundbybergs IK 2 (585)+52:06Simon Mellin1:04:15
497FINLammin Säkiä 2 (596)+52:06Jussi Pakari1:01:15
498FINMS Parma 7 (616)+52:10Mikko Laavainen59:12
499FINSuomusjärven Sisu 2 (884)+52:10Jaakko Lietzén1:03:58
500FINMiehikkälän Vilkas (398)+52:15Jukka Urpalainen1:07:22
501FINNousiaisten Alku (1040)+52:20Reima Rantanen1:03:39
502FINOC Toffee (473)+52:20Jussi Koskinen59:54
503FINLeppäsalmi SK (415)+52:21Reko Leppäsalmi1:01:20
504FINIntersport (390)+52:22Petri Forsman1:06:52
505FINTelemark Team Örn (313)+52:24Henri Arjanne1:02:56
506FINKuortaneen Kunto (543)+52:24Asko Sippola1:01:40
507SWENyköpings OK 2 (592)+52:25Pär Ericsson1:02:48
508FINJyväskylän amk (507)+52:29Vesa Hytönen1:07:52
509SWEKFUM Örebro OK 2 (716)+52:30Martin Särjbrink1:02:55
510FINMaanmittauslaitos Lappi (835)+52:30Harri Mäki1:04:59
511FINKuopion Reserviupseerikerho (314)+52:31Erkki Saarijärvi1:04:11
512FINHollolan Urheilijat -46 (216)+52:32Olli-Pekka Peltola1:07:13
513SWEUMA Idrottsförening (470)+52:34Henrik Boström58:12
514FINLaihian Luja (271)+52:35Tapio Karppi1:05:28
515LATZiemelkurzeme OK (280)+52:35Martins Vimba1:01:18
516FINKannuksen Ura (606)+52:38Mikko Mäki-Ullakko1:07:52
517FINTeräselementti Skogsmårdarn (263)+52:39Manu Heinämäki1:15:56
518SWEIFK Lidingö SOK 3 (597)+52:40Magnus Rajan1:07:21
519FINSerkkujen yö (879)+52:41Vili Valjakka1:01:10
520NORTeam Johnny (462)+52:42Espen Bergström1:01:30
521HUNPannon Supersonics (138)+52:47Zoltan Molnar1:04:11
522FINSuunta 2000 (490)+52:49Matti Oikarinen1:04:30
523FINUSTpro Oy (487)+52:51Ilkka Tonteri1:00:34
524FINKortesjärven Järvi-Veikot (422)+52:53Juhani Koivisto1:14:22
525FINTurun Metsänkävijät 4 (245)+52:56Kari Lehto1:07:58
526FINLopen Uupuneet (666)+52:56Tommi Kenttämies1:04:18
527FINVesaisen Pojat (410)+52:58Janne Pihlajaniemi1:04:46
528NORWing OK (486)+52:59Svein Erik Bratsberg1:04:38
529FINSoisalon Saaren Pummiveikot (904)+53:00Olli Piiparinen1:02:21
530FINSuomussalmen Rasti (401)+53:04Pertti Pasanen1:08:10
531FINSettiäijät (886)+53:08Kaisa Lylynperä1:07:19
532FINWSP (1215)+53:09Jaakko Aho-Mantila1:01:26
533FINOK Trian 5 (498)+53:22Lars-Johan Ahlqvist1:02:42
534FINMaasotakoulu LPR (636)+53:23Mikko Kostiainen1:16:38
535LAT30draugi.lv (388)+53:30Martins Godins1:04:00
536FINMAASK RUK Pioneerivoimaa (753)+53:32Otso Huttunen1:02:15
537FINTampereen Pyrintö 7 (341)+53:34Petri Kuusinen1:02:19
538RUSUltra (145)+54:07Igor Zvontsov1:19:08
539ESTJOKA (386)+54:09Johannes Ehala1:03:17
540FINKuusankosken Urheiluseura (552)+54:15Elina Kilpeläinen1:01:42
541FINRasti-Kurikka 2 (151)+54:17Matti Vainionpää59:59
542FINSK Mortis (567)+54:18Juha Auvinen1:04:33
543SWENynäshamns OK (1034)+54:21Mathias Persson1:07:16
544FINOtaKraa (1390)+54:24Pekka Lammi1:03:00
545FINLaiskanpulskeet Jallit (721)+54:27Heikki Aavajärvi1:02:47
546FINSuunta Jyväskylä 5 (354)+54:32Mika Näpänkangas1:05:30
547FINKorpisoturit (859)+54:34Tomi Suominen1:00:33
548FINHarhaveikot (1063)+54:35Kaijus Asteljoki1:03:25
549FINLuumäen Rasti (373)+55:00Janne Neuvonen1:05:16
550FINSuunta Jurva (583)+55:03Juhani Ikola1:06:15
551SWENxtgeneration OL (1864)+55:04Erik Lenning1:10:20
552FINInbetweeners (1783)+55:06Jussi-Elmeri Halme1:00:58
553FINIivolan Team (1186)+55:07Jarmo Kolu1:14:23
554FINOK Botnia 3 (942)+55:09Linus Hansen1:07:59
555FINRajamäen Rykmentti 3 (448)+55:10Pyry Seppälä1:02:25
556NORByåsen IL (248)+55:12Hans Aleksander Östhagen53:01
557FINAkateemiset luonnon ystävät (1000)+55:12Timo Sirola1:05:27
558FINLapuan Virkiä 3 (1082)+55:14Santeri Kössi1:06:08
559FINSäyneisen Salpa (544)+55:14Matti Forsberg1:07:11
560FINTampereen Yritys (1058)+55:15Heikki Leppänen1:07:19
561SWEForsa OK / Ljusdals OK (1045)+55:19Johan Nyman1:14:41
562FINEspoon Suunta 14 (1414)+55:20Tuomas Teuri1:06:56
563FINRasti-Nokia 2 (503)+55:22Janne Autero1:04:28
564SWETibro OK (851)+55:35Mats Ahnheim1:08:43
565RUSOmega 3 (603)+55:39Sergey Skopinskiy1:03:57
566FINMuurlan Vihuri (690)+55:43Joni Juva1:08:00
567FINPunkalaitumen Kunto (499)+55:45Mikko Yli-Kauppila1:10:42
568FINOK Trian 10 (634)+55:45Mikael Ingman1:02:56
569FINStora Enso Metsä (579)+55:48Jarmo Reiman1:04:14
570FINUtin Jääkärirykmentti (1971)+55:48Atte Sievälä1:02:07
571FINHämeenlinnan Tarmo (464)+55:50Niki Haake1:05:28
572FINNordea Urheilu (1269)+56:19Juha Kylliäinen1:09:17
573FINTeam Opintotuki (928)+56:28Niko Blomberg1:10:44
574FINAS Skinnarila (609)+56:28Tuomas Aalto1:07:10
575FINYlivieskan Kuula (489)+56:30Simo Jutila1:09:02
576FINOK Trian 4 (531)+56:35Pasi Liitiäinen1:02:50
577FINSuomen Suunnistusliitto (1047)+56:42Katri Lindeqvist1:04:08
578FINFirstbeat (1018)+56:48Ville Törmälä58:20
579GBRForth Valley Orienteers (903)+56:49Jon Cross1:10:08
580LATZiemelkurzeme OK 2 (748)+56:53Janis Brizs1:03:20
581FINBertelin pojat (560)+56:55Riku-Pekka Piippo59:24
582FINRasti-Nokia 3 (1043)+57:10Samuli Saarinen1:08:37
583ESTPuujalad (416)+57:14Mehis Muru1:04:19
584ESTOK Põrgupõhja (555)+57:16Veiko Hintsov1:10:01
585FINRasti Elmo (608)+57:17Matti Turtola1:11:25
586FINPyrinnön tytöt (549)+57:18Anna-Sofia Marila1:06:02
587FINVaisto Solutions (1766)+57:18Mika Rantanen1:07:52
588FINJVK-Pojat (1806)+57:25Raimo Itkonen1:05:40
589FINVarma Peesi (1911)+57:28Pasi Ukkola1:09:43
590FINVaalan Karhu (363)+57:38Taisto Kemppainen1:07:31
591FINEspoon Suunta 6 (260)+57:40Erkka Laininen1:12:11
592FINOulunsalon Vasama (1050)+57:48Olli Nikkari1:05:11
593FINK-SR rajatoimisto (612)+57:52Teemu Korhonen1:04:33
594FINIisu (637)+57:54Vesa Kemppainen1:06:17
595FINPäässä Viiraa (1901)+57:54Henri Pöntinen1:09:29
596FINRaTro (954)+57:54Maria Itkonen1:06:36
597SWESödertälje Nykvarn Orienter 4 (1450)+57:57Joana Wälti1:10:22
598SWEKOMPISARNA 2 (1665)+57:59Stefan Hellberg1:10:47
599FINSuunta-Sepot 2 (684)+58:01Tatu Saari1:16:02
600FINHerraseura (411)+58:03Olli Herranen1:05:40
601SWESnättringe SK 3 (1213)+58:04Gustav Hedin1:07:55
602FINHelsingin Suunnistajat 4 (369)+58:06Jyrki Ahvonen1:12:19
603FINSK Uusi 3 (511)+58:07Antti Lindqvist1:06:10
604FINMusta Neliö (582)+58:07Mikko Myöhänen1:10:15
605FINTuuripellet (537)+58:09Timo Pohjakallio1:11:00
606FINLahden Suunnistajat -37 9 (1113)+58:11Jukka Lehtinen1:06:57
607FINHelsingin Suunnistajat 16 (523)+58:11Kimmo Liljeström1:06:05
608FINTuusulan Tallaajat (521)+58:12Saku Kirves1:09:46
609FINTurun NMKY (376)+58:13Antti Puro1:09:18
610FINKemijärven Urheilijat (412)+58:15Jari Määttä59:39
611LATOK Kapa 2 (325)+58:16Karlis Vilcins1:06:53
612FINHakuliset (540)+58:17Teemu Hakulinen1:11:01
613FINPussin Kiristäjät (533)+58:23Aatu Hautala1:08:07
614FINOunasvaaran Hiihtoseura 3 (899)+58:25Jukka Tervaskanto1:11:08
615FINHellanmaan Teräs (500)+58:27Pekka Herttua1:08:41
616FINLaitilan Jyske (449)+58:28Laura Portin1:03:57
617SWEMyggans OS (353)+58:30Mattias Johansson1:11:08
618FINIlmatorjunta (837)+58:31Janne Kempas58:01
619RUSOmega 2 (285)+58:31Sergey Yutkin1:10:34
620ESTRakvere OK (674)+58:32Jaan-Eerik Priks1:13:13
621RUSYaroslavl (286)+58:34Aleksandr Solovev1:11:43
622FINKontaten Maaliin (1875)+58:35Kai Vesikallio1:11:36
623FINOriveden Ponnistus (392)+58:36Benet Totusaus1:12:06
624SWETacton Systems AB (614)+58:39André Sahlsten1:07:32
625FINOK Raseborg 2 (308)+58:42Jouko Nurmiainen1:19:07
626FINRajamäen Rykmentti 5 (1070)+58:43Veijo Salmi1:08:04
627GEROSC Hamburg (385)+58:43Tim Schröder1:29:36
628FINSiilin Rasti 3 (692)+58:45Antti Saari1:11:37
629RUSVyborg-orientir (450)+58:47Evgeny Ivanenko59:48
630FINPekan Ponit (639)+58:48Natalia Kanko1:10:08
631SWEAlfta ÖSA OK (287)+58:49Peter Rosen1:10:02
632FINA-luokan kiiturit (1784)+58:49Hanne Hilo1:06:27
633SWEOK Kullingshof (663)+58:50Emil Andersson1:07:33
634FINMetsästäjäliiton Hirviurhei (783)+58:52Lauri Kojola1:08:40
635FINRasti-Nokia 4 (1395)+58:54Ari Hanttu1:07:17
636FINNaantalin Seudun UA (1401)+58:55Aapo Jalonen1:08:10
637FINLinnankiertäjät (764)+58:56Ari Laapas1:00:25
638FINJämsän Retki-Veikot 5 (1140)+58:57Joonas Pahkala1:20:17
639FINKalvolan Keihäs (435)+59:01Hannu Pietilä1:07:50
640FINRaision UrheiluAutoilijat (994)+59:08Saku Tranberg1:09:33
641FINVanutoppahousut (854)+59:09Timo Rauhansalo1:10:06
642FINSuunnaton Into (604)+59:10Johan Bäckman51:04
643FINRastivarsat 3 (532)+59:14Tuukka Tuomala1:11:40
644FINSuvunSuunta (718)+59:16Anne Hartonen1:08:02
645NORVang OL 2 (565)+59:16Anders Skjeset1:09:55
646FINTyrwään Woima (545)+59:16Risto Metsälä1:05:53
647FINJämsän Retki-Veikot 3 (359)+59:19Hannu Helminen1:05:37
648SWEOK Klemmingen (1967)+59:19Håkan Palm1:08:07
649SLOMariborski orientacijski kl (360)+59:24Kostadin I. Novakov1:05:55
650FINKullaan Kuninkaat (1028)+59:25Jermu Kujanpää1:05:07
651FINOutotec (1119)+59:27Kristian Myllymäki1:06:51
652FINLänsi-Rajan Rasti (734)+59:35Petteri Heino1:07:54
653FINVuorenveikot (938)+59:38Herman Lange1:06:39
654FINOma Säästöpankki (1425)+59:40Salo Jussi1:05:15
655FINMosapajannevan Karpaasit (1957)+59:45Juho Marila1:07:27
656FINIlomantsin Urheilijat (315)+59:48Jani Sirainen1:11:13
657SWEValbo AIF (648)+59:49Mattias Eklund1:09:13
658FINNavi 6 (687)+59:50Jesse Ihalainen1:06:32
659FINRiihimäen Suunnistajat (816)+59:51Joonas Rantala53:11
660FINEvitskog FBK r.f. (805)+59:54Thomas Hellström1:10:11
661FINTrimap (1888)+59:54Juuso Räsänen1:09:58
662FINTurun Suunnistajat 4 (697)+59:56Marko Virta1:05:29
663FINSeinäjoen Hs biathlon (1919)+1:00:03Mika Rinta-Keturi1:09:21
664FINSuunnaton YliValta (1688)+1:00:05Saku Ylijoki1:02:11
665FINKemiön Kiilat (619)+1:00:07Jussi Laakkio1:00:20
666SWERånäs OK 2 (793)+1:00:11Rasmus Rostö1:28:08
667FINPitäjänmäen Tarmo (642)+1:00:12Jussi Lassila1:09:31
668FINKela (1871)+1:00:14Harri Vänttinen1:06:26
669FINYIT Suomi (588)+1:00:16Sini Pekkala1:07:32
670FINHönöt SK (900)+1:00:16Riku Heikkilä1:09:04
671FINTeuvan Rivakka (673)+1:00:28Pasi Lyyluoma1:12:04
672POLWKS SLASK (792)+1:00:39Kostiantyn Majasow1:16:03
673FINIkaalisten Nouseva-Voima 6 (1577)+1:00:41Pasi Pikkarainen1:02:39
674FINTeam Happonen (628)+1:00:43Mikko Happonen1:07:29
675FINBeach Boys (572)+1:00:44Timo Kokkila1:07:58
676FINPiispan poijjat (927)+1:00:48Vesa Koivisto1:10:56
677FINPihkaniskat 7 (438)+1:00:51Olli Vehmasto1:09:56
678SWEKöping-Kolsva OK 2 (1647)+1:00:56Thomas Ek1:12:49
679FINHankasalmen Hanka (534)+1:00:57Mikko Hyyryläinen1:06:43
680FINAngelniemen Ankkuri 5 (1628)+1:00:58Arto Ranki1:09:37
681FINKuusiston Jylhä (538)+1:00:59Sami Oinonen1:03:03
682FINSuosmeren Salpa (915)+1:01:01Jukka Halme1:13:10
683FINRamboll Finland (998)+1:01:03Anni-Maija Fincke58:52
684FINVeikkaus (683)+1:01:05Markus Heikkilä59:09
685GBRSheffield University Orient (296)+1:01:18Mary Fleming1:16:29
686FINHelsingin Suunnistajat 13 (1364)+1:01:29Ilkka Malmi1:14:18
687FINLahden Suunnistajat -37 7 (1133)+1:01:30Oskari Arvela1:08:22
688SWEFredrikas Girls (773)+1:01:35Turbo Tuva1:10:09
689FINLynx 7 (1174)+1:01:44Sami Isoherranen1:10:26
690FINSaarijärven Pullistus 2 (970)+1:01:45Jaakko Kulmala1:09:02
691FINUV SISSIT (693)+1:01:49Rasmus Niinimäki1:10:13
692FINTuomenmarjat (1321)+1:01:50Hannes Koljonen1:13:03
693FINFujitsu (807)+1:01:57Erno Paju1:11:41
694FINRastivarsat 2 (290)+1:01:58Geza Molnar1:11:15
695SWEGävle OK 2 (330)+1:02:00Anders Enmark1:09:33
696FINTeam Kymppiremontit 2 (1945)+1:02:36Tuomo Kauppinen1:17:47
697FINOulun Poliisiurheilijat (982)+1:02:39Pertti Sirviö1:13:59
698FINHäröt Lampaat (1013)+1:02:42Simo Norema1:09:47
699SWETäby OK 2 (443)+1:02:51Emma Hagrot1:10:44
700FINOK Jorren (590)+1:02:54Henrik Backman1:03:54
701NORIF Sturla 2 (1226)+1:02:54Tibor Vari1:10:52
702FINAalto A!dventures (737)+1:02:59Saku Laine1:09:09
703LUXLuxembourg Orienteering Clu (599)+1:03:19Jonas Wolff1:08:59
704FINKajaanin Suunnistajat (477)+1:03:24Timo Kokkonen1:16:30
705FINPargas IF 2 (750)+1:03:35Robert Donner1:15:49
706FINValkeakosken Haka 6 (1252)+1:03:40Timo Salonen1:09:09
707FINYlämaan Pyrkijät (463)+1:03:41Panu Karhu1:03:53
708FINIF Minken (491)+1:03:43Nyholm Markus1:15:31
709FINKerkesix (791)+1:03:45Jappe Aho1:09:10
710FINKoovee 8 (1212)+1:03:46Matti Sillanpää1:00:39
711FINkuraiset mullit (1662)+1:03:48Petri Niemelä1:11:09
712FINLiedon Eränkävijät (1839)+1:03:49Antti Nummela1:10:55
713FINIF Femman 3 (478)+1:03:50Christoffer Granholm1:02:12
714FINHonkajoen Seudun Urheilijat (880)+1:03:53Hendi Koivisto1:03:10
715FINPolyteknikkojen Raittiusseu 3 (1852)+1:03:54Taavi Mustajoki1:00:24
716FINHiukkasen Hukassa (445)+1:03:57Milla Lohikainen1:01:13
717FINSweco (1240)+1:03:59Aleksi Varjo1:14:42
718ESTOK Pölva Kobras 2 (617)+1:04:00Oliver Jõgeva1:05:21
719FINHTJ Suunnistajat (1664)+1:04:03Petri Rintala58:16
720FINMalax IF (902)+1:04:06Jonne Yli-Ikkelä1:13:02
721RUSOrienta SKI-O 2 (1592)+1:04:07Alexey Nikolaev1:00:14
722FINSappion Veikot 2 (1501)+1:04:19Petri Jykylä1:10:54
723FINHämeenlinnan Suunnistajat 2 (152)+1:04:19Jenni Kivikko1:10:15
724FINOC Harharetki (921)+1:04:22Markus Suominen1:12:09
725FINKanuuna (953)+1:04:23Jouni Tarkiainen1:09:59
726FINVihtavuoren Pamaus 2 (720)+1:04:25Petri Alvoittu1:09:36
727FINP-K maakuntakomppania (1020)+1:04:26Eemeli Mikkonen1:10:42
728FINVihman Veljekset (1442)+1:04:27Simo Hirvonen1:10:19
729FINJuntit OK (728)+1:04:31Lauri Leinonen1:03:54
730FINTeam Nässäri (1690)+1:04:34Peltomäki Henri1:12:00
731FINEnonkosken Urheilijat (517)+1:04:37Juhani Heiskanen1:15:32
732FINOK77 4 (610)+1:04:39Mika Pasonen1:12:33
733FINLauttakylän Luja (598)+1:04:43Juhani Keskitalo1:14:30
734FINKönnin Kuokkamiehet (983)+1:04:47Kari Jakobsson1:13:43
735FINLänsi-Rajan Rasti 2 (1170)+1:04:48Samu Pietiläinen1:10:06
736FINKalajoen Junkkarit 2 (541)+1:04:50Mikko Alasuvanto1:06:17
737FINSuuntavaisto SK 4 (1490)+1:04:59Janne Pirilä1:14:47
738FINKaaderi Leijonat res (1595)+1:05:00Jorma Aherto1:10:55
739FINTeam Gulo gulo (1155)+1:05:10Juha Ruusu1:15:50
740FINMaarian Mahti (397)+1:05:14Valtteri Mulari1:07:11
741FINPirkkalan Hiihtäjät (671)+1:05:16Lindeman Harri1:15:23
742FINOC Puisto (662)+1:05:18Petri Ketola1:13:23
743FINLuonnonvarakeskus (813)+1:05:19Pasi Poikonen1:13:31
744FINInnOK (786)+1:05:21Pekka Pajuoja1:11:40
745FINRastikarhut 3 (329)+1:05:23Tapio Pöysti1:00:36
746FINTelesten Veljekset (1309)+1:05:23Sami Lahtinen1:14:03
747FINPulkanrannan Pullistus (808)+1:05:26Olli Pöyry1:16:31
748FINLammin Betoni (1716)+1:05:28Markus Inkiläinen1:11:08
749SWEGustavsbergs OK (836)+1:05:29Landén Peter1:11:06
750FINEKI (1162)+1:05:32Henrik Österberg1:18:09
751FINKunto Kaverit (794)+1:05:33Jussi Kokkonen1:13:59
752FINOK Trian 8 (1167)+1:05:35Ove Simosas1:14:43
753FINUrheilukoulu III81 (516)+1:05:38Pekka Nikulainen1:11:23
754FINKeski-Vantaan Suunnistajat (1278)+1:05:39Eerik Tölli1:15:01
755FINKokkolan Suunnistajat 4 (797)+1:05:42Ilkka Tanttinen1:13:06
756FINThe Elvis Challenge 2 (1551)+1:05:44Nils Näkkäläjärvi1:13:20
757FINMurut (399)+1:05:48Johanna Honkanen1:11:17
758FINSK Pohjantähti 6 (1494)+1:05:51Petteri Annunen1:12:13
759FINGasum (664)+1:05:51Antti Kouvo1:16:29
760FINTeam Uusivirta (1889)+1:05:53Yrjö Uusivirta1:14:20
761FINKeravan Urheilijat (553)+1:05:55Pekka Muukkonen1:16:18
762FINSahtiserkut (973)+1:05:57Mika Ahvenainen1:13:45
763FINOK77 3 (469)+1:05:59Lidholm Oscar1:20:28
764FINArk United (575)+1:06:02Pasi Pohjoismäki1:13:52
765FINHaukivuoren Kisailijat (1032)+1:06:09Jari Forss1:17:15
766FINPanssariprikaati (431)+1:06:10Mikko Jurmu1:08:01
767ESTOK West (605)+1:06:14Hendri Parrol1:27:18
768FINOriveden Ponnistus 2 (894)+1:06:15Jani Jauhiainen1:15:45
769FINLahden Kaleva (1305)+1:06:17Kimmo Köppä1:13:49
770FINAjolinja 2 (1758)+1:06:19Antti Rytkönen1:14:18
771FINHollolan Urheilijat -46 2 (444)+1:06:25Sami Kauppinen1:15:22
772FINSolf IK (633)+1:07:26Aleksis Hahn1:20:06
773FINEspoon Akilles 3 (393)+1:07:28Panu Koskinen1:02:10
774FINSupan Pohjalla (650)+1:07:34Veli-Matti Aaltonen1:22:25
775SWESkogsluffarnas OK (943)+1:07:42Hans-Christian Höie1:19:25
776FINSaskan Talli (1609)+1:07:43Teemu Parviainen1:06:23
777NOROK Sköynar (995)+1:07:43Stig Rune Holberg1:09:56
778FINAron Haka (602)+1:07:44Jaakko Kattilakoski1:05:02
779FINSK Porrassalmi (700)+1:07:45Antti Nisonen1:02:24
780FINValmet Tampere (981)+1:07:46Henri Korkka1:06:32
781FINRasti-Ukko Lauma (1008)+1:07:52Pekka Rapeli1:14:43
782FINMaavoimien Esikunta (374)+1:07:55Heikki Nousiainen1:08:56
783RUSKuzmolovo OS 3 (1180)+1:07:56Timofei Kovalev1:09:16
784FINItä-Päijänteen Rasti (485)+1:07:57Arto Vainiomäki1:05:21
785ESTSK Mercury (501)+1:07:59Tarmo Klaar1:15:35
786FINHimangan Urheilijat (742)+1:08:00Kimmo Makela1:10:04
787LATIK Auseklis 3 (731)+1:08:07Toms Straume1:14:27
788SWETullinge SK 4 (372)+1:08:08Lars Sjöberg1:07:11
789SWEOK Orion 2 (1310)+1:08:16Tommy Svensson1:09:20
790FINRastiketut (460)+1:08:22Jari Åkerman1:21:04
791FINEDX (1049)+1:08:25Hannu Kröger1:19:31
792FINRastitykki (589)+1:08:26Mikko Patrakka1:05:08
793FINTreSeven (1571)+1:08:27Vili Sipilä1:10:04
794SUIOLC Kapreolo (243)+1:08:36Pascal Vieser1:09:34
795FINKärkölän Kisa-Veikot (1251)+1:08:55Juha-Matti Laiho1:18:00
796SWESkattkärrs SOK (758)+1:08:59Lina Rööhs1:11:30
797FINMetsä Forest (962)+1:09:02Juho Laitinen1:17:08
798FINPuolangan Ryhti (760)+1:09:02Tomi Kanniainen1:04:29
799FINIK Kronan (722)+1:09:03Stefan Åbacka1:16:35
800FINRauman Työväen Urheilijat (1236)+1:09:05Jesse Valto1:21:41
801FINPerhon Kiri (790)+1:09:06Mikael Ahlsved1:20:06
802FINLankkuan Kyläjoukkue (654)+1:09:09Reetu Inkilä1:06:00
803FINTampereen Yritys 2 (1649)+1:09:14Heikki Olkku1:21:00
804FINSallan Karhut (627)+1:09:15Tommi Pajari1:17:37
805SWESigtuna OK (856)+1:09:18Kenneth Hermansson1:15:21
806FINKinttuviisas (1655)+1:09:23Annika Kottonen1:11:16
807FINFunctio Laesa (1452)+1:09:40Helena Matilainen1:23:01
808FINPET orienteering Finland (820)+1:09:42Juha Himanen1:16:18
809FINRetkeilymedia Ahola (747)+1:09:43Mika Huhtanen1:16:40
810FINSuunta Jyväskylä 4 (434)+1:09:46Riku Martikainen1:10:54
811FINRempsun Metalli (702)+1:09:50Päivi Autio1:01:16
812LATOK Arona (274)+1:09:55Kristaps Ozolins1:19:07
813NORÖk-94 (495)+1:09:57Börge Pedersen1:17:16
814FINPihkatapit Ambiotica (630)+1:09:58Tarmo Ketola1:15:31
815FINMS Parma 6 (622)+1:10:00Pekka Jokimies1:09:59
816FINKouvolan Suunnistajat 5 (872)+1:10:03Ossi Karvonen1:09:22
817SWERånäs OK (400)+1:10:04Anders Ohlin1:08:48
818ESTLSF Pronoking Team (502)+1:10:05Lauri Olli1:09:06
819FINFyysikkokilta 2 (1959)+1:10:07Kerttu Aronen1:12:07
820FINPietarsaaren Hiihtäjät (897)+1:10:10Pasi Suvanto1:06:50
821FINJohn Deere 2 (1771)+1:10:10Janne Märkälä56:03
822FINAivan Sama (518)+1:10:11Rauno Ratilainen1:01:45
823FINSelkien Sisu (848)+1:10:22Lauri Kontkanen1:07:13
824FINTarpian Suunta (817)+1:10:24Tommi Haakana1:16:55
825FINRokkakoski SK (576)+1:10:25Matias Mäenpää1:07:54
826FINSuuntavaisto SK (509)+1:10:27Ari Heikkilä1:08:18
827FINKauhajoen Karhu (624)+1:10:27Antti Jyräkoski1:11:29
828FINLoimaan Jankko (695)+1:10:27Osmo Hongisto1:11:31
829FINJahtimiehet (1757)+1:10:30Johanna Ukkola1:10:20
830FINPyhät Miehet (494)+1:10:31Heikki Aarrejoki1:09:27
831FINVänkypannu (1151)+1:10:31Jussi Aarnio1:18:50
832FINOP (1214)+1:10:33Kalle Laine1:08:58
833FINPolyteknikkojen Raittiusseu (814)+1:10:35Aaro Hämeri1:10:14
834FINSC Väärä Suunta 180 (1067)+1:10:37Petri Kettunen1:08:54
835FINHyvinkään Rasti 4 (1583)+1:10:38Juha Ojanen1:24:02
836FINEspoon Suunta 10 (301)+1:10:42Kai Hilo1:21:39
837FINRajamäen Rykmentti 4 (669)+1:10:44Jyri Malmström1:12:36
838LATIK Auseklis 5 (377)+1:10:45Peteris Drukis1:19:59
839FINRasti-Jussit 3 (651)+1:10:46Tapio Kujala1:04:50
840FINHelsingin Suunnistajat 5 (278)+1:10:50Johannes Louhi1:22:27
841FINRasti-Lukko 3 (980)+1:10:51Pekka Tiira1:15:54
842FINHatarasti (1936)+1:10:52Eero Tiuttu1:03:44
843FINOK KPO (914)+1:10:52Tuomas Hongell1:08:37
844FINPYVMM (976)+1:10:53Janne Piispanen1:10:20
845FINSievin Sisu (862)+1:10:55Pasi Virkkala1:12:23
846FINArmatuuri (1918)+1:10:58Topias Suikula1:17:56
847FINSamba Trail Running Club (925)+1:11:05Johannes Parkkonen1:22:09
848FINTippausmonsterit (833)+1:11:07Henri Tuomela1:20:33
849FINTäsmis-Team (896)+1:11:30Iiro Immonen1:19:27
850FINLumme Energia (1469)+1:11:32Seppo Rantala1:19:03
851FINSomeron Esa (703)+1:11:35Sampo Virtanen1:17:12
852NORLorry Classic (1809)+1:11:36Jörn Limi1:19:22
853FINTampereen Pyrintö 9 (1217)+1:11:39Otso Tukiainen1:18:08
854FINSiikaisten Sisu (586)+1:11:41Seppo Vehkala1:16:56
855FINLynx-Ladyt 6 (1095)+1:11:41Karoliina Sundberg1:17:05
856FINLahden Suunnistajat -37 6 (1178)+1:11:45Timo Lehtonen1:12:43
857LATOZONS OK 2 (641)+1:11:46Martins Lismanis1:08:32
858FINJämsän Retki-Veikot 4 (1464)+1:11:47Juha Vallittu1:20:56
859FINRastipukit (557)+1:11:53Esa Jokioinen1:08:49
860FINJoensuun SuppaKetut (698)+1:11:55Ville Kolmonen1:08:44
861NORIndre Östfold OK 2 (801)+1:12:00Björn Axel Gran1:17:14
862FINKaukametsän paholaiset (1697)+1:12:02Sampo Markkanen1:18:57
863FINMetsä Board Kyro (947)+1:12:04Petri Huiko1:11:12
864FINLappeen Riento 4 (581)+1:12:05Antti Nurmi1:12:18
865FINNenosen veljekset (668)+1:12:05Ari Nenonen1:17:26
866FINJoen Suunta (563)+1:12:08Jussi Vauhkonen1:06:35
867FINNurmonjoen Tukki (1144)+1:12:09Tuomo Hippi1:07:20
868FINYlistaron Kilpa-Veljet 2 (640)+1:12:15Aki Perämäki1:23:04
869FINLuolamiehet (644)+1:12:34Tuomas Pulli1:07:26
870FINOulun Raksa (830)+1:12:36Markus Junes1:07:47
871FINPorvoon Urheilijat (870)+1:12:39Ville Saarela1:14:04
872FINSpektrum (1859)+1:12:39Oskar Brenner1:07:26
873FINMustalammen Pallo (709)+1:12:41Juho Markku1:10:37
874FINNOT-OK PKS SK (1169)+1:12:45Mikko Reuna1:14:25
875FINYläneen Kiri (812)+1:12:48Petteri Salminen1:05:05
876FINKeravan Urheilijat 2 (562)+1:12:49Harry Perälä1:18:12
877FINVaasan Suunnistajat 2 (561)+1:12:51Mikko Lehtineva1:12:33
878FINMetos (1055)+1:12:57Mikael Porthin1:21:44
879LATOK Meridians 3 (729)+1:12:59Maris Baltins1:22:46
880FINHernemäen Porina (717)+1:13:02Matti Silvennoinen1:21:59
881FINPelikassit 2 (1561)+1:13:02Tuure Ekman1:19:28
882FINJuuan Jänne (670)+1:13:03Ismo Ryynänen1:12:17
883SWEFalköpings AIK OK (456)+1:13:06Bo Hallberg1:10:06
884GBRBOK-Kaukaa haettu 2 (493)+1:13:09Ifor Powell1:07:03
885FINFc Kuusysi 07-Pojat (1216)+1:13:10Marko Väisänen1:05:44
886FINHelsingin Palokunnan Urheil (1320)+1:13:11Niko Olin1:10:33
887FINAamulehden Lukijat Lasten h (1713)+1:13:16Ilari Kosonen1:21:50
888FINAlajärven Ankkurit (739)+1:13:16Juha Latvala1:09:51
889FINSupertalentit (691)+1:13:17Joonas Tahvanainen1:10:42
890SWEGandvik IK (1084)+1:13:20Magnus Sundmark1:14:54
891FINKainuun Prikaati (772)+1:13:21Tuomas Karjalainen1:10:36
892FINRasti-Jyry 2 (1297)+1:13:22Ismo Lampinen1:15:05
893FINHauhon Sisu 4 (1315)+1:13:23Kari-Veli Niemi1:06:07
894FINUlvilan Ura 2 (934)+1:13:23Juha Joopi1:07:37
895FINTornator (907)+1:13:24Tuomo Ikonen1:11:24
896FINMaasotakoulu LPR 5 (1658)+1:13:25Elmo Eskelinen1:14:28
897SWEFredrikas Girls 2 (796)+1:13:27Fredrikas Girls 21:14:45
898FINLemin Eskot (1188)+1:13:29Sami Kinttu1:08:58
899FINTurun Suunnistajat 5 (958)+1:13:30Arto Itkonen1:12:32
900FINKyrös-Rasti (873)+1:13:32Tero Heittola1:08:29
901FINHelminiemen helmet (806)+1:13:32Jukka Hänninen1:15:59
902FINGimmeFive Multisport (1733)+1:13:35Antti Metsola1:15:02
903FINPernoon Rajamiehet (818)+1:13:38Panu Eerola1:10:18
904FINRastiPiikkiö 2 (799)+1:13:39Jaakko Päivike1:10:55
905FINTieto 2 (1415)+1:13:42Ulla-Maria Kovalainen1:13:37
906FINKangasniemen Kalske (525)+1:13:43Markus Sippo1:12:42
907FINEspoon Akilles Venlat (714)+1:13:48Hanna Vuorela1:21:16
908FINRasti-Kurikka 3 (447)+1:13:50Esa Kurki1:12:00
909FINUrjalan Urheilijat (944)+1:13:51Markus Toorikka1:14:47
910FINLaskuvarjojääkärikilta 2 (810)+1:13:53Jaakko Karvonen1:11:48
911FINMacGregor (828)+1:13:53Juhani Ruusuvirta1:16:06
912FINIkaalisten Nouseva-Voima 4 (1363)+1:13:54Tapio Hankala1:10:36
913FINTeam Spiritual Saramäki (600)+1:13:56Jukka Saramäki1:10:46
914FINKymin Suunnistajat 4 (858)+1:13:57Harry Paavola1:15:14
915FINRastihaukat (653)+1:13:59Tuomas Helin1:25:50
916FINTamrock (869)+1:14:00Kari Lappalainen1:14:24
917FINSaint-Gobain Finland (1760)+1:14:01Mikael Nyholm1:02:33
918FINVähäkyrön Viesti (1295)+1:14:06Hannu Härö1:12:05
919FINKankaanpään Suunnistajat 2 (847)+1:14:07Raimo Hannukainen1:22:34
920GBRUppsala Postal Service B Sq (1928)+1:14:09Matthew Haynes1:25:00
921FINUusi Verso (766)+1:14:15Vuokko Jurvakainen1:15:15
922FINEricsson SK (936)+1:14:18Ari Jouppila1:23:30
923FINNokian Torpedo (875)+1:14:19Vili Vartiala1:11:37
924FINTampereen Kotkat (1683)+1:14:21Virtanen Juho1:13:17
925FINIhqumursuhuppelit4never (1734)+1:14:23Tuuli Suutari1:06:03
926FINMaasillat (1261)+1:14:34Ilari Maasilta1:15:46
927FINKiimingin Urheilijat (427)+1:14:43Kai Huuhka1:15:29
928FINRC Eemeli (635)+1:14:43Teemu Kalvas1:08:08
929FINEtelä-Karjalan keskussairaa (1694)+1:14:44Mikko Aulamo1:22:28
930FINJääkäriprikaati (484)+1:14:45Juha Rantala1:13:30
931FINSK Uranus (951)+1:14:46Panu Hyvönen1:04:31
932FINKoskelankylän Riento 2 (888)+1:14:49Matti Yliniemi1:09:39
933FINHaukijahtaajat (736)+1:14:51Harri Salminen1:20:07
934FINHiiltomiehet 2 (492)+1:14:51Katri Niittymäki1:15:24
935FINMalax IF 2 (1141)+1:14:57Johan Holmback1:07:34
936FINPitkäjärven Vaeltajat (524)+1:14:58Pasi Kyheröinen1:20:28
937FINJukola 2003 Sulkava (999)+1:15:00Pekka Lyytinen1:10:44
938FINTelko (1898)+1:15:02Bo Johansson1:21:19
939FINOunasvaaran Hiihtoseura 2 (594)+1:15:04Tanu Tompuri1:12:40
940FINSK Määrämiehet (756)+1:15:09Ilpo Pietiläinen1:21:05
941FINSäkkijärven Hyppälän Nuoris (723)+1:15:15Joonas Korjala1:21:36
942FINMittatekniikan keskus (1228)+1:15:16Tapio Lehtonen1:27:47
943FINRastin Pojat (1253)+1:15:22Vesa Koukkari1:21:01
944FINOK Pojkarnas Natt (309)+1:15:24Veli-Matti Lonka1:12:35
945FINRistin Kilta (1203)+1:15:27Sohvi Mäkilä1:16:19
946FINSK-0K (935)+1:15:28Jarno Rantala1:17:15
947FINTunkiomadot (1012)+1:15:31Joonas Aho1:21:05
948FINValkealan Kajo (475)+1:15:31Eerik Sihvola1:06:31
949FINKoovee 7 (972)+1:15:33Jukka Reunamäki1:09:05
950FINTelemark Team Örn 2 (1368)+1:15:34Kalle Martikainen1:09:19
951FINJohn Deere (1274)+1:15:36Kalle Kettunen1:00:10
952FINKeuruun Kisailijat 2 (987)+1:15:39Jari Kauppinen1:25:58
953FINKaustisen Pohjan-Veikot 2 (803)+1:15:40Timo Rantala1:17:41
954FINKaidan Tien Kulkijat (1168)+1:15:41Antti Kirjavainen1:16:59
955FINRaula Team (1110)+1:15:42Hannele Raula1:21:52
956FINTP Industrials (1163)+1:15:44Teemu Piesanen1:12:42
957FINRasti 88 2 (433)+1:15:45Juha Tetri1:14:39
958FINNiinisalon varuskunnan urhe 2 (1756)+1:15:48Ilari Köykkä1:13:50
959FINTeam Peesi (1051)+1:15:49Henri Kajasilta1:09:55
960FINKone-Yijälä (743)+1:15:59Siiri Yijälä1:17:06
961FINOK77 6 (744)+1:16:00Jori Arrakoski1:08:00
962FINEräs seura (906)+1:16:01Juho Salminen1:13:58
963FINEränaali (865)+1:16:03Hannu Siivola1:14:05
964FINKodisjoen Kaiku (961)+1:16:05Petri Laitonen1:17:12
965FINWonkamiehet (1005)+1:16:06Tommi Koistinen1:22:53
966FINLapin Sudet (584)+1:16:09Tiia-Maria Rauttola1:27:02
967SWESöders-Tyresö 2 (1120)+1:16:11Björn Reger1:15:10
968FINAjokoirat 2 (1104)+1:16:11Henrik Nord1:08:29
969FINRässi-Rasti (770)+1:16:13Hannu Savolainen1:09:14
970FINSisä-Suomen syyttäjänvirast (1897)+1:16:14Joni Köykkä1:13:04
971FINUrhK II08 (892)+1:16:15Jantunen Panu1:03:05
972FINAnnikin Voimailijat (1060)+1:16:16Juha Toivonen1:22:05
973FINKankaanpään Kalevankiertäjä (1821)+1:16:17Ida Kujansuu1:15:24
974FINLuonnontutkijat (840)+1:16:17Tuomo Pollari1:23:12
975FINKarsu.fi (647)+1:16:19Simo Rautiainen1:15:10
976FINSatakunnan Lennosto (726)+1:16:20Tero Nopanen1:15:29
977SWELinköpings OK 3 (351)+1:16:21Per Gustås1:17:51
978GBRSheffield University Orient 2 (1600)+1:16:24Dan Weaver1:09:54
979BELTrol-Belgium (1081)+1:16:25Wiet Laenen1:12:11
980FINNavi 10 (1187)+1:16:27Hannu Seppänen1:28:17
981FINKauhavan Wisa (458)+1:16:30Ari Kiviaho1:18:16
982FINTuusulan Voima-Veikot (1111)+1:16:33Samuli Seppälä1:17:35
983FINMäntsälän Urheilijat 4 (1432)+1:16:34Lauri Laine1:14:40
984FINSuunta Jyväskylä 6 (1479)+1:16:35Aku Korhonen1:15:34
985FINNavi 9 (1449)+1:16:36Jari Pylvänäinen1:15:42
986FINPönttövuoren Peikot (1030)+1:16:38Kaapro Häkkinen1:23:06
987FINGofore (1916)+1:16:38Jani Laine1:02:28
988FINHiidenkiertäjät 4 (1029)+1:16:41Lasse Seppälä1:10:53
989FINBebbes Busar (1854)+1:16:42Kleo Ketonen1:06:22
990FINValmet Technologies (839)+1:16:43Antti Leinonen1:15:46
991FINMC Jymypallo (762)+1:16:45Kalle Kalapudas1:25:10
992FINLiperin Taimi (824)+1:16:47Mika Nissinen1:17:10
993FINeLadies (755)+1:16:48Piritta Wartiainen1:16:04
994FINOK Kristina (1115)+1:16:52Rune Bergström1:13:35
995FINTurengin Sarastus (745)+1:16:53Markku Kokkonen1:16:23
996FINRiikku Runners Alavus (1185)+1:16:56Jorma Mäkiranta1:16:46
997FIN007Hyyppä (784)+1:16:58Kosti Hyyppä1:12:47
998FINLets get LOST (877)+1:16:59Kristian Hatakka1:17:32
999FINJärvenpään Palo (659)+1:17:01Lasse Kervinen1:09:39
1000FINTietokilta ry (1612)+1:17:04Tomi Panula1:18:31
1001FINSata lasissa 2019 (1837)+1:17:06Aapo Pasanen1:13:49
1002FINAndritz WP (1146)+1:17:06Pasi Lahdenvirta1:15:59
1003FINHelsingin Suunnistajat 15 (738)+1:17:11Jouko Lahtinen1:40:30
1004FINNavi 7 (1059)+1:17:14Jukka Pajunen1:22:52
1005FINTiiäkstemitämävihaan (1857)+1:17:16Henna Röytiö1:18:48
1006FINTurengin RC (1017)+1:17:17EETU MERILÄINEN1:11:36
1007ESTOK TON (864)+1:17:18Raul Hindov1:29:57
1008FINPajulahti Olympic Training (1444)+1:17:20Anna-Lea Rantalainen1:13:50
1009FINTommin virheet (1722)+1:17:22Julius Hirvonen1:17:30
1010FINTASO (1802)+1:17:24Joonas Järvenpää1:22:53
1011FINJudica (917)+1:17:26Martti Ylinen1:12:52
1012FINLappeen Riento 5 (1289)+1:17:26Mia Saarilaakso1:09:22
1013FINAnttolan Urheilijat 3 (829)+1:17:31Tero Paajanen1:18:08
1014FINTARAKI (1709)+1:17:33Tuomas Sainio1:28:31
1015FINViVi Master (528)+1:17:33Tonu Illaru1:14:12
1016FIN70. Kadettikurssi (1773)+1:17:35Ari Taskinen1:08:41
1017FINPihkaniskat 3 (1147)+1:17:37Juho Kinnunen1:11:54
1018FINHumanitas-seura (1219)+1:17:40Pekka Kerkola1:14:42
1019FINSuppaman ja Liekehtivä Rast (1944)+1:17:47Anni Simola1:23:30
1020SUIOLV Hindelbank (694)+1:17:48Klaus Bütikofer1:21:22
1021FINMelassikatastrofi (1385)+1:17:49Irina Pukite1:10:47
1022FINSPYMS (1007)+1:17:51Tuomas Toiviainen1:07:28
1023FINVR Suunnistajat (1003)+1:17:51Jyri L. Erkkilä1:19:05
1024FINPäijät-Rasti (751)+1:17:53Ilpo Märkjärvi1:26:10
1025FINSolita (965)+1:18:04Teemu Koivisto1:11:22
1026FINMellunkylän Kontio (1277)+1:18:05Eero Luurila1:11:48
1027LATSurikati (658)+1:18:10Smits Edijs1:07:04
1028FINLost Bastards (895)+1:18:11Kalle Vitikainen1:09:03
1029FINPihkaniskat 2 (1079)+1:18:13Tuomo Puustinen1:24:37
1030LATIK Auseklis 4 (798)+1:18:14Peteris Hokonens1:08:16
1031FINLöytänen Rastit (780)+1:18:16Martti Naunin1:23:23
1032FINSemantum (1475)+1:18:19Antti Villberg1:16:26
1033FINKesähovin Suunnistajat (1615)+1:18:28Tommi Haapala1:15:26
1034FINRastiketut 2 (1330)+1:18:33Timo Hoskari1:27:34
1035FINESE Tiimi (1247)+1:18:34Jarno Marttinen1:10:14
1036SWEGotlands OF 2 (607)+1:18:39Albin Rieem-Lindgren1:11:58
1037FINKarjalan Käki (1196)+1:18:46Asko Inkinen1:27:06
1038FINPositiivinen yllätys (1223)+1:18:49Juuso Luukkonen1:07:15
1039FINViimeinen Rastiretki (715)+1:18:51Mikko Nenonen1:14:33
1040FINEspoon Suunta 8 (759)+1:18:58Sofia Soikkeli1:10:34
1041FINHauhon Sisu 3 (878)+1:18:58Teemu Saarinen1:25:41
1042FINDigita (1019)+1:19:01Ossi Ilveskoski1:16:49
1043FINKoneen Kerho (843)+1:19:03Pertti Välimaa1:25:51
1044FINVartiovuoren Pojat (1311)+1:19:09Lassi Heinilä1:12:05
1045FINBertelin pojat 2 (732)+1:19:12Jonne Jutila1:21:34
1046FINTurun Eränkävijät (1438)+1:19:21Vesa Laurila1:13:50
1047FINSuunnaton Into 3 (1334)+1:19:23Jani Väistö1:08:39
1048SWEMarkbygdens OK 2 (535)+1:19:25Erik Persson1:09:55
1049FINIF Åland (655)+1:19:26Niklas Böling1:11:11
1050LATOK Saldus 2 (384)+1:19:30Agris Sturis1:21:36
1051FINSK Pohjantähti 5 (1235)+1:19:38Jere Pernu1:25:15
1052FINKohti rastia ja sen ohi (1324)+1:19:42Veli-Matti Oikari1:11:57
1053FINOlarin Omat Pojat (844)+1:19:44Joonas Ahola1:10:53
1054FINPelikassit (556)+1:20:02Ville Uosukainen1:13:57
1055FINJussis seven (676)+1:20:04Outi Haikama1:16:32
1056FINVähäperän kyntäjät (1448)+1:20:06Teemu Ruuhi1:12:17
1057SWESkogslöparna 2 (1648)+1:20:17Per-Johan Josefsson1:13:43
1058FINHiukkasen Hukassa 2 (1354)+1:20:18Pauli Simonen1:19:27
1059FINVarnitsa 2 (1294)+1:20:27Mari Väisänen1:34:40
1060ESTRakvere OK 2 (675)+1:20:28Kuno Rooba1:10:56
1061FINSK Vuoksi 2 (542)+1:20:29Kari Ojalainen1:12:00
1062FINElimäen Reserviupseerikerho (845)+1:20:30Jani Juvankoski1:13:53
1063FINKuusankosken Urheiluseura 2 (1227)+1:20:33Matti Rajala1:15:54
1064SWEOK Lalle (1913)+1:20:37Lars Palmqvist1:11:37
1065FINTukikohdan Suunnistajat (1430)+1:20:38Juha Markkanen1:09:22
1066FINKustavin Ahto (774)+1:20:39Kalle Järvelä1:26:55
1067FINOK Pikatallustajat (1727)+1:20:39Jarkko Kerkola1:03:23
1068FINNabla (1044)+1:20:41Markku Rissanen1:21:34
1069ESTSaaremaa OK (909)+1:20:42Heljus Saks1:12:19
1070FINPäälliköt (1661)+1:20:44Mikko Ylikopsa1:12:59
1071FINPälkäneen Luja-Lukko 4 (1318)+1:20:45Pekka Jokinen1:11:32
1072FINPohjankyrön Rasti (380)+1:20:45Jouni Laakso1:21:41
1073FINPetäjäveden Petäjäiset (1347)+1:20:46Eero Manerus1:21:45
1074FINFuturice (968)+1:20:48Riku Valtasola1:13:38
1075FINTuusulan Reserviupseerikerh (1675)+1:20:48Janne Nieminen1:08:47
1076FINLaskuvarjojääkärikilta Pirk (1929)+1:20:49Jussi Haikka1:19:24
1077FINSK Mortis 2 (825)+1:20:50Pasi Eskola1:15:16
1078FINPälkäneen Luja-Lukko 2 (871)+1:20:52Markku Nieminen1:12:16
1079FINKunnon Urheilijat 3 (1337)+1:20:54Pyry Sipilä1:14:35
1080FINPakilan punakynät (1714)+1:20:55Niko Laamanen1:22:59
1081FINKokemäen Kova-Väki (741)+1:20:55Eero Turto1:17:41
1082FINOK Trian 6 (853)+1:20:55Heikki Frilander1:19:53
1083FINKiinnostus Suunnistajat (688)+1:20:58Jouni Heinänen1:15:24
1084FINPatria Land (1205)+1:20:58Timo Haltia1:15:49
1085FINSports by LUT 2 (1473)+1:20:58Toni Kuparinen1:10:52
1086FINLapuan Virkiä 4 (1361)+1:21:00Matti Kattelus1:15:53
1087FINNot OK (1700)+1:21:02Esa Pietikäinen1:14:43
1088FINKajaanin Suunnistajat 2 (710)+1:21:05Arto Haverinen1:16:04
1089FINVehkalahden Veikot 4 (629)+1:21:06Timi Jaarinen1:13:09
1090LATOK Meridians 2 (333)+1:21:08Dagnis Kanepe1:15:12
1091SWEGanska OK (1001)+1:21:09Pär Fridsell1:13:40
1092FINTurun Puristus (1041)+1:21:13Juha Uusikartano1:20:19
1093FINTeam Azure (779)+1:21:20Matti Antila1:21:09
1094FINPK Racing Team (686)+1:21:26Kimmo Ollikka1:13:16
1095FINKarieksen porraus (1817)+1:21:28Tarja Tanner1:22:16
1096FINJärvisen Pekat (1731)+1:21:30Susanna Laakkonen1:16:28
1097FINVaralan Urheiluopisto (1740)+1:21:31Jari Salmi1:20:30
1098FINBarkit päällä (979)+1:21:35Marko Peippo1:17:12
1099FINMhy Pirkanmaa (800)+1:21:42Raimo Kauppila1:23:31
1100SWEKongliga OrienteringsTeknol (701)+1:21:45Maria Perverzina1:19:06
1101FINAuran Vannas (850)+1:21:48Lauri Soini1:15:47
1102FINKuhmon Peurat 2 (1183)+1:21:49Leena Heikkinen1:32:17
1103FINPaha Rasti (735)+1:21:50Kari Puttonen1:19:57
1104FINP-Haagan yhteiskoulu HanDy (1792)+1:21:53Jaakko Lääkkö1:14:58
1105FINTurun NMKY 2 (1035)+1:21:58Olli Välke1:16:08
1106FINEspoon Akilles 5 (1184)+1:22:01Eero Mänty1:14:43
1107FINRastihumppa (1947)+1:22:03Miikka Hilke1:09:22
1108FINNastolan Terä 3 (964)+1:22:04Mikko Ilmonen1:14:53
1109FINKemira Vastus (1011)+1:22:10Simo-Pekka Vanninen1:11:45
1110FINPaimion Rasti 6 (548)+1:22:12Tuomo Haapala1:11:50
1111FINDowntown 65 2 (804)+1:22:14Jani Brandt1:15:23
1112FINIK Tunnelpojkarna 2 (1923)+1:22:16Heikki Saarikivi1:31:35
1113FINAlatornion Pirkat 2 (827)+1:22:18Raimo Höynälä1:15:32
1114FINPeräseinäjoen suunnistuksen (1114)+1:22:20Toni Mäki-Mantila1:17:23
1115FINRajaveljet (777)+1:22:20Antti Rämö1:17:16
1116FINLandis+Gyr (1372)+1:22:26Sami Kirjanen1:15:14
1117FINKuoLOn Kankeat (1031)+1:22:32Tomi Sarkanen1:12:07
1118FINVihtavuoren Pamaus 4 (1439)+1:22:36Heikki Kekoni1:13:56
1119FINNivalan Suunnistajat 2 (1431)+1:22:41Mauno Taanila1:14:15
1120FINTimo Siikli ja Lemin Punais (1451)+1:22:42Riku Suursalmi1:16:09
1121NORÖstmarka OK (960)+1:22:52Jörgensen Rein1:12:00
1122FINTT226 (689)+1:22:57Martti Roponen1:16:15
1123FINPargas IF 3 (1375)+1:22:57Jaakko Järvistö1:15:22
1124FINTeam Klinga (1774)+1:23:20Anssi Klinga1:21:30
1125FINPaVi (852)+1:23:27Henrik Lindell1:21:20
1126FINFennovoima (1075)+1:23:27Lauri Rintala1:19:53
1127FINTeam Lost (1076)+1:23:38Tommi Hopearuoho1:29:54
1128FINPolyteknikkojen Raittiusseu 2 (1895)+1:23:39Petrus Holm1:16:50
1129FINMäntän Seudun Eräpirkat (1195)+1:23:41Aapo Ala-Sankila1:31:22
1130ESTBona Fide (667)+1:24:04Vermo Siim1:19:45
1131FINGrundium (1829)+1:24:10Matti Pellikka1:07:33
1132FINHelsingin Suunnistajat 9 (1124)+1:24:13Tapio Annala1:15:29
1133FINKaslink (1131)+1:24:19Harri Vainio1:19:05
1134FINKilon Kipinät (932)+1:24:26Markus Tyrkkö1:18:26
1135FINHyvinkään Rasti 6 (1616)+1:24:31Esko Kiuru1:17:44
1136FINKauhavan Wisa 2 (1434)+1:24:37Heikki Kuoppala1:31:44
1137FINKarvapallo (1308)+1:24:42Eemil Salakari1:17:23
1138FINHämeenlinnan Tarmo 2 (1127)+1:24:43Antti Erämaja1:23:57
1139FINIK Örnen (815)+1:24:44Staffan Pettersson1:35:01
1140FINWIO Team (1541)+1:24:47Jari Välimaa1:22:12
1141FINNastolan Terä 2 (442)+1:25:04Oskari Myllykangas1:17:02
1142FINAri Pojjaat (776)+1:25:12Mikko Heikkilä1:02:30
1143FINJoosehukku (529)+1:25:18Elsi Pöllänen1:24:31
1144FINTeam Puomitutut (1867)+1:25:22Mikko Pekkarinen1:22:14
1145FINTurun Visat (826)+1:25:25Teemu Halttunen1:01:47
1146FINMellu ja kääpiöt (1791)+1:25:28Roosa Pelkonen1:06:15
1147FINPihkaniskat 4 (811)+1:25:30Eemeli Saukkonen1:22:20
1148FINHRUP (1014)+1:25:33Petri Savilahti1:10:02
1149FINKeravan Urheilijat 3 (1285)+1:25:35Olli Hirn1:13:58
1150FINEspoon Akilles 4 (955)+1:25:36Jyrki Nikkinen1:08:04
1151FINRastiketut Team Leinonen (1210)+1:25:38Jarno Leinonen1:15:58
1152FINRastivarsat 4 (626)+1:25:39Pasi Turunen1:07:56
1153FINRannikkoprikaati (1695)+1:25:39Jean Partanen1:18:35
1154FINOK Computer (1262)+1:25:40Rauno Huttunen1:12:06
1155FINÅF (1412)+1:25:42Jouni Salamäki1:24:11
1156FINOlvastin Tana (1166)+1:25:44Iiro Mäkelä1:08:06
1157FINVakka-Rasti 2 (1477)+1:25:44Enni Jalava1:02:59
1158FINHelsingin Poliisi-Voimailij (1064)+1:25:46Kari Saari1:17:10
1159FINPörssi ry (1097)+1:25:46Viivi Varjus1:14:19
1160FINSaviksen Rasti (986)+1:25:49Henri Hujala1:10:48
1161SWEVästerås SOK 2 (1515)+1:25:50Per Sundström1:26:03
1162FINOscar Software (1189)+1:25:53Martti Löyttyniemi1:08:11
1163FINRasti-Jussit 2 (404)+1:25:56Ari Lemponen1:14:55
1164FINX-suunnistajat (841)+1:25:58Juhani Ylönen1:15:48
1165FINMAASK RUK Eksymä (1931)+1:26:01Mika Salonen1:17:58
1166FINEspoon Suunta 13 (1606)+1:26:04Bruno Nazrio1:18:15
1167FINLaihian Luja 3 (802)+1:26:06Jukka Nyystilä1:16:24
1168FINSK Pohjantähti 4 (975)+1:26:08Vesa Halonen1:12:27
1169FINOtaKraa 2 (1779)+1:26:11Laura Lundell1:25:25
1170FINLaihian Luja 2 (677)+1:26:11Pasi Rintala1:16:12
1171FINSkipoli-KJK (1002)+1:26:12Tuomas Kaira1:17:20
1172FINLievestuoreen Kisa (1154)+1:26:16Juha Parviainen1:19:27
1173FINOC Toffee 2 (1621)+1:26:17Janne Snellman1:25:50
1174FINPuskasilimät OK (1145)+1:26:19Miettinen Petri1:19:52
1175FINKymin Suunnistajat 3 (591)+1:26:20Petteri Nikki1:11:06
1176FINHyvä yri (1812)+1:26:23Laura Tiits1:10:20
1177FINIisalmen Visa 3 (1328)+1:26:27Kari Kuokka1:17:54
1178FINKoposen 7 veljestä (1604)+1:26:30Ville Koponen1:13:11
1179FINDroit (1123)+1:26:32Erno Klemetti1:20:29
1180FINKärkijoukkue (1872)+1:26:34Kaarle Lounela1:12:06
1181FINValmet Technologies 2 (992)+1:26:36Hannu Korhonen1:15:53
1182FINOK EMitVit (1181)+1:26:36Jani Vuorinen1:19:04
1183FINVeikkaus 2 (1200)+1:26:42Marko Virtanen1:20:14
1184FINTuurihaukat (705)+1:26:45Aleksi Heikkilä1:21:33
1185POLOK!Sport (558)+1:26:47Dawid Stefanski1:28:32
1186FINSotkamon Jymy 3 (893)+1:26:54Ilkka Härkönen1:34:11
1187FINSaarijärven Pullistus 3 (874)+1:26:58Timo Kulmala1:20:41
1188FINTeam Merikoski (1623)+1:26:59Riku Merikoski1:21:32
1189FINKarhulan Korvenkävijät (1974)+1:27:00Sami Nyman1:17:10
1190FINSK K3 (1499)+1:27:05Jouni Vidqvist1:13:58
1191FINKops (1292)+1:27:10Jani Nuutinen1:32:22
1192FINRadiosuuntaajat (1112)+1:27:10Valtteri Suorsa1:21:25
1193RUSVyborg-orientir 2 (1480)+1:27:12JULIA ZABOYKINA1:09:33
1194FINVTT (1356)+1:27:12Jarmo Kouko1:28:18
1195FINMuuramen Rasti (957)+1:27:13Esa Honkonen1:18:10
1196FINSuuntavaisto SK 3 (1306)+1:27:14Matti Tammi1:06:35
1197FINAlahärmän Kisa (652)+1:27:15Roope Näsi1:24:39
1198FINLohtajan Veikot (1074)+1:27:16Petri Hietala1:24:33
1199FINPetsamon Aurinko-pilkkijät (1466)+1:27:20Matti Miinala1:21:40
1200FINSalon Vilpas (834)+1:27:30Risto Jokiniemi1:20:07
1201FINEduskunnan Urheilukerho (711)+1:27:33Heikki Autto1:28:44
1202FINMetsästäjäliiton Hirviurhei 2 (977)+1:27:33Jani Tammela1:20:46
1203FINRaKiNa (1435)+1:27:35Jussi Salonen1:21:01
1204FINHeSeKeKo (1232)+1:27:37Keijo Kantojärvi1:18:32
1205FINUFOn Legendat (1362)+1:27:37Petri Falck1:22:34
1206FINSelviytyjät (1036)+1:27:38Juha-Pekka Pienimäki1:22:12
1207FINAskolan Urheilijat (881)+1:27:40Jarkko Tuomi1:22:44
1208FINPolyteknikkojen Raittiusseu (1272)+1:27:42Malte Arlander1:36:29
1209FINUNO SK (867)+1:27:46Teemu Virtanen1:22:31
1210FINEpäselvä Joukkue (1299)+1:27:46Anssi Hakola1:29:49
1211FINLauttapartio (1096)+1:27:49Walter Pomell1:12:11
1212FINSysmän Papan LastenLapset (1319)+1:27:50Arttu Hyyrynen1:36:13
1213FINJalasjärven Jalas 2 (1440)+1:27:51Kari Kurikkaoja1:34:06
1214FINTeam Tommila (1149)+1:27:53Lasse Tommila1:29:19
1215FINSäkylän varuskunnan urheili (1750)+1:27:56Jussi-Pekka Niemelä1:22:59
1216FINUltra Sisu (1785)+1:27:57Juha Leinonen1:19:21
1217FINIF Femman 4 (919)+1:27:59Mikael Bäck1:12:19
1218FINPelastuslaitos Päijät-Häme (937)+1:28:02Antti Mustonen1:08:34
1219FINKaveriporukka 2012 (1313)+1:28:05Tero Helenius1:14:31
1220FINKöntit (1176)+1:28:12Toni Nevantausta1:12:11
1221FINToramäen Turha Toivo (TTT) (1502)+1:28:13Janne Hakanen1:16:36
1222FINSomeron Esa 2 (1173)+1:28:20Johanna Luhtala1:17:38
1223FINUNO SK 2 (1470)+1:28:21Janne Ståhlström1:12:46
1224FINW-Klubi (1862)+1:28:24Ise Iduozee1:11:20
1225FINKaivannon Erä- ja nuorisose (1877)+1:28:25Vesa Virtanen1:21:11
1226FINHaukiputaan Heitto (1024)+1:28:29Simo Tammela1:13:26
1227ESPCD TJALVE (969)+1:28:31Cesar Torrejon1:11:21
1228FINMMK OK (1157)+1:28:34Elias Laine1:08:36
1229FINKiipeilykerho Vertikaali (1746)+1:28:34Turo Valavaara1:23:36
1230FINKaukaa haettu (985)+1:28:36Aleksi Kankainen1:17:32
1231FINTaxi Team (963)+1:28:37Petteri Surakka1:22:23
1232FINReiskan seiska (1816)+1:28:37Mikko Kaataja1:14:17
1233FINMhy Keskipohja (1394)+1:28:40Aleksi Saukko1:18:09
1234FINAlahärmän Kisa 2 (990)+1:28:52Kalle Ruotsala1:17:28
1235FINKuusiston Jylhä 2 (1800)+1:28:55Lassi Hiltunen1:20:05
1236FINKeski-Karjalan Rasti 2 (883)+1:28:57Ari Hirvonen1:38:08
1237FINOhtola SK (1904)+1:28:59Hannes Oksanen1:22:32
1238FINOK Trian 7 (1471)+1:29:01Anders Ingman1:15:03
1239FINAS Skinnarila 2 (1339)+1:29:05Arto Parkko1:11:44
1240SWEGotlands OF 3 (1483)+1:29:07Erik Nilsson1:34:56
1241FINEksymä 360 (1535)+1:29:11Touko Silpola1:20:57
1242FINTeam Proxion (1912)+1:29:12Petri Puikkonen1:23:09
1243FINPirkkalan Hiihtäjät 2 (984)+1:29:16Ojala Jenny1:05:08
1244FINVictorious Secret (891)+1:29:27Janina Donner1:08:56
1245FINKuoLO (1935)+1:29:29Otto Jokelainen1:29:29
1246FINVarvarin Lepsaus (1850)+1:29:31Juha Tölli1:17:46
1247FINKanavan Kiertäjät (1838)+1:29:33Jani Leppäniemi1:26:22
1248FINIF Brahe 4 (1229)+1:29:36Jesper Wikman1:21:37
1249FINKuikan samoilijat (882)+1:29:47Kuikan samoilijat 21:11:35
1250FINIlveksen Jussit (1717)+1:29:57Simo Tuppurainen1:10:17
1251FINIlomantsin Urheilijat 2 (831)+1:30:04Arto Salminen1:21:48
1252FINVehkalahden Heikot (1853)+1:30:07Anton Vehkalahti1:18:02
1253FINRastihapot (1589)+1:30:08Jyri Kylmälä1:19:34
1254FINRoosan kuntokoulu (868)+1:30:10Arttu Laine1:21:47
1255RUSIzhora (621)+1:30:13Konstantin Pigarev1:25:00
1256FINLohimaan Rasti (765)+1:30:14Ville Leinonen1:19:28
1257FINSK Herkkutatit (681)+1:30:15Iivo Metsä-Eerola1:18:32
1258FINVantaan Metsänkävijät 2 (1373)+1:30:17Herkko Valkama1:15:30
1259FINTeme Ski Team 2 (846)+1:30:17Miika Heikkilä1:20:38
1260FINeLadies 2 (1222)+1:30:19Eija Rantala1:22:54
1261FINThinkers (1129)+1:30:20Mikko Drocan1:20:06
1262FINEkokumppanit (1671)+1:30:21Carl Willandt1:24:19
1263FINNykyaikaiset 5-ottelijat (1132)+1:30:23Karri Virkajärvi1:16:14
1264FINEricsson SK 2 (1476)+1:30:24Per-Anders Lindgren1:25:29
1265FINJämsän Retki-Veikot 6 (1652)+1:30:26Panu Kärkkäinen1:17:37
1266FINIBM Sport club (1338)+1:30:29Heikki Koskinen1:12:45
1267FINNeliveto (1016)+1:30:31Markus Seppänen1:28:22
1268FINRautalammin Urheilijat (782)+1:30:34Markus Oksanen1:13:09
1269FINJyrkkä Kerake (905)+1:30:35Harri Leinikka1:20:22
1270FINSalon Seudun Kanakoiraharra (1077)+1:30:37Teemu Toivonen1:18:40
1271FINSK Samperi (1108)+1:30:38Jouni Similä1:20:41
1272FINEpilän Esa 2 (1209)+1:30:41Veli Syrjälä1:22:28
1273FINSotkamon Jymy 4 (1342)+1:30:42Aino Tolkkinen1:22:36
1274FINRasti-Vihti 5 (1599)+1:30:46Jukka Viskari1:11:25
1275FINCadpool (1204)+1:30:47Jussi Jansson1:25:13
1276FINEläinlääkärien kuntoseura V (1455)+1:30:49Linda Sainio1:15:43
1277FINRastiprojekti 2018 (1788)+1:30:52Jouko Rautasalo1:24:51
1278FINEliaksen Eksyjät (997)+1:30:53Lasse Kataja1:25:37
1279FINKehityssuunta (1808)+1:30:54Toni Jyväsjärvi1:23:34
1280FINInkeroisten Terho 2 (1293)+1:30:54Einari Fyhr1:17:17
1281FINTurun Metsänkävijät 7 (512)+1:30:56Harri Poutiainen1:11:11
1282FINMaanmittauslaitos Oulu (1815)+1:30:58Perttu Heikkilä1:13:05
1283FINSuunnaton Into 2 (1403)+1:31:00Esko Välimäki1:11:54
1284FINTampereen Pyrintö 11 (1281)+1:31:02Arto Kiiskinen1:10:04
1285FINNorra (1811)+1:31:04Jyrki Rantanen1:15:35
1286FINRasti 88 3 (1307)+1:31:07Tuula Sinkkonen1:21:36
1287FINMaanmittauslaitos Tre (740)+1:31:08Pauli Savela1:26:09
1288FINHyvinkään Rasti 3 (661)+1:31:10Arttu Ylönen1:24:29
1289FINTampereen Pyrintö 12 (1580)+1:31:11Petri Seppälä1:30:13
1290FINMaanpuolustuskorkeakoulu (1673)+1:31:14Markus Järvinen1:25:29
1291FINRastiPiikkiö 5 (1522)+1:31:16Jani Ekqvist1:23:10
1292FINKaukaan Lyly (566)+1:31:16Timo Löppönen1:23:02
1293FINMS Parma 8 (916)+1:31:17Asko Vainio1:24:59
1294FINMaasotakoulu LPR 4 (1026)+1:31:19Ilkka Keskitalo1:28:25
1295FINWestendin Rasti-Bossit (1581)+1:31:19Matias Hynönen1:26:41
1296FINRasTiimi 2 (613)+1:31:20Vesa Koirikivi1:22:07
1297FINSulzer (1042)+1:31:22Tommi Ratia1:12:47
1298FINHammassyrjän Happo (1884)+1:31:24Olli-Pekka Rauhala1:25:13
1299FINPinkki Dynamo (1587)+1:31:26Erkki Taanila1:23:58
1300FINHalsuan Mäkijussit (1370)+1:31:28Tero Jussinmäki1:29:59
1301FINME Pummit (1359)+1:31:30Päkkilä Pertti1:25:18
1302FINKajaanin Suunnistajat 3 (1027)+1:31:31Mika Tiihonen1:20:00
1303FINFTA 2 (1015)+1:31:31Samuli Kiskola1:17:44
1304FINPellon Ponsi 2 (625)+1:31:33Jani Harju1:19:31
1305FINFennia (1823)+1:31:34Timo Pietikäinen1:24:24
1306FINIisalmen Visa (1161)+1:31:55Nina Kärnä1:11:30
1307FINHI-TEAM (1191)+1:31:57Tero Koivisto1:16:25
1308FINYksintein (1105)+1:31:59Riku Salomaa1:20:25
1309FINSattajärven hukkautujat (1949)+1:32:04Kari Kristo1:30:59
1310FINHaagan kuninkaalliset suunn (1085)+1:32:08Timo Kosonen1:20:52
1311FINMPK Häme (1706)+1:32:09Petteri Mattila1:25:43
1312FINKnut Posse (1568)+1:32:23Juho Kotakallio1:22:01
1313FINKuhmalahden Kisa (1845)+1:32:24Marko Leppälä1:34:25
1314FINLepatiittos2 (754)+1:32:27Micke Bondas1:33:21
1315FINEurajoen Wanhat Weikot (1701)+1:32:33Olli Kares1:38:05
1316FINSitowise (1220)+1:32:34Erkki Tamminen1:31:56
1317FINTieto (1218)+1:32:36Jukka Laaksonen1:23:50
1318FINTeam Käenpesä (1849)+1:32:47Jarno Elovaara1:29:27
1319FINStronger Together (1245)+1:32:50Hannu Hautalahti1:27:48
1320FINKeffin suunnistajat (1424)+1:32:52Olli-Pekka Varis1:18:34
1321FINOK Botnia 2 (769)+1:32:56Kati Nynäs1:26:23
1322FINRasti/C (1160)+1:33:00Juha Toivonen1:23:17
1323FINAkaan Reserviupseerikerho (1116)+1:33:01Matti Kärenlampi1:32:19
1324FINEspoon Suunta 7 (821)+1:33:05Mikko Viinikainen1:23:36
1325SWEHammarby IF OF (789)+1:33:05Tobias Spång1:23:01
1326SWESkarpnäcks OL (768)+1:33:10Roland Persson1:14:12
1327FINLauri Rehnin perilliset (1388)+1:33:18Pekka Rehn1:45:13
1328FINMhy Pirkanmaa 2 (1699)+1:33:26Juha Rantoja1:27:42
1329FINRasti-UHO 2 (1597)+1:33:26Jussi Lindström1:19:49
1330FINIK Tunnelpojkarna (1584)+1:33:39Vesa-Matti Matikainen1:25:08
1331FINAS Wassuttajat (1357)+1:34:03Arto Sopanen1:21:02
1332FINRasti-Perniö (781)+1:34:06Jorma Lindeman1:21:18
1333FINTiedeyhteisö 95-97 (950)+1:34:13Timo Vilkko1:17:52
1334FINNilsiän Nujakka (971)+1:34:19Raimo Ruotsalainen1:15:51
1335FINNavi 5 (1273)+1:34:28Tuomo Männistö1:19:06
1336FINLuumäen Rasti 2 (930)+1:34:31Teemu Hirvikallio1:14:51
1337FINValiokerho Jyväskylä (1150)+1:34:32Harri Lepistö1:35:42
1338FINAjokoirat (763)+1:34:34Max Takala1:21:09
1339FINThe Elvis Challenge (920)+1:34:35Tuomas Haila1:30:03
1340FINSuunta-Veikot (1429)+1:34:35Auvo Viita-Aho1:17:04
1341FINLahden Suunnistajat -37 5 (1268)+1:34:37Jussi-Pekka Kauppi1:46:06
1342FINVerttuun Namika (849)+1:34:39Timo Hämäläinen1:16:55
1343FINPolvisuunta OK (1137)+1:34:40Antti Pekkala1:24:52
1344NORWing OK 2 (857)+1:34:45Eivind Lona1:27:22
1345FINGeodeesi (761)+1:34:50Suomala Ville1:16:16
1346FINMetsäklusteri (1122)+1:34:55Eetu Einiö1:19:19
1347FINAtria (1052)+1:34:59Jukka Vainionpää1:29:19
1348FINKumpulanmäen Sällit (1117)+1:35:07Anders Wallin1:35:26
1349FINAlanurmon Vire (898)+1:35:19Vesa Yliselä1:20:28
1350FINKuopion Suunnistajat 4 (885)+1:35:43Juuso Lehtivarjo1:24:02
1351FINSuunta Jurva 3 (1158)+1:35:49Jaakko Puntila1:25:49
1352FINSaimaan Sisäilma (1241)+1:35:49Eero Brännare1:22:13
1353FINNumppi Brothers (1585)+1:35:49Anssi Raitanen1:21:27
1354FINLounais-Hämeen Rasti 3 (1233)+1:35:51Jouni Salmela1:15:41
1355FINLahti Energia (1396)+1:35:53Arto Nikkanen1:26:28
1356FINPihkaniskat 6 (1107)+1:35:53Tommi Simell1:27:51
1357FINRealtimers (1693)+1:35:56Janne Aho1:16:17
1358FINRasti-Vihti 3 (1399)+1:35:57Mikko Syrjälahti1:30:04
1359FINJäreä (1545)+1:36:00Niklas Holm1:20:17
1360FINKortesjärven Järvi-Veikot 2 (1351)+1:36:04Tuomas Rantala1:13:45
1361FINSukK 83 (757)+1:36:11Tatu Partanen1:18:36
1362FINVihtavuoren Pamaus 3 (1171)+1:36:21Matti Virtanen1:18:48
1363FINRastikarhut 2 (1275)+1:36:28Juha Juhola1:43:29
1364FINTurun Partio-Sissit ry (939)+1:36:29Roni Suoniemi1:27:22
1365FINLapua-ketjut (1803)+1:36:31Marko Mikkola1:32:01
1366FINKOMMEET Metsään kadonneet (1836)+1:36:34Kimmo Tiitola1:42:35
1367FINKohta löytyy (1418)+1:36:38Risto Lintula1:22:39
1368FINTampereen Pyrintö 8 (746)+1:36:39Jaakko Paasi1:27:48
1369FINPalo-88 (752)+1:36:45Saku Virtaniemi1:21:47
1370FINItä-Hämeen Rasti (409)+1:36:53Jari Lahtinen1:28:14
1371FINSuuntavaisto SK 2 (1565)+1:36:55Marko Lassila1:22:34
1372FINAthletic Club Hollola Elite (1534)+1:36:59Heikki Nupponen1:28:41
1373FINDowntown 65 4 (1423)+1:37:01Jussi Heikkilä1:25:46
1374FINFujitsu 2 (1684)+1:37:02Hannu Lempinen1:20:50
1375FINLääkintävarikko (1316)+1:37:07Antti Lepistö1:27:47
1376FINPussin Kiristäjät 2 (1231)+1:37:09Tuukka Koistinen1:23:24
1377FINPaikkaan orientoituneet (866)+1:37:10Antti Friman1:36:08
1378FINMusta Neliö 3 (1498)+1:37:12Simo Lindberg1:26:58
1379FINPudasjärven Urheilijat 2 (1280)+1:37:14Tapani Alahäivälä1:25:55
1380FINOllinkulman Jullit (1903)+1:37:17Mauri Olander1:31:34
1381FINYlivieskan Kuula 2 (1128)+1:37:29Matti Suvanto1:16:00
1382FINLauttakylän Luja 2 (1538)+1:37:54Timo Mattila1:24:00
1383FINMattersoft (1230)+1:37:55Mika Kulmala1:28:56
1384FINIson kirkon liha (1290)+1:38:01Juha Kortesluoma1:23:48
1385FINPedienteering Turku (1420)+1:38:23Kalle Korhonen1:31:32
1386FINOK Trian 9 (1345)+1:38:46Anders Lindahl1:27:32
1387FINÄänekosken Sarjakuvaseura (1165)+1:39:02Annabella Tolonen1:04:38
1388FINGamlakarleby IF (988)+1:39:07Robert Lillhonga1:15:31
1389FINTurun Metsänkävijät 5 (704)+1:39:09Valtteri Vainio1:06:37
1390FINNCS Sport (1287)+1:39:27Jarmo Hokkanen1:30:53
1391FINUrsprungsland Biathlon Team (1719)+1:39:57Petteri Noponen1:29:31
1392FINVakka-Rasti (924)+1:40:01Timo Helin1:06:40
1393FINTyhmän rohkeat veljekset (1109)+1:40:04Jani Ruotsalainen1:07:24
1394FINSaloisten Reipas 2 (1624)+1:40:12Jani Räisänen1:24:12
1395FINKaaderi-Leijonat (918)+1:40:17Jari Kallio1:33:20
1396FINNotkeat puuhevoset (1004)+1:40:19Lassi Hietala1:18:36
1397FINSaloisten Reipas 4 (1374)+1:40:31Joni Väisänen1:31:48
1398FINTeam Laardi (1459)+1:40:42Jaana Palo1:27:42
1399FINMaarian Mahti 2 (1509)+1:40:45Ari Naukkarinen1:35:05
1400FINSuunta-Sepot 3 (1192)+1:40:52Juha Haapamäki1:23:33
1401FINKlenkat (1843)+1:40:55Jalonen Mikko1:47:23
1402FINSuperkompensaatio (1090)+1:40:56Juho-Matti Pimiä1:29:44
1403ESTJüriöö Ülestõus (1874)+1:40:57Marko Süld1:25:13
1404FINSaimaa Trail Runners (1066)+1:41:01Jari Räisänen1:36:09
1405FINKonneveden Urheilijat (809)+1:41:01Hannu Salonen1:25:21
1406FINKananpojat (1101)+1:41:10Katja Kyckling1:21:46
1407FINParokyttyräukot (1858)+1:41:14Jussi Birling1:21:12
1408FINJoutsenon Kullervo 3 (1069)+1:41:16Timo Pärnänen1:20:06
1409FINLeppälän suuntavaisto (991)+1:41:18Venla Vesikko1:23:23
1410FINRistin Miehet (1152)+1:41:21Kimmo Kerkkänen1:25:31
1411FINPetolintu 2 (1071)+1:41:30Pekka Kantola1:24:18
1412FINSpede Rasti (1467)+1:41:35Juha Hyvönen1:28:12
1413FINFC Kiisseli (1743)+1:41:43Olli Lehtisalo1:39:27
1414FINIK Falken 2 (901)+1:41:44Kim Rundell1:22:19
1415FINRasti-Vihti 2 (940)+1:41:52Olli Moisander1:36:08
1416FINFutisforum2 (1938)+1:41:53Teemu Pajula1:23:13
1417FINDG SataIT (1841)+1:41:54Kalle Metsoja1:22:19
1418FINPihkaniskat 8 (778)+1:41:57Antti Auvinen1:33:59
1419FINRykimäkallion Pojat (1382)+1:41:59Aake Partio1:26:31
1420FINHaikkiheikit 2 (1941)+1:42:00Kalle Kalliomäki1:41:21
1421FINTampereen Ammattikorkeakoul (1818)+1:42:00Juhani Pitkänen1:34:14
1422FINSuunnistajat Sitaateissa (1787)+1:42:02Sanja Säpyskä1:24:18
1423FINTuoreet jalat (1486)+1:42:02Tapani Suihkonen1:29:22
1424FINRamboll Finland 2 (1778)+1:42:04Matti Sipilä1:01:58
1425FINVirtain Urheilijat (1118)+1:42:08Matti Pusa1:12:46
1426FINOK Trian 11 (1237)+1:42:12Svante Nilsson1:28:25
1427FINAjolinja (996)+1:42:16Lasse Lehtinen1:23:52
1428FINVantaan Metsänkävijät (1039)+1:42:20Sami Mattsson1:30:06
1429FINHaikkiheikit (1326)+1:42:24Aleksi Yläkangas1:35:00
1430FINPaha Rasti 2 (1421)+1:42:25Katja Schüle1:25:03
1431FINRastisudit (1428)+1:42:25Jussi Santanen1:37:06
1432FINHiisirastiKiukU (467)+1:42:27Marko Ilomäki1:23:54
1433FINVirNuMiToVi (1555)+1:42:31Mikko Asikainen1:25:21
1434FINV-S maakuntakomppania (1102)+1:42:32Eino Kossila1:21:33
1435SWERedtzer OK (1668)+1:42:32Håkan Redtzer1:24:14
1436FINRaseborg Lost and Found (1135)+1:42:32Virve Savoila1:25:04
1437FINMesikämmenet 2 (1371)+1:42:34Klaus Kuusi1:25:07
1438FINRantakoiviston lapset (1666)+1:42:36Antti Uotila1:19:46
1439FINOff Course (1344)+1:42:42Esa Takkinen1:32:39
1440FINSuomen International Suunni (1417)+1:42:47Tiina Haapakoski1:20:57
1441ESTJoka naised (1786)+1:42:47Helle Hallik1:23:22
1442FINMenestyspojat (1265)+1:42:48Niko Pukkila1:15:01
1443FINValkeakosken Haka 3 (1404)+1:42:52Heikki Hillo1:22:40
1444FINBeach Boys 2 (1086)+1:42:53Aaron Leinonen1:24:50
1445FINOK Terjärv 2 (1130)+1:42:54Jens-Ove Högnabba1:21:53
1446FINPätilänkylän suunnistajat (933)+1:42:54Teemu Pellinen1:30:44
1447FINTeam Tiuraniemi (1282)+1:42:57Juha Tiuraniemi1:20:41
1448FINValkealan Kajo 2 (842)+1:42:57Timo Nurmiranta1:27:14
1449FINNiinisalon Varuskunnan Urhe (913)+1:43:00Tero Mäenpää1:37:07
1450FINBoliden ja Vuorimieskilta (1682)+1:43:15Atte Harrikari1:24:33
1451FINViertolan saunaporukka (1481)+1:43:17Kaisa Mäkitalo1:27:43
1452FINPuutteenperän Konkelot (1819)+1:43:23Ilkka Elers1:33:21
1453FINPimeduse Ryytel RT (1780)+1:43:27Petteri Kettunen1:33:19
1454FINVehkalahden Veikot 5 (1468)+1:43:27Tuulia Kukkonen1:33:41
1455FINTeam Keisanen (1304)+1:43:29Antti Keisanen1:24:53
1456FINVäli-Mikkolan Voima (787)+1:43:29Vesa Nevalainen1:38:30
1457FINTarpian Suunta 2 (1389)+1:43:33Teppo Salmia1:27:47
1458FINKokkolan Suunnistajat 6 (1300)+1:43:34Jarmo Kattilakoski1:24:05
1459FINHyvinkään Rasti 7 (1053)+1:43:37Jouni Rantanen1:39:07
1460FINOK77 5 (1380)+1:43:38Laura Kenttä1:37:39
1461FINKiinnostus Suunnistajat 2 (1593)+1:43:38Sasu Marila1:33:42
1462FINKarhunkaatajan kennel (1855)+1:43:40Jari Keskisaari1:33:00
1463FINTeam Allback (1518)+1:43:43Severi Haverila1:45:43
1464FINKaarinan Ristiritarit (1156)+1:43:44Kari Ennola1:43:08
1465FINRasti-Hukat (1296)+1:43:45Rego Ostonen1:30:47
1466FINUPM 1-ERI (1572)+1:43:46Simo Koponen1:37:01
1467FINKiilto Oy 2 (1920)+1:43:47Marko Suominen1:34:52
1468FINLaihian Lihavat (1578)+1:43:50Lauri Kangasmaa1:31:14
1469FINKankaanpään Suunnistajat 3 (1482)+1:43:51Jaakko Hannukainen1:23:22
1470FINLandis+Gyr 2 (1956)+1:43:55Tuomo Sihvo1:29:19
1471FINJärvenpään Palo 3 (1511)+1:43:58Markku Reiman1:49:31
1472FINMusta Neliö 2 (1927)+1:43:59Janne Tamminen1:22:25
1473FINRajiksen uppopalloilijat (1814)+1:44:25Markus Mälkki1:12:30
1474FINMäntsälän Urheilijat 3 (1303)+1:44:28Jarmo Antikainen1:28:22
1475FINNavi 4 (912)+1:44:34Aarno Tervonen1:27:13
1476DENPähkinärinteen pallo (1833)+1:44:36Tuomas Yrttiaho1:31:01
1477FINKaidan Tien Kulkijat B (1759)+1:44:37Mikko Kiiskinen1:24:42
1478FINExme (1732)+1:44:42Petri Lassheikki1:34:51
1479LATZiemelkurzeme OK 4 (1138)+1:44:50Ilze Lapina1:36:49
1480FINArsenal Finland (1426)+1:44:56Arto Kyyrönen1:44:06
1481FINAlastaron Reserviläiset (1243)+1:44:57Harri Välimäki1:29:24
1482FINSavon Suunta 2 (1264)+1:45:00Seppo Tossavainen1:33:27
1483FINMPY (1582)+1:45:02Harri Takala1:34:33
1484FINHelsingin Suunnistajat 6 (1331)+1:45:12Veikko Tiainen1:38:57
1485FINLuja DreamTeam 2019 (1767)+1:45:17Antti Leväniemi1:35:46
1486FINRasti K18 (1950)+1:45:19Jyrki Krzywacki1:17:25
1487LATIK Auseklis 2 (974)+1:45:21Dzintars Lakis1:34:31
1488FINHelsingin Suunnistajat 11 (1106)+1:45:21Jari Valtonen1:39:52
1489FINRastivarsat 5 (926)+1:45:32Tommi Salo1:35:31
1490FINOutotec Lappeenranta (1406)+1:45:53Minna-Riitta Peippo1:36:49
1491FINVerttuun Namika 2 (1010)+1:45:55Anna-Kaisa Harju1:17:30
1492FINKymin Suunnistajat 5 (978)+1:45:56Marko Kokko1:25:55
1493FINJarnat (1644)+1:45:57Markus Peltola1:34:27
1494FINTäsmämätäs (1221)+1:45:58Ruurik Holm1:33:20
1495FINLouhelan Woima (1266)+1:45:59Mikko Matilainen1:30:53
1496FINFuturice 2 (1742)+1:46:02Cilla Voit1:25:52
1497FINInkeroisten Terho (305)+1:46:05Linas Jasinskas1:13:07
1498FINSuunta Jurva 2 (1199)+1:46:38Pasi Maunumäki1:34:43
1499FINSavon Kylähullut (1567)+1:46:47Panu Karjalainen1:34:07
1500FINTuusulan Voima-Veikot 2 (1513)+1:46:49Panu Juva1:37:24
1501FINKirre ja Himmeet Valot (1824)+1:46:50Hannes Kallioniemi1:38:38
1502FINJoen Suunta 2 (1546)+1:46:54Tero Nykänen1:35:17
1503FINSalomonin pojat (1125)+1:47:02Jyrki Kajavalta1:35:44
1504FINRasti-Kurikka 4 (1257)+1:47:16Erkki Keski-Lusa1:37:55
1505FINAC Harharetki (948)+1:47:22Eemeli Kantola1:41:36
1506FINRyttylän Visa (1948)+1:47:29Janne Nuotio1:28:36
1507NORStavanger Orienteringsklubb 2 (1540)+1:47:34Espen Karlsen1:42:18
1508FINTalvisalon Sukuvika (1793)+1:47:39Iiro Saarlo1:35:52
1509FINUrpon Rytky (860)+1:47:41Juho Vuori1:35:09
1510FINHelsingin Metsänkävijät (1340)+1:47:44Jesperi Luoto1:41:47
1511FINEspoon Akilles Venlat 2 (1820)+1:47:50Sanna Carlsson1:32:04
1512FINMäntsälän Urheilijat 2 (1046)+1:48:08Jouko Mäkinen1:25:39
1513FINCH-Polymers (1846)+1:48:10Ari Ääri1:09:35
1514FINStormin Teräs (819)+1:48:24Raimo Liukkonen1:36:42
1515NORGanddal IL 2 (1633)+1:48:32Andreas Nybak Urdal1:29:24
1516FINKOP Pankki-Veikot (1457)+1:48:34Ilpo Alanko1:33:02
1517FINHerrasmies Suunnistajat (1550)+1:48:35Sakari Heikkinen1:29:39
1518GERTeam Baden-Wuerttemberg (1062)+1:49:25Stephan Haenelt1:31:39
1519SWEKils OK 2 (1172)+1:49:29Ella Nordström1:20:31
1520FINItä-Jänkhän Jhullit (1061)+1:49:31Ville Inkeri1:16:54
1521FINOhovaaran sulttaanit (1632)+1:49:37Seppo Honkonen1:27:44
1522FINKarkki-Rasti 2 (1377)+1:49:45Ville Suntioinen1:28:37
1523FINKokkolan Suunnistajat 5 (1547)+1:49:46Jari Sjöström1:40:32
1524FINKolmenkympin ikäkriisi (1781)+1:50:04Elina Haavikko1:30:31
1525FINLappeen Siniset (1093)+1:50:06Lauri Ahonen1:30:57
1526FINAtmospiiri (1848)+1:50:08Juha Juujärvi1:34:15
1527FINABB SK (1436)+1:50:09Tapio Rauhala1:40:19
1528FINHyytiälän Huutajat 2 (1586)+1:50:18Petteri Forssell1:29:51
1529FINOK Raseborg 3 (657)+1:50:26Björn-Erik Wickholm1:38:33
1530FINEspoon Suunta 9 (989)+1:50:30Juhani Kanuuna Katko1:46:04
1531FINLahden Taimi 2 (929)+1:50:31Jyrki Karppinen1:36:12
1532FINEtelä-Kymen Suunnistajat (660)+1:50:32Petri Hirvonen1:43:01
1533FINTeam Koo (1512)+1:50:33Jorma Niinimäki1:34:45
1534FINSurut (1678)+1:50:33Ilkka Saarimaa1:33:34
1535FINSatunnaiskulkijat (1656)+1:50:37Ville-Matias Lammi1:31:53
1536FINSaimaa Trail Runners 2 (1667)+1:50:37Janne Jäkälä1:45:42
1537FINSuunta Jyväskylä 7 (1653)+1:50:40Jari Jurvakainen1:36:41
1538FINYlistaron Kilpa-Veljet 3 (931)+1:50:44Matti Kangas1:36:52
1539FINItä-Päijänteen Rasti 2 (1021)+1:50:45Asko Weijo1:43:26
1540FINAseman Konttaajat (1206)+1:50:47Jussi Lintunen1:29:00
1541FINKehämajavat (1883)+1:50:49Janne Papunen1:22:50
1542FINTeam TheSoma (1878)+1:50:51Erkko Ojala1:31:28
1543FINValio Nestle (1411)+1:50:52Lasse Jaakkola1:40:46
1544FINHelsingin Suunnistajat 10 (1242)+1:50:54Heikki Heinonen1:40:28
1545FINKouvolan Palokunnan Urheili (1126)+1:50:56Teppo Inkilä1:33:35
1546FINGeologian tutkimuskeskus (1437)+1:50:57Teemu Karlsson1:32:36
1547FINLiperin Taimi 2 (1190)+1:50:58Petri Antrela1:31:04
1548FINKIWA Inspecta (1386)+1:50:59Jouko Pekkarinen1:33:18
1549FINFTA 3 (1314)+1:51:05Henna Henttonen1:37:56
1550FINHal Bro (1080)+1:51:08Jaani Nurisalo1:35:14
1551FINDirty Seven (1284)+1:51:10Ville Hietanen1:57:23
1552FINKunnon Urheilijat (1224)+1:51:26Patrik Pousi1:42:30
1553FINJouluksi kotiin (1225)+1:51:40Rauno Aavasalo1:41:07
1554FINSaunasaaren Säkä (1761)+1:51:45Kimmo Sutinen1:34:07
1555FINMetsäylioppilaat (1094)+1:51:45Risto Kiiskinen1:38:59
1556FINLammin Säkiä 3 (1234)+1:51:46Viljo Heimonen1:42:45
1557FINMTK-Asikkala (1531)+1:51:47Olli Suntiola1:38:02
1558FINTampereen Sähkölaitos (713)+1:51:50Pekka Mantere1:44:06
1559FIN404 Path Not Found (1680)+1:51:55Riikka Ajalin1:14:08
1560FINHämeen poliisilaitos (1134)+1:52:01Kirsi Koivuniemi1:20:16
1561FIN2Einsteins (911)+1:52:20Tero Tuppurainen1:39:52
1562FINGastrocnemius Ferreus 2 (1376)+1:52:22Pasi Peura1:42:33
1563FINNokian Tyres (1893)+1:52:25Jouni Pimiä1:30:42
1564FINRasti-Hyry (725)+1:52:49Heimo Keränen1:36:58
1565FINSports by LUT (1445)+1:52:55Ville Rintala1:12:09
1566FINErräät Oppaat (1598)+1:53:05Räsänen Jarmo1:46:23
1567FINKalevan Rasti 4 (923)+1:53:16Jussi Kakkonen1:31:54
1568FINTamro - Tarmolla ja sydämel (1335)+1:53:22Kari Kyyrönen1:24:25
1569FINTampereen varuskunta (1553)+1:53:29Taavi Aalto2:00:51
1570FINItä-Hämeen Rasti 3 (1443)+1:53:35Janne-Pekka Juutilainen1:51:33
1571FINHiidenkiertäjät 7 (1397)+1:53:45Jouni Nurminen1:06:41
1572FINTurengin Sarastus 2 (1355)+1:53:47Timo Aalto1:33:46
1573FINKkinimäen Weljekset (1139)+1:53:52Ville Nikkanen1:52:46
1574FINHollolan Urheilijat -46 3 (1579)+1:54:09Reijo Pitkänen1:43:22
1575FINKarhijärven Suunnistajat (1520)+1:54:15Lotta Råberg1:21:13
1576FINIisalmen Visa 2 (1639)+1:54:15Paavo Karvonen1:33:52
1577FINNälkähaukat (1856)+1:54:18Jari Moilanen1:35:02
1578FINSatakuntalainen Osakunta (1325)+1:54:21Johannes Tiusanen1:51:45
1579FINPuijon Pojat (952)+1:54:22Tapio Kettunen1:39:10
1580FINOK Raseborg 4 (708)+1:54:26Andre Lindroos1:19:59
1581FINRasti-Vihti 6 (1497)+1:54:34Antti-Jussi Röman1:39:07
1582FINFlash in the Night (1932)+1:54:38Helena Lappala1:46:21
1583FINTampereen Maratonklubi (1691)+1:54:43Juha Jalonen1:17:52
1584FINHonkajoen Seudun Urheilijat 2 (1393)+1:54:53Samuli Hietaoja1:42:10
1585FINkäpylä maanantai (1422)+1:55:03Ellilä Simo1:34:15
1586FINLittoisten Partabooat (1433)+1:55:52Suvi Tanner1:41:55
1587FINCSC (1519)+1:55:54Pietari Hyvärinen1:45:34
1588FINSuunta Hukassa (1861)+1:55:57Katja Nisukangas1:35:38
1589FINRasti-Jussit 5 (1651)+1:55:58Ilari Hauhia1:27:59
1590FINTeam Heinonen (1825)+1:55:59Vesa Heinonen1:51:39
1591FINPunkalaitumen Kunto 2 (1256)+1:56:08Jukka Keskitalo1:33:50
1592FINPihkaniskat 5 (1260)+1:56:12Jukka Kokkoniemi1:38:20
1593FINKuortaneen Kunto 2 (1263)+1:56:15Ari Kolunsarka1:40:45
1594FINKadettikurssi 67 (1844)+1:56:26Markku Laitila1:37:34
1595FINLahden Työväen Hiihtäjät (1462)+1:56:35Juha Tommola1:47:57
1596FINKuopion Suunnistajat 5 (1951)+1:56:36Reijo Vornanen1:43:54
1597FINOulun Reipas (1177)+1:56:37Juha Mäntylä1:29:20
1598FINArk United 2 (1182)+1:56:38Mika Nokelainen1:26:47
1599FINRuokonen OrienteringsKlubb (1870)+1:56:40Kim Ruokonen1:18:01
1600FINAC Liiga (1419)+1:57:03Juha Poikolainen1:36:42
1601FINAlajärven Ankkurit 2 (1489)+1:57:05Vesa Koivunen1:39:14
1602FINSalokylän Samoajat (1681)+1:57:07Moona Havola1:24:14
1603FINArtjärven Ahjo (1524)+1:57:28Juho Rutila1:45:53
1604FINKouvolan Suunnistajat 6 (1346)+1:57:31Hannu Peni1:45:47
1605FINLostBoys (1286)+1:57:32Ville Hevonkorpi1:48:52
1606FINPälkäneen Luja-Lukko 3 (1521)+1:57:34Antero Kortetjärvi1:33:18
1607FINTAkSiSuYs (1775)+1:57:36Antti Kemppi1:25:22
1608FINRejlers (1159)+1:57:39Timo Keskitalo1:25:34
1609FINPietinalhon pamaus (1542)+1:57:41Heikki Pietinalho2:06:56
1610FINAlijäämähyvitys (1383)+1:58:05Mika Kunnari1:37:27
1611FIN102. Kadettikurssi (1745)+1:58:08Niki Hyvärinen1:29:04
1612FINSepontalon Vonkaus (1603)+1:58:59Timo Ahonen1:51:42
1613FINHusulan Kunto (1238)+1:59:12Juhana Suurnäkki1:26:43
1614FINNääsCSA (1751)+1:59:12Tomi Karjalainen1:37:37
1615FINKoutsi ja pojat (1910)+1:59:15Jaakko Sairanen1:22:05
1616FINMetsäpalvelut Hautala (1908)+1:59:26Tuomas Hautala1:24:15
1617FINOK77 7 (1092)+1:59:31Ari Kauhanen1:38:53
1618SWECentrum OK Stockholm 3 (730)+1:59:33Erika Lindholm1:13:59
1619FINOYS Vapari (1248)+1:59:34Pauli Pätsi1:21:14
1620FINHaapaveden Urheilijat (876)+1:59:35Heikki Ravaska1:20:54
1621FINRastiaasit (1378)+1:59:37Antero Komi1:37:40
1622FINPeikot Hiihto 2 (1822)+1:59:38Janne Tuominen1:24:59
1623FIN2Einsteins 2 (1826)+1:59:41Harri Viljakainen1:26:32
1624FINFreeport Cobalt (727)+1:59:48Harri Virkkala1:27:01
1625FINKorona (1207)+1:59:50Ville Myllylä1:38:27
1626FINPulttiBoys Karjalan Pultti (1549)+1:59:51Jouni Hirvonen1:39:54
1627FINCastorIT (1507)+1:59:51Samuli Kaisanlahti1:21:10
1628FINRaja-Karjalan Suunnistajat 3 (1255)+1:59:53Ville Säde1:26:57
1629FINRetkiryhmä 06 (966)+1:59:54Mikko Heinikoski1:39:36
1630FINFyysikkokilta (1676)+1:59:56Jaakko Visti1:42:39
1631FINTeam Maha (1327)+1:59:57Sami Vahtera1:55:00
1632GERKanin tahti (1025)+1:59:57Juha Heikkilä1:26:35
1633FINRasti-Pielinen 2 (1369)+1:59:58Arto Korhonen1:34:02
1634FINLiperin Lenkki (1083)+2:00:01Hannu Kurki1:27:05
1635FINKotipojat (1103)+2:00:01Antti Toivonen1:22:51
1636FINVarnitsa (1254)+2:00:06Tuomas Green1:54:25
1637FINHämeenlinnan Sukeltajat (1905)+2:00:06Antti Vaahtera1:46:39
1638FINEntisten Nuorten Urheiluseu (1869)+2:00:08Janne Levävaara1:32:31
1639FINPohjaKosketus (1408)+2:00:08Tony Ahlroth1:32:26
1640FINLoimaan Jankko 2 (1562)+2:00:16Matti Ylitalo1:20:55
1641FINJyväskylän Yliopiston yliop 2 (1749)+2:00:17Timo Nieminen1:22:38
1642FINPikku Hukat (1088)+2:00:18Topi Rantalainen1:27:04
1643FINPartiolpk Roineen Tytöt (1725)+2:00:47Minttu Rahkola1:27:33
1644FINKeravan Urheilijat 4 (1650)+2:00:51Jari Timonen1:22:49
1645FINVetelin Urheilijat 2 (1387)+2:00:54Jukka Nykänen1:27:59
1646FINSK Vuoksi 3 (889)+2:00:58Vilmalotta Silvonen1:41:14
1647FINNavi 8 (1078)+2:01:00Pasi Haapiainen1:41:00
1648FINSyvä Pääty (1674)+2:01:06Niko Laakkonen1:21:25
1649FINKompassibois (1495)+2:01:16Juha Kaura1:45:39
1650FINJärjestelmäkeskus JÄRJK (1654)+2:01:19Simo Uusikartano1:22:41
1651FINRasti E4 2 (554)+2:01:36Raimo Hernesmaa1:49:46
1652FINAkustin perikunta (1121)+2:01:40Mikko Kalilainen1:28:16
1653FINSuunta 2000 2 (680)+2:01:47Tuomas Pussila1:40:32
1654FINOC Utmanare (1054)+2:01:49Ville Manninen1:24:08
1655FINTampereen Pyrintö 10 (1485)+2:01:50Mikko Paunu1:32:48
1656FINHihhulit (1197)+2:01:51Hanna Kiiski1:41:35
1657FINLohtajan Veikot 2 (1554)+2:01:53Tero Jelekäinen1:48:02
1658FINRajamäen Rykmentti 6 (1613)+2:01:56Antti Alho1:40:29
1659FINKoneen Kerho 2 (1352)+2:01:56Marko Saarinen1:33:46
1660FINLrhto (1851)+2:01:59Lukander Harri1:42:55
1661FINReaktor Innovations 2 (1201)+2:02:02Mikko Apo1:53:51
1662FINDentina (1037)+2:02:02Leevi Ruuttunen1:44:35
1663FINRastiPiikkiö 3 (1381)+2:02:10Jaakko Käyhkö1:29:18
1664FINmroom (1333)+2:02:34Rantala Eerika1:25:42
1665FINTuusulan Tallaajat 2 (1605)+2:03:03Tate Vanhamäki1:50:20
1666FINSK Ohijuoksu (1741)+2:04:11Laisi Mikko-Pekka1:48:15
1667LATZiemelkurzeme OK 3 (1611)+2:04:15Aigars Actins1:16:13
1668FINKanKi (1591)+2:04:19Anu Tahvanainen1:15:01
1669FINJullikat skoogessa (1323)+2:04:54Olli Suonurmi1:26:34
1670FINTSE for the Future (1398)+2:05:08Otto Rosendahl1:56:22
1671FINRantasalmen Urheilijat (1407)+2:05:31Jari Makkonen1:35:39
1672FINMöttösen Juurakko (1807)+2:05:34Minna Hotakainen1:36:08
1673FINRastihaukat 2 (1267)+2:05:42Hannu Kauppinen1:46:55
1674FINESOn seniorit (1405)+2:05:49Mika Kuronen1:32:51
1675FINSEW Service (1972)+2:06:20Timo Heikkinen1:47:51
1676FINLateksii (1594)+2:06:24Jarno Mikkola1:29:13
1677FINSuunnilleenstajat (1748)+2:06:32Aleksi Mäkinen1:48:32
1678FINSuunta-Sepot 4 (1556)+2:06:33Pekka Rantala1:59:24
1679FINKeisus Extreme Saunas (1677)+2:06:51Matti Ylänne1:54:13
1680FINeLadies 3 (1939)+2:06:51Sari Nousiainen1:34:35
1681FINKohti ääretöntä (1730)+2:06:53Kimmo Paldanius1:26:40
1682FINVertex Search Engines (1619)+2:06:55Jussi Saikkonen1:48:43
1683FINPttk (1336)+2:06:56Jani Lemmetyinen1:45:52
1684FINKouvolan Suunnistajat 3 (1516)+2:07:00Matti Heikkilä1:29:13
1685FINVeljekset Heiskanen (1100)+2:07:07Joonas Heiskanen1:24:13
1686FINSkrinnarit (1349)+2:07:14Reino Kaario1:47:12
1687FINsalparasti (1057)+2:07:31Kari Pulkkinen1:39:35
1688FINJärvenpään Palo 2 (1510)+2:07:34Pauli Virtanen1:37:39
1689FINOK Kampen (1752)+2:07:35Olli Heikkinen1:50:01
1690FINHyvinkään Rasti 5 (1301)+2:07:37Heikki Alkila1:38:09
1691FINValio TM (1532)+2:07:41Aaretti Sipilä1:46:24
1692FINReservin lääkintäupseerit (1968)+2:08:33Joni Pajula1:36:43
1693FINPieni Tauko (1924)+2:08:45Vili Veijalainen1:36:19
1694FINIK Örnen 2 (1504)+2:09:01Jyrki Örn1:28:08
1695FINRakennus Oy Antti J. Ahola (1048)+2:09:07Joonas Lindberg1:36:28
1696FINMaasotakoulu LPR 3 (1715)+2:09:12Antti Pokela1:29:10
1697FINDowntown 65 3 (1360)+2:09:15Tuomas Pasanen1:22:48
1698FINVALOR Partners (1868)+2:09:19Teemu Sirén1:30:34
1699FINMettähäsä (1907)+2:09:19Santeri Ravattinen1:53:27
1700FINEspoon Akilles 8 (1559)+2:09:20Marko Torpo1:40:16
1701FINEtte Löydä (1530)+2:09:25Jarno Raitanen1:47:04
1702FINSE Enocell (1765)+2:09:37Petri Ojala1:41:52
1703FINJyväskylän Yliopiston yliop (1441)+2:09:39Asta Järvinen1:59:23
1704FINNorsU (1885)+2:09:49Risto Oja1:23:30
1705FINSeNaatti (1866)+2:09:50Teuvo Palasrinne2:02:32
1706FINKuusamon Erä-Veikot 2 (1142)+2:09:57Jyrki Vendelin1:42:13
1707FINPipelife (1728)+2:10:03Janne Koivuniemi1:59:59
1708FINTeam SOSE (1298)+2:10:05Kaisa Haverinen1:41:23
1709FINRistiinan Rasti-Reinot (1958)+2:10:08Mikko Illi1:23:22
1710FINEspoo Expos (1312)+2:10:17Toni Himmelroos1:53:09
1711FINGeops feat. Pummipartio (1249)+2:10:33Harri Suominen1:37:21
1712FINLaihian Luja 5 (1558)+2:10:38Tapio Nyysti1:43:10
1713FINSKK-Dynamo (1564)+2:10:46Markku Riittinen1:48:14
1714LATSiguldas Takas (347)+2:11:04Valdis Janovs1:23:21
1715FINValkealan Kajo 3 (1350)+2:11:21Risto Laari1:51:06
1716FINAlajärven Ankkurit 3 (1570)+2:11:27Juhani Sillanpää1:55:33
1717FINRässi-Rasti 2 (1447)+2:11:38Jussi Iinatti1:31:30
1718FINHönöt SK 2 (1491)+2:11:45Matti Tiainen1:42:24
1719FINPuijon Pojat 2 (1208)+2:11:49Aku-Matti Kauppinen1:52:30
1720FINKluri (1737)+2:11:52Petri Heljo1:44:22
1721FINHirvensalon Heitto (1446)+2:12:11Jouko Havia1:56:32
1722FINTeekkarikuoro (1880)+2:12:25Henry Hyppänen1:43:45
1723FINGardner Denver (1933)+2:12:27Jukka Alajoutsi1:32:25
1724FINEnoon Eksyneet (1876)+2:12:28Asta Puumalainen-Nykänen1:56:25
1725FINSK SK (1622)+2:12:40Matti Toikkanen1:53:50
1726FINHelsingin Palokunnan Urheil 2 (1703)+2:12:44Mikko Paavola2:00:44
1727FINKuhmisten vapaa-ajan asukka (1643)+2:12:51Esa Lehtinen2:00:03
1728FINMusta Neliö 4 (1886)+2:12:52Nils Iso-Markku1:34:52
1729FINTeam Armas (1391)+2:13:17Aapo Palonen1:53:04
1730FINMETSÄn tähden (1276)+2:14:59Harri Simola1:36:32
1731FINLaihian Luja 4 (1537)+2:16:41Timo Saari1:38:06
1732FINKoskilaakson Ojamiehet (1925)+2:16:45Jarmo Laakso2:09:24
1733FINSuomenlahden merivartiostoH (1917)+2:17:00Tatu Valkonen1:59:03
1734FINEksyneet Lampaat (1892)+2:17:50Ossi Kukkamäki1:49:31
1735FINItä-Hämeen Rasti 2 (1460)+2:17:54Ilkka Kuuluvainen1:39:30
1736FINTeam Supponen (1528)+2:18:23Eljas Supponen1:51:03
1737FINRastaalan rasti I (1098)+2:19:09Hannu Havanka1:18:56
1738FINLuxus (1736)+2:19:12Antte Vuosku1:57:59
1739FININUS (1279)+2:19:40Viktor Rylov1:47:12
1740FINSon Huanot (1955)+2:19:47Toni Lustila1:32:13
1741FINPuskasilimät OK 2 (1764)+2:19:49Martikainen Pasi1:41:52
1742FINHepojoen Pinnistys (1514)+2:19:54Niina Reponen1:40:59
1743FINMesikämmenet (838)+2:19:58Lauri Soikkeli1:46:40
1744FINStora Enso Rastiretkiläiset (1198)+2:20:28Petri Lassila1:42:16
1745FINOtaniemen Jyllääjät 2 (1456)+2:21:41Mikko Hovi2:02:40
1746FINVesikämmenet (1271)+2:21:53Sami Lehtoranta1:34:35
1747FINTästä ei keli parane. (1710)+2:22:21Maarit Lampinen2:03:26
1748FINTeam 7P (1729)+2:22:51Atte Ilonen1:35:30
1749FINHämeenlinnan Suunnistajat 4 (240)+2:22:54Markku Keskinen1:50:03
1750FINSuonsalmen Suunta (1500)+2:23:05Unto Tanttu1:48:26
1751FINReilut Miehet Havumetsien (1614)+2:23:15Jari Rajamäki2:20:47
1752FINMS Parma 9 (1618)+2:24:14Vesa-Matti Eura2:09:54
1753FINTeam Lost 2 (1317)+2:24:50Tanja Nyholm1:41:42
1754SWEVäsby OK (1023)+2:25:19Joakim Olsson1:22:28
1755FINKODIKAS TALO (1954)+2:25:23Tomi Välkki1:38:55
1756FINPiiroiset (1663)+2:25:32Tommi Piiroinen1:37:54
1757FINViitamäen Veto (1566)+2:25:34Jyrki Isomäki1:36:05
1758FINHyytiälän Huutajat (1384)+2:25:34Jukka Pirilä1:28:31
1759FINVRU Hyvinkää (1366)+2:25:38Mauri Saarinen2:03:14
1760FINVierestäohi (1503)+2:25:44Seppo Vainikainen1:38:13
1761FINKyröön Kopla (1705)+2:25:46Jarno Lehtonen1:47:25
1762FINWiipurilainen Osakunta (1492)+2:25:50Anssi Vainio1:53:31
1763FINOK kunto OK (1608)+2:27:35Olli-Pekka Lukkarinen1:40:27
1764FINVuoristoradan Jarrumiehet (1914)+2:27:42Tuomas Paunonen1:52:05
1765FINFTA 4 (1708)+2:29:14Markus Hautamäki1:56:44
1766FINInsinöörit ASK (1625)+2:29:52Henna Reponen2:01:14
1767FINTietokilta ry 2 (1723)+2:30:17Anton Pirhonen1:41:09
1768FINSK NappaRasti (1590)+2:30:30Pasi Kovanen2:01:30
1769FINAamulehden Julkkikset Laste (1881)+2:30:32Raimo Helminen2:16:53
1770FINJoensuun SuppaKetut 2 (1626)+2:30:33Lassi Köppä1:58:02
1771FINSallan Karhut 2 (1544)+2:30:34Paavo Hautajärvi2:08:08
1772FINTumuhaukat (1657)+2:30:53Antti Rinne2:11:25
1773FINEspoon Akilles 6 (1629)+2:31:14Mirva Paavola1:44:36
1774FINDear Family Breitholtz (1896)+2:31:21Turkka Kalliorinne1:51:22
1775FINEspoon Tapiot (1270)+2:31:24Matti Toppari1:58:30
1776FINRasti-Vihti 4 (1493)+2:31:37Juha Seppälä2:11:28
1777FINRasti-Jyry 3 (1631)+2:32:19Reino Korpelainen2:23:17
1778FINHarpatin Hortoilijat (1523)+2:32:22Pekka Jalonen1:45:25
1779SWETacton Systems AB 2 (1488)+2:33:06Cristian Franzén1:58:16
1780FINSaloisten Reipas 3 (1341)+2:33:16Janne Aarnio1:40:39
1781FINUhkolan Akilles (1410)+2:33:31Pekka Aaltonen1:55:57
1782FINMöbiuksen matka (1525)+2:34:14Markus Hannula1:37:01
1783FINLuiskaotsat (1413)+2:34:44Mikko Pelto1:57:16
1784FINTeam Lohkare (1810)+2:34:45Jarno Hakulinen2:02:18
1785FINSEPI (1726)+2:34:58Ari-Matti Jäntti1:34:42
1786FINSonnin Suti (1484)+2:37:13Erik Holm2:09:35
1787FINViitasaaren Suunta 2 (1970)+2:37:39Kari Kantanen1:49:04
1788FINFantastic Seven (1943)+2:37:42Erika Harjumäki2:08:55
1789FINGeologian tutkimuskeskus 2 (1463)+2:37:43Mikko Kinnunen2:05:20
1790FINKelpo Maisterit (1687)+2:38:16Keijo Vehmas2:00:17
1791FINTuurihaukat 2 (1879)+2:38:22Miika Riihimäki2:17:55
1792FINReittihukat (1696)+2:38:25Lahtinen Kirsi2:00:39
1793FINSuppaMurmelit -17 (1685)+2:38:32Ari Sistonen2:18:29
1794FINRasti-Sopulit (1747)+2:38:35Sini Majlander1:57:51
1795FINKyrö Isokyrö iso (1672)+2:38:36Emilia Plukka2:05:00
1796FINKiilto Oy (1768)+2:38:39Arto Raivio2:05:12
1797FINMoVo (1942)+2:38:47Teemu Kankaanpää1:49:48
1798FINHimla Arkkitehdit (1798)+2:38:55Petteri Rintamäki1:57:08
1799FINPosarat (1762)+2:39:04Arto Klemetti1:21:01
1800FINRastikarhut 4 (1569)+2:41:41Jukka Oksanen1:12:46
1801FINRastinorsut (1738)+2:41:47Tarmo Mälkki1:34:51
1802FINKaukametsän kuukkelikokoelm (1543)+2:42:01Kaisa Kurvinen1:53:35
1803FINRajakylän Kuntogubbet (1596)+2:43:35Jori Karlsson1:57:09
1804FINRastin Kiertäjät (RaKit) (1496)+2:44:31Panu Pesonen2:07:30
1805FINBasware (1630)+2:44:43Heikki Hietalahti1:41:23
1806FINOK77 8 (1472)+2:44:52Rolf Sirviö2:15:07
1807FINMaasotakoulu LPR 2 (1753)+2:45:08Jussi Björkholm2:07:01
1808FIN7 Sieppoa (1602)+2:45:28Mikko Lähdekorpi2:31:04
1809FINProviisoriverkosto (1527)+2:45:43Anssi-Pekka Karttunen1:58:35
1810FINJYY Jopa (1827)+2:46:08Jani Manninen2:22:38
1811FINTeam Autocenter (1830)+2:47:08Marko Lehtonen2:08:37
1812FINATC EFHK (1505)+2:47:15Matti Vanha-aho2:09:24
1813FINRistiin Rastiin (1400)+2:47:49Jarkko Kaura1:31:22
1814FINM68_Maanmittarit (1617)+2:47:49Reino Ruotsalainen1:38:27
1815FINÄHPM! - Älä hitossa peesaa (1487)+2:47:52Timo Waltari2:08:00
1816FINKuopion Suunnistajat 6 (1965)+2:47:55Jari Nieminen2:38:49
1817FINAamulehden Lukijat Lasten h 3 (1847)+2:50:30Martti Sahi2:11:52
1818FINSalon Viesti (1153)+2:50:31Kari Vigelius1:43:14
1819FINAmigos Riihimäki (1789)+2:50:37Anna-Karin Kyrönviita2:33:19
1820FINHamulan Hölökkeejät (1529)+2:52:26Päivi Alitalo2:37:57
1821FINRasti/C 2 (1940)+2:52:40Pasi Ullven1:45:22
1822FINRiihimäen Suunnistajat 2 (1635)+2:52:45Esko Reeni2:04:05
1823FINNe vikatikit A. Kiven (1834)+2:53:13Marko Tuominen1:45:24
1824FINRaNcat ladyt (1953)+2:54:55Kiia Isokallio1:26:47
1825FINHintsusti OK (1887)+2:56:27Osmo Aho2:27:59
1826FINVarsinaissuomalainen osakun (1548)+2:57:08Joona Välilehto1:55:34
1827FINGastrocnemius Ferreus (1322)+2:57:19Mikko Rinkinen2:06:48
1828FINKyssin Kollit (823)+2:57:24Jukka Matilainen2:19:31
1829FINTarpian Suunta 3 (1576)+2:57:57Pekka Manninen1:44:14
1830FINGraniitti Services (1707)+2:58:33Silvonen Tuomas2:13:43
1831FINCurious Al (1601)+2:59:27Teemu Tiinanen2:20:56
1832FINGulagin Valo -07 (1915)+3:00:12Nivala Anssi2:22:57
1833FINMäntän Seudun Eräpirkat 2 (1645)+3:00:33Martti Mäki1:47:02
1834FINTieto 3 (1922)+3:00:57Reijo Peippo2:03:36
1835FINJidoka (1962)+3:02:46Arvi Väänänen1:27:46
1836FINRasti-UHO (1367)+3:03:14Matti Lindström1:55:18
1837FINÅbo Klyx (1828)+3:03:17Eljas Honka-Hallila2:35:42
1838FINPohjankyrön Rasti 2 (1193)+3:03:22Jukka Lehtimäki2:15:46
1839FINSuunta 2000 3 (1526)+3:03:24Sauli Tuomaala1:57:43
1840FINTampereen Vera Oy (1763)+3:05:27Jerry Ritamäki2:02:29
1841FINInkeroisen Pojat (1679)+3:05:38Arto Inkeroinen1:58:09
1842FINNitor (1718)+3:08:44Max Packalen1:28:03
1843FINInsinööritoimisto Kompassi (1720)+3:09:29Erno Kiviniemi2:28:35
1844FINInsta Sports Club (1506)+3:09:57Valtteri Luoma1:29:46
1845FINKäyrälammen Puristus (1805)+3:10:25Minna Marttinen1:53:48
1846FINIK Falken 3 (1250)+3:11:38Sebastian Källman2:32:58
1847FINKuopankiertäjät (1900)+3:11:44Kalle Kuoppamäki2:04:07
1848FINEläMys (1799)+3:14:08Marko Leino1:30:44
1849FINKunnon Urheilijat 2 (1517)+3:16:04Janne Peltokoski1:47:54
1850FINNoin seitsemän veljestä (1458)+3:16:17Reijo Tiainen1:46:13
1851FINHirviveikot (1659)+3:16:21Ilkka Olkkonen1:32:24
1852FINHattikW (1610)+3:16:39Juho Elovaara1:34:00
1853FINGastrocnemius Ferreus 3 (1560)+3:16:56Topi Hovinen2:49:08
1854FINSyrjäytyneet (1539)+3:16:59Hanna Laakso2:15:54
1855FINTeMePa (1934)+3:17:16Kerttu Hurvi1:48:22
1856FINSAKEn hivuttajat (1692)+3:18:10Esa Koru2:48:15
1857FINMustat Veljet (1607)+3:18:21Veera Nissi2:27:47
1858FINABB Harhaanjuoksijat (1637)+3:18:27Serge Dvorak2:31:38
1859FINMatrix (1508)+3:20:47Tuomo Lempiäinen2:42:04
1860FIN1-RastiSudet (1640)+3:21:09Jani Väisänen2:34:16
1861FINPVTUTKL (1302)+3:25:07Timo Kirvesmäki1:18:55
1862FINMetsään menee (1641)+3:27:57Jouko Pannula2:00:11
1863FINConcrasti (1946)+3:28:30Eeva Kaataja1:56:00
1864FINVertikaalimato (1348)+3:29:19Iikka Sainio1:46:46
1865FINJukolan Lyömättömät (1804)+3:29:32Petteri Mäkelä2:21:55
1866FINPatria Land 2 (1891)+3:29:32Matias Laakso2:52:01
1867FINSupan silottajat (1660)+3:29:54Jukka Airo1:48:40
1868FINKilsan keksijät (1937)+3:32:56Marjo Lahtimo2:53:01
1869FINAamulehden Lukijat Lasten h 2 (1906)+3:33:00Päivi Kukkonen2:24:53
1870FINInsinööritoimisto Kompassi 2 (1721)+3:33:04Ossi Ojanen2:45:27
1871FINTurun Tiemiehet (1175)+3:33:51Tapani Jaakkola1:40:56
1872FINHermannin kööri (1478)+3:35:33Matti Tuononen1:54:48
1873FINPVTUTKL 2 (1704)+3:36:16Antti Peltokangas1:30:04
1874FINVierivät sammalet (1755)+3:37:43Tom Toivonen1:56:48
1875FINOK Markku! (1960)+3:40:31Markku Järvinen2:02:00
1876FINSavion VPK (1670)+3:40:52Anu Kallio2:54:02
1877FINOlen tässä (1795)+3:44:04Suvi Ahopelto1:38:14
1878FINMaaseutunuoret Kaakko (1574)+3:49:37Merja Rasi3:48:09
1879FINKaakon Kovin (1744)+3:57:32Matti Nikunen2:16:59
1880FINLUMi (1882)+4:00:04Harri Koski2:18:38
1881FINRaisu Lumous 2 (1557)+4:01:26Kauko Laukkanen2:43:05
1882FINSK Kadonneet (1638)+4:02:39Mika Kuoppala1:56:16
1883FINTeam Electrofit 2 (1669)+4:03:57Maria Walden2:22:17
1884FINRasti-Hukat 2 (1813)+4:04:05Jari Yletyinen2:23:12
1885FINHämäläis-Osakunta (1536)+4:13:50Lauri Suokas3:11:00
1886FINHC (1642)+4:15:15Simo Halonen2:58:59
1887FINLauttajärvi Bisons (1620)+4:15:28Jouni Aila2:25:10
1888FINHökkäilijät (1634)+4:16:28Toni Taiminen2:23:32
1889FINEnkelit ja Demonit (1735)+4:16:46Kirsi Nurmi2:35:45
1890FINRuutanan Rasti (1894)+4:26:35Reijo Latvio2:11:19
1891FINBoliden ja Vuorimieskilta 2 (1873)+4:35:29Jari Holmberg1:17:01
1892FINBiopsi (1952)+4:47:21Johannes Kivelä2:41:20
1893FINSK Sekameteli (1790)+4:49:06Ilkka Kontkanen2:43:06
1894FINOP Tampere Suunnistus (1724)+4:54:53Kai Kalajainen2:48:03
1895FINMärempi rasti (1777)+5:12:17Ville Holopainen1:53:52
1896FINAC Liiga 2 (1796)+5:12:23Juhani Meklin1:53:24
1897FINSeurakuntaopisto (1832)+5:49:43Eija Lyly4:04:22
1898FINTurun Sinikotkat (1552)+6:29:29Ville Heikkilä2:44:55
1899FINElokuvanohjaajat (1926)+6:55:28Rami Kaitanen3:12:53