Kangasala-Jukola 2019, Jukolan Viesti

Situation in relay 3. leg Intermediate 6,8 km

1NORIL Tyrving (11)2:48:13Torgeir Nörbech41:45
2SWEStora Tuna OK (8)+2Olle Kalered41:45
3FINTurun Metsänkävijät (33)+9Jussi Suna41:39
4SWEOK Kåre (56)+1:26Isac Von Krusenstierna38:24
5SWEIFK Göteborg (2)+1:27Johan Högstrand38:28
6NORNydalens SK (7)+1:29Håvard Haga43:03
7FINTampereen Pyrintö (14)+1:29Elias Kuukka41:04
8FINIkaalisten Nouseva-Voima (31)+1:31Eetu Savolainen40:59
9FINKalevan Rasti (6)+1:33Markus Räsänen41:11
10NORHalden SK (4)+1:34Jesse Laukkarinen38:32
11FINHiidenkiertäjät (10)+1:35Leonid Novikov39:51
12NORFredrikstad SK (15)+3:25Håvard Wedege45:15
13SWEOK Linne (13)+3:35Rassmus Andersson40:36
14SWEÄrla IF (42)+3:49Karl Walheim40:07
15NORFrol IL (17)+3:50Stian Sundsvik40:27
16SWETullinge SK (161)+4:22Simon Imark42:42
17FINPaimion Rasti (3)+4:23Toni Saari43:58
18SWEPan-Kristianstad (43)+4:24Ola Martner42:41
19FINKoovee (1)+5:08Lauri Sild41:51
20SWEIFK Lidingö SOK (19)+5:58Hector Haines44:07
21NORNTNUI 2 (76)+7:41Sindre Östgulen Deisz44:21
22FINLynx (23)+7:42Antti-Pekka Leskinen47:15
23NORBäkkelagets SK (40)+8:04Öystein Kvaal Österbö46:26
24SWESödertälje Nykvarn Orienter (5)+9:38Kent Ohlsson43:20
25SWEIFK Göteborg 2 (44)+9:39Jonas Pilblad42:27
26NORKristiansand OK (57)+9:40Vegard Danielsen47:56
27SWEIK Hakarpspojkarna (36)+9:42Andreas Jansson46:07
28SWEMalungs OK Skogsmårdarna 2 (136)+9:44Albin Lillieström44:16
29FINMS Parma (22)+9:44Yury Tambasau49:49
30SWEIK Hakarpspojkarna 2 (97)+9:46Albin Axelsson46:45
31SWEOK Tisaren (27)+9:47Oskar Andrén46:40
32FINKalevan Rasti 2 (84)+9:49Jere Pajunen43:35
33SWEJärla Orientering (32)+9:54Jens Rönnols44:46
34RUSKuzmolovo OS (53)+10:08Konstantin Serebrianitskii43:42
35SWEIFK Moras OK (41)+10:10Vojtech Kral41:04
36SWEKFUM Örebro OK (135)+10:17Melker Forsberg46:58
37FINAngelniemen Ankkuri (35)+10:20Maxime Rauturier47:28
38SUIOLV Baselland (28)+10:25Fabian Hertner43:07
39FINLahden Suunnistajat -37 (50)+10:28Juha Sorvisto45:22
40FINTurun Metsänkävijät 2 (34)+10:29Esa Huttunen43:04
41FINHiidenkiertäjät 2 (54)+10:30Benjamin Tulonen42:06
42FINHelsingin Suunnistajat (18)+10:46Topi Syrjäläinen40:00
43SWEIFK Göteborg 3 (133)+10:47Niclas Jonasson41:25
44FINKoovee 2 (98)+10:49Lakanen Jani42:27
45FINRajamäen Rykmentti (62)+10:59Philipp Müller47:47
46SWEHagaby GoIF (30)+12:38Filip Dahlgen44:06
47FINVehkalahden Veikot (26)+12:41Samu Heiska40:51
48NORNTNUI (12)+12:44Rasmus Rörholt Theisen49:01
49FINNavi (21)+13:45Janis Tamuzs44:12
50SWEOK Hällen (71)+13:46Loic Marty42:58
51NORNydalens SK 2 (39)+13:49Bojan Blumenstein42:41
52SWENyköpings OK (94)+13:50Carl Carlsson50:28
53FINTurun Suunnistajat (78)+13:51Touko Seppä43:01
54NORLillomarka OL (85)+13:56Helmut Gremmel43:38
55NORIL Tyrving 2 (105)+14:01Anders Tiltnes43:18
56SWEOK Kolmården (66)+15:17Ville Johansson43:12
57SWEMalungs OK Skogsmårdarna (9)+15:28Tomas Kubelka51:38
58SUIOl Norska (52)+15:37Florian Schneider44:31
59FINOK Trian (51)+16:58Jörgen Wickholm45:52
60LTUIGTISA (38)+18:22Jonas Vytautas Gvildys49:15
61SWEOK Denseln (48)+18:27Algirdas Bartkevicius49:58
62SWESävedalens AIK (64)+18:34Heino Ollin49:23
63SWEMarkbygdens OK (149)+18:44Pontus Karlsson46:58
64NORHalden SK 2 (63)+18:46Fredrik Eliasson46:08
65SWEVäxjö OK (100)+18:48Gustav Runefors44:21
66FINMS Parma 2 (90)+18:49Henrik Väisänen43:40
67FINHelsingin Suunnistajat 2 (65)+18:52Matias Salonen43:49
68FINTampereen Pyrintö 2 (25)+19:42Anton Kuukka43:55
69SWERehns BK (69)+20:26Walter Lagerhäll55:52
70NORFrol IL 2 (119)+20:34Tobias Alstad46:38
71NORNTNUI 3 (127)+21:20Jonas Madslien Bakken47:24
72NORFreidig SPK (143)+21:59Vegard Kittilsen48:56
73SWEOK Linne 2 (59)+23:06Jakob Andersson47:45
74SWEHestra IF (75)+23:11Filip Grahn46:02
75FINHiisirasti (29)+23:12Johannes Pohjala45:59
76SWESödertälje Nykvarn Orienter 2 (58)+23:22Jesper Sjöblom54:08
77FINPaimion Rasti 2 (61)+23:30Lari Takanen52:21
78SWEAttunda OK (95)+23:54Axel Wrådhe47:12
79SWEKils OK (141)+23:54Ludvig Eriksson1:00:13
80SWEÄrla IF 2 (170)+23:56Simon Hedlund47:55
81SWEStora Tuna OK 2 (55)+23:58Markus Lang55:27
82SWEOK Orion (24)+24:21Anton Johansson40:08
83FINValkeakosken Haka (116)+24:56Jouni Heinonen50:13
84SWEOK Ravinen (16)+25:21Emil Granqvist41:22
85NORAsker SK (547)+25:23Henrik Fredriksen Aas42:20
86SWEGöteborg Majorna OK (37)+25:24Mikael Eliasson43:00
87FINPargas IF (335)+25:27Tobias Henriksson43:08
88FINVaajakosken Terä (20)+25:37Teemu Karjalainen52:26
89FINNavi 2 (211)+25:39Jeremias Lipsanen50:55
90SWESävedalens AIK 2 (139)+25:41Anton Navichenka48:21
91RUSNord West (68)+26:30Dmitrii Polyakov49:19
92FINOK77 (132)+27:27Antti Järvenpää50:25
93SWELinköpings OK (79)+27:42Erik Malmberg53:18
94NORVaregg IL (172)+27:54Vyacheslav Mukhidinov46:01
95FINKalevan Rasti 3 (199)+27:57Mikko Heinonen47:39
96FINSuunta-Sepot (176)+27:59Matti Hakala51:46
97SWEBergnäsets AIK (131)+29:00Rasmus Wickbom57:28
98FINTurun Metsänkävijät 3 (137)+30:22Janis Krumins45:56
99FINLapuan Virkiä (175)+30:24Juri Kirjanov47:52
100FINEspoon Suunta (45)+30:26Anssi Vesanto45:43
101SWEResultat AB (74)+30:28Anders Hedman49:42
102SWEIFK Umeå (111)+30:31Martin Hederskog45:31
103NOR1664 AKP Jagers (318)+30:33Morten Urdal Bakke54:09
104SWEOK Ravinen 3 (166)+30:36Nick Barrable49:52
105SWEOK Orion 3 (993)+30:38Pontus Petersson50:15
106FINJämsän Retki-Veikot (118)+30:39Jani Sompi53:22
107SWEGöteborg Majorna OK 2 (81)+30:42Kevin Ståhl54:05
108CZETesla Brno CZE (1038)+30:43Petr Horvat54:39
109SWESundbybergs IK (204)+30:46Jonas Carlsson59:35
110SWEOK Denseln 2 (471)+30:52Stanislav Polyanicza46:33
111SWEOK Linne 3 (123)+30:57Ken Peeters46:03
112DENOK Pan Århus (67)+30:58Mads Skaug1:02:46
113FINLappeen Riento (72)+31:00Jonne Lakanen48:08
114SWESnättringe SK (112)+32:16Simon Hector42:13
115FINHelsingin Suunnistajat 3 (150)+32:48Atte Ikola55:30
116RUSOrienta Moscow Compass (124)+33:17Alexander Minakov47:19
117SWEEksjö SOK (70)+33:20Sebastian Inderst48:37
118NORNight Hawk 2 (1179)+33:27Simen Ballangrud48:38
119FINKuopion Suunnistajat (109)+33:28Aapo Aaltio47:37
120SUIOLV Baselland 2 (96)+33:35Mathias Birrer47:40
121FINTampereen Pyrintö 3 (80)+35:01Juho Kinni49:15
122FINSK Uusi (144)+35:03Tommi Hakuli50:33
123SWESkogslöparna (165)+35:06Stefan Sjölund49:17
124FINLynx 2 (121)+35:09Rainer Kujala54:14
125FINKoovee 3 (128)+35:10Raul Ferra54:48
126SWEGävle OK (103)+35:12Richard Hejdenberg46:36
127FINHämeenlinnan Suunnistajat (73)+35:23Ari Meriläinen50:48
128FINKouvolan Suunnistajat (87)+35:28Jukka Tani50:46
129SWEIFK Lidingö SOK 2 (49)+35:28Jan Bendak46:52
130SWEIFK Moras OK 2 (83)+35:37Erik Folkesson Blom46:58
131FINKokkolan Suunnistajat (126)+36:33Mikko Pajukangas51:56
132FINHiisirasti 2 (157)+36:36Evgeniy Godlevskiy48:11
133SWEIFK Göteborg 4 (371)+36:38Joshua Dudley50:30
134SWEIF Hagen (362)+36:39Daniel Bogren51:30
135FINAnttolan Urheilijat (89)+37:45Kalle Manninen53:03
136NORNydalens SK 4 (1963)+38:33Lars Young Vik50:01
137NOROppsal orientering (120)+39:49Sigve Vågsnes47:28
138IRLDublin Mountain Club (822)+39:56Colm Morenkov54:43
139SWEFinspångs SOK (156)+40:10Ladislav Semrad1:03:24
140SWETullinge SK 2 (246)+40:20Andreas Hultqvist52:53
141SUICA Rosé (682)+40:24David Bürge50:07
142FINIF Femman (92)+40:37Christian Kronberg49:05
143LATOK Meridians (163)+40:37Ainars Drozds49:21
144SWEOK Hällen 2 (255)+40:41Johan Hagströmer59:49
145SWELånghundra IF (107)+40:44Jesper Kullin Alfredsson54:50
146FINRasti-Kurikka (113)+40:45Antti Iivari50:10
147FINHauhon Sisu (223)+40:50Aki Ylitalo50:24
148BLRNemiga-Nord (99)+40:52Diman Krukov-Kryukovkin54:15
149SWEJärfälla OK (227)+40:52Oskar Edvardsson49:02
150FINOK Trian 2 (125)+40:55Mikael Salo50:24
151LATOK Saldus (160)+41:02Kristaps Jaudzems45:52
152LATOK Kapa (148)+41:14Edgars Briconoks48:35
153NORKonnerud IL (242)+41:33Joar Gjerdahl58:45
154RUSBlack Sea OK 2 (269)+41:39Igor Linkevich49:22
155SWELinköpings OK 2 (270)+41:42Maxime Bonneau49:14
156LATOK Ogre (110)+41:42Raivo Kivlenieks48:23
157CZEOOB Tj Turnov (788)+41:42Martin Lusticky51:04
158SWESnättringe SK 2 (439)+41:43Vladislav Devyatov50:08
159FINEspoon Akilles (140)+41:45Petrus Hanhijärvi50:08
160SWEIFK Moras OK 3 (158)+41:47Ola Svahn48:21
161USAOUSA (421)+41:48Christian Michelsen48:33
162FINRaja-Karjalan Suunnistajat (234)+41:50Tomi Kapiainen56:48
163SWEGotlands OF (192)+41:52Brent Key49:29
164FINIF Brahe (194)+41:54Tommy Åbacka49:58
165NORPorsgrunn OL (387)+41:55Halvard Kornmo49:12
166NORÅs-NMBU Orientering (949)+41:58Linus Olhans51:58
167FINHiidenkiertäjät 5 (169)+42:00Ville Luoma51:48
168FINEspoon Suunta 2 (122)+42:00Ville Kokkila50:58
169FINLukkari-Jukola 10 (1975)+42:04Pekka Lapila51:45
170SWEOK Landehof (236)+42:19Sven Granfors50:52
171FINSotkamon Jymy (114)+42:21Jussi Simula50:53
172SWEUlricehamns OK (202)+42:23Erik Öhlund47:16
173FINIkaalisten Nouseva-Voima 3 (408)+42:28Hermanni Sankelo1:01:58
174FINSK Pohjantähti (86)+42:49Iisak Helander50:04
175NORIL Koll (890)+43:13Öystein Pettersen52:51
176SWEJärla Orientering 2 (101)+43:24Dan Wester51:48
177NORIL Tyrving 3 (1258)+43:50Gunnar A Fiskum55:09
178FINRastikarhut (312)+44:03Iivari Willman1:01:09
179SUIOl Norska 2 (343)+44:07Marc Probst53:55
180FINOK Raseborg (215)+44:08Roy Wickholm53:44
181FINMS Parma 3 (177)+44:12Jari Sipilä53:49
182FINSuunta Jyväskylä (60)+44:13Matti Alonen53:58
183FINVehkalahden Veikot 2 (102)+44:16Janne Niskanen52:44
184FINRasti 88 (226)+44:31Juho Mäki57:41
185FINAngelniemen Ankkuri 3 (244)+44:45Antti Reiman49:05
186SWEOK Ravinen 2 (77)+45:10Love Berzell51:49
187LATIK Auseklis (183)+45:12Zigmars Gailis53:24
188SWEKamratIdrottsföreningenKIF 2 (266)+45:16Christian Hjalmarsson52:43
189FINPellon Ponsi (104)+45:36Sami-Petteri Juopperi1:00:45
190RUSKuzmolovo OS 2 (173)+46:26Aleksei Zemliakov58:03
191FINRasTiimi (220)+47:07Anssi Koirikivi56:54
192ITAAgored Bergamo (367)+47:12Marco Seppi49:46
193FINAngelniemen Ankkuri 2 (115)+47:13Jere Kommio47:25
194SWEOK Roxen (941)+47:14Jonas Andersson45:45
195FINRastivarsat (225)+47:16Denis Grishman44:36
196FINKoovee 4 (206)+47:17Jasper Alajoutsi45:19
197SWEOK Södertörn (106)+47:19Alvis Reinsons53:37
198FINIlmavoimat (205)+47:23Ville Repo46:55
199SWEKamratIdrottsföreningenKIF (182)+47:23Casper Giding47:08
200LTUAzuolas (146)+47:26Liutauras Bilevicius51:49
201LTUMedeina (241)+47:27Marijonas #Marelis-Gipas53:51
202FINVaajakosken Terä 2 (91)+48:04Pietari Sorri57:21
203SWEOK Rodhen (188)+48:42Simon Andersson52:53
204FINMS Parma 4 (218)+48:43Olli Suonpää58:11
205SWEKöping-Kolsva OK (342)+48:52Jonas Vikström50:00
206SUIOLC Kapreolo 2 (510)+49:18Lukas Schulthess53:46
207FINKouvolan Suunnistajat 2 (198)+49:40Ilkka Kohvakka57:04
208SWEEksjö SOK 2 (189)+49:45Viktor Antonsson47:22
209ESTOK Vöru (210)+49:46Jyri Joonas59:11
210FINVetelin Urheilijat (306)+50:02Tero Mylymäki55:25
211NORHeming Orientering (187)+50:02Magnus Eide Fredriksen47:27
212FINLahden Suunnistajat -37 3 (235)+50:07Niko Vaenerberg59:39
213SWEBredaryds SOK (1009)+50:11Fredrik Johansson52:20
214FINJoutsenon Kullervo (186)+50:36Teppo Pellinen54:36
215FINSK Vuoksi (261)+50:39Lauri Similä53:24
216SWEFK Göingarna (254)+50:40Hampus Larsson54:42
217FINKankaanpään Suunnistajat (259)+50:55Tuomas Mäkinen55:09
218FINPaimion Rasti 3 (88)+51:19Kim Fagerudd46:41
219FINPaimion Rasti 5 (405)+52:02Toni Hartvik57:26
220FINSonkajärven Pahka (317)+52:44Roni-Ville Rissanen59:00
221RUSNord West 2 (129)+53:13Evgenii Paladiev45:05
222FINMaken Fitness Center (303)+53:28Teemu Laasanen54:30
223NORTrollelg (174)+53:31Ove Baardsgaard55:02
224FINHelsingin Suunnistajat 14 (323)+53:33Lassi Aaltonen1:00:29
225FINLatujen kasvatit (1797)+53:37Lassi Vuorinen1:01:09
226SUIVogulisi Team ThunHondrich (1056)+53:45Nicolas Müller49:29
227ESTOK Pölva Kobras (209)+53:54Rene Post53:56
228SWEVästerås SOK (506)+53:57Fredrik Hamrefors50:08
229NORGanddal IL (378)+54:02Clemens Sundby Öxnevad50:41
230SWETäby OK (201)+54:23Robert Johansson56:50
231NORLillomarka OL 2 (159)+54:28Arild Andresen56:42
232FINAsikkalan Raikas (283)+54:40Seppo Järvinen51:49
233LATBurkanciems OK (221)+54:44Martins Vabulis54:12
234FINKuopion Suunnistajat 2 (232)+54:47Jukka Auvinen1:01:10
235FINSiilin Rasti (195)+54:57Pasi Oravainen1:00:45
236FINSK Pohjantähti 2 (233)+55:01Ville Kosola53:18
237FINUlvilan Ura (272)+55:02Eero Lehtonen50:50
238NORFreidig SPK 2 (795)+55:08Kristian Fredrik Lynum58:08
239NORStavanger Orienteringsklubb (522)+55:13Harald Kalager53:00
240SWEIF Rigor (381)+55:20Jens Arvidsson52:46
241SWETullinge SK 3 (345)+55:23Rebecka Heinrup59:27
242FINOulun Tarmo (645)+55:28Ilpo Viippola1:02:47
243FINTuupovaaran Sepot (539)+55:29Marko Rautanen59:31
244LATOZONS OK (178)+55:31Pauls Platais52:30
245RUSOrienta SKI-O (180)+55:35Andrey Pikinskiy53:02
246FINRastiseiska (466)+55:50Pyry Mustonen55:56
247NOREnga (264)+56:11Kjetil Björlo53:12
248FINTeam Kuraporras (418)+56:22Ilkka Ruotsala1:04:17
249SWEOK Linne 4 (253)+57:40Anders Boström52:19
250FINUrheilu Mehiläinen (514)+57:51Mikko Hölsö46:32
251DENOK Pan Århus 2 (208)+58:01Niklas Ingwersen58:08
252LTUArboro OK (181)+58:03Dominykas Dulius53:03
253DENFarum-Tisvilde OK (207)+58:05Lasse Fugmann54:04
254SWESödertälje Nykvarn Orienter 3 (190)+58:05Mats Hellstadius52:02
255FINAnttolan Urheilijat 2 (203)+58:09Viljakainen Antton1:01:53
256FINSuunta Jyväskylä 2 (200)+58:09Teemu Katajisto56:31
257FINLahden Suunnistajat -37 4 (441)+58:10Tomi Silvonen52:21
258FINHelsingin Suunnistajat 8 (230)+58:12Kari Salo49:05
259NOREmblem IL (379)+58:13Markus Glad1:11:13
260RUSDeaf Russia (142)+58:25Pavel Novikov1:06:06
261FINAngelniemen Ankkuri 4 (593)+58:30Juha-Pekka Andelmaa58:01
262NORNTNUI 4 (712)+59:38Are Wigaard57:28
263FINEspoon Akilles 2 (288)+59:40Veli-Pekka Kuutti59:44
264FINPihkaniskat (212)+59:40Tomi Mäkelä54:38
265SWEHaninge SOK (294)+59:41Joakim Skärlén56:45
266RUSMEPhI (276)+59:44Philipp Ermachenkov52:15
267FINLappeen Riento 2 (224)+59:47Miika Husu52:45
268FINLynx 3 (238)+59:47Oskari Heiskanen54:54
269FINRajamäen Rykmentti 2 (117)+59:47Matti Liukkonen51:23
270FINTeekkarisuunnistajat (1698)+59:49Jere Pantsar59:38
271NOROK Moss (570)+59:50Öystein Olsen54:54
272SWEDomnarvets GoIF (1072)+59:52Emil Byberg54:23
273FINKuopion Suunnistajat 3 (580)+59:52Jaakko Kokkonen55:30
274FINKaakon Rasti (515)+59:52Petri Kotro57:01
275FINKarkki-Rasti (407)+59:53Antti Reinikainen58:17
276NORModum OL (237)+59:53Morten Taraldsten Brunes57:50
277FINEspoon Suunta 3 (193)+59:57Miika Vehmas58:12
278FINHiidenkiertäjät 3 (130)+1:00:01Petri Harjamäki55:13
279FINOK77 2 (134)+1:00:03Caj Snickars57:13
280FINHyvinkään Rasti (284)+1:00:04Severi Orrainen57:34
281FINYlistaron Kilpa-Veljet (184)+1:00:08Eero Koski57:44
282FINOK Botnia (326)+1:00:14Johan Lövsund56:56
283FINSuomusjärven Sisu (350)+1:00:18Mika Kerkola54:32
284ESTUrheilukauppa Duncan.fi (1863)+1:00:21Andres Saetalu58:57
285SWECentrum OK Stockholm (185)+1:00:22Daniel Lind52:41
286FINJalasjärven Jalas (428)+1:00:23Seppo Koskinen1:00:31
287FINEspoon Suunta 5 (355)+1:00:39Pekka Larmala56:32
288NORNydalens SK 3 (307)+1:00:55Christian Vogelsang54:24
289SWEHagaby GoIF 2 (611)+1:01:02Johan Persson55:57
290FINHelppoRasti (413)+1:01:11J-P Loikas57:46
291FINSK Uusi 2 (414)+1:01:29Olli Malinen59:53
292FINKeski-Karjalan Rasti (394)+1:01:44Tommi Hynninen59:44
293FINRasti-Lukko (108)+1:01:49Janne Ala-Äijälä1:16:23
294SWETumba-Mälarhöjden OK (1068)+1:02:08Alexander Käll57:24
295FINHämeenlinnan Suunnistajat 3 (279)+1:02:19Mikko Pirilä57:52
296FINKokkolan Suunnistajat 2 (331)+1:02:28Teppo Isokoski1:02:23
297NOREmit (364)+1:02:29Tommy Jauhojärvi1:01:02
298FINTeam Olli Jokinen (571)+1:02:33Janne Taskinen1:01:01
299FINLahden Taimi (289)+1:02:56Sanna Andelin1:02:32
300NORBäkkelagets SK 2 (147)+1:03:07Yves Aschwanden49:22
301FINAuringonlaskun Ratsastajat (696)+1:03:10Ari-Pekka Kaivosaari51:42
302SUIBussola OK (154)+1:03:25Ismael Roethlisberger49:17
303FINHiiltomiehet (268)+1:03:31Ilkka Nurminen51:54
304SWELeksands OK (461)+1:03:57Magnus Göras59:45
305FINKalajoen Junkkarit (297)+1:04:02Vesa Asikainen1:01:22
306RUSNord West 3 (632)+1:04:05Pavel Yufanov-Mishin56:09
307LTUOK Fortuna (665)+1:04:14Valdas Lelkaitis1:02:45
308FINLynx 4 (321)+1:04:36Totte Packalen54:59
309FINPaimion Rasti 4 (352)+1:04:37Jonathan Fröjdö49:57
310FINTeam Lactic Acid (420)+1:04:39Rami Oravakangas53:55
311SWESundsvalls OK (275)+1:04:42Anders Axling49:30
312RUSALKO-STOP (217)+1:04:54Aivar Iordan52:56
313SWEUmeå OK (319)+1:04:56Henrik Persson52:59
314NORNight Hawk (967)+1:04:58Cornelius Björk1:02:11
315SWEJönköpings OK (382)+1:05:03Victor Hansson54:48
316FIN86. Kadettikurssi (480)+1:05:06Väisänen Paavo53:15
317FINKalevan Rasti 5 (482)+1:05:08Olivier Coupat53:43
318FINAnjalan Liitto (214)+1:05:54Antti Häkämies51:16
319FINKymin Suunnistajat (171)+1:06:01Antti Väyrynen51:24
320SWEIFK Umeå 2 (228)+1:06:05Staffan Berglund1:04:25
321FINTurun Suunnistajat 3 (672)+1:06:21Otto Itkonen1:01:52
322SWETriona (1840)+1:06:41Timo Mouhu1:06:05
323FINDowntown 65 (396)+1:06:48Kari Hillo54:54
324FINLeppävaaran Sisu (956)+1:06:49Markus Kankaanpää56:57
325FINEspoon Suunta 4 (262)+1:06:50Niko Larmala55:51
326FINOlavin Rasti (247)+1:06:52Miika Lahtinen56:58
327FINJuuan Apteekki (302)+1:06:57Ossi Manner1:18:29
328SWEOK Tisaren 2 (164)+1:07:01Olle Josarp47:17
329SWEOK Enen (472)+1:07:55Eng Andreas57:28
330FINHelsingin Suunnistajat 7 (219)+1:08:02Mikko Salonen57:22
331FINAlatornion Pirkat (365)+1:08:04Heikki Hihnala1:03:20
332FINLynx 5 (468)+1:08:16Joona Ojapalo1:05:51
333ESTRAE ROK (338)+1:08:19Heiti Hallikma1:00:50
334FINKeuruun Kisailijat (153)+1:08:22Mikael Niemelä54:57
335FINIF Femman 2 (191)+1:08:25Ove Haldin1:00:04
336FINValkeakosken Haka 2 (454)+1:08:27Joonas Salminen57:47
337FINJyväskylän Metsänkävijät (527)+1:08:29Miika Utter57:06
338NORYoung Boys Kongsberg (832)+1:08:34Öyvind Drage59:00
339ESTSK100 (273)+1:08:58Tarmak Jaan56:46
340NORWing OK (486)+1:09:26Lars Hol Moholdt47:28
341FINLappeen Riento 3 (403)+1:09:29Ville Nykänen1:02:42
342FINReaktor Innovations (530)+1:09:30Joni Freeman1:01:27
343FINTio Rättens Män (419)+1:09:32Jussi Tokola51:35
344FINOunasvaaran Hiihtoseura (344)+1:09:36Jussi Rantala55:09
345SWESöders-Tyresö (267)+1:09:36Mattias Hovmöller54:59
346FINLaskuvarjojääkärikilta (406)+1:09:38Kalle Kelkka55:10
347FINSappion Veikot (643)+1:09:45Paavo Väätäinen52:39
348SWEFinspångs SOK 2 (440)+1:09:51Henrik Göhl54:49
349FINRasti-Jussit (349)+1:09:55Mika Rantala54:56
350RUSPeterhof (1961)+1:09:55Daniel Sergeev54:29
351NORByåsen IL (248)+1:09:56Petter Liabakk Eriksen50:24
352FINOK Trian 3 (281)+1:09:58Tobias Ekholm55:43
353FINIK Falken (258)+1:09:59Sören Jansson56:21
354NOROppsal orientering 2 (340)+1:10:00Håvard Berget1:00:10
355FINNavi 3 (724)+1:10:01Herkko Hämäläinen59:26
356FINKouvolan Suunnistajat 4 (249)+1:10:02Jarno Kiintola1:02:03
357SWEOK Södertörn 2 (332)+1:10:06Jesper Lagerberg59:39
358FINKarjaan Ura (481)+1:10:44Elias Lehto1:10:49
359ESPCatalonia Team (162)+1:11:43Eloi Mart57:42
360FINVihtavuoren Pamaus (222)+1:11:56Heikki Kettunen54:49
361NORVerdal OK (356)+1:11:58Per Grande1:18:31
362FINRaja-Karjalan Suunnistajat 2 (1259)+1:12:01Grigory Saveliev56:07
363FINUroskarhut (1909)+1:12:03Heikki Haapakoski57:30
364RUSFryazino (239)+1:12:07Denis Kuprienko56:30
365SWEOK Kolmården 2 (1573)+1:12:09Mikael Westerberg57:12
366RUSOmega (196)+1:12:12Oleg Kalinin1:01:23
367RUSLeader PTZ (922)+1:12:16Mikhail Golubev1:04:15
368FINRastiPiikkiö (322)+1:12:47Jouni Nurminen1:02:39
369SWEKOMPISARNA (310)+1:13:28Ulf Öjebo57:38
370FINTosta Lähtee-Team 2 (656)+1:13:50Tuomas Rajamäki1:04:49
371SWEÄrla IF 3 (587)+1:13:59Susen Lösch55:03
372FINTosta Lähtee-Team (179)+1:14:04Mikko Kuusela1:18:08
373SWENyköpings OK 2 (592)+1:14:08Per Ek52:57
374FINRasti E4 (300)+1:14:09Teemu Rautiainen1:05:12
375FINKoovee 5 (291)+1:14:14Justus Laitinen56:19
376FINSuonenjoen Vasama (508)+1:14:17Janne Paavilainen1:02:18
377FINNärpes OK (423)+1:14:25Kenneth Smeds59:17
378SUIBussola OK 2 (304)+1:14:37Lukas Frei55:21
379FINViimeiset pirkkalaiset (395)+1:14:37Vesa Hyvärinen1:29:26
380NORIF Sturla (550)+1:14:38Johan Kristian Undeland55:15
381FINVauhtiveijarit (316)+1:14:41Juho Tornberg50:39
382FINJämsän Retki-Veikot 2 (167)+1:14:44Heikki Silvasti1:00:03
383ESTVärska OK Peko (265)+1:14:47Ain Fjodorov56:46
384RUSOrienta SKI-O 3 (1332)+1:14:55Aleksandr Goncharuk59:48
385FINJ-Town O Bros (618)+1:16:00Jimi Ansio1:13:05
386SWETacton Systems AB (614)+1:16:00Andreas Edlund50:46
387SWEOK Tisaren 3 (250)+1:16:11Lovisa Persson1:00:32
388FINOK Terjärv (298)+1:16:12Tomas Knutar1:07:47
389FINLaihian Luja (271)+1:16:12Jarkko Lauronen54:08
390SWEEksjö SOK 3 (295)+1:16:13Philip Edvardsson1:01:14
391FINTampereen Pyrintö 6 (455)+1:16:21Tuukka Kupiainen1:10:38
392FINSocca (437)+1:16:25Jussi Jalkanen1:00:17
393NORVang OL (451)+1:16:52Jan Ola Pedersen1:15:00
394FINEx-Legends (229)+1:16:53Simo Juvaste1:00:08
395FINLapin Veikot (459)+1:16:56Antti Tepsa1:14:14
396FINJoutsenon Kullervo 2 (432)+1:16:59Pasi Asikainen1:00:17
397FINKymin Suunnistajat 2 (402)+1:16:59Antti Pasi1:00:44
398FINVehkalahden Veikot 3 (277)+1:17:05Ari Heinola1:01:29
399FINSappi Kirkniemi (513)+1:17:10Erkki Ahonen1:04:44
400FINInbetweeners (1783)+1:17:21Jussi Harju56:29
401FINKankaan Häkkiset (1860)+1:17:26Kalle Häkkinen58:17
402FINAnnila (1801)+1:17:29Henri Annila1:02:06
403FINHollolan Urheilijat -46 (216)+1:17:43Jani Pekurinen55:48
404FINLammin Säkiä (311)+1:17:45Mikko Kärkkäinen58:34
405LATZiemelkurzeme OK (280)+1:17:48Andris Mireckis56:23
406NORTeam Johnny (462)+1:17:51Atle Pedersen57:29
407SWENxtgeneration OL (1864)+1:18:02Philip Pålsson55:50
408FINIF Brahe 3 (551)+1:18:12Dan Stenlund1:07:09
409NORIndre Östfold OK (375)+1:18:15Thomas Bedin56:34
410FINSK Mortis (567)+1:18:17Markus Nissi57:35
411FINSaloisten Reipas (424)+1:18:20Panu Peisa1:09:55
412FINRasti-Vihti (383)+1:18:26Mikael Köykkä1:01:53
413FINSuunta Jyväskylä 3 (292)+1:18:31Kimmo Kaario1:04:13
414FINPitäjänmäen Tarmo (642)+1:18:35Mikko Lassila50:53
415FINEspoon Suunta 12 (1563)+1:18:40Jussi Karelo59:36
416FINIntersport (390)+1:18:42Lauri Pyykönen57:14
417SWEOK Rodhen 2 (357)+1:18:46Erik Engsten59:05
418FINSAL (785)+1:18:49Antti Toppila1:08:04
419FINSavon Suunta (299)+1:18:52Timo Natunen59:44
420FINSK Kanantaluttajat (646)+1:18:55Konsta Puranen54:32
421FINKuusamon Erä-Veikot (336)+1:18:55Santeri Aikio1:04:56
422FINEHS Espoon Hurjimmat Sivako (620)+1:18:57Oskari Yli-Penttilä59:48
423FINRasti-Jyry (483)+1:18:58Tuomas Maisala1:01:50
424FINKokkolan Suunnistajat 3 (601)+1:18:59Timo Mäkelä1:08:03
425FINViitasaaren Suunta (452)+1:18:59Juuso Hämäläinen1:01:51
426FINLounais-Hämeen Rasti (649)+1:19:00Matias Rokka1:00:48
427FINRasti-Kurikka 2 (151)+1:19:02Juha Fränti59:48
428FINPälkäneen Luja-Lukko (615)+1:19:02Petri Ketola1:04:08
429FINMS Parma 5 (479)+1:19:03Juha Hellsten54:04
430RUSVyborg-orientir (450)+1:19:04Alexey Lakhmanov53:22
431FINEtulan veljekset (546)+1:19:04Jani Etula1:03:29
432FINBertelin pojat (560)+1:19:05Juho Peltokorpi53:28
433FINSuunta 2000 (490)+1:19:08Marko Kantomaa57:01
434FINTurun NMKY (376)+1:19:10Joni Holmroos53:28
435FINKaustisen Pohjan-Veikot (282)+1:19:12Lasse Paavola1:04:14
436RUSKuzmolovo 110 (256)+1:19:14Vladimir Baliasnikov1:18:57
437FINIF Minken (491)+1:19:16Brunell Filip47:50
438FINKorven Honka (327)+1:19:17Kai Korhonen1:05:02
439FINHauhon Sisu 2 (706)+1:19:25Timo Suuriniemi1:07:15
440FINHyvinkään Rasti 2 (358)+1:19:26Tomi Korhonen1:07:19
441FINSoisalon Saaren Pummiveikot (904)+1:19:35Timo Konttinen59:07
442FINLahden Suunnistajat -37 8 (1588)+1:19:42Mikko Kotola1:07:49
443NORStjördals-Blink Orientering (429)+1:20:07Jakob Haugen1:00:27
444POLWKS SLASK (792)+1:20:55Mikolaj Krawczynski50:51
445FINOriveden Ponnistus (392)+1:20:56Oula Järvensivu53:07
446NORRaumar Orientering (251)+1:21:01Gaute Fosstveit57:44
447ESTJOKA (386)+1:21:02Tiit Tähnas1:00:15
448FINHelsingin Suunnistajat 4 (369)+1:21:10Mika Rantala54:31
449FINTurun Metsänkävijät 6 (426)+1:21:17Max Millner1:03:01
450FINS-Yöosuustoiminta (573)+1:21:19Petri Harsunen1:03:30
451FINKuhmon Peurat (476)+1:21:21Jukka-Pekka Juntunen1:07:47
452FINNivalan Suunnistajat (526)+1:21:25Hannu Tiainen1:05:32
453NORNTNUI 5 (1964)+1:21:41Nina Ashein Birkeland1:02:15
454FINKoovee 6 (497)+1:21:49Hannu Sillanpää1:07:14
455LTUAzuolas 2 (595)+1:21:50Giedrius Juska57:18
456SWEOK Klemmingen (1967)+1:21:51Lars Soldagg51:08
457SWENynäshamns OK (1034)+1:21:54Lars Hjulström1:00:42
458FINLaitilan Jyske (449)+1:21:57Asmo Vuorenpää55:08
459SWEJärfälla OK 2 (568)+1:21:59Aleksandr Manoilov1:13:43
460NORTönsberg og omegn OL (505)+1:22:02Jakob Hjelseth1:06:59
461FINTelemark Team Örn (313)+1:22:07Olli Tala1:01:24
462SLOMariborski orientacijski kl (360)+1:22:15Ivan Boyadzhiev52:56
463FINPussin Kiristäjät (533)+1:22:19Yrjänä Hynninen55:42
464SWEOK Älvsjö Örby (1065)+1:22:27Magnus Nordström56:41
465FINOK77 9 (1409)+1:22:32Valter Mårtenson1:01:11
466FINTuusulan Tallaajat (521)+1:22:37Juha Lehtonen57:21
467FINTampereen Pyrintö 7 (341)+1:22:43Jarno Riikonen1:00:46
468FINSuomen Suunnistusliitto (1047)+1:22:59Petteri Kähäri59:09
469FINMetsähallitus (457)+1:22:59Sami Hakala1:01:02
470SWESödertälje Nykvarn Orienter 4 (1450)+1:23:03Sven-Anders Melin56:52
471SWEAttunda OK 2 (536)+1:23:09Fredrik Stenebo1:01:17
472FINIitin Pyrintö (465)+1:23:13Marko Koskelainen1:09:16
473FINSuunta Jurva (583)+1:23:17Niko Latva55:51
474RUSYaroslavl (286)+1:23:18Sergei Morozov57:58
475FINK-SR rajatoimisto (612)+1:23:21Juuso Högblom56:57
476RUSLegenda (231)+1:23:22Stepan Dudkov1:04:11
477FINSotkamon Jymy 2 (425)+1:23:32Anssi karjalainen1:01:21
478GBRSouth London Orienteers (520)+1:23:37Steve Clelland1:03:52
479FINValkeakosken Haka 4 (775)+1:23:42Matti Takala1:03:09
480HUNPannon Supersonics (138)+1:23:42Gyorgy Novai1:01:00
481LUXLuxembourg Orienteering Clu (599)+1:23:43Ondrej Kotecky52:51
482FINSK Uusi 3 (511)+1:23:46Teemu Lehtoranta56:46
483FINLinnankiertäjät (764)+1:23:48Mikko Mutka57:31
484FINKuopion Reserviupseerikerho (314)+1:23:51Jari Kaarakainen58:54
485FINTeam Kymppiremontit (569)+1:23:51Kyösti Peltokangas1:06:07
486FINSerkkujen yö (879)+1:24:15Risto Haikonen1:02:25
487LATAluksne (334)+1:24:15Janis Umurs1:21:34
488FINMosapajannevan Karpaasit (1957)+1:24:19Simo Marila58:07
489FINLapuan Virkiä 3 (1082)+1:24:20Juha Nivukoski1:02:18
490FINSaarijärven Pullistus (348)+1:24:23Juho Pirttiniemi1:05:39
491FINKuusankosken Urheiluseura (552)+1:24:23Tommi Manninen1:01:28
492SWEKOMPISARNA 2 (1665)+1:24:26Pär Lilja58:45
493FINLeppäsalmi SK (415)+1:24:27Juhani Leppäsalmi1:03:32
494FINEspoon Suunta 6 (260)+1:24:27Ville Rousu54:36
495FINEura-Kauttuan Urheilijat (945)+1:24:29Teemu Rostedt1:02:59
496FINRasti Elmo (608)+1:24:33Eero Latva-Rasku58:29
497FINSiilin Rasti 2 (361)+1:24:37Aleksi Salo1:05:17
498FINPullin serkut (577)+1:24:38Veli-Matti Pulli1:10:22
499FINYlä-Karjalan Sepot ja Eerot (1865)+1:24:40Ari Niskanen1:02:53
500GBRSheffield University Orient (296)+1:24:50Joe Thomas54:30
501FINRasti-Lukko 2 (446)+1:24:51Jyri Kyllästinen1:18:20
502FINTeam Electrofit (1343)+1:24:56Simo-Viljami Ojanen1:07:19
503LAT30draugi.lv (388)+1:24:57Artis Dobulis1:01:00
504RUSUltra (145)+1:24:58Dag Hryshanov54:38
505SWEDela 2 (257)+1:25:11Martin Ohlsson1:08:04
506FINPeab (564)+1:25:14Vesa Mäkiranta1:03:46
507SWEAlfta ÖSA OK (287)+1:25:14Andreas Davidsson57:06
508FINSuomussalmen Rasti (401)+1:25:16Pekka Kemppainen1:03:49
509FINSuunta Jyväskylä 5 (354)+1:25:17Mikko Lepo1:03:28
510FINEpilän Esa (578)+1:25:18Petri Kuusela1:05:00
511FINSK Pohjantähti 3 (519)+1:25:26Mikko Kesälä1:06:20
512FINHerraseura (411)+1:25:30Matti Närhi59:03
513FINNastolan Terä (436)+1:25:36Joonas Karjalainen1:04:14
514ESTPuujalad (416)+1:25:41Oliver Immato57:50
515FIN7 Oikein (1702)+1:25:41Markus Stolze1:04:52
516FINPeikot Hiihto (685)+1:25:42Olli Hämäläinen1:06:50
517SWESundbybergs IK 2 (585)+1:25:46Fredrik Johansson57:01
518SWEWaxholms OK (1073)+1:25:53Krister Gumaelius1:05:05
519FINUtin Jääkärirykmentti (1971)+1:25:55Samu Sievälä58:31
520FINTampereen Yritys (1058)+1:26:00Morten Priks1:01:42
521FINToimen Pojat (559)+1:26:19Vili Huhta-Koivisto1:10:50
522FINLammin Säkiä 2 (596)+1:26:19Ville Kivinen1:08:38
523FINIF Brahe 2 (368)+1:26:24Patrik Wärnman1:04:54
524FINVaasan Suunnistajat (504)+1:26:27Atte Koskela1:24:24
525FINEssity Finland (1091)+1:26:35Miika Porkka1:11:59
526FINKortesjärven Järvi-Veikot (422)+1:26:40Kari Koivisto1:04:12
527FINNostars (337)+1:26:41Mika Valkonen1:04:02
528SWEKFUM Örebro OK 2 (716)+1:27:00Mats Gustafsson1:05:45
529SWEOK Ravinen 4 (328)+1:27:27Joachim Wansölin1:07:52
530FINTeräselementti Skogsmårdarn (263)+1:28:08Juuso Joukas1:07:36
531FINEspoon Suunta 14 (1414)+1:28:12Kalle Kokkila1:01:56
532FINRamboll Finland (998)+1:28:13Jani Tuovinen1:01:35
533RUS7RUN Spb (1689)+1:28:16Konstantin Silantiev1:16:16
534FINHellanmaan Teräs (500)+1:28:21Kimmo Niska59:17
535FINOK Trian 10 (634)+1:28:45Mikael Sundström59:46
536FINSettiäijät (886)+1:28:54Mikko Setälä1:00:56
537FINOK Trian 4 (531)+1:28:59Sören Sundblom59:21
538SWEIFK Lidingö SOK 3 (597)+1:29:00Per Damberg1:07:05
539FINSuunnaton Into (604)+1:29:04Ari Paganus1:07:51
540FINAron Haka (602)+1:29:33Eino Kattilakoski51:37
541FINVaalan Karhu (363)+1:29:34Jouni Koljonen1:02:37
542SWEFalköpings AIK OK (456)+1:29:34Hugo Ström47:00
543FINKeparDI (699)+1:29:36Henri Määttä1:11:50
544FINVeikkaus (683)+1:29:39Kristian Åbacka1:03:13
545FINKemiön Kiilat (619)+1:29:47Aleksi Toivola55:04
546GEROSC Hamburg (385)+1:30:13Jan Felix Topp1:01:12
547FINKonserni (749)+1:30:19Mikko Siren1:13:25
548SWEUMA Idrottsförening (470)+1:30:20Mika Numminen1:09:53
549FINPetolintu (496)+1:30:24Sampo Forssen1:06:03
550FINIkaalisten Nouseva-Voima 5 (771)+1:30:27Simo Köntti1:15:47
551FINKauhajoen Karhu (624)+1:30:27Kalle Laine51:43
552FINPyhäjärven Pohti (1006)+1:30:30Tapani Lintula1:11:43
553FINRR Vilttiketju (474)+1:30:31Markus Turunen1:11:53
554FINKultaiset Karhut (430)+1:30:32Masa Juutilainen1:12:33
555SWEMyggans OS (353)+1:30:36Mattias Karlsson1:01:31
556FINUV SISSIT (693)+1:30:44Oskari Joukas56:52
557FINOK77 3 (469)+1:31:04Amund Beitnes56:32
558LATOK Kapa 2 (325)+1:31:10Gatis Dzerve1:04:28
559FINJämsän Retki-Veikot 3 (359)+1:31:12Kari Mäki1:04:43
560FINAS Skinnarila (609)+1:31:27Henrik Tarkkio1:03:57
561FINBeach Boys (572)+1:31:28Antti Niku1:03:22
562FINOulunsalon Vasama (1050)+1:31:34Mika Maaninka1:04:35
563FINOK Botnia 3 (942)+1:31:38Axel Auren1:09:24
564FINAivan Sama (518)+1:31:44Tom Asklöf53:53
565FINHakuliset (540)+1:32:16Niko Hakulinen1:00:29
566SWEGävle OK 2 (330)+1:32:21Erik Hansson58:37
567FINAalto A!dventures (737)+1:32:22Henrik Aalto1:01:54
568FINYlämaan Pyrkijät (463)+1:32:26Mikko Piispanen1:02:17
569FINHönöt SK (900)+1:32:29Antti Mattila1:06:19
570FINKontaten Maaliin (1875)+1:32:42Eemeli Jämsen1:05:50
571GBRForth Valley Orienteers (903)+1:32:47Roger Goddard1:05:27
572FINOlavin Rasti 2 (417)+1:32:57Hannu Kosonen1:24:33
573FINA-luokan kiiturit (1784)+1:33:02Tessa Salmia1:08:20
574FINMaasotakoulu LPR (636)+1:33:18Jonathan Åman1:08:51
575FINRastivarsat 2 (290)+1:33:27Teppo Lainio1:01:59
576FINSiilin Rasti 3 (692)+1:33:28Asko Väänänen1:06:13
577FINJVK-Pojat (1806)+1:33:28Eero Haapasalmi1:08:24
578FINOulun Poliisiurheilijat (982)+1:33:29Rolf Helander58:41
579FINNärpes OK 2 (910)+1:33:32Mia Smeds1:08:26
580FINPirkkalan Hiihtäjät (671)+1:33:33Levola Jani55:51
581FINTuuripellet (537)+1:33:35Heikki Tukiainen1:05:03
582FINKuortaneen Kunto (543)+1:33:37Antti Lassila1:11:05
583FINJoensuun SuppaKetut (698)+1:33:38Aki Kosunen56:10
584ESTOK Põrgupõhja (555)+1:33:38Tarmo Lillsoo1:05:44
585RUSOmega 3 (603)+1:33:56Vladimir Gusiatnikov1:09:45
586FINRastitykki (589)+1:34:06Mika Martikainen57:41
587FINPekan Ponit (639)+1:34:10Henna Skog1:05:05
588SWEGustavsbergs OK (836)+1:34:20Bellander Martin56:27
589FINPargas IF 2 (750)+1:34:23Conny Arén1:03:17
590FINLånggubbarnas (1794)+1:34:32Tero Niemi1:07:09
591FINHelsingin Suunnistajat 5 (278)+1:34:41Tuukka Jurvakainen54:16
592FINHankasalmen Hanka (534)+1:34:46Matti Hyyryläinen55:53
593FINOK Trian 5 (498)+1:34:47Joonas Pääkkönen1:12:10
594FINSuunta-Sepot 2 (684)+1:34:50Roope Kuusisto1:06:00
595FINIlmatorjunta (837)+1:34:50Jussi Ylimartimo1:10:33
596FINRaision UrheiluAutoilijat (994)+1:34:53Esa Rantasalo1:05:39
597FINTurun Metsänkävijät 4 (245)+1:35:04Marko Orel1:08:41
598NORÖk-94 (495)+1:35:07Thor Mella54:04
599FINLoimaan Jankko (695)+1:35:09Pasi Hongisto52:04
600SWESnättringe SK 3 (1213)+1:35:12Fredrik Eggöy Markhester1:08:11
601FINLuolamiehet (644)+1:35:14Mika Hiltunen54:44
602FINMusta Neliö (582)+1:35:29Markku Laimio1:08:34
603FINStora Enso Metsä (579)+1:35:33Jyrki Nieminen1:11:33
604FINHiidenkiertäjät 6 (623)+1:35:39Juho Walinen1:11:14
605FINPyrinnön tytöt (549)+1:35:40Ida-Maria Otonkorpi1:09:16
606FINMäntsälän Urheilijat (339)+1:35:44Arto Uusi-Simola1:17:26
607FINRasti-Nokia (366)+1:35:44Kai Pasonen57:33
608FINRasti-Nokia 2 (503)+1:35:46Jari Jokela55:04
609FINGasum (664)+1:35:48Juha Hietaoja57:31
610FINPudasjärven Urheilijat (346)+1:35:48Esa Hietala1:06:36
611SWETibro OK (851)+1:36:05Victor Arvesved1:06:23
612FINIlomantsin Urheilijat (315)+1:36:15Kalle Koivusalo1:02:14
613FINSuvunSuunta (718)+1:36:20Aki Kankkunen1:07:00
614FINLounais-Hämeen Rasti 2 (1143)+1:36:22Jaakko Heikkinen1:21:45
615FINSuomusjärven Sisu 2 (884)+1:36:30Tuomo Ratia1:14:27
616SWERånäs OK (400)+1:36:56Henrik Sundblom58:07
617FINFirstbeat (1018)+1:37:11Tuomas Romppainen1:07:01
618FINEnonkosken Urheilijat (517)+1:37:13Eetu Liukko59:06
619FINYläneen Kiri (812)+1:37:14Lauri Joukas59:17
620NOROK Sköynar (995)+1:37:20Håvard Veie57:51
621FINTyrwään Woima (545)+1:37:25Olli Metsälä1:07:53
622FINFTA (733)+1:37:27Anniina Jormanainen1:14:54
623FINVarma Peesi (1911)+1:37:30Teemu Huppunen1:10:02
624FINSweco (1240)+1:37:33Antti Ryynänen1:03:06
625FINPihkaniskat 7 (438)+1:37:37Mika Kuokkanen1:04:05
626FINOC Toffee (473)+1:37:38Samuli Ketola1:15:38
627FINHämeenlinnan Suunnistajat 2 (152)+1:37:39Joona Leipijärvi1:03:06
628FINKyrös-Rasti (873)+1:37:40Tuomo Tuomisto57:42
629SWEValbo AIF (648)+1:37:47Stefan Strid1:03:38
630FINYlivieskan Kuula (489)+1:37:49Mikko Koutonen1:08:08
631FINLopen Uupuneet (666)+1:37:52Samu Sillanpää1:16:01
632FINKannuksen Ura (606)+1:37:52Veijo Korpijärvi1:13:24
633SWECentrum OK Stockholm 2 (863)+1:37:53Anton Udd1:29:30
634FINVesaisen Pojat (410)+1:37:58Mika Järvenpää1:12:14
635FINRokkakoski SK (576)+1:37:59Aleksi Mäenpää58:35
636FINPyhät Miehet (494)+1:38:01Pekka Kiljunen56:51
637RUSOmega 2 (285)+1:38:11Nikolay Krylov1:03:33
638FINLuumäen Rasti (373)+1:38:18Petri Hirvikallio1:14:07
639FINPerttelin Peikot (638)+1:38:20Jari Pajunen1:20:24
640FINWSP (1215)+1:38:23Matias Jurvanen1:15:29
641SWEForsa OK / Ljusdals OK (1045)+1:38:25Robert Pettersson52:15
642LATOK Arona (274)+1:38:32Juris Dzenitis56:53
643FINIivolan Team (1186)+1:38:35Urpo Väänänen1:07:44
644FINItä-Päijänteen Rasti (485)+1:38:41Marko Hartonen1:01:31
645FINNaantalin Seudun UA (1401)+1:38:41Esa Tuokko1:11:10
646FINLahden Suunnistajat -37 7 (1133)+1:38:44Jarno Matilainen1:10:08
647FINEspoon Suunta 10 (301)+1:38:46Lauri Heinaro55:25
648SWEOK Orion 2 (1310)+1:38:50Johan Myrén58:59
649FINArk United (575)+1:38:54Manu Humppi1:00:45
650SWEKöping-Kolsva OK 2 (1647)+1:38:58Johan Celander1:06:45
651GBRBOK-Kaukaa haettu 2 (493)+1:39:00Mark Bown57:29
652FINNousiaisten Alku (1040)+1:39:02Tuomo Stenberg1:13:25
653ESTLSF Pronoking Team (502)+1:39:03Martin Kaup59:39
654FINAngelniemen Ankkuri 5 (1628)+1:39:07Janne Kivelä1:07:48
655FINMiehikkälän Vilkas (398)+1:39:15Hannu Lavonen1:16:48
656FINLahden Suunnistajat -37 9 (1113)+1:39:18Juuso Lehtinen1:12:58
657LATZiemelkurzeme OK 2 (748)+1:39:21Salvis Dagis1:02:57
658FINKalajoen Junkkarit 2 (541)+1:39:23Mauno Juola1:04:38
659RUSOrienta SKI-O 2 (1592)+1:39:25Dmitry Pavlov1:01:37
660FINMaavoimien Esikunta (374)+1:39:31Tuomo Oksanen1:01:31
661FINEHS Espoon Hurjimmat Sivako 2 (1890)+1:39:32Rasmus Tallberg1:21:11
662NORVang OL 2 (565)+1:39:35Henrik Bleken Rud1:11:32
663FINIhqumursuhuppelit4never (1734)+1:39:38Taavi Suutari57:34
664FINMalax IF (902)+1:39:40Mika Pensas1:01:50
665FINHelsingin Suunnistajat 13 (1364)+1:39:40Juha Järvenpää1:04:45
666FINPihkatapit Ambiotica (630)+1:39:46Marko Haapakoski1:01:23
667FINUSTpro Oy (487)+1:39:59Joonas Heinänen1:18:23
668FINTeam Happonen (628)+1:40:11Mika Iivanainen1:08:19
669SWEOK Kullingshof (663)+1:40:21Johan Ivarsson1:13:57
670FINValkeakosken Haka 6 (1252)+1:40:34Tuomas Engström1:09:13
671FINRastiketut (460)+1:40:36Tomi Savolainen59:40
672FINYIT Suomi (588)+1:40:47Tero Aaltonen1:08:00
673FINRajamäen Rykmentti 5 (1070)+1:40:50Ismo Minkkinen1:11:27
674FINTeam Opintotuki (928)+1:40:52Osku Kiviniemi1:13:53
675FINMalax IF 2 (1141)+1:40:55Stefan Höstman58:03
676FINVihtavuoren Pamaus 2 (720)+1:40:59Ismo Paukku1:02:32
677FINPorvoon Urheilijat (870)+1:41:04Tuomas Tommola1:04:47
678FINKönnin Kuokkamiehet (983)+1:41:08Juha Kuusisto1:05:55
679FINkuraiset mullit (1662)+1:41:10Tommi Paananen1:08:21
680FINOriveden Ponnistus 2 (894)+1:41:11Jimi Viita-aho1:00:49
681FINKarsu.fi (647)+1:41:12Heikki Siivari55:23
682FINKerkesix (791)+1:41:13Ilari Vehviläinen1:09:12
683SWETullinge SK 4 (372)+1:41:14Jörgen Axelsson1:02:49
684FINTP Industrials (1163)+1:41:17Lasse Härkönen58:26
685FINKela (1871)+1:41:18Ville Viisanen1:13:03
686FINNordea Urheilu (1269)+1:41:20Arttu Leppäkoski1:12:22
687FINEvitskog FBK r.f. (805)+1:41:22Mari Lindström1:12:07
688FINLaiskanpulskeet Jallit (721)+1:41:23Vilkku Jalli1:18:47
689FINTuomenmarjat (1321)+1:41:24Sami Koljonen1:09:16
690FINJyväskylän amk (507)+1:41:34Jari Järvinen1:18:53
691FINKullaan Kuninkaat (1028)+1:41:38Jonne Mäkinen1:15:23
692FINOma Säästöpankki (1425)+1:41:41Turtio Tapani1:16:13
693FINPuolangan Ryhti (760)+1:41:41Veeti Nissinen1:04:25
694FINKanuuna (953)+1:41:45Jani Granqvist1:03:59
695FINKalvolan Keihäs (435)+1:41:45Janne Waulu1:13:20
696FINRaisu Lumous (631)+1:42:03Antti Korttinen1:31:38
697FINLänsi-Rajan Rasti (734)+1:42:12Ville Väkeväinen1:15:03
698FINSK Porrassalmi (700)+1:42:14Pekka Seppänen1:09:17
699FINIkaalisten Nouseva-Voima 4 (1363)+1:43:08Heikki Viljanen1:02:00
700FINTeuvan Rivakka (673)+1:43:17Pasi Nevala1:09:24
701FINOtaKraa (1390)+1:43:20Ilkka Hemminki1:16:05
702FINNurmonjoen Tukki (1144)+1:43:37Jaakko Niemelä1:02:36
703FINMurut (399)+1:43:45Reetta Peltonen1:07:00
704FINMuurlan Vihuri (690)+1:43:50Sami Kinnunen1:15:27
705FINSolf IK (633)+1:43:51Fredrik Grannas1:02:25
706FINHarhaveikot (1063)+1:43:56Olli Haltia1:18:08
707FINOK77 4 (610)+1:43:59Petri Tötterman1:09:07
708ESTRakvere OK (674)+1:44:02Martin Murakas1:17:44
709FINOK Trian 8 (1167)+1:44:05Vesa Isoniemi1:06:52
710FINSäkkijärven Hyppälän Nuoris (723)+1:44:14Eero Hyppänen57:07
711FINRiihimäen Suunnistajat (816)+1:44:20Jussi Kosenius1:18:50
712FINAkateemiset luonnon ystävät (1000)+1:44:21Niko Sillanpää1:21:23
713FINPanssariprikaati (431)+1:44:23Pasi Suvitie1:07:03
714FINOK Raseborg 2 (308)+1:44:27Jörgen Nyman1:06:06
715FINOK Pojkarnas Natt (309)+1:44:28Pasi Kiiskinen1:01:40
716FINLuonnonvarakeskus (813)+1:44:29Tapani Repo1:09:34
717FINEspoon Akilles Venlat (714)+1:44:32Salla Laitinen1:00:55
718FINHiukkasen Hukassa (445)+1:44:36Anssi Järvinen1:13:14
719FINMaarian Mahti (397)+1:44:37Jari Jaakkola1:09:47
720FINHäröt Lampaat (1013)+1:44:38Mikko Helminen1:09:31
721FINKajaanin Suunnistajat (477)+1:44:41Ilkka Kasila1:02:11
722FINTeam Nässäri (1690)+1:44:41Teittinen Samuli1:06:15
723FINKeravan Urheilijat (553)+1:44:43Pekka Pekkala1:06:56
724FINKeski-Vantaan Suunnistajat (1278)+1:44:45Stefan Aniszewski1:08:05
725FINSuuntavaisto SK (509)+1:44:56Jyrki Kommio1:05:18
726FINIisu (637)+1:45:00Esa Mäkelä1:18:53
727FINHelsingin Suunnistajat 16 (523)+1:45:01Timo Tähtinen1:17:30
728FINTamrock (869)+1:45:03Eero Makkonen1:00:42
729LATOK Meridians 3 (729)+1:45:12Matiss Platacis54:56
730FINIF Åland (655)+1:45:13Matti Janlöv51:41
731ESTSK Mercury (501)+1:45:17Danilo Piht1:07:41
732FINJääkäriprikaati (484)+1:45:20Jukka Kaikkonen1:02:47
733FINUlvilan Ura 2 (934)+1:45:21Jyrki Haikonen1:03:02
734FINOK77 6 (744)+1:45:26Rasmus Mårtensson1:01:21
735FINKärkölän Kisa-Veikot (1251)+1:45:26Topias Rauhamaa1:04:58
736FINSK Määrämiehet (756)+1:45:28Veli-Matti Hanhela59:25
737FINOulun Raksa (830)+1:45:31Jaakko Soivio1:05:01
738FINMS Parma 6 (622)+1:45:34Janne Heininen1:05:10
739FINHimangan Urheilijat (742)+1:45:36Jarkko Makela1:06:54
740FINKunto Kaverit (794)+1:45:37Sami Pöllänen1:07:32
741FINRasti-Nokia 3 (1043)+1:45:48Teemu Valkolehto1:19:21
742FINIF Femman 3 (478)+1:45:50Pontus Fred1:15:13
743FINTurun Suunnistajat 4 (697)+1:45:50Miikka Tarkia1:17:25
744FINEKI (1162)+1:45:53Lauri Korhonen1:04:51
745FINOC Puisto (662)+1:45:55Juha Meronen1:08:18
746FINRasti-Kurikka 3 (447)+1:46:03Juha Uitto1:02:17
747FINPiispan poijjat (927)+1:46:05Timo Tavast1:08:06
748FINOK Jorren (590)+1:46:10Jon Engström1:08:31
749FINLahden Suunnistajat -37 6 (1178)+1:46:12Mika Väkeväinen1:05:23
750SWETäby OK 2 (443)+1:46:23Mats Ekman58:21
751FINSuuntavaisto SK 4 (1490)+1:46:24Miko Lappalainen1:07:59
752FINMAASK RUK Pioneerivoimaa (753)+1:46:30Juho Malinen1:24:52
753FINLammin Betoni (1716)+1:46:30Simo Tommola1:08:38
754LATSurikati (658)+1:46:32Grivins Peteris58:52
755FINRasti-Lukko 3 (980)+1:46:33Mika Pihala1:08:54
756LATIK Auseklis 5 (377)+1:46:33Ints Ulmanis1:06:11
757FINPitkäjärven Vaeltajat (524)+1:46:35Ville Vuorenmaa1:03:46
758FINHTJ Suunnistajat (1664)+1:46:36Vesa Ekokoski1:18:20
759FINSuunta Jyväskylä 6 (1479)+1:46:36Jussi Hietala53:16
760FINKoskelankylän Riento 2 (888)+1:46:39Markus Ronkainen1:03:46
761FINTeam Gulo gulo (1155)+1:46:41Harri Heikkinen1:07:32
762SWEMarkbygdens OK 2 (535)+1:46:43Mikael Bergstedt1:00:17
763FINRetkeilymedia Ahola (747)+1:46:52Tapio Jakobsson1:00:21
764FINUrheilukoulu III81 (516)+1:47:03Markku Virtanen1:10:12
765FINViVi Master (528)+1:47:06Timo Serenius1:00:06
766SWEFredrikas Girls 2 (796)+1:47:19Kristina Tedhamre1:02:21
767FINKangasniemen Kalske (525)+1:47:20Tero Kemppi1:03:53
768FINVähäkyrön Viesti (1295)+1:47:22Juha Härö1:03:47
769FINSappion Veikot 2 (1501)+1:47:26Markus Kiviluoma1:10:42
770FINTeam Spiritual Saramäki (600)+1:47:30Markus Saramäki1:00:42
771FINOunasvaaran Hiihtoseura 2 (594)+1:47:32Seppo Tompuri1:02:44
772FINJuuan Jänne (670)+1:47:33Matti Roininen1:04:20
773FINSomeron Esa (703)+1:47:42Ville Karvonen1:06:53
774FINRempsun Metalli (702)+1:47:47Anne Kiijärvi1:08:29
775FINSuunta Jyväskylä 4 (434)+1:47:47Matti Hakamäki1:06:13
776FINOunasvaaran Hiihtoseura 3 (899)+1:47:47Veikko Maijala1:17:45
777SWEFredrikas Girls (773)+1:47:49Fredrikas Girls 31:07:27
778GBRUppsala Postal Service B Sq (1928)+1:47:52Chloe Haines59:15
779FINJukola 2003 Sulkava (999)+1:47:53Elias Lyytinen1:05:17
780FINRastipukit (557)+1:47:53Lauri Hämeen-Anttila1:07:30
781SWESkogsluffarnas OK (943)+1:47:55Douglas Lundin1:06:28
782FINJuntit OK (728)+1:47:56Timo Vlasov1:17:37
783FINUrhK II08 (892)+1:47:56Ikonen Aleksi1:06:58
784FINVanutoppahousut (854)+1:48:01Joonas Ojasalo1:10:03
785SWESkattkärrs SOK (758)+1:48:02Mats Bergenfur1:07:44
786FINPET orienteering Finland (820)+1:48:02Antti Jokinen1:07:59
787SWERånäs OK 2 (793)+1:48:05Rebecca Lindberg1:01:35
788FINHauhon Sisu 4 (1315)+1:48:17Jukka-Pekka Rantio1:05:26
789FINNenosen veljekset (668)+1:48:18Esa Nenonen1:05:28
790FINTampereen Pyrintö 9 (1217)+1:48:23Aaro Koskinen1:06:54
791FINTarpian Suunta (817)+1:48:26Lasse Turppa1:07:14
792ESTOK Pölva Kobras 2 (617)+1:48:39Erko Jakobson1:08:11
793FINJahtimiehet (1757)+1:48:41Ville Heikkinen1:07:27
794NORIF Sturla 2 (1226)+1:48:43Nils Inge Brurberg1:17:41
795FINP-K maakuntakomppania (1020)+1:48:45Esa Piitulainen1:14:20
796FINPunkalaitumen Kunto (499)+1:48:47Mika Nurmo59:43
797FINNiinisalon varuskunnan urhe 2 (1756)+1:48:50Jani Kauhajärvi1:02:23
798FINSeinäjoen Hs biathlon (1919)+1:48:52Pertti Luuri1:13:53
799FINKuusiston Jylhä (538)+1:48:57Petri Vanninen1:08:22
800FINTäsmis-Team (896)+1:49:02Joonas Hämäläinen1:06:49
801FINKoovee 8 (1212)+1:49:04Jari Kanko1:18:36
802FINValmet Tampere (981)+1:49:05Tuomas Etula1:11:43
803FINSuunnaton YliValta (1688)+1:49:08Taneli Valtanen1:16:32
804FINKainuun Prikaati (772)+1:49:08Teemu Vatanen1:01:48
805FINRasti-Jussit 3 (651)+1:49:14Mikael Suvanto1:05:09
806FINHonkajoen Seudun Urheilijat (880)+1:49:19Heikki Haunia1:18:56
807FINOC Harharetki (921)+1:49:25Ville Helenius1:11:12
808LATOK Saldus 2 (384)+1:49:30Agris Robs57:00
809FINJohn Deere 2 (1771)+1:49:42Janne Lintala1:13:34
810FINLankkuan Kyläjoukkue (654)+1:49:45Mika Sipponen1:15:59
811SWESigtuna OK (856)+1:49:46Fredrik Sörqvist1:09:11
812FINRastivarsat 3 (532)+1:49:47Timo Lohikainen1:15:45
813FINJohn Deere (1274)+1:49:47Sami Vartiainen1:10:00
814FINTippausmonsterit (833)+1:49:49Antti-Pekka Valli1:09:17
815FINSaint-Gobain Finland (1760)+1:49:52Reima Nieminen1:12:01
816FINMetsästäjäliiton Hirviurhei (783)+1:49:56Timo Seppä1:22:58
817FINRasti-Ukko Lauma (1008)+1:49:59Jarmo Launonen1:06:16
818FINRasti 88 2 (433)+1:50:02Mika Piha59:31
819FINValkealan Kajo (475)+1:50:08Atte Salojärvi1:06:33
820FINPYVMM (976)+1:50:18Juha Vesala1:11:14
821FINTeam Uusivirta (1889)+1:50:20Jyrki Uusivirta1:10:36
822FINTrimap (1888)+1:50:26Eero Toivonen1:22:16
823FINPolyteknikkojen Raittiusseu 3 (1852)+1:50:30Ilari Jokinen1:20:02
824FINRajamäen Rykmentti 4 (669)+1:50:51Antti Liljaniemi1:13:10
825FINNavi 6 (687)+1:50:53Niko Ihalainen1:24:12
826FINYlistaron Kilpa-Veljet 2 (640)+1:50:54Jussi Ylistaro1:04:10
827FINRauman Työväen Urheilijat (1236)+1:50:56Timo Lehtinen1:13:02
828FINVuorenveikot (938)+1:50:57Paulus Väyrynen1:23:52
829FINLynx-Ladyt 6 (1095)+1:51:45Sanni Norrbacka1:13:17
830FINAuran Vannas (850)+1:51:46Juuso Kattelus58:21
831FINSupan Pohjalla (650)+1:51:54Hannes Pasanen1:08:07
832FINTelemark Team Örn 2 (1368)+1:51:58Antti Rauhala1:04:09
833SWEGandvik IK (1084)+1:52:07Magnus Södervall1:06:29
834FINTeam Kymppiremontit 2 (1945)+1:52:10Jari Peura1:18:36
835FINInnOK (786)+1:52:13Antti Tyrväinen1:15:33
836FINSK Uranus (951)+1:52:16Seppo Konttajärvi1:09:33
837FINIK Kronan (722)+1:52:16Anton Storvall1:11:57
838FINSäyneisen Salpa (544)+1:52:19Pyry Kettunen56:27
839FINSK Pohjantähti 6 (1494)+1:52:29Juha Vornanen1:14:45
840FINPulkanrannan Pullistus (808)+1:52:40Sampo Järnefelt1:11:37
841FINMaanmittauslaitos Lappi (835)+1:52:58Markku Höynälä1:31:30
842FINPohjankyrön Rasti (380)+1:54:09Janek Jantunen1:01:13
843FINHyvinkään Rasti 4 (1583)+1:54:13Dymytro Terpai1:05:40
844FINRajamäen Rykmentti 3 (448)+1:54:17Lauri Laajaniemi58:47
845FINRistin Kilta (1203)+1:54:20Jyri Maanpää1:07:54
846FINKodisjoen Kaiku (961)+1:54:20Aarne Hakanen1:01:41
847FINKokemäen Kova-Väki (741)+1:54:24Jaakko Turto1:01:06
848FINSahtiserkut (973)+1:54:32Mikko Nieminen1:16:03
849FINBebbes Busar (1854)+1:54:34Viktor Bäck1:09:28
850FINSaarijärven Pullistus 2 (970)+1:54:38Ari-Matti Niemi1:13:15
851FINKaukametsän paholaiset (1697)+1:54:44Sami Ruotsalainen1:13:34
852FINSuosmeren Salpa (915)+1:54:55Rasmus Willman1:21:02
853FINRaTro (954)+1:55:07Mikko Savolainen1:28:33
854FINVehkalahden Veikot 4 (629)+1:55:09Ilkka Koivu1:02:05
855FINMustalammen Pallo (709)+1:55:13Timo Neuvonen1:15:12
856FINUusi Verso (766)+1:55:15Eero Haverinen1:08:31
857LATIK Auseklis 3 (731)+1:55:19Raimonds Berzins1:13:52
858FINGofore (1916)+1:55:21Richard Van Camp1:13:49
859FINPietarsaaren Hiihtäjät (897)+1:55:25Tommi Isomäki1:11:11
860FINOutotec (1119)+1:55:26Kari Elomäki1:24:37
861SWEVallentuna /Össeby OL (1033)+1:55:26Svante Jonsell1:39:41
862FINAjolinja 2 (1758)+1:55:27Tuomo Nieminen1:16:00
863FINNokian Torpedo (875)+1:55:29Teemu Rytkönen1:08:45
864SUIOLV Hindelbank (694)+1:55:29Ueli Stalder1:01:09
865FINVänkypannu (1151)+1:55:30Tuomas Pesonen1:14:22
866FINLauttakylän Luja (598)+1:55:31Petri Teerikoski1:10:01
867FINKankaanpään Kalevankiertäjä (1821)+1:55:31Jaakko Husari1:09:56
868ESTOK West (605)+1:55:31Olavi Loo1:03:59
869FINUrjalan Urheilijat (944)+1:55:33Juha Syrjälä1:12:11
870FINJudica (917)+1:55:34Samuli Tiirikainen58:52
871FINKouvolan Suunnistajat 5 (872)+1:55:37Harri Peltola1:12:18
872FINTampereen Kotkat (1683)+1:55:38Honkanen Eetu1:08:12
873FINTurun Visat (826)+1:55:56Jaakko Lehto1:04:55
874FINVaasan Suunnistajat 2 (561)+1:55:57Tuomas Lehtineva1:09:03
875LATOZONS OK 2 (641)+1:56:00Andis Nelke1:14:39
876FINLets get LOST (877)+1:56:05Andreas Hatakka1:03:54
877FINRaula Team (1110)+1:56:07Mikko Raula1:01:36
878FINKymin Suunnistajat 4 (858)+1:56:13Mika Nokka1:07:21
879FINPelikassit (556)+1:56:35Aleksi Uosukainen1:03:41
880FINPönttövuoren Peikot (1030)+1:56:36Pyry Rahkila1:02:55
881FINKiipeilykerho Vertikaali (1746)+1:56:50Lassi Halinen55:39
882POLOK!Sport (558)+1:56:58Krystian Sedlak1:01:15
883FINRässi-Rasti (770)+1:57:15Jouni Aho1:11:18
884FINHelminiemen helmet (806)+1:57:20Jarkko Pesonen1:16:19
885FINEspoon Suunta 8 (759)+1:57:30Sofia Pellonperä1:09:09
886FINTelesten Veljekset (1309)+1:57:30Pentti Silta-aho1:20:40
887FINTampereen Yritys 2 (1649)+1:57:30Turo Valkama1:14:03
888FINRasti-Nokia 4 (1395)+1:57:31Juha Tähtinen1:28:38
889FINPerhon Kiri (790)+1:57:33Juho Lakanen1:17:13
890FINPelikassit 2 (1561)+1:57:35Juha Mähönen1:10:26
891FINRastikarhut 3 (329)+1:57:41Jani Peltonen1:22:44
892FIN007Hyyppä (784)+1:57:44Tuomas Hyyppä1:04:43
893FINAlahärmän Kisa (652)+1:57:47Juha Ylihärsilä56:34
894FINNykyaikaiset 5-ottelijat (1132)+1:57:48Sami Kämäräinen58:15
895BELTrol-Belgium (1081)+1:57:58Wim Vervoort1:04:29
896FINTeam Azure (779)+1:58:03Kasper Vainikka59:58
897FINKarjalan Käki (1196)+1:58:06Aleksi Inkinen55:09
898FINJoosehukku (529)+1:58:09Oskari Hellman55:44
899FINKauhavan Wisa (458)+1:58:10Teemu Hautala1:05:31
900FINJussis seven (676)+1:58:13Mika Laitamäki57:32
901FINKuusiston Jylhä 2 (1800)+1:58:14Jukka Toivanen58:59
902FINKaslink (1131)+1:58:17Teemu Lojamo56:42
903FINPihkaniskat 3 (1147)+1:58:24Tommi Nietosjärvi1:05:24
904FINOlarin Omat Pojat (844)+1:58:29Harri Kailasalo1:11:26
905FINcloudriven.fi (1769)+1:58:33Matti Pitkänen1:14:54
906FINGrundium (1829)+1:58:35Timo Nissinen1:00:26
907SWESkogslöparna 2 (1648)+1:58:36Emanuel Näslund1:05:45
908FINVihman Veljekset (1442)+1:58:38Jukka Kettunen1:23:57
909FINPäässä Viiraa (1901)+1:58:40Mika Paakkunainen1:32:18
910FINLynx 7 (1174)+1:58:54Aleksi Mattila1:17:11
911FINTASO (1802)+1:58:58Patrik Vanhanen1:06:00
912FINHämeenlinnan Tarmo (464)+1:59:09Harri Kuortti1:18:21
913SWEVästerås SOK 2 (1515)+1:59:11Magnus Öhling56:14
914NORLorry Classic (1809)+1:59:43Hans Petter Eng1:16:42
915FINTreSeven (1571)+1:59:44Matias Jokinen1:23:33
916FINSievin Sisu (862)+1:59:50Juho Ruuttula1:12:52
917FINMäntsälän Urheilijat 4 (1432)+1:59:56Markku Laine1:07:45
918FINLuonnontutkijat (840)+1:59:57Jukka Sydänoja1:04:36
919FINMhy Pirkanmaa (800)+2:00:02Jukka Pohjonen56:54
920FINRastihaukat (653)+2:00:04Teemu Matilainen1:09:56
921FINSupertalentit (691)+2:00:08Eetu Niemeläinen1:18:00
922FINSpektrum (1859)+2:00:14Sebastian Holm1:21:36
923NORIndre Östfold OK 2 (801)+2:00:18Dag Brenås1:09:30
924ESPCD TJALVE (969)+2:00:20Jorge Garcia1:01:57
925FINBertelin pojat 2 (732)+2:00:20Matias Haukkala1:07:05
926FINKaukaan Lyly (566)+2:00:23Sami Turunen58:37
927FINSK Vuoksi 2 (542)+2:00:35Arttu Kaakinen1:01:03
928FINKaaderi Leijonat res (1595)+2:00:37Kari Jylhä1:22:40
929LATOK Meridians 2 (333)+2:00:47Martins Platacis1:08:30
930FINHelsingin Suunnistajat 9 (1124)+2:00:48Oskari Mikkola1:00:59
931FINLauttapartio (1096)+2:00:51Lauri Laatu1:03:15
932FINTeam Peesi (1051)+2:00:51Aleksi Paavilainen1:11:55
933FINKeravan Urheilijat 3 (1285)+2:00:54Antti Pylkkänen1:03:38
934FINSolita (965)+2:00:58Timo Pitkänen1:08:53
935FINThe Elvis Challenge 2 (1551)+2:01:07Marko Juslin1:23:47
936FINKaustisen Pohjan-Veikot 2 (803)+2:01:16Tauno Pajukangas1:07:38
937RUSKuzmolovo OS 3 (1180)+2:01:18Aleksei Goncharov1:19:39
938FINTT226 (689)+2:01:21Pasi Koskinen1:09:36
939FINTaxi Team (963)+2:01:22Antti Metsä1:00:17
940FINTurengin Sarastus (745)+2:01:28Jarkko Ustinov1:08:00
941FINPälkäneen Luja-Lukko 2 (871)+2:01:29Hannu Kortetjärvi1:07:27
942FINKokkolan Suunnistajat 4 (797)+2:01:39Pertti Salo1:24:35
943FINSelkien Sisu (848)+2:01:42Simo Kiiskinen1:20:03
944FINKöntit (1176)+2:01:44Janne Kauhanen1:03:31
945FINMetsä Board Kyro (947)+2:01:45Petri Savisto1:20:51
946FINSaskan Talli (1609)+2:01:46Miika Paavola1:28:28
947FINKärkijoukkue (1872)+2:01:47Markus Kärki1:02:57
948FINTukikohdan Suunnistajat (1430)+2:01:49Karri Koistinen1:09:43
949FINLiedon Eränkävijät (1839)+2:01:52Tero Nenonen1:28:51
950FINViimeinen Rastiretki (715)+2:01:54Tommi Virtanen1:08:36
951FINMaasillat (1261)+2:01:55Timo Maasilta1:10:25
952FINAndritz WP (1146)+2:02:00Mikko Nurmi1:10:25
953FINBarkit päällä (979)+2:02:01Toni Parkkinen1:03:08
954FINAlatornion Pirkat 2 (827)+2:02:02Janne Kotaniemi1:01:19
955FINRasti-Jussit 2 (404)+2:02:04Heikki Koskela1:01:08
956FINKops (1292)+2:02:05Jaakko Hirvisaari1:01:51
957FINMaasotakoulu LPR 4 (1026)+2:02:07Victor Thomander1:01:22
958FINTurun Suunnistajat 5 (958)+2:02:07Kalle Salste1:11:20
959FINEDX (1049)+2:02:09Harri Hakaste1:21:13
960FINTunkiomadot (1012)+2:02:10Lauri Vähämurto1:08:18
961FINRastiketut Team Leinonen (1210)+2:02:12Ilkka Korpi1:04:37
962FINFuturice (968)+2:02:14Tuomo Hakaoja1:02:08
963FINHatarasti (1936)+2:02:16Juuso Aro1:24:21
964FINMetsästäjäliiton Hirviurhei 2 (977)+2:02:16Masi Tammela1:03:26
965FINTampereen Pyrintö 11 (1281)+2:02:20Jouko Urvikko1:01:03
966FINGeodeesi (761)+2:02:23Luiro Hannes59:08
967FINFujitsu (807)+2:02:25Pauli Salminen1:31:25
968FINSK Samperi (1108)+2:02:26Jarno Karjalainen1:02:24
969FINPäijät-Rasti (751)+2:02:27Sampo Keskinen59:27
970FINNavi 7 (1059)+2:02:30Kari Kilkki1:06:41
971SWESöders-Tyresö 2 (1120)+2:02:43Pär Svensson1:11:44
972FINJärvenpään Palo (659)+2:02:47Oiva Kumpulainen1:07:05
973SWEGotlands OF 2 (607)+2:02:49Anders Eklund1:15:53
974FINHernemäen Porina (717)+2:02:55Juho Höysniemi1:16:05
975FINRC Eemeli (635)+2:02:55Tommi Lahtonen1:19:21
976FINTietokilta ry (1612)+2:02:59Niklas Valuri1:04:23
977FINPaimion Rasti 6 (548)+2:03:01Kari Haanpää1:09:06
978FINTeme Ski Team 2 (846)+2:03:02Matias Heinonen1:01:59
979FINTuurihaukat (705)+2:03:02Arttu Heikkilä1:00:29
980FINMuuramen Rasti (957)+2:03:03Petri Juutinen1:00:01
981FINPolyteknikkojen Raittiusseu (814)+2:03:06Valtteri Ristola1:22:23
982FINAri Pojjaat (776)+2:03:07Henri Eloranta1:08:00
983FINLänsi-Rajan Rasti 2 (1170)+2:03:08Antti Viita1:22:12
984FINKajaanin Suunnistajat 2 (710)+2:03:09Urpo Heikkinen1:03:54
985FINWonkamiehet (1005)+2:03:12Petri Väliharju1:09:12
986FINSatakunnan Lennosto (726)+2:03:14Onni Pykäläinen1:10:32
987FINValmet Technologies (839)+2:03:17Juha Järvelä1:05:41
988FINSC Väärä Suunta 180 (1067)+2:03:21Janne Bruun1:24:19
989FINLumme Energia (1469)+2:03:24Tapani Hasanen1:16:56
990FINHiidenkiertäjät 4 (1029)+2:03:24Kari Mamia1:11:08
991ESTOK TON (864)+2:03:27Erko Ounapuu1:09:04
992FINHiisirastiKöLa (861)+2:03:31Jukka Leppimäki1:35:14
993FINEspoon Suunta 13 (1606)+2:03:35Tiago Figueiredo1:03:39
994FINOK Computer (1262)+2:03:37Panu Melajärvi1:06:00
995FINTuusulan Reserviupseerikerh (1675)+2:03:41Isto Hyyryläinen1:06:11
996FINIisalmen Visa (1161)+2:03:43Kirsti Laurila1:05:57
997FINNavi 9 (1449)+2:03:44Jere Nyström1:12:03
998FINKustavin Ahto (774)+2:03:47Jarkko Rihko1:08:01
999FINESE Tiimi (1247)+2:03:48Ilkka Vaarasuo1:10:59
1000FINOscar Software (1189)+2:03:52Mika Kiviluoto1:05:46
1001FINLapuan Virkiä 4 (1361)+2:03:53Harri Saarimaa1:08:02
1002FINFunctio Laesa (1452)+2:03:53Heikki Kytö1:20:24
1003FINHollolan Urheilijat -46 2 (444)+2:03:56Lasse Parikka1:23:17
1004FINMS Parma 8 (916)+2:03:57Eero-Matti Vainio56:41
1005FINPositiivinen yllätys (1223)+2:03:57Jussi Uusihonko1:10:38
1006FINRajaveljet (777)+2:03:59Olli Aatsinki1:06:21
1007FINLaskuvarjojääkärikilta 2 (810)+2:04:02Eero Assmuth1:13:42
1008FINSuunnaton Into 3 (1334)+2:04:02Kaisu Pajunen1:08:20
1009SWEGotlands OF 3 (1483)+2:04:05Amadeus Hansson1:02:23
1010FINVerttuun Namika (849)+2:04:06Juha-Pekka Harju57:53
1011FINSukK 83 (757)+2:04:07Verneri Lehtovirta57:40
1012FINSK Herkkutatit (681)+2:04:09Matti Hautero1:05:18
1013FINTornator (907)+2:04:11Jouko Kytölä1:22:09
1014FINSuuntavaisto SK 3 (1306)+2:04:16Jari Aspelund1:06:13
1015LATIK Auseklis 4 (798)+2:04:17Alvis Lepiksons1:11:28
1016FINTiiäkstemitämävihaan (1857)+2:04:19Jorma Tytykoski1:10:23
1017FINMellu ja kääpiöt (1791)+2:04:33Juuso Kaihtela1:06:59
1018SWESkarpnäcks OL (768)+2:04:47Niclas Behrenfeldt55:39
1019FINEspoon Akilles 4 (955)+2:05:00Olli Pitkänen1:06:02
1020FINKiinnostus Suunnistajat (688)+2:05:09Lauri Kaijansinkko1:11:07
1021FINUFOn Legendat (1362)+2:05:14Jari Heikkinen1:04:04
1022FINOC Toffee 2 (1621)+2:05:17Hannu Hänninen1:05:07
1023FINLappeen Riento 4 (581)+2:05:18Lauri Niemi1:23:32
1024SWELinköpings OK 3 (351)+2:05:26Pedro Lundquist1:12:58
1025FINSK Mortis 2 (825)+2:05:27Jussi Mäkelä1:14:03
1026FINSK Pohjantähti 4 (975)+2:05:30Antti Ahokoivu1:07:08
1027FINVictorious Secret (891)+2:05:32Miina Ruokolainen1:07:59
1028FINPihkaniskat 2 (1079)+2:05:33Janne Siipola1:09:43
1029FINDroit (1123)+2:05:33Mikko Paakkolanvaara1:06:00
1030FINOK Trian 6 (853)+2:05:35Jan Alden1:05:54
1031FINJämsän Retki-Veikot 6 (1652)+2:05:36Jyri Huhtala1:04:29
1032FINKoneen Kerho (843)+2:05:39Ville Lipsonen1:09:39
1033FINKaidan Tien Kulkijat (1168)+2:05:42Janne Karhunen1:18:17
1034FINValmet Technologies 2 (992)+2:05:44Tomi Tissari1:04:37
1035FINPajulahti Olympic Training (1444)+2:05:46Susanna Huttunen1:13:09
1036FINKesähovin Suunnistajat (1615)+2:05:47Toni Haapala1:10:38
1037FINTurun Puristus (1041)+2:05:47Pekka Grönlund1:01:39
1038FINKone-Yijälä (743)+2:05:50Jani Leppä1:13:12
1039FINLohimaan Rasti (765)+2:05:50Pertti Lappalainen1:01:35
1040FINTommin virheet (1722)+2:05:53Eero Turto1:14:06
1041FINKeuruun Kisailijat 2 (987)+2:05:56Matti Mörsky1:05:57
1042FINLiperin Taimi (824)+2:05:57Erno Aalto1:13:26
1043NORÖstmarka OK (960)+2:06:00Jörgensen Audun1:12:00
1044FINAnnikin Voimailijat (1060)+2:06:01Matias Laine1:04:42
1045FINLost Bastards (895)+2:06:04Christian Lindgren1:17:49
1046FINTieto 2 (1415)+2:06:08Timo Haikonen1:20:49
1047FINMellunkylän Kontio (1277)+2:06:11Konsta Kallio1:15:41
1048FINEräs seura (906)+2:06:12Joni Isorinne1:15:39
1049FINJämsän Retki-Veikot 5 (1140)+2:06:19Jukka Heinäjärvi1:36:29
1050FINPK Racing Team (686)+2:06:19Pasi Heinonen1:07:18
1051FINLaihian Luja 3 (802)+2:06:21Juha Laasanen1:05:42
1052FINFyysikkokilta 2 (1959)+2:06:26Atso Ikäheimo1:28:08
1053FINFc Kuusysi 07-Pojat (1216)+2:06:30Pasi Syrjä1:26:09
1054FINVakka-Rasti 2 (1477)+2:06:30Timo Penttilä1:15:06
1055FINHaukijahtaajat (736)+2:06:43Aarto Hirvi1:12:57
1056FINOK KPO (914)+2:06:51Greta Biskop1:29:48
1057FINGimmeFive Multisport (1733)+2:06:57Mikko Eronen1:21:55
1058FINOP (1214)+2:07:00Jarmo Viitanen1:26:12
1059FINKohti rastia ja sen ohi (1324)+2:07:13Tiina Kihlström1:19:46
1060FINRannikkoprikaati (1695)+2:07:15Ville Tuppura1:06:35
1061FINNastolan Terä 2 (442)+2:07:18Jarmo Kytö1:09:28
1062FINDowntown 65 2 (804)+2:07:19Jarkko Louhi1:10:09
1063FINHyvä yri (1812)+2:07:19Laura Huhtiniemi1:09:00
1064FINVR Suunnistajat (1003)+2:07:21Jyrki Tuomi1:11:16
1065FINHumanitas-seura (1219)+2:07:23Humanitas-seura 31:07:03
1066FINDigita (1019)+2:07:24Markus Ala-Hautala1:11:21
1067FINNivalan Suunnistajat 2 (1431)+2:07:25Ari Manninen1:08:31
1068FINRautalammin Urheilijat (782)+2:07:27Aapo Varis1:06:26
1069FINEpilän Esa 2 (1209)+2:07:30Petri Saksala1:04:48
1070FINMacGregor (828)+2:07:30Timo Trogen1:23:41
1071FINHI-TEAM (1191)+2:07:32Aki Hietanen1:05:16
1072ESTRakvere OK 2 (675)+2:07:33Aleksander Pritsik1:14:17
1073FINTurun NMKY 2 (1035)+2:07:47Pekka Viikari1:09:11
1074FINHiukkasen Hukassa 2 (1354)+2:07:51Mike Koivisto1:08:46
1075FINKankaanpään Suunnistajat 2 (847)+2:07:56Antti Norkio1:17:10
1076FINRastihapot (1589)+2:07:57Antti Kaasalainen1:04:41
1077FINKeravan Urheilijat 2 (562)+2:08:00Marko Pirinen1:19:15
1078FINeLadies (755)+2:08:05Sanna Tervakangas1:11:54
1079FINMC Jymypallo (762)+2:08:11Jaakko Kivelä1:15:10
1080FINJärvisen Pekat (1731)+2:08:11Ville Sorvisto1:09:45
1081FINPaVi (852)+2:08:14Antti Santaharju1:08:01
1082FINArmatuuri (1918)+2:08:16Lassi Onne1:21:16
1083FINRiikku Runners Alavus (1185)+2:08:18Joni Mäkiranta1:16:03
1084FINRoosan kuntokoulu (868)+2:08:20Sampo Laine1:08:06
1085FINVarnitsa 2 (1294)+2:08:22Mikko Kesonen1:13:57
1086FINSulzer (1042)+2:08:23Sami Krouvi1:04:52
1087FINSallan Karhut (627)+2:08:56Antti Lumijärvi1:21:06
1088FINRasti-Jyry 2 (1297)+2:09:05Janne Rekonen1:26:43
1089FINJoen Suunta (563)+2:09:15Arto Päivinen1:28:15
1090FINKuoLO (1935)+2:09:36Miiro Angerpuro1:04:03
1091FINSisä-Suomen syyttäjänvirast (1897)+2:09:44Esa Luomala1:17:24
1092FINUltra Sisu (1785)+2:09:54Mira Makkonen1:10:09
1093FINPolyteknikkojen Raittiusseu 2 (1895)+2:10:02Joonatan Heinonen1:09:05
1094FINTurun Eränkävijät (1438)+2:10:18Jussi Kiviniemi1:16:04
1095FINInkeroisten Terho (305)+2:10:35Artem Timakov56:11
1096FINRasTiimi 2 (613)+2:10:49Tapani Keskitalo1:01:04
1097FINLepatiittos2 (754)+2:10:53Taneli Töyli1:01:03
1098FINAlahärmän Kisa 2 (990)+2:10:53Ari Ylihärsilä1:06:30
1099FINUNO SK (867)+2:10:56Marcus Prest1:09:20
1100FINNabla (1044)+2:11:05Marko Leppäniemi1:06:13
1101FINHelsingin Poliisi-Voimailij (1064)+2:11:38Pauli Torri1:10:50
1102FINNCS Sport (1287)+2:11:47Jani Pikkarainen1:01:27
1103FINWestendin Rasti-Bossit (1581)+2:11:49Olli Kinnunen1:02:37
1104FINHauhon Sisu 3 (878)+2:11:51Jouni Kleemola1:06:04
1105FINSkipoli-KJK (1002)+2:11:53Henri Pohjalainen1:11:58
1106FINKoovee 7 (972)+2:11:59Tero Taubert1:24:36
1107FINEläinlääkärien kuntoseura V (1455)+2:12:03Tuomas Lahtinen1:12:17
1108FINFTA 2 (1015)+2:12:04Sakari Mustalahti1:06:09
1109FINAjokoirat 2 (1104)+2:12:07Mikko Hietikko1:25:05
1110SWEGanska OK (1001)+2:12:07Ronny Liljenberg1:10:55
1111FINSK Pohjantähti 5 (1235)+2:12:09Tommi Sillanpää1:11:32
1112FINMetos (1055)+2:12:11Jari Väisänen1:19:01
1113FINAskolan Urheilijat (881)+2:12:12Niko Lindberg1:11:20
1114FINRastiketut 2 (1330)+2:12:13Timo Ala-Kanto1:13:21
1115FINLappeen Riento 5 (1289)+2:12:15Matti Lahdenperä1:21:00
1116FINNOT-OK PKS SK (1169)+2:12:23Antti Lehtonen1:28:38
1117FINSamba Trail Running Club (925)+2:12:25Anne-Mari Nurminen1:29:42
1118FINTurengin RC (1017)+2:12:27JANNE NIEMI1:20:46
1119FINSK-0K (935)+2:12:31Henrik Lehtonen1:24:37
1120FINLaihian Luja 2 (677)+2:13:08Ville Korpi1:12:46
1121FINNorra (1811)+2:13:23Akseli Sannamo1:08:24
1122FINIlomantsin Urheilijat 2 (831)+2:13:33Juho Kareinen1:10:53
1123FINNastolan Terä 3 (964)+2:13:39Jarmo Mäenpää1:17:14
1124FINTiedeyhteisö 95-97 (950)+2:13:39Risto Kolstela1:07:09
1125FINFennia (1823)+2:13:41Mika Manninen1:06:45
1126FINPakilan punakynät (1714)+2:13:44Teemu Einola1:18:04
1127FINEtelä-Karjalan keskussairaa (1694)+2:13:46Kari Manninen1:11:50
1128FINAamulehden Lukijat Lasten h (1713)+2:13:46Olli-Pekka Silverhuth1:30:16
1129FINHiiltomiehet 2 (492)+2:13:48Risto Kataja1:28:26
1130FINRastihumppa (1947)+2:13:50Joose Toivola1:07:34
1131FINPernoon Rajamiehet (818)+2:13:57Timo Vanhala1:30:36
1132SWEKongliga OrienteringsTeknol (701)+2:14:02Karin Hagwall1:13:20
1133FINKilon Kipinät (932)+2:14:03Mia Muhonen1:11:58
1134FINKymin Suunnistajat 3 (591)+2:14:05Tomi Valkonen1:15:34
1135FINJyrkkä Kerake (905)+2:14:09Pekka Rinta-Kokko1:11:17
1136FINElimäen Reserviupseerikerho (845)+2:14:09Tero Lehtinen1:13:27
1137FINSäkylän varuskunnan urheili (1750)+2:14:10Augusti Kankare1:13:27
1138FINX-suunnistajat (841)+2:14:12Juha Kuuluvainen1:13:23
1139FINKuikan samoilijat (882)+2:14:15Janne Filpus1:15:27
1140FINTuusulan Voima-Veikot (1111)+2:14:19Kari Laukkarinen1:21:26
1141FINMäntän Seudun Eräpirkat (1195)+2:14:20Kim Kyckling1:11:17
1142FINEränaali (865)+2:14:22Juhani Kirma1:18:55
1143FINJalasjärven Jalas 2 (1440)+2:14:26Martti Kangasniemi1:11:25
1144FINLöytänen Rastit (780)+2:14:26Petri Talvitie1:13:33
1145FINLahden Kaleva (1305)+2:14:30Teppo Laine1:33:49
1146FINIK Örnen (815)+2:14:31Lauri Lamminpää1:11:40
1147FINPargas IF 3 (1375)+2:14:32Niklas Ekman1:14:04
1148FINVarvarin Lepsaus (1850)+2:14:32Tuomo Mertaniemi1:13:27
1149FINRastiPiikkiö 2 (799)+2:14:34Tapani Holmijoki1:27:47
1150FINLahden Suunnistajat -37 5 (1268)+2:14:36Juha Kiljunen1:03:53
1151FINNeliveto (1016)+2:14:36Lauri Tuominen1:10:08
1152FINMhy Keskipohja (1394)+2:14:36Lauri Torppa1:13:53
1153FINCadpool (1204)+2:14:37Juuso Väisänen1:06:27
1154FINOhtola SK (1904)+2:14:39Markus Oksanen1:13:25
1155FINVakka-Rasti (924)+2:14:41Pasi Nurmi1:10:04
1156FINPellon Ponsi 2 (625)+2:14:44Esa Saarijärvi1:06:11
1157FINStronger Together (1245)+2:14:54Juha Holster1:04:27
1158FINKuoLOn Kankeat (1031)+2:14:55Antti Juvonen1:15:09
1159FINTurun Metsänkävijät 5 (704)+2:14:56Lauri Vainio1:05:59
1160FINKoposen 7 veljestä (1604)+2:15:02Teemu Heinola1:16:21
1161FINPuskasilimät OK (1145)+2:15:06Havola Jaakko1:13:07
1162FINIK Falken 2 (901)+2:15:08Matias Grankull54:12
1163FINSPYMS (1007)+2:15:10Veeti Miikki1:26:34
1164FINVaralan Urheiluopisto (1740)+2:15:12Marko Haverinen1:16:29
1165FINOK Pikatallustajat (1727)+2:15:35Paulo Toivonen1:24:00
1166FINRastisudit (1428)+2:15:37Jussi Kivioja56:04
1167FINKaukaa haettu (985)+2:15:47Juha-Pekka Niinimaa1:16:24
1168FINEspoon Akilles 5 (1184)+2:16:00Jouni Pyykönen1:18:15
1169NORWing OK 2 (857)+2:16:08Agnar Renolen1:07:54
1170FINOK Botnia 2 (769)+2:16:12Daniel Wiik1:05:31
1171FINPetsamon Aurinko-pilkkijät (1466)+2:16:12Paavo Rasilo1:06:44
1172FINKauhavan Wisa 2 (1434)+2:16:15Vesa Närkki1:13:17
1173FINPatria Land (1205)+2:16:24Pyry Paloposki1:19:26
1174FINMMK OK (1157)+2:16:25Nestori Mäntysaari1:15:38
1175FINSelviytyjät (1036)+2:16:27Mikko Ahtinen1:15:56
1176FINRastivarsat 4 (626)+2:16:30Jyrki Tuokko1:19:09
1177FINTimo Siikli ja Lemin Punais (1451)+2:16:31Sami Tahvanainen1:19:14
1178FINNavi 5 (1273)+2:16:34Tapani Penttinen1:07:45
1179FINEricsson SK 2 (1476)+2:16:35Asbjörn Grövlen1:06:41
1180FINMaasotakoulu LPR 5 (1658)+2:16:35Juuso Pelttari1:34:05
1181FINPudasjärven Urheilijat 2 (1280)+2:16:43Hannu Hiltula1:02:00
1182FINKortesjärven Järvi-Veikot 2 (1351)+2:16:44Aki Norrbacka1:07:07
1183FINHyvinkään Rasti 6 (1616)+2:16:46Waltteri Vinkanharju1:15:58
1184FINEliaksen Eksyjät (997)+2:17:01Teemu Saarenpää1:07:00
1185FINTARAKI (1709)+2:17:02Sauli Heinänen1:14:33
1186FINPörssi ry (1097)+2:17:13Samuel Latvanen1:19:28
1187FINIlveksen Jussit (1717)+2:17:23Harri Jortikka1:12:22
1188FINPäälliköt (1661)+2:17:24Sameli Niemi1:17:39
1189FINOK EMitVit (1181)+2:17:24Jari Laine1:15:57
1190ESTSaaremaa OK (909)+2:17:26Mart Aru1:25:47
1191FINLapua-ketjut (1803)+2:17:30Ilkka Mikkola1:02:59
1192FINPeräseinäjoen suunnistuksen (1114)+2:17:34Anssi Sepponen1:15:55
1193FINKemira Vastus (1011)+2:17:43Antti Kivikangas1:17:19
1194FINMaanmittauslaitos Oulu (1815)+2:17:45Mikko Kallatsa1:17:55
1195FINTurun Metsänkävijät 7 (512)+2:17:49Rauli Helkkula1:18:43
1196FINPihkaniskat 4 (811)+2:17:50Paavo Ritvanen1:16:52
1197FINSuunnaton Into 2 (1403)+2:17:50Ari Pekka Pasanen1:16:21
1198FINVirtain Urheilijat (1118)+2:17:51Petri Sihvonen59:50
1199FINAS Skinnarila 2 (1339)+2:17:55Antti Aakko1:16:21
1200FINLaskuvarjojääkärikilta Pirk (1929)+2:18:23Esko Kralik1:20:20
1201FINPirkkalan Hiihtäjät 2 (984)+2:18:25Mäkelä Timo1:12:30
1202FIN404 Path Not Found (1680)+2:18:31Juha Korpio58:37
1203FINW-Klubi (1862)+2:18:43Kim Kavander1:18:11
1204FINAnttolan Urheilijat 3 (829)+2:19:05Mikhail Baranov1:15:18
1205FINLounais-Hämeen Rasti 3 (1233)+2:19:10Tero Julkunen1:14:23
1206FINKiimingin Urheilijat (427)+2:19:15Jarmo Pääkkönen1:28:38
1207FINSiikaisten Sisu (586)+2:19:19Marjaana Salo1:36:53
1208FINMAASK RUK Eksymä (1931)+2:19:32Jussi Ollikka1:19:34
1209FINAC Harharetki (948)+2:19:37Olli Apilo1:00:03
1210FINSemantum (1475)+2:19:42Jani Simomaa1:26:20
1211FINAS Wassuttajat (1357)+2:19:46Tomi Honkanen1:10:21
1212SWEOK Lalle (1913)+2:19:57Johan Balck1:26:41
1213FINVähäperän kyntäjät (1448)+2:20:02Tuukka Virrasoja1:19:33
1214FINSuppaman ja Liekehtivä Rast (1944)+2:20:03Janne Jääskeläinen1:17:15
1215FINNavi 4 (912)+2:20:07Jani Myyryläinen1:03:32
1216FINTurun Partio-Sissit ry (939)+2:20:12Kaarlo Järvi1:10:21
1217FINSaimaan Sisäilma (1241)+2:20:14Miro Pussinen1:10:30
1218SWEKils OK 2 (1172)+2:20:38Joakim Persson59:40
1219FINKarhulan Korvenkävijät (1974)+2:20:42Aaro Kankanen1:14:33
1220FINHammassyrjän Happo (1884)+2:20:45Akseli Toikka1:11:51
1221FINSotkamon Jymy 4 (1342)+2:21:03Nina Kohonen1:11:42
1222FINHelsingin Palokunnan Urheil (1320)+2:21:04Sami Anttila1:39:10
1223FINPälkäneen Luja-Lukko 4 (1318)+2:21:22Jarmo Kallio1:28:07
1224FINVirNuMiToVi (1555)+2:21:24Lauri Sumanen1:04:54
1225FINGamlakarleby IF (988)+2:21:26Sven Eriksson1:06:37
1226FINKarieksen porraus (1817)+2:21:28Sime Mutans1:22:11
1227FINSomeron Esa 2 (1173)+2:21:29Asko Virolainen1:21:39
1228FINVaisto Solutions (1766)+2:21:30Marko Lyden1:56:07
1229FINAtria (1052)+2:21:33Aapo Linjala1:12:24
1230FINPaikkaan orientoituneet (866)+2:21:35Juha Kauppi1:04:23
1231FINRasti 88 3 (1307)+2:21:42Juha Sinkkonen1:06:17
1232FINIK Tunnelpojkarna (1584)+2:21:43Topias Siren1:11:53
1233FINSaloisten Reipas 2 (1624)+2:21:44Lauri Peltoniemi56:52
1234FINVehkalahden Veikot 5 (1468)+2:21:47Tomi Tilli1:00:56
1235FINLouhelan Woima (1266)+2:21:48Pasi Fränti1:02:12
1236FINMittatekniikan keskus (1228)+2:21:49Jenni Hirvelä1:32:44
1237FINItä-Hämeen Rasti (409)+2:21:53Markku Nikki1:05:24
1238FINeLadies 2 (1222)+2:21:58Virpi Palmen1:13:41
1239FINAjokoirat (763)+2:22:01Juha Haapola1:11:44
1240FINIF Femman 4 (919)+2:22:03Fredrik Backman1:25:28
1241FINHyvinkään Rasti 3 (661)+2:22:05Antti Korhonen1:13:53
1242FINNot OK (1700)+2:22:06Niilo Salo1:19:29
1243FINHalsuan Mäkijussit (1370)+2:22:08Ari Jussinmäki1:06:45
1244FINKohta löytyy (1418)+2:22:08Markus Jaatinen1:06:27
1245FINVantaan Metsänkävijät 2 (1373)+2:22:11Jaakko Oja1:21:21
1246FINFennovoima (1075)+2:22:11Emmi Hanhimäki1:21:06
1247FINOK Terjärv 2 (1130)+2:22:17Mattias Skog1:06:21
1248SWECentrum OK Stockholm 3 (730)+2:22:28Moa Kjellstrand52:14
1249FINOK Kristina (1115)+2:22:36Rasmus Lillandt1:30:23
1250GERTeam Baden-Wuerttemberg (1062)+2:22:36Jakob Schach54:54
1251FINEricsson SK (936)+2:22:40Pauli Mäki-Pollari1:24:10
1252FINJoutsenon Kullervo 3 (1069)+2:22:41Juha Tiainen1:06:30
1253FINTeam Lost (1076)+2:22:44Jan Hopearuoho1:08:30
1254FINThinkers (1129)+2:22:46Henkka Tervaniemi1:12:13
1255FINVehkalahden Heikot (1853)+2:22:49Juha Vehkalahti1:19:53
1256FINSysmän Papan LastenLapset (1319)+2:22:51Eetu Einonen1:12:36
1257FINVartiovuoren Pojat (1311)+2:22:56Topias Kähkönen1:26:20
1258FINNilsiän Nujakka (971)+2:22:57Juhani Matilainen1:14:04
1259FINNiinisalon Varuskunnan Urhe (913)+2:23:00Ari Lampinen1:03:59
1260FINSpede Rasti (1467)+2:23:12Janne Haverinen1:06:04
1261FINInkeroisten Terho 2 (1293)+2:23:15Esko Kirssi1:20:16
1262FINNavi 10 (1187)+2:23:16Simeon Platonov1:28:45
1263FINKarvapallo (1308)+2:23:16Markku Iivonen1:23:22
1264FINLievestuoreen Kisa (1154)+2:23:23Hilma Heinonen1:23:25
1265FINPolvisuunta OK (1137)+2:23:25Lauri Heiliö1:13:31
1266FINEurajoen Wanhat Weikot (1701)+2:23:26Riku Juhala1:03:33
1267FINTampereen Pyrintö 8 (746)+2:23:28Jarkko Puranen1:05:35
1268FINKaaderi-Leijonat (918)+2:23:29Timo Kivinen1:06:48
1269FINKOMMEET Metsään kadonneet (1836)+2:23:32Oskari Hanninen1:03:54
1270FINTieto (1218)+2:23:35Kim Vuori1:17:13
1271FINIson kirkon liha (1290)+2:23:37Juho Lehtonen1:09:25
1272SWEHammarby IF OF (789)+2:23:39Tom Svensson1:16:30
1273FINKuusankosken Urheiluseura 2 (1227)+2:23:41Joni Yrjölä1:20:22
1274FINKajaanin Suunnistajat 3 (1027)+2:23:49Hannu Mikkonen1:18:55
1275FINRasti-Vihti 2 (940)+2:23:51Mika Salo59:41
1276FINSuomen International Suunni (1417)+2:23:54Kalle Kuusisto1:06:56
1277FINSaviksen Rasti (986)+2:23:59Jussi Tiainen1:26:12
1278RUSIzhora (621)+2:24:05Valerii Deshko1:17:05
1279FINHämeen poliisilaitos (1134)+2:24:11Jussi Marttila1:03:57
1280FINSK K3 (1499)+2:24:12Tero Anttila1:20:43
1281FINMäntsälän Urheilijat 3 (1303)+2:24:18Juha Väisänen1:01:45
1282FINTeam Merikoski (1623)+2:24:19Pekka Mäkelä1:19:58
1283FINAlanurmon Vire (898)+2:24:30Jussi Alakoskela1:15:40
1284FINYlivieskan Kuula 2 (1128)+2:24:30Jukka Saari1:14:33
1285FINOtaKraa 2 (1779)+2:24:41Riikka Joona1:23:38
1286FINHaukiputaan Heitto (1024)+2:25:26Juha Jeskanen1:18:50
1287FINRasti K18 (1950)+2:25:29Mikko Saarnio1:08:14
1288FINTeam Tommila (1149)+2:25:51Akseli Tommila1:23:22
1289FINP-Haagan yhteiskoulu HanDy (1792)+2:25:52Olli Lehtonen1:23:56
1290FINMetsäklusteri (1122)+2:25:57Mauno Karppinen1:19:41
1291FINÅF (1412)+2:25:58Petri Huotari1:23:15
1292FINKymin Suunnistajat 5 (978)+2:26:01Tuomas Tulimaa1:07:18
1293FINThe Elvis Challenge (920)+2:26:03Antti Kalliomäki1:12:38
1294FINLohtajan Veikot (1074)+2:26:05Simo Paavola1:14:45
1295FINKuhmon Peurat 2 (1183)+2:26:12Mika Marjeta1:17:51
1296FINKaivannon Erä- ja nuorisose (1877)+2:26:13Jari Virtanen1:25:08
1297FINTäsmämätäs (1221)+2:26:23Tuomas Naakka57:46
1298FINTeam Klinga (1774)+2:26:24Saku Klinga1:15:58
1299FINLapin Sudet (584)+2:26:25Matti Pekkala1:28:00
1300FINÄänekosken Sarjakuvaseura (1165)+2:26:43Petri Hämynen1:11:56
1301FINRaKiNa (1435)+2:26:46Sari Lähdeniemi1:24:31
1302FINIisalmen Visa 3 (1328)+2:26:47Tero Venäläinen1:16:35
1303FINIF Brahe 4 (1229)+2:26:58Eki Lehtimäki1:24:34
1304FINVihtavuoren Pamaus 4 (1439)+2:26:59Esa Manninen1:23:57
1305FINKeski-Karjalan Rasti 2 (883)+2:27:03Mikko Kaartinen1:10:07
1306FINSaarijärven Pullistus 3 (874)+2:27:22Seppo Järvinen1:25:44
1307FINReiskan seiska (1816)+2:27:28Janne Kontola1:26:13
1308FINLandis+Gyr (1372)+2:27:58Ali Korhonen1:10:35
1309FINFutisforum2 (1938)+2:28:04Aaro Kuivalainen1:12:04
1310FINSuunta Jurva 2 (1199)+2:28:08Jukka Kinnari1:08:39
1311FINUrsprungsland Biathlon Team (1719)+2:28:08Jussi Heikkilä1:13:39
1312FINPaha Rasti (735)+2:28:13Sami Liponkoski1:14:38
1313FINKananpojat (1101)+2:28:15Kai Kyckling1:12:00
1314FINHeSeKeKo (1232)+2:28:20Samu Salmelin1:28:16
1315FINSalon Vilpas (834)+2:28:22Timo Rantala1:25:18
1316FINSuunta-Sepot 3 (1192)+2:28:23Juha Rantala1:12:47
1317FINKokkolan Suunnistajat 6 (1300)+2:28:23Ruska Saarela1:11:48
1318FINVTT (1356)+2:28:24Hermanni Oksanen1:22:32
1319FINRasti-Hukat (1296)+2:28:25Kimmo Holappa1:03:54
1320ESTJoka naised (1786)+2:28:26Sigrid Ruul1:08:42
1321FINLappeen Siniset (1093)+2:28:27Teemu Tukiainen1:00:43
1322ESTJüriöö Ülestõus (1874)+2:28:27Tarmo Tarlap1:11:49
1323DENPähkinärinteen pallo (1833)+2:28:28Pekka Lampila1:08:53
1324FINMattersoft (1230)+2:28:36Mika Varjola1:15:03
1325FINKarkki-Rasti 2 (1377)+2:28:41Kari Lehtonen1:01:03
1326FINKalevan Rasti 4 (923)+2:28:41Netta Rajamäki55:11
1327FINHyvinkään Rasti 7 (1053)+2:28:43Roope Korpela1:00:46
1328RUSVyborg-orientir 2 (1480)+2:28:46SERGEY KATANTSEV1:19:11
1329FINAjolinja (996)+2:29:05Pasi Luukko1:11:18
1330FINOK Raseborg 3 (657)+2:29:08Andre Nylund1:04:34
1331FINSalomonin pojat (1125)+2:29:13Vesa Mörsky1:06:41
1332FINMPK Häme (1706)+2:29:22Mikko Turunen1:20:23
1333FINMenestyspojat (1265)+2:29:26Pyry Vihtilä1:12:47
1334FINRasti/C (1160)+2:29:29Jani Sillanpää1:23:53
1335FINKankaanpään Suunnistajat 3 (1482)+2:29:33Jorma Mähönen1:09:36
1336FINAkaan Reserviupseerikerho (1116)+2:29:35Marko Mahkonen1:12:35
1337FINOK Trian 9 (1345)+2:29:36Mika Vilen1:09:04
1338FINOK Trian 11 (1237)+2:29:38Teemu Silvennoinen1:05:34
1339FINHämeenlinnan Tarmo 2 (1127)+2:29:39Matti Gustafsson1:24:51
1340FINMhy Pirkanmaa 2 (1699)+2:29:40Tatjana Eskolin1:10:59
1341FINMesikämmenet 2 (1371)+2:29:42Markku Nieminen1:11:38
1342FINPätilänkylän suunnistajat (933)+2:29:42Simo Värtö1:13:54
1343FINKehityssuunta (1808)+2:29:47Tapio Jyväsjärvi1:22:03
1344FINKuopion Suunnistajat 4 (885)+2:29:48Ossi Lehtikangas1:15:50
1345FINPalo-88 (752)+2:29:49Mika Rintala1:11:51
1346FINPihkaniskat 6 (1107)+2:29:51Sami Nurmi1:19:26
1347FINTeam Käenpesä (1849)+2:30:19Soile Krzywacki1:21:18
1348FINLauttakylän Luja 2 (1538)+2:30:28Kai Yli-Sipilä1:16:59
1349FINVetelin Urheilijat 2 (1387)+2:30:30Tero Rannila56:44
1350FINHelsingin Suunnistajat 15 (738)+2:30:34Antti Saarinen1:26:55
1351FINYksintein (1105)+2:30:35Pirita Salomaa1:23:02
1352FINValkealan Kajo 2 (842)+2:30:45Tuomo Torkkeli1:12:25
1353FINKiilto Oy 2 (1920)+2:31:04Jyrki Tiihonen1:12:54
1354FINMaanmittauslaitos Tre (740)+2:31:07Olli Hämäläinen1:20:11
1355FINMaarian Mahti 2 (1509)+2:31:12Tanja Etu-Huitti1:09:26
1356FINToramäen Turha Toivo (TTT) (1502)+2:31:13Jari Ruohonen1:31:58
1357FINKuhmalahden Kisa (1845)+2:31:26Sakari Hinkkala1:17:31
1358FINMS Parma 7 (616)+2:31:32Joona Parjanen2:09:54
1359FINSalon Seudun Kanakoiraharra (1077)+2:31:36Lasse Aalto1:29:42
1360FINRastin Pojat (1253)+2:31:39Jari Hurme1:35:07
1361FINPelastuslaitos Päijät-Häme (937)+2:31:58Juha-Matti Karvinen1:34:54
1362FINMäntsälän Urheilijat 2 (1046)+2:32:00Teemu Laurila1:10:20
1363FINValkeakosken Haka 3 (1404)+2:32:04Seppo Jokinen1:15:28
1364FINSattajärven hukkautujat (1949)+2:32:06Jarkko Kristo1:25:03
1365FINVantaan Metsänkävijät (1039)+2:32:08Tuukka Lampinen1:07:35
1366FINKunnon Urheilijat 3 (1337)+2:32:11Eero Mäki-Lohiluoma1:34:07
1367FINTarpian Suunta 2 (1389)+2:32:21Vesa Ijäs1:15:02
1368FINKinttuviisas (1655)+2:32:26Jeremias Penttilä1:50:17
1369FINKonneveden Urheilijat (809)+2:32:35Ville Varis1:16:56
1370FINMelassikatastrofi (1385)+2:32:37Ville Pekkinen1:43:51
1371FINJäreä (1545)+2:32:38Antti Kokkola1:13:39
1372FINRastiPiikkiö 5 (1522)+2:32:40Marko Hietanen1:26:19
1373FINRadiosuuntaajat (1112)+2:32:41Jaakko Vaho1:22:19
1374FINPussin Kiristäjät 2 (1231)+2:32:45Santeri Salo1:18:01
1375FINLeppälän suuntavaisto (991)+2:32:47Tero Tiitu1:14:13
1376FINTeam Proxion (1912)+2:32:48Anssi Krooks1:30:25
1377FINPinkki Dynamo (1587)+2:32:51Mika Pesonen1:23:09
1378FINKehämajavat (1883)+2:32:51Antti Lehtimäki1:10:43
1379FINRamboll Finland 2 (1778)+2:32:52Jussi Vartiainen1:23:13
1380FINPedienteering Turku (1420)+2:33:04Olli Turta1:15:09
1381FINEspoon Suunta 7 (821)+2:33:04Akseli Galkin1:23:09
1382FINSuunta Jurva 3 (1158)+2:33:06Keijo Kiviluoma1:16:43
1383FINOhovaaran sulttaanit (1632)+2:33:08Sami Orpana1:09:14
1384FINFC Kiisseli (1743)+2:33:09Mikko Minkkinen1:15:36
1385FINUPM 1-ERI (1572)+2:33:13Arto Rautapää1:12:53
1386FINMusta Neliö 3 (1498)+2:33:14Tarik Hossain1:13:04
1387FINVihtavuoren Pamaus 3 (1171)+2:33:14Kauko Salonen1:18:37
1388FINRasti-UHO 2 (1597)+2:33:18Lauri Scheinin1:24:50
1389FINTeam Laardi (1459)+2:33:18Heini Nikander1:13:45
1390FINUrpon Rytky (860)+2:33:20Arto Jokela1:08:51
1391FINAseman Konttaajat (1206)+2:33:21Teppo Källi1:09:38
1392FINHerrasmies Suunnistajat (1550)+2:33:24Matti Pärssinen1:04:45
1393FINTuoreet jalat (1486)+2:33:28Antti Hannuniemi1:16:33
1394FINHal Bro (1080)+2:33:32Tommi Putkuri59:24
1395FINVäli-Mikkolan Voima (787)+2:33:35Tomi Nevalainen1:14:40
1396FINHaikkiheikit (1326)+2:33:38Matias Pitkänen1:18:22
1397FINKumpulanmäen Sällit (1117)+2:33:44Anton Nolvi1:10:36
1398FINVeikkaus 2 (1200)+2:35:23Riitta Nissi1:30:11
1399FINNumppi Brothers (1585)+2:35:26Pauli Eskelinen1:24:58
1400FINOK Raseborg 4 (708)+2:35:43Kimmo Mäki1:10:30
1401FINME Pummit (1359)+2:35:45Päkkilä Jukka1:29:30
1402FINMaanpuolustuskorkeakoulu (1673)+2:35:49Jussi Pajunen1:24:59
1403FINOK77 5 (1380)+2:36:47Jonas Westerlund1:19:02
1404FINRykimäkallion Pojat (1382)+2:36:51Nikke Partio1:10:56
1405FINPihkaniskat 8 (778)+2:36:58Antti Terävä1:21:21
1406FINKirre ja Himmeet Valot (1824)+2:37:03Terjo Kallioniemi1:17:23
1407FINEksymä 360 (1535)+2:37:06Olli Raudus1:37:54
1408FINTeam Keisanen (1304)+2:37:15Olli Keisanen1:16:06
1409FINTeam Puomitutut (1867)+2:37:17Anssi Klapuri1:34:24
1410FINJoen Suunta 2 (1546)+2:37:23Petri Hallikainen1:15:01
1411FINSaloisten Reipas 4 (1374)+2:37:25Pekka Lampela1:16:37
1412FINKarhunkaatajan kennel (1855)+2:37:26Aleksanteri Järvinen1:16:20
1413FINRantakoiviston lapset (1666)+2:37:28Oula Maijala1:21:15
1414FINSitowise (1220)+2:37:31Eero Lehikoinen1:26:49
1415FINKaidan Tien Kulkijat B (1759)+2:37:32Tuomas Kiiskinen1:17:34
1416FINAkustin perikunta (1121)+2:37:33Juuso Reponen1:02:07
1417FINFreeport Cobalt (727)+2:37:57Jussi Hietala1:01:31
1418LATSiguldas Takas (347)+2:38:02Jekabs Niklavs Janovs51:16
1419FINFuturice 2 (1742)+2:38:04Akseli Käppi1:16:08
1420FINLauri Rehnin perilliset (1388)+2:38:08Markus Matilainen1:15:32
1421FINRasti-Perniö (781)+2:38:10Ville Eskelinen1:28:06
1422FINTuusulan Voima-Veikot 2 (1513)+2:38:32Janne Kiiskinen1:18:15
1423FIN2Einsteins 2 (1826)+2:38:36Risto Mourujärvi1:05:53
1424FINKolmenkympin ikäkriisi (1781)+2:38:37Joel Heino1:10:00
1425FINMTK-Asikkala (1531)+2:38:45Juuso Heikkilä1:10:15
1426FINTamro - Tarmolla ja sydämel (1335)+2:38:45Juho Mustonen1:08:17
1427FINTampereen Maratonklubi (1691)+2:38:47Rami Huovinen1:11:52
1428FINPetolintu 2 (1071)+2:38:49Lari Jyrhämä1:22:41
1429FINHusulan Kunto (1238)+2:39:03Janne Härkönen1:07:11
1430FINNälkähaukat (1856)+2:39:04Petri Meurman1:04:51
1431FINOK Trian 7 (1471)+2:39:40Mikaela Borgman1:39:37
1432FINRasti-Vihti 3 (1399)+2:39:43Tuukka Toivonen1:24:25
1433FINTyhmän rohkeat veljekset (1109)+2:39:45Pekka Pölönen1:25:31
1434FINSuunta-Veikot (1429)+2:39:51Matti Mannonen1:30:06
1435FINOllinkulman Jullit (1903)+2:39:54Aura Rapatti1:25:23
1436FINSavon Suunta 2 (1264)+2:39:58Pekka Järvenpää1:12:37
1437FINSuunnistajat Sitaateissa (1787)+2:39:58Jalmari Mäkijärvi1:25:51
1438FINOK77 7 (1092)+2:40:01Jari Lindholm1:01:13
1439FINDentina (1037)+2:40:18Tuomas Jeskanen55:54
1440FINNavi 8 (1078)+2:41:01Santtu Virjula1:04:12
1441SWERedtzer OK (1668)+2:41:35Lars Gerhardsson Redtzer1:20:39
1442FINPuijon Pojat (952)+2:41:38Antti Lindgren1:10:23
1443FINEkokumppanit (1671)+2:41:47Mari Tolppa1:32:58
1444FINLahti Energia (1396)+2:42:19Asta Grönlund1:31:03
1445FINPimeduse Ryytel RT (1780)+2:42:22Pekka Kettunen1:15:48
1446FINFTA 3 (1314)+2:42:28Lassi Jaatinen1:08:45
1447FINWIO Team (1541)+2:42:49Pasi Rajala1:41:10
1448FINTeam Tiuraniemi (1282)+2:42:53Sanna Hamari1:25:49
1449FINItä-Jänkhän Jhullit (1061)+2:42:58Ville Suhonen1:24:02
1450FINRaseborg Lost and Found (1135)+2:42:59Heikki Kiili1:17:24
1451FINVerttuun Namika 2 (1010)+2:43:17Jarkko Raukola1:24:18
1452FINABB SK (1436)+2:43:30Atte Martikainen1:16:00
1453IRLE-CHIP! (1246)+2:43:30Paul OSullivan-Hourihan2:29:12
1454FINLrhto (1851)+2:43:40Huttunen Matti1:01:37
1455NORGanddal IL 2 (1633)+2:44:01Jörgen Breivold1:10:35
1456FINFyysikkokilta (1676)+2:44:02Henry Pietilä1:06:36
1457FINSurut (1678)+2:44:06Markku Piittari1:10:11
1458FINRasti-Hyry (725)+2:44:08Veli-Matti Lähdesmäki1:05:27
1459ESTBona Fide (667)+2:44:21Mati Preitof1:42:48
1460FINkäpylä maanantai (1422)+2:44:22Hulkkonen Ville1:13:07
1461FINAlijäämähyvitys (1383)+2:44:27Jussi Haara1:07:20
1462LATIK Auseklis 2 (974)+2:44:53Valdis Lepiksons1:22:15
1463FINPetäjäveden Petäjäiset (1347)+2:45:04Kimmo Pahkala1:16:20
1464FINKoutsi ja pojat (1910)+2:45:08Sami Ojala1:14:37
1465FINOlvastin Tana (1166)+2:45:35Tero Backman1:47:56
1466FINLammin Säkiä 3 (1234)+2:45:38Aki Kiiliäinen1:08:16
1467FINHonkajoen Seudun Urheilijat 2 (1393)+2:45:41Jukka Koskiniemi1:06:58
1468FINTAkSiSuYs (1775)+2:45:49Konsta Virtanen1:11:13
1469FINRasti-Vihti 5 (1599)+2:45:50Martti Nio1:44:50
1470NORStavanger Orienteringsklubb 2 (1540)+2:46:01Jone Säbbö1:07:17
1471FINEtelä-Kymen Suunnistajat (660)+2:46:03Jukka Toivari1:10:37
1472FINTeam Koo (1512)+2:46:11Joonas Niinimäki1:12:20
1473FINKompassibois (1495)+2:46:12Toni Joutjärvi1:09:09
1474FINHelsingin Suunnistajat 6 (1331)+2:46:12Tero Immonen1:15:21
1475FINOulun Reipas (1177)+2:46:15Marko Kela1:14:04
1476GERKanin tahti (1025)+2:46:19Janne Lumia1:10:45
1477FINPuutteenperän Konkelot (1819)+2:46:20Timo Hongisto1:18:47
1478FINTampereen Sähkölaitos (713)+2:46:22Antti Järvinen1:08:42
1479FINVeljekset Heiskanen (1100)+2:47:07Esa Lehti1:01:23
1480FINExme (1732)+2:47:10Matias Korpela1:26:57
1481FINKIWA Inspecta (1386)+2:47:12Jukka Tonteri1:13:53
1482FINRajiksen uppopalloilijat (1814)+2:47:21Pyry Lahdenperä1:28:39
1483FINParokyttyräukot (1858)+2:47:24Jesse Honkanen1:31:46
1484FINMetsäpalvelut Hautala (1908)+2:47:30Kaisa Hautala1:18:06
1485FINRealtimers (1693)+2:47:33Joonas Hiltunen1:41:01
1486FINItä-Päijänteen Rasti 2 (1021)+2:47:34Atte Olkkonen1:07:49
1487FINPikku Hukat (1088)+2:47:36Antti Nykänen1:10:52
1488FINSuunta Jyväskylä 7 (1653)+2:47:47Otto Hannunen1:17:26
1489FINOYS Vapari (1248)+2:47:48Antti Härmä1:17:05
1490FINTeam Maha (1327)+2:48:06Mikko Seppälä1:08:25
1491FINSata lasissa 2019 (1837)+2:48:13Jussi Pasanen1:55:54
1492FINTeam TheSoma (1878)+2:48:16Hannu Sainio1:23:35
1493FINUNO SK 2 (1470)+2:48:18Kari Mahlberg1:48:00
1494FINHaapaveden Urheilijat (876)+2:48:20Reima Piispanen1:16:17
1495FINRaja-Karjalan Suunnistajat 3 (1255)+2:48:21Jussi Eskelinen1:10:54
1496FIN2Einsteins (911)+2:48:30Mikko Pynnönen1:11:06
1497FINKeffin suunnistajat (1424)+2:48:41Mikael Laxåback1:43:07
1498FINSaunasaaren Säkä (1761)+2:48:44Eero Syrjä1:15:00
1499FINTeam Allback (1518)+2:48:51Wille Keltikangas1:28:33
1500FINSuunta Hukassa (1861)+2:48:53Markku Nieminen1:15:03
1501FINSuperkompensaatio (1090)+2:48:57Jan Paldan1:32:33
1502FINSuuntavaisto SK 2 (1565)+2:48:58Janne Hämäläinen1:34:09
1503FINMusta Neliö 2 (1927)+2:48:59Marko Toivo1:31:53
1504FINTampereen Pyrintö 12 (1580)+2:49:02Timo Vesterinen1:39:42
1505FINDG SataIT (1841)+2:49:04Arttu Koivisto1:33:26
1506FINDowntown 65 4 (1423)+2:49:08Risto Sinkko1:34:08
1507FINHollolan Urheilijat -46 3 (1579)+2:49:09Esko Parikka1:14:22
1508FINHiidenkiertäjät 7 (1397)+2:49:10Mikko Iivonen1:28:18
1509FINRistin Miehet (1152)+2:49:12Timo Rötkö1:32:42
1510FINGastrocnemius Ferreus 2 (1376)+2:49:15Heikki Karjalainen1:11:55
1511FINMetsäylioppilaat (1094)+2:49:56Elli-Noora Kamppuri1:21:26
1512FINSaimaa Trail Runners (1066)+2:49:57Teemu Karhu1:21:27
1513FINSyvä Pääty (1674)+2:50:04Olli-Pekka Törmä1:15:05
1514FINDirty Seven (1284)+2:50:06Jussi Lautala1:14:26
1515FINIK Tunnelpojkarna 2 (1923)+2:50:07Matti Lankinen1:16:39
1516FINHRUP (1014)+2:50:13Riikka Aakula1:23:19
1517FINRastivarsat 5 (926)+2:50:17Harri Henttonen1:24:51
1518FINAC Liiga (1419)+2:50:22Marko Sajaniemi1:16:46
1519FINYlistaron Kilpa-Veljet 3 (931)+2:50:24Ilkka Sillanpää1:20:05
1520FINKouvolan Suunnistajat 6 (1346)+2:50:27Jukka Sakki1:03:35
1521FINBoliden ja Vuorimieskilta (1682)+2:50:34Sebastian Nikolov1:31:04
1522FINSEW Service (1972)+2:50:44Ville Tuomala59:07
1523FINRastiPiikkiö 3 (1381)+2:50:51Kari Sillanpää1:06:10
1524FINSalokylän Samoajat (1681)+2:50:54Tommi Torni1:22:37
1525FINLohtajan Veikot 2 (1554)+2:50:59Seppo Jylhä1:06:28
1526FINRasti-Pielinen 2 (1369)+2:51:11Mervi Meriläinen1:16:03
1527FINAlastaron Reserviläiset (1243)+2:51:19Esko Pirttimäki1:23:30
1528FINLuja DreamTeam 2019 (1767)+2:51:19Ari Alander1:17:15
1529FINFujitsu 2 (1684)+2:51:25Janne Markkanen1:37:00
1530FINMaasotakoulu LPR 3 (1715)+2:51:55Teemu-Taneli Korpela1:04:49
1531FINEspoon Suunta 9 (989)+2:51:57Seppo Kemikaali Väätäinen1:24:39
1532FINKunnon Urheilijat (1224)+2:52:05Esko Huhta1:00:20
1533FINLiperin Lenkki (1083)+2:52:08Teemu Kelavirta1:14:57
1534FINPeikot Hiihto 2 (1822)+2:52:11Jyrki Alanne1:19:06
1535FINAtmospiiri (1848)+2:52:12Niklas Mattsson1:23:40
1536FINKorona (1207)+2:52:15Antti Vähätalo1:04:35
1537FINOff Course (1344)+2:52:16Aki Rouhiainen1:31:30
1538FINTurengin Sarastus 2 (1355)+2:52:17Paavo Arvola1:17:37
1539LATZiemelkurzeme OK 3 (1611)+2:52:30Janis Engelitis1:12:57
1540FINPunkalaitumen Kunto 2 (1256)+2:52:39Pentti Mykrälaakso1:17:58
1541FINIBM Sport club (1338)+2:52:41Jouni Huttunen1:53:45
1542FINOutotec Lappeenranta (1406)+2:52:44Petri Tarkiainen1:24:00
1543FINAthletic Club Hollola Elite (1534)+2:53:12Timo Kytö1:36:15
1544FINLahden Taimi 2 (929)+2:53:16Ilkka Stranden1:31:04
1545FINEpäselvä Joukkue (1299)+2:53:38Jussi Hakola1:47:44
1546FINJärjestelmäkeskus JÄRJK (1654)+2:53:57Risto Kuuskeri1:17:12
1547FINPaha Rasti 2 (1421)+2:54:49Mika Laiti1:32:07
1548FINESOn seniorit (1405)+2:55:44Sampo Varjonen1:17:44
1549FINMöttösen Juurakko (1807)+2:55:49Arto Kalliokoski1:09:02
1550FINLoimaan Jankko 2 (1562)+2:55:59Kimmo Aavila1:20:01
1551FIN102. Kadettikurssi (1745)+2:57:44Matias Alatörmänen1:21:53
1552FINEspoon Akilles Venlat 2 (1820)+2:57:55Elina Rauhala1:25:56
1553FINKadettikurssi 67 (1844)+2:58:14Kari Maijala1:20:33
1554FINTampereen Pyrintö 10 (1485)+2:58:22Juha Mustonen1:19:46
1555FINLandis+Gyr 2 (1956)+2:58:28Lauri Nykänen1:39:41
1556FINKuusamon Erä-Veikot 2 (1142)+2:58:29Aino Vuopio1:03:23
1557FINRejlers (1159)+2:58:57Pekka Martikainen1:19:26
1558FINRakennus Oy Antti J. Ahola (1048)+2:58:59Tommi Oksa1:09:54
1559FINNotkeat puuhevoset (1004)+2:59:08Antti Honkanen1:42:31
1560FINTeam SOSE (1298)+2:59:13Tommi Wallenius1:11:56
1561FINPolyteknikkojen Raittiusseu (1272)+2:59:13Jyrki Kuula1:48:01
1562FINOK Kampen (1752)+2:59:21Jussi Heikkinen1:10:23
1563FINNääsCSA (1751)+2:59:42Gerbrand Bijmolt1:23:48
1564FINSatakuntalainen Osakunta (1325)+2:59:59Pia Isolähteenmäki1:21:49
1565FINHyytiälän Huutajat 2 (1586)+3:00:05Harri Paakkulainen1:26:23
1566FINPartiolpk Roineen Tytöt (1725)+3:00:13Anni Ylä-Outinen1:22:34
1567FINV-S maakuntakomppania (1102)+3:00:17Matti Lindgren1:35:15
1568FINSports by LUT (1445)+3:00:18Lauri Pyy1:35:36
1569FINRyttylän Visa (1948)+3:00:22Timo Korhonen1:38:44
1570FINRastikarhut 2 (1275)+3:00:26Juha Silvanto1:36:59
1571FINHelsingin Suunnistajat 11 (1106)+3:00:31Raino Lampinen1:41:02
1572FINKouvolan Palokunnan Urheili (1126)+3:00:31Antti Salovaara1:31:57
1573FINHelsingin Metsänkävijät (1340)+3:00:31Pekka Suomalainen1:29:05
1574FINKaarinan Ristiritarit (1156)+3:00:33Timo Rehmonen1:34:34
1575FINKnut Posse (1568)+3:00:36Janne Kirjasniemi1:49:42
1576FINRasti-Kurikka 4 (1257)+3:00:38Martti Alanen1:32:03
1577FINValiokerho Jyväskylä (1150)+3:00:43Juha Tuikkanen1:39:36
1578FINSotkamon Jymy 3 (893)+3:00:44Janne Heikkinen1:50:16
1579FINAlajärven Ankkurit 2 (1489)+3:00:46Paavo Sillanpää1:26:50
1580FINMettähäsä (1907)+3:01:11Tommi Vanhoja1:10:24
1581FINLostBoys (1286)+3:01:57Timo Talja1:24:09
1582FINRetkiryhmä 06 (966)+3:02:09Markku Jyrkäs1:15:59
1583FINLiperin Taimi 2 (1190)+3:02:16Seppo Laaksamo1:24:26
1584FINTalvisalon Sukuvika (1793)+3:02:20Jaakko Lintunen1:27:28
1585FINVarnitsa (1254)+3:02:43Sami Leppänen1:18:39
1586FINKlenkat (1843)+3:03:02Rissanen Jukka1:40:01
1587FINLääkintävarikko (1316)+3:03:07Matti Fält1:42:15
1588FINReservin lääkintäupseerit (1968)+3:03:08Miika Rantanen1:12:21
1589FINDowntown 65 3 (1360)+3:04:32Jukka Markkanen1:17:38
1590FINLateksii (1594)+3:04:35Leevi Hovatov1:19:10
1591FINSuunta 2000 2 (680)+3:04:46Hannu Lamminaho1:16:29
1592FINHämeenlinnan Sukeltajat (1905)+3:04:48Janne Pykälistö1:18:58
1593FINPohjaKosketus (1408)+3:04:49Ville Porkka1:18:01
1594FINCSC (1519)+3:05:08Joni Virtanen1:31:59
1595FINHihhulit (1197)+3:05:18Kimmo Kiiski1:19:20
1596LATZiemelkurzeme OK 4 (1138)+3:05:21Alvita Mirecka1:44:20
1597FINItä-Hämeen Rasti 3 (1443)+3:05:24Matti Palvaila1:26:50
1598FINArsenal Finland (1426)+3:05:36Lassi Larjo1:28:47
1599FINJyväskylän Yliopiston yliop 2 (1749)+3:05:38Arttu Karila1:28:25
1600FINHiisirastiKiukU (467)+3:05:54Heikki Mäkipere1:40:16
1601FINSatunnaiskulkijat (1656)+3:06:01Oskari Färdig1:37:40
1602FINNokian Tyres (1893)+3:06:19Rami Helenius1:35:55
1603SWEVäsby OK (1023)+3:06:25Jonas Öhman1:03:53
1604FINViertolan saunaporukka (1481)+3:08:36Mikko Mäkitalo1:48:06
1605FINEtte Löydä (1530)+3:08:49Marko Huotari1:18:23
1606FINKouvolan Suunnistajat 3 (1516)+3:08:53Ville Komulainen1:18:12
1607FINSavon Kylähullut (1567)+3:08:53Paavo Toivanen1:41:46
1608FINKiinnostus Suunnistajat 2 (1593)+3:08:58Arto Inkala1:47:26
1609FINJyväskylän Yliopiston yliop (1441)+3:10:26Topias Peltonen1:04:30
1610FINKeisus Extreme Saunas (1677)+3:10:32Kalle Rantala1:18:56
1611FINNorsU (1885)+3:10:56Samuli Lindvall1:24:28
1612FINCH-Polymers (1846)+3:11:10Joel Köykkä1:54:26
1613FINmroom (1333)+3:11:34Rantala Eija1:29:55
1614FINLaihian Luja 5 (1558)+3:11:43Arto Tammi1:16:43
1615FINSuunta-Sepot 4 (1556)+3:12:01Harri Mäkelä1:16:45
1616FINSK Vuoksi 3 (889)+3:12:13Viivi Varjus1:22:35
1617FINVALOR Partners (1868)+3:12:16Tomi Fyrqvist1:21:42
1618FINKeravan Urheilijat 4 (1650)+3:12:23Hannu Partio1:39:06
1619FINKotipojat (1103)+3:12:44Eero Palomäki1:23:10
1620FINRasti-Jussit 5 (1651)+3:12:49Juhani Luhtasaari1:40:08
1621FINHelsingin Suunnistajat 10 (1242)+3:12:55Jussi Pajala1:35:24
1622FINKanavan Kiertäjät (1838)+3:13:29Ari Tertsunen2:03:54
1623FINJouluksi kotiin (1225)+3:13:58Sami Muranen1:35:41
1624FINPttk (1336)+3:14:02Abel Ledesma1:24:35
1625FINIisalmen Visa 2 (1639)+3:14:02Pekka Koljonen1:35:42
1626FINRantasalmen Urheilijat (1407)+3:14:06Hannu Tiusanen1:27:20
1627FINCastorIT (1507)+3:14:27Mikko Wähäsilta1:26:08
1628FINMesikämmenet (838)+3:14:31Marko Rintanen1:10:54
1629FINTSE for the Future (1398)+3:15:00Petri Tapio1:24:30
1630FINRastiaasit (1378)+3:15:13Katariina Komi1:37:31
1631FINPälkäneen Luja-Lukko 3 (1521)+3:15:23Janne Kallio1:29:43
1632FINJullikat skoogessa (1323)+3:15:38Jaakko Tanhuanpää1:30:53
1633FINKarhijärven Suunnistajat (1520)+3:15:45Janne Ranz1:45:07
1634FINLaihian Lihavat (1578)+3:15:51Timo Nieminen1:52:58
1635FINRuokonen OrienteringsKlubb (1870)+3:15:55Ville Ruokonen1:42:36
1636FINOC Utmanare (1054)+3:16:03Antti Pinomaa1:39:36
1637FINRajamäen Rykmentti 6 (1613)+3:16:05Mikko Väkiparta1:33:37
1638FINFlash in the Night (1932)+3:16:09Pekka Virkkunen1:27:57
1639FINHepojoen Pinnistys (1514)+3:17:17Kimi Kilkkilä1:05:34
1640FINMS Parma 9 (1618)+3:17:32Kimmo Valtonen1:06:03
1641FINRastaalan rasti I (1098)+3:17:35Mikko Kaartinen1:16:23
1642FINHelsingin Palokunnan Urheil 2 (1703)+3:17:58Juho Kuntu1:11:56
1643FINLaihian Luja 4 (1537)+3:18:11Petri Koivula1:17:44
1644FINKuortaneen Kunto 2 (1263)+3:19:02Tuomas Mikkola1:47:01
1645FINSaimaa Trail Runners 2 (1667)+3:19:07Vesa Tiainen1:49:37
1646FINLittoisten Partabooat (1433)+3:19:10Eeva Pekanheimo1:46:24
1647FINeLadies 3 (1939)+3:20:15Heidi Torp-Donner1:26:20
1648FINKkinimäen Weljekset (1139)+3:20:32Markku Okkonen1:31:21
1649FINOK kunto OK (1608)+3:20:45Hannu Aska1:06:02
1650FINPiiroiset (1663)+3:21:00Heikki Tegelberg1:18:01
1651FINKluri (1737)+3:21:03Miikka Mörö1:27:04
1652FINPuijon Pojat 2 (1208)+3:21:03Kimmo Kantonen1:18:23
1653FINSE Enocell (1765)+3:21:05Pekka Ignatius1:29:01
1654FINMusta Neliö 4 (1886)+3:21:11Timo Manninen1:31:42
1655FINKokkolan Suunnistajat 5 (1547)+3:21:22Samu Martinmäki1:55:24
1656FINTeekkarikuoro (1880)+3:22:12Waltteri Wiro1:16:08
1657FINJärvenpään Palo 2 (1510)+3:22:34Markus Kilkki1:34:16
1658FINEspoo Expos (1312)+3:22:38Joonas Varso1:18:23
1659FINArtjärven Ahjo (1524)+3:22:48Ilkka Halso1:43:02
1660FINValio TM (1532)+3:23:32Antti Vauhkonen1:32:27
1661FINRasti E4 2 (554)+3:23:35Timo Minkkinen1:32:35
1662FINSuunnilleenstajat (1748)+3:23:40Tomi Åberg1:37:16
1663FINTelko (1898)+3:23:54Alexandra Ershova2:36:30
1664FINKoneen Kerho 2 (1352)+3:24:01Juha Tervola1:35:54
1665FINEntisten Nuorten Urheiluseu (1869)+3:24:34Timo Jutila1:38:55
1666FINTeam Armas (1391)+3:24:38Otso Tilus1:24:52
1667FINTuusulan Tallaajat 2 (1605)+3:24:42Kari Hyrkäs1:40:06
1668FINValio Nestle (1411)+3:24:43Jarkko Lattu1:49:28
1669FINHaikkiheikit 2 (1941)+3:24:46Julius Karjalainen1:48:15
1670FINWiipurilainen Osakunta (1492)+3:26:03Samuli Huuhilo1:12:07
1671FINVesikämmenet (1271)+3:26:10Petteri Torssonen1:07:36
1672SWETacton Systems AB 2 (1488)+3:26:11Anders Karlström1:12:11
1673FINPieni Tauko (1924)+3:26:14Antti Kangas1:38:44
1674FINSEPI (1726)+3:26:17Matti Isohanni1:18:17
1675FINDear Family Breitholtz (1896)+3:26:18Jaakko Vesala1:14:46
1676FINsalparasti (1057)+3:26:27Tomi Anttila1:42:53
1677FINPulttiBoys Karjalan Pultti (1549)+3:26:31Mika Väänänen1:27:55
1678FINTeam Lost 2 (1317)+3:26:55Tomi Liljemark1:18:54
1679FINGeologian tutkimuskeskus (1437)+3:27:05Kaisa Turunen1:53:28
1680FINKanKi (1591)+3:27:07Ville Linnola1:50:39
1681FINFTA 4 (1708)+3:28:04Tarmo Kauppi1:09:08
1682FINOK77 8 (1472)+3:28:05Jarmo Koskela56:40
1683FINKuopion Suunnistajat 5 (1951)+3:28:16Arto Vesterbacka1:20:21
1684FINDoranova Oy (1835)+3:28:23Sakari Uusitalo1:36:04
1685FINItä-Hämeen Rasti 2 (1460)+3:28:37Juha Teirivaara1:25:02
1686FINViitamäen Veto (1566)+3:28:43Simo Viitanen1:17:13
1687FINSeNaatti (1866)+3:29:01Tuomas Pusa1:24:39
1688FINRastihaukat 2 (1267)+3:30:58Kimmo Tikka1:35:54
1689FINLahden Työväen Hiihtäjät (1462)+3:31:01Antti Tapiola1:40:48
1690FINHämeenlinnan Suunnistajat 4 (240)+3:32:08Martti Lehtonen1:24:03
1691FINMETSÄn tähden (1276)+3:32:10Timo Syrjälä1:24:46
1692FINSon Huanot (1955)+3:32:41Eero Erkkilä1:29:33
1693FINArk United 2 (1182)+3:33:17Janne Tani1:38:23
1694FINKohti ääretöntä (1730)+3:33:21Jonne Rittola1:42:55
1695FINStormin Teräs (819)+3:33:24Lauri Jouppi1:58:36
1696FINSK Ohijuoksu (1741)+3:33:30Venäläinen Henri1:44:22
1697FINRasti-Vihti 6 (1497)+3:33:33Petri Nyman1:46:52
1698FINReaktor Innovations 2 (1201)+3:33:35Oskari Pirttikoski1:48:56
1699FINVuoristoradan Jarrumiehet (1914)+3:33:37Mikko Makkonen1:14:01
1700FINKoskilaakson Ojamiehet (1925)+3:34:27Aada Forsman1:12:46
1701FINValkealan Kajo 3 (1350)+3:34:36Eemeli Lantta1:26:11
1702FINKyröön Kopla (1705)+3:35:03Antti Greggilä1:21:00
1703FINKODIKAS TALO (1954)+3:35:05Kristina Välkki1:31:40
1704FINKOP Pankki-Veikot (1457)+3:37:19Paavo Haavisto2:08:29
1705FINTampereen varuskunta (1553)+3:37:46Pekka Aalto1:16:45
1706FINBasware (1630)+3:37:50Timo Anttila1:13:27
1707FINTeam Supponen (1528)+3:38:46Sanna Supponen1:34:30
1708FINTeam Heinonen (1825)+3:39:56Venni Heinonen2:03:43
1709FINMPY (1582)+3:40:52Marjukka Ylitolonen2:13:28
1710FINJarnat (1644)+3:40:53Arto Pohjola2:10:59
1711FINSepontalon Vonkaus (1603)+3:40:56Peter Granqvist1:49:49
1712FINSK SK (1622)+3:41:35Kari Salo1:45:10
1713FINJYY Jopa (1827)+3:43:40Teppo Salminen1:13:56
1714FINSuonsalmen Suunta (1500)+3:43:43Veijo Hotokka1:36:07
1715FINJoensuun SuppaKetut 2 (1626)+3:43:43Ilpo Tuononen1:24:49
1716FINVarsinaissuomalainen osakun (1548)+3:43:45Frida Brogren1:04:33
1717FINSalon Viesti (1153)+3:43:46Ari Peltola1:07:43
1718FINHyytiälän Huutajat (1384)+3:43:53Matti Ojala1:41:19
1719FINStora Enso Rastiretkiläiset (1198)+3:43:55Juho Kulonen1:39:35
1720FINRässi-Rasti 2 (1447)+3:43:57Juha Karjalainen1:45:26
1721FINGardner Denver (1933)+3:45:40Juhis Pietilä1:58:47
1722FINTeam 7P (1729)+3:45:48Pauli Markkanen1:37:28
1723FINTästä ei keli parane. (1710)+3:45:50Teemu Lampinen1:28:28
1724FINRistiinan Rasti-Reinot (1958)+3:45:53Marko Luntinen1:58:34
1725FINHyvinkään Rasti 5 (1301)+3:46:29Jyrki Laaksonheimo1:57:11
1726FINSkrinnarit (1349)+3:46:34Timo Rantanen1:57:30
1727FINPihkaniskat 5 (1260)+3:46:48Heli Rasimus2:11:55
1728FINEspoon Akilles 8 (1559)+3:47:12Antti Hanhijärvi1:59:37
1729FINJärvenpään Palo 3 (1511)+3:47:15Jere Kingelin2:10:19
1730FINRastin Kiertäjät (RaKit) (1496)+3:49:19Viljami Tervakoski1:10:10
1731FINMoVo (1942)+3:50:06Pekka Jokela1:25:56
1732FINSuppaMurmelit -17 (1685)+3:50:09Risto Pyykkö1:22:15
1733FINKiilto Oy (1768)+3:50:22Juha Vaani1:20:58
1734FINTuurihaukat 2 (1879)+3:51:04Pasi Riihimäki1:18:45
1735FINSuomenlahden merivartiostoH (1917)+3:51:07Karri Hietamäki1:19:33
1736FINM68_Maanmittarit (1617)+3:51:29Pekka Vilska1:26:59
1737FINRastikarhut 4 (1569)+3:51:33Timo Virtanen1:23:37
1738FINMöbiuksen matka (1525)+3:51:35Olli Koskela1:42:54
1739FINVRU Hyvinkää (1366)+3:52:16Jukka Rahkonen1:31:38
1740FINRistiin Rastiin (1400)+3:52:45Jyrki Rahkola1:28:23
1741FINHönöt SK 2 (1491)+3:52:52Juha Sipilä1:46:29
1742FINEspoon Akilles 6 (1629)+3:54:16Matti Kankaanpää1:42:30
1743FINSonnin Suti (1484)+3:56:13Mats Söderlund1:22:51
1744FINKaukametsän kuukkelikokoelm (1543)+3:56:50Essi Kostiainen1:36:01
1745FINRaNcat ladyt (1953)+3:56:59Pinja Toivanen1:17:01
1746FINSaloisten Reipas 3 (1341)+3:57:12Niilo Sevon1:38:30
1747FINEnoon Eksyneet (1876)+3:58:11Erno Nykänen1:55:52
1748FINHamulan Hölökkeejät (1529)+3:58:16Tero Järvinen1:08:01
1749FINATC EFHK (1505)+3:58:19Teemu Luoto1:26:43
1750FINVertex Search Engines (1619)+3:58:22Jari Painokallio2:05:15
1751FINNitor (1718)+3:58:22Santtu Vuori1:06:55
1752FINReittihukat (1696)+3:58:24Kivistö Samuli1:30:23
1753FINEspoon Tapiot (1270)+3:58:26Juha Silander1:46:02
1754FINTarpian Suunta 3 (1576)+3:58:28Teuvo Formisto1:19:09
1755FINAlajärven Ankkurit 3 (1570)+3:58:28Vesa Luoma1:55:54
1756FINLuxus (1736)+3:58:47Ville Pirhonen1:51:15
1757FINReilut Miehet Havumetsien (1614)+3:59:07Antti Korkeakangas1:18:32
1758FINKelpo Maisterit (1687)+3:59:09Pertti Sillanpää1:19:12
1759FINMäntän Seudun Eräpirkat 2 (1645)+3:59:11Janne Virkki1:03:08
1760FININUS (1279)+4:00:30Mihail Kuokkanen1:44:39
1761FINHimla Arkkitehdit (1798)+4:00:46Lassi Tulonen1:26:58
1762FINNe vikatikit A. Kiven (1834)+4:00:49Saku Vaittinen1:22:19
1763FINGeops feat. Pummipartio (1249)+4:01:38Minna Selin1:59:44
1764FINGeologian tutkimuskeskus 2 (1463)+4:01:49Suvi Heinonen1:27:52
1765FINVierestäohi (1503)+4:01:50Elisa Haaraniemi1:43:25
1766FINÄHPM! - Älä hitossa peesaa (1487)+4:01:55Heli Huhtala1:25:40
1767FINInsinöörit ASK (1625)+4:02:01Heikki Heimonen1:45:36
1768FINRajakylän Kuntogubbet (1596)+4:02:12Arseni Jepifanov1:24:23
1769FINUhkolan Akilles (1410)+4:02:18Joonas Laaksonlaita1:43:21
1770FINPosarat (1762)+4:02:40Harri Pyykkönen1:50:30
1771FINRasti-Sopulit (1747)+4:04:44Lauri Toivio1:36:44
1772FINRasti/C 2 (1940)+4:04:58Ville Sällinen1:24:22
1773FINRasti-Jyry 3 (1631)+4:05:55Suvi Tiainen1:35:11
1774FINJidoka (1962)+4:07:00Heikki Väänänen1:21:07
1775FINTeam Autocenter (1830)+4:07:04Marko Kuusisto1:26:08
1776FINEläMys (1799)+4:07:06Pasi Hämäläinen1:13:00
1777FINGastrocnemius Ferreus (1322)+4:07:45Henriikka Mälkönen1:29:00
1778FINAamulehden Lukijat Lasten h 3 (1847)+4:07:48Matti Kinnunen1:20:17
1779FINOtaniemen Jyllääjät 2 (1456)+4:08:50Markku Huotari1:49:35
1780FINRasti-UHO (1367)+4:13:42Miina Orell1:32:05
1781FINEksyneet Lampaat (1892)+4:13:43Esa Kukkamäki1:50:25
1782FINNoin seitsemän veljestä (1458)+4:16:02Mikko Järvi1:14:51
1783FINIK Falken 3 (1250)+4:18:05Kari Lindfors1:13:37
1784FINRasti-Vihti 4 (1493)+4:18:52Niko Oksanen2:04:13
1785FINViitasaaren Suunta 2 (1970)+4:18:59Petri Perälä1:55:33
1786FINPohjankyrön Rasti 2 (1193)+4:19:01Pasi Mutikainen1:30:08
1787FINAamulehden Julkkikset Laste (1881)+4:19:02Tommi Evilä2:00:03
1788FINRastinorsut (1738)+4:19:20Simo Mälkki1:48:15
1789FINKuhmisten vapaa-ajan asukka (1643)+4:19:41Jouko Kontturi2:13:18
1790FINProviisoriverkosto (1527)+4:20:00Johanna Yli-Öyrä1:42:15
1791FINHattikW (1610)+4:23:19Roni Juutinen1:26:18
1792FINTieto 3 (1922)+4:23:33Jari Korppas1:37:36
1793FINSallan Karhut 2 (1544)+4:23:36Maija Kaisanlahti1:42:44
1794FINInsta Sports Club (1506)+4:23:38Said Benamar1:36:08
1795FINRiihimäen Suunnistajat 2 (1635)+4:25:22Voitto Manninen1:47:30
1796FINKyssin Kollit (823)+4:28:04Petri Rantala1:34:46
1797FINKäyrälammen Puristus (1805)+4:30:29Mikko Inkeröinen1:35:03
1798FINKuopion Suunnistajat 6 (1965)+4:30:30Annika Sopo1:52:00
1799FINVierivät sammalet (1755)+4:32:21Auli Packalen1:10:48
1800FINPVTUTKL 2 (1704)+4:33:14Mikko Ahola1:10:25
1801FINVertikaalimato (1348)+4:33:55Tanja Ilomäki1:16:08
1802FINFantastic Seven (1943)+4:33:59Jani Haka1:55:42
1803FINOlen tässä (1795)+4:34:04Esko Piirainen1:15:42
1804FINTeam Lohkare (1810)+4:36:20Sarianna Liiri1:57:47
1805FINErräät Oppaat (1598)+4:38:19Honkanen Harri3:00:58
1806FINSyrjäytyneet (1539)+4:40:17Mikko Paukkila1:24:44
1807FINGraniitti Services (1707)+4:40:37Silvonen Ari1:52:43
1808FINTietokilta ry 2 (1723)+4:40:39Ilmari Tarpila2:24:00
1809FINKunnon Urheilijat 2 (1517)+4:40:45Juha Anttila1:39:50
1810FINSK NappaRasti (1590)+4:40:54Ilkka Sallinen2:00:08
1811FINGulagin Valo -07 (1915)+4:40:57Luoto Akimatti1:52:32
1812FINPuskasilimät OK 2 (1764)+4:41:06Pitkänen Mikko2:37:53
1813FINTurun Tiemiehet (1175)+4:50:27Pekka Stenholm1:15:16
1814FINMetsään menee (1641)+4:50:27Timo Hakkarainen1:38:49
1815FINMustat Veljet (1607)+4:50:55Olli-Pekka Nyman1:30:42
1816FINHintsusti OK (1887)+4:51:40Tommi Sinivuo2:03:10
1817FINSuunta 2000 3 (1526)+4:51:47Mikko Hyvärinen2:03:02
1818FINABB Harhaanjuoksijat (1637)+4:52:46Ilkka Tuomola1:31:23
1819FINÅbo Klyx (1828)+4:52:47Miiro Jantunen2:06:10
1820FINHirviveikot (1659)+4:52:49Mikko Vattulainen1:52:35
1821FINPVTUTKL (1302)+4:53:51Perttu Silvola1:54:26
1822FINGastrocnemius Ferreus 3 (1560)+4:53:53Joonatan Mattila1:38:29
1823FINCurious Al (1601)+4:53:59Harri Valpola1:41:41
1824FINTampereen Vera Oy (1763)+4:54:23Ville Aalto1:56:24
1825FINSavion VPK (1670)+4:55:16Mika Taavitsainen1:13:24
1826FINInkeroisen Pojat (1679)+5:02:39Ilpo Inkeroinen1:59:16
1827FIN1-RastiSudet (1640)+5:06:52Jussi Perälä1:45:04
1828FIN7 Sieppoa (1602)+5:06:55Jani-Petri Kulmala1:52:46
1829FINKyrö Isokyrö iso (1672)+5:12:11Annemari Matkala2:43:37
1830FINJukolan Lyömättömät (1804)+5:14:13Kimmo Kaveri1:51:00
1831FINConcrasti (1946)+5:14:14Matti Parikka1:52:18
1832FINOK Markku! (1960)+5:14:20Mika Heino1:53:01
1833FINLUMi (1882)+5:14:58Mikko Jaakola1:17:44
1834FINAmigos Riihimäki (1789)+5:25:19Mika Salo2:37:53
1835FINKilsan keksijät (1937)+5:29:47Jari Mikkonen1:37:41
1836FINRaisu Lumous 2 (1557)+5:33:20Kasperi Launis1:33:32
1837FINKaakon Kovin (1744)+5:33:22Mikko Mankki2:02:24
1838FINSupan silottajat (1660)+5:33:23Antti-Jussi Lehtinen2:10:20
1839FINTumuhaukat (1657)+5:33:29Janne Hietalahti2:58:39
1840FINHermannin kööri (1478)+5:34:44Olli Knuuttila2:11:39
1841FINTeMePa (1934)+5:36:41Martti Ikonen2:14:41
1842FINPatria Land 2 (1891)+5:37:16Ville Saksa2:12:51
1843FINAC Liiga 2 (1796)+5:50:02Grigorii Etenko53:32
1844FINLauttajärvi Bisons (1620)+5:57:05Jukka Karhunen1:15:18
1845FINHökkäilijät (1634)+6:10:17Jani Taiminen1:55:24
1846FINSK Kadonneet (1638)+6:11:53Vesa Jäntti2:16:25
1847FINRuutanan Rasti (1894)+6:11:56Juho Latvio1:54:22
1848FINMatrix (1508)+6:11:57Viia Väätäinen2:44:48
1849FINHämäläis-Osakunta (1536)+6:11:58Ossi Siipola2:10:51
1850FINAamulehden Lukijat Lasten h 2 (1906)+6:12:01Kirsi Numminen2:14:52
1851FINEnkelit ja Demonit (1735)+6:12:03Petja Aaltoluoto1:30:30
1852FINBiopsi (1952)+6:12:08Antti Kiviaho1:32:54
1853FINBoliden ja Vuorimieskilta 2 (1873)+6:12:11Elias MRabet2:01:42
1854FINSAKEn hivuttajat (1692)+6:16:01Kari Nyyssönen2:44:39
1855FINTeam Electrofit 2 (1669)+6:42:30Petri Raveala2:02:25
1856FINMaaseutunuoret Kaakko (1574)+6:42:34Antti Villikka2:24:47
1857FINInsinööritoimisto Kompassi 2 (1721)+6:42:39Marko Räikkönen2:45:21
1858FINRasti-Hukat 2 (1813)+6:53:52Lari Lohikoski2:13:44
1859FINMärempi rasti (1777)+6:53:57Eeva Erkko1:57:52
1860FINSK Sekameteli (1790)+7:02:39Kimmo Halme1:50:47
1861FINHC (1642)+7:08:27Teemu Pirskanen2:26:48
1862FINOP Tampere Suunnistus (1724)+7:15:37Kari Lepistö2:30:31
1863FINInsinööritoimisto Kompassi (1720)+7:24:13Otto Koskinen3:51:08
1864FINTurun Sinikotkat (1552)+8:42:06Mika Kutila1:35:02