Kangasala-Jukola 2019, Jukolan Viesti

Situation in relay 4. leg Change-over 7,2 km

1FINTampereen Pyrintö (14)4:10:05Johan Runesson44:06
2NORIL Tyrving (11)+5Olle Boström45:31
3SWEStora Tuna OK (8)+5Joakim Svensk45:25
4SWEIFK Göteborg (2)+33Vetle Ruud Bråten45:49
5FINTurun Metsänkävijät (33)+3:43Edgars Bertuks47:35
6FINKalevan Rasti (6)+7:09Santeri Silvennoinen50:27
7FINPaimion Rasti (3)+8:12Pasi Ikonen47:24
8SWEOK Linne (13)+8:13Oskar Sjöberg47:40
9FINKoovee (1)+8:14Timo Sild45:43
10FINHiidenkiertäjät (10)+8:18Eemeli Suominen51:50
11NORNydalens SK (7)+8:20Lukas Liland53:21
12FINIkaalisten Nouseva-Voima (31)+8:57Tero Linnainmaa54:11
13NORFrol IL (17)+14:11Lars Sandstad Skjeset53:57
14NORFredrikstad SK (15)+17:56Göran Winblad53:31
15SUIOLV Baselland (28)+17:56Noah Zbinden50:00
16SWEPan-Kristianstad (43)+18:03Simon Svensson52:57
17NORKristiansand OK (57)+18:04Eirik H Martens49:27
18FINHelsingin Suunnistajat (18)+18:07Tuomas Heikkilä48:08
19NORNTNUI (12)+18:09Elias Thorsdal Mölnvik47:22
20FINLahden Suunnistajat -37 (50)+18:09Pauli Leinonen48:53
21FINKalevan Rasti 2 (84)+18:09Simo Martomaa50:27
22FINKoovee 2 (98)+18:11Westerlund Juho50:10
23FINAngelniemen Ankkuri (35)+18:12Mikko Siren47:27
24NORBäkkelagets SK (40)+18:15Matthew Speake49:15
25SWETullinge SK (161)+18:18Christoffer Eskilsson58:02
26SWEÄrla IF (42)+18:20Emil Andersson54:32
27SWEIK Hakarpspojkarna (36)+18:20Joakim Hederskog49:50
28SWESödertälje Nykvarn Orienter (5)+19:16Jakob Enmark51:28
29FINTurun Metsänkävijät 2 (34)+19:17Tapani Mäkinen51:06
30SWEOK Kåre (56)+19:49Gustaf Öhgren1:03:25
31SWEMalungs OK Skogsmårdarna (9)+20:13Thomas Landqvist47:37
32SWEIFK Göteborg 2 (44)+20:19Anders Carlsson52:31
33NORHalden SK (4)+20:39Elias Bäcklund Ekvall1:02:27
34FINLynx (23)+21:50Aleksi Leskinen50:56
35RUSKuzmolovo OS (53)+22:04Aleksandr Seleznev54:23
36SWEJärla Orientering (32)+22:31Erik Berzell51:46
37SWEOK Tisaren (27)+22:33Johan Aronsson51:50
38SWEMalungs OK Skogsmårdarna 2 (136)+22:35Johan Nordlund52:49
39SWEIFK Göteborg 3 (133)+23:37Johan G Hördergård55:50
40NORNydalens SK 2 (39)+23:59Henrik Eijsink52:24
41SWEIFK Moras OK (41)+24:33Raffael Huber-Svensson55:37
42FINNavi (21)+27:35Pau Llorens Caellas55:43
43FINVehkalahden Veikot (26)+28:45Daniel Koivisto56:48
44FINOK Trian (51)+28:50Mikael Fabritius48:29
45FINTampereen Pyrintö 2 (25)+28:51Antti Saikko54:09
46SWEIFK Lidingö SOK (19)+28:52Timo Mähönen56:28
47SWEOK Kolmården (66)+28:52Tom Campbell56:54
48SWEHagaby GoIF (30)+28:57Sebastian Månsson56:23
49SWENyköpings OK (94)+29:00Albin Falk54:07
50SUIOl Norska (52)+29:05Florian Moser57:04
51FINRajamäen Rykmentti (62)+29:13Kimmo Vilska56:32
52SWEOK Denseln (48)+30:53Pavlo Ushkvarok53:11
53SWEOK Linne 2 (59)+31:46Josef Nordlund51:18
54NORHalden SK 2 (63)+31:52Mats Nordbröden52:01
55NORLillomarka OL (85)+32:16Joe Woodley56:29
56FINMS Parma 2 (90)+32:22Henri Kalve53:50
57NORIL Tyrving 2 (105)+33:39Torkil Eide Solstad59:56
58FINHelsingin Suunnistajat 2 (65)+33:58Lauri Syrjäläinen55:20
59SWEOK Orion (24)+34:04Olof Sandgren53:25
60SWEVäxjö OK (100)+34:09Mattias Karlsson54:20
61FINTurun Suunnistajat (78)+34:11Oskari Nummelin57:37
62SWEHestra IF (75)+34:30Johan Ingemarsson53:55
63LTUIGTISA (38)+35:10Giedrius Sabaliauskas1:00:36
64SWEGöteborg Majorna OK (37)+35:13Daniel Martinsson52:52
65SWEOK Hällen (71)+35:21Melker Lundin1:03:17
66FINPaimion Rasti 2 (61)+35:46Topias Arola49:05
67FINMS Parma (22)+38:32Eero Heinonen1:02:12
68FINHiisirasti (29)+38:33Joona Huila53:17
69SWEIK Hakarpspojkarna 2 (97)+39:34Emil Öhlund1:04:29
70SWEOK Ravinen (16)+39:42Kalle Bergman57:23
71SWESödertälje Nykvarn Orienter 2 (58)+40:48Joakim Anden54:56
72SWEAttunda OK (95)+43:11Marcus Stenebo57:06
73SWEÄrla IF 2 (170)+43:22Halvor Eid Nielsen55:43
74SWESävedalens AIK (64)+43:43Carl Josefsson1:01:22
75NORNTNUI 2 (76)+44:35Peter Nordbröden1:08:45
76SWEKils OK (141)+44:59Lukas Olm56:15
77FINLappeen Riento (72)+45:03Aaro Nurmiainen53:22
78NORFreidig SPK (143)+45:12Simen Storhov54:06
79DENOK Pan Århus (67)+45:21Sören Bobach52:18
80SWESnättringe SK (112)+45:33David Hector57:30
81NORFrol IL 2 (119)+45:34Håvard Vassenden55:37
82FINPargas IF (335)+45:45Sören Nymalm58:00
83FINVaajakosken Terä (20)+46:07Timo Joensuu52:43
84SWEMarkbygdens OK (149)+46:24Olle Bergstedt1:07:04
85FINOK77 (132)+47:49Fabian af Hällström55:02
86RUSNord West (68)+48:44Dmitrii Stepanov54:40
87SWEEksjö SOK (70)+50:10Hugo Jakobsson52:54
88SWEOK Linne 3 (123)+50:15Tuve Möller57:04
89NORNTNUI 3 (127)+50:29Tobias Kristensen1:06:38
90SWEIFK Umeå (111)+50:31Sixten Walheim57:41
91SWEOK Orion 3 (993)+50:35Andreas Jonsson58:32
92SWELinköpings OK (79)+50:53Martin Smelik1:03:27
93FINLapuan Virkiä (175)+52:38Teemu Rantala1:00:07
94NORVaregg IL (172)+52:44Jonatan Drake1:00:47
95FINTurun Metsänkävijät 3 (137)+53:23Arvo Gelbis1:02:07
96SWEStora Tuna OK 2 (55)+53:33Mattias Mårts1:03:58
97FINSuunta-Sepot (176)+55:02Markus Vainiomäki1:00:26
98SWEIFK Lidingö SOK 2 (49)+55:14Simon Navratil54:31
99FINJämsän Retki-Veikot (118)+55:34Aarni Ronkainen52:40
100FINTampereen Pyrintö 3 (80)+56:16Jarkko Laine55:45
101FINLynx 2 (121)+56:21Marko Närvä54:58
102FINHämeenlinnan Suunnistajat (73)+56:59Ville Laakso56:09
103SWESävedalens AIK 2 (139)+57:14Albin Claesson1:10:36
104FINKuopion Suunnistajat (109)+57:16Ville Pasanen1:01:00
105FINEspoon Suunta (45)+57:22Benjamin Lamberg1:02:54
106FINValkeakosken Haka (116)+57:28Seeti Salonen1:06:22
107SWEBergnäsets AIK (131)+57:35Filip Salén1:05:12
108NORAsker SK (547)+57:37Axel Hoveid1:10:31
109FINKalevan Rasti 3 (199)+57:38Akseli Ahtiainen1:04:41
110FINKouvolan Suunnistajat (87)+58:25Joona Tynys58:50
111SWERehns BK (69)+58:35Charlie Stolt1:05:14
112SWEGävle OK (103)+59:27Patrik Svedberg1:01:25
113SWEOK Ravinen 2 (77)+59:44Assar Hellström54:57
114SWESundbybergs IK (204)+59:45Jonatan Ståhl1:06:07
115FINHelsingin Suunnistajat 3 (150)+1:00:49Ville Lampinen58:55
116SWEGöteborg Majorna OK 2 (81)+1:01:00Mattis Hallberg1:01:26
117FINRasti-Kurikka (113)+1:01:13Jussi Uitto1:00:21
118LATOK Ogre (110)+1:01:21Nauris Neimanis57:17
119SWEUlricehamns OK (202)+1:01:22Gustav Eklöf57:30
120SWEOK Hällen 2 (255)+1:01:28Karl Lundin56:59
121FINHiisirasti 2 (157)+1:02:03Ville Sabel1:01:07
122SWEIFK Moras OK 3 (158)+1:02:32Jegor Kostylev57:59
123SWEOK Ravinen 3 (166)+1:02:35Olle Kallur1:02:35
124NOR1664 AKP Jagers (318)+1:04:58Asgeir Bakken Rognstad1:11:42
125FINKokkolan Suunnistajat (126)+1:05:49Mikko Poutanen1:01:31
126SWETullinge SK 2 (246)+1:06:25Tintin Karlberg59:40
127SUICA Rosé (682)+1:06:39Antoine Vullioud55:08
128FINSK Uusi (144)+1:06:44Matti Kallio1:07:17
129NORIL Koll (890)+1:06:47Einar Tommelstad1:03:53
130FINIF Brahe (194)+1:06:56Peter Johansson1:02:11
131SWESkogslöparna (165)+1:07:27Jonas Byström1:08:57
132FINNavi 2 (211)+1:07:30Jouni Nykänen1:11:56
133SWELinköpings OK 2 (270)+1:07:59Olof Ljunggren1:02:28
134CZETesla Brno CZE (1038)+1:08:38Jan Sedlar1:15:48
135FINSuunta Jyväskylä (60)+1:09:52Vesa Klemettinen54:43
136FINIF Femman (92)+1:10:01Staffan Järn1:05:09
137SWEIFK Moras OK 2 (83)+1:10:19Per Holm1:12:14
138FINAngelniemen Ankkuri 2 (115)+1:11:15Mikko Lindberg1:01:55
139FINAnttolan Urheilijat (89)+1:11:31Arto Lilja1:03:19
140SWEOK Roxen (941)+1:11:33Emil Rankka58:35
141NORÅs-NMBU Orientering (949)+1:11:46Vegard Fiane Pedersen1:07:32
142NOROppsal orientering (120)+1:12:10Sindre Nordhagen1:08:51
143SWEIFK Göteborg 4 (371)+1:12:15Henrik Eliasson1:10:26
144FINKoovee 3 (128)+1:12:30Jani Myllärinen1:11:53
145FINPellon Ponsi (104)+1:12:35Janne Häkkinen57:52
146FINOK Trian 2 (125)+1:12:41Otto Sund1:01:09
147FINSK Pohjantähti (86)+1:12:54Jussi Parkkinen1:08:16
148IRLDublin Mountain Club (822)+1:13:03Cillin Jornet1:08:46
149FINIkaalisten Nouseva-Voima 3 (408)+1:13:30Antti Alppi56:53
150BLRNemiga-Nord (99)+1:13:35Sirozha Rogalevich-Rogalik59:56
151FINAngelniemen Ankkuri 3 (244)+1:13:41Janne Nurminen59:55
152FINKoovee 4 (206)+1:15:02Oliver Schüle1:04:31
153SWEKFUM Örebro OK (135)+1:15:02Linus Malm1:37:38
154FINMS Parma 3 (177)+1:15:02Wille Laitamäki52:15
155SWEEksjö SOK 2 (189)+1:15:05Lukas Novak56:51
156NORNydalens SK 4 (1963)+1:15:16Anders Bjergaard1:00:58
157FINPaimion Rasti 3 (88)+1:15:21Eelis Axelin1:01:36
158FINSotkamon Jymy (114)+1:15:21Miko Härkönen1:03:03
159SWEJärfälla OK (227)+1:15:25Niklas Svensson1:03:28
160FINIlmavoimat (205)+1:15:26Konsta Mehto1:05:10
161SWEResultat AB (74)+1:15:30Martin Johnsson1:15:15
162FINMS Parma 4 (218)+1:15:43Aleks Hiidenhovi57:17
163LTUAzuolas (146)+1:15:46Viktoras Staisiunas1:01:47
164SUIOLV Baselland 2 (96)+1:16:27Katja Gygax1:16:42
165FINVehkalahden Veikot 2 (102)+1:17:06Matti Suutari54:42
166FINEspoon Suunta 2 (122)+1:17:31Kristian Boström1:05:38
167FINRaja-Karjalan Suunnistajat (234)+1:17:39Sampsa Lintunen1:07:43
168NORIL Tyrving 3 (1258)+1:17:51Kristine Fjeldbo1:07:51
169SWEOK Landehof (236)+1:18:23Nils Körle1:09:02
170FINRastikarhut (312)+1:18:35Elli Peltomäki1:00:31
171SWEOK Södertörn (106)+1:19:16Mattias Ivarez1:03:09
172SWEOK Linne 4 (253)+1:20:33Albin Bergkvist59:42
173FINHiidenkiertäjät 5 (169)+1:20:52Panu Piiparinen1:12:20
174SWEJärla Orientering 2 (101)+1:21:13Anna Dahlgren-Rosén1:01:23
175LATOK Kapa (148)+1:22:07Aigars Leiboms1:16:18
176FINRastivarsat (225)+1:22:13Hannu Laiho1:11:46
177RUSKuzmolovo OS 2 (173)+1:22:23Aleksei Burago1:07:13
178NORNight Hawk 2 (1179)+1:22:47Grunde Isaksätre1:25:28
179FINLukkari-Jukola 10 (1975)+1:22:48Matti Koivisto1:11:12
180SWETullinge SK 3 (345)+1:22:50Henrik Persson57:30
181RUSOrienta Moscow Compass (124)+1:22:55Alex Minakov1:28:28
182FINKouvolan Suunnistajat 2 (198)+1:22:59Juho Matikainen58:11
183SWEKamratIdrottsföreningenKIF 2 (266)+1:23:30Linda Sjögren1:13:43
184FINHauhon Sisu (223)+1:23:35Esa Kuivaniemi1:19:31
185DENOK Pan Århus 2 (208)+1:24:02Henrik Markvardsen59:16
186SWEIF Hagen (362)+1:24:07Lars Holmberg1:13:03
187CZEOOB Tj Turnov (788)+1:25:17Jindrich Korinek1:07:02
188NORFreidig SPK 2 (795)+1:25:41Jörgen Fiskum1:03:23
189FINOK Raseborg (215)+1:26:07Leif Haajanen1:04:50
190LATOK Meridians (163)+1:26:39Rihards Knets1:06:38
191LATIK Auseklis (183)+1:26:40Karlis Stradins1:12:51
192ESTOK Pölva Kobras (209)+1:26:56Arti Albert1:05:55
193SWEOK Denseln 2 (471)+1:27:02Jonny Karlsson1:23:09
194SWESnättringe SK 2 (439)+1:27:16Per Kallhauge1:13:41
195SWELånghundra IF (107)+1:27:26Joakim Wigertz1:23:38
196FINHiidenkiertäjät 3 (130)+1:27:31Vilho Loukkalahti54:40
197FINRasTiimi (220)+1:28:05Teemu Vedenpää1:06:47
198RUSNord West 2 (129)+1:28:14Kirill Gurlev1:07:25
199FINLahden Suunnistajat -37 4 (441)+1:28:48Juha Hirvonen1:04:29
200SWECentrum OK Stockholm (185)+1:28:49Jorrit Boekel1:04:58
201FINHelsingin Suunnistajat 8 (230)+1:28:51Mikko Savelainen1:08:39
202FINEspoon Akilles 2 (288)+1:29:07Ville Nurmilaukas1:00:55
203LTUMedeina (241)+1:30:03Orinimus Murenas1:19:11
204NORPorsgrunn OL (387)+1:30:12Alexander Repstad Storemyr1:24:55
205SWEGotlands OF (192)+1:30:24Andreas Liljegren1:22:25
206NORBäkkelagets SK 2 (147)+1:30:43Kristian Ruud1:04:28
207FINKuopion Suunnistajat 2 (232)+1:30:49Jerry Hyvönen1:05:41
208FINKymin Suunnistajat (171)+1:31:07Väinö Kotro57:37
209NORNTNUI 4 (712)+1:31:14Espen Samuelsen Skiri1:02:30
210RUSNord West 3 (632)+1:31:16Aleksei Ivanov1:03:38
211FINSK Vuoksi (261)+1:31:21Heikki Nenonen1:08:30
212FINJoutsenon Kullervo (186)+1:31:22Janne Kansonen1:10:06
213ESTUrheilukauppa Duncan.fi (1863)+1:31:27Jürgen Einpaul1:03:45
214SWEOK Rodhen (188)+1:31:28John McLelland1:08:04
215FINEspoon Akilles (140)+1:31:37Eemi Vaherlehto1:21:23
216FINAsikkalan Raikas (283)+1:31:37Joona Lindroth1:10:36
217FINUrheilu Mehiläinen (514)+1:32:11Ville Halonen1:12:03
218SUIOl Norska 2 (343)+1:32:30Bruno Haldemann1:18:40
219RUSOrienta SKI-O (180)+1:33:10Egor Popov1:05:46
220FINMaken Fitness Center (303)+1:33:17Miika Passila1:08:34
221FINLahden Suunnistajat -37 3 (235)+1:34:11Teemu Niskanen1:00:09
222ITAAgored Bergamo (367)+1:34:16Edoardo Cortellazzi1:22:11
223FINKankaanpään Suunnistajat (259)+1:34:19Juho Tuominen1:08:57
224FINPihkaniskat (212)+1:34:43Jari Kahiala1:04:52
225FINEspoon Suunta 5 (355)+1:34:51Harri Karjalainen1:02:09
226SWEKamratIdrottsföreningenKIF (182)+1:35:21Rickard Olsson1:25:53
227FINSuunta Jyväskylä 2 (200)+1:35:28Konsta Sipiläinen1:01:30
228NORKonnerud IL (242)+1:35:36Jenny Baklid1:22:21
229FINAuringonlaskun Ratsastajat (696)+1:35:46Tuukka Turkka1:05:31
230SUIVogulisi Team ThunHondrich (1056)+1:37:05Silvio Zahnd1:09:23
231SWESödertälje Nykvarn Orienter 3 (190)+1:37:31Henrik Willamo1:09:31
232FINSonkajärven Pahka (317)+1:37:44Ossi Hyttinen1:14:40
233NORTrollelg (174)+1:37:50Roar Skulbörstad1:15:33
234RUSPeterhof (1961)+1:37:56Daniil Pyankov1:03:15
235DENFarum-Tisvilde OK (207)+1:38:08Tim Falck Weber1:07:37
236SWESöders-Tyresö (267)+1:38:23Niklas Wrane1:05:21
237SWEDomnarvets GoIF (1072)+1:38:24Stefan Jonsson1:03:03
238FINVihtavuoren Pamaus (222)+1:38:34Antti Turpeinen57:47
239RUSALKO-STOP (217)+1:38:41Andrei Petuhov1:05:08
240SUIOLC Kapreolo 2 (510)+1:38:45Andreas Haldi1:18:41
241FINLynx 3 (238)+1:39:24Karim Mbembela1:09:35
242NOREnga (264)+1:40:02Stein Blomseth1:17:09
243NOREmblem IL (379)+1:40:02Christer Jensen1:12:49
244SUIBussola OK (154)+1:40:04Markus Hintermann1:15:18
245NORNight Hawk (967)+1:40:35Christian Fredrik Borg1:01:27
246FINEspoon Suunta 4 (262)+1:41:28Otso Pajuoja1:07:33
247NORHeming Orientering (187)+1:41:38Ferdinand Fremming1:23:28
248SWEKöping-Kolsva OK (342)+1:41:39Cristian Larsson1:12:06
249FINLappeen Riento 2 (224)+1:41:42Matti Huttunen1:10:04
250FINTurun Suunnistajat 3 (672)+1:41:43Leevi Röntynen1:07:49
251LATOZONS OK (178)+1:41:51Janis Zaharans1:19:22
252FINSiilin Rasti (195)+1:41:52Markus Pörsti1:16:25
253SWETäby OK (201)+1:42:10Marcus Ekman1:14:31
254SWEVästerås SOK (506)+1:42:11Sixten Törnqvist1:21:26
255FINSK Pohjantähti 2 (233)+1:42:12Severi Similä1:19:42
256NORByåsen IL (248)+1:42:12Torgeir Aune1:06:38
257ESTOK Vöru (210)+1:42:14Sixten Sild1:18:04
258NORGanddal IL (378)+1:42:17Öyvind Lamark1:17:47
259FINLynx 4 (321)+1:42:22Jussi Putkonen1:10:53
260FINKarkki-Rasti (407)+1:42:26Aleksi Koskikallio1:15:24
261SWEFK Göingarna (254)+1:42:32Håkan Axelsson1:17:31
262FINVaajakosken Terä 2 (91)+1:42:34Katja Sorri1:24:00
263SWEFinspångs SOK (156)+1:43:15Thorsten Svensson1:12:46
264FINHelsingin Suunnistajat 7 (219)+1:43:22Aapo Summanen1:04:24
265SWESundsvalls OK (275)+1:44:23Gustav Fraenell1:15:58
266ESPCatalonia Team (162)+1:44:26Sergi Oliveras1:07:38
267NORLillomarka OL 2 (159)+1:44:28Arne Dybdahl1:11:15
268FINKokkolan Suunnistajat 2 (331)+1:44:33Paavo Rantala1:09:23
269RUSBlack Sea OK 2 (269)+1:44:35Anna Derzavina1:25:44
270FINKalajoen Junkkarit (297)+1:44:36Kalle Junnikkala1:02:48
271FINSuomusjärven Sisu (350)+1:44:48Kaj Raute1:08:30
272RUSLeader PTZ (922)+1:44:50Denis Potapov1:03:10
273FINTio Rättens Män (419)+1:45:01Tuomas Ojanen1:12:49
274FINRasti 88 (226)+1:45:12Timo Jaarinen1:16:20
275SWEIFK Umeå 2 (228)+1:45:14Jan Johansson1:04:08
276FINKalevan Rasti 5 (482)+1:45:42Börje Vartiainen1:17:46
277FINJuuan Apteekki (302)+1:46:12Vitalijus Petrulis1:01:25
278RUSMEPhI (276)+1:46:16Aleksey Ermachenkov1:17:25
279FINVehkalahden Veikot 3 (277)+1:46:16Aaro Takanen1:01:48
280FINOlavin Rasti (247)+1:46:18Antti Turkki1:10:43
281FINKouvolan Suunnistajat 4 (249)+1:46:18Vesa Tuviala1:03:45
282SWENyköpings OK 2 (592)+1:46:20Odin Ek1:05:06
283FINVetelin Urheilijat (306)+1:46:31Oskari Rannila1:26:16
284FINUlvilan Ura (272)+1:46:54Oskari Palomäki1:21:23
285FINRajamäen Rykmentti 2 (117)+1:47:04Antti Paasikoski1:21:15
286FINEspoon Suunta 3 (193)+1:47:08Daniel Rautio1:16:17
287FINOK77 2 (134)+1:47:24Jesper Donner1:07:03
288SWEUmeå OK (319)+1:47:39Rasmus Eriksson1:07:05
289FINHiiltomiehet (268)+1:47:41Emil Koskinen1:18:41
290NORNydalens SK 3 (307)+1:47:52Per Sandberg1:25:24
291SWEOK Tisaren 2 (164)+1:48:46Christoffer Andersén1:14:02
292FINHyvinkään Rasti (284)+1:48:55Nuuti Hautakangas1:10:07
293FINTosta Lähtee-Team (179)+1:49:06Mikko Viitamäki1:03:14
294FINOriveden Ponnistus (392)+1:49:31Tero Kopra1:04:32
295FINKuopion Suunnistajat 3 (580)+1:49:44Pekka Lång1:20:28
296FINSK Uusi 2 (414)+1:50:22Mikael Koivisto1:07:08
297FINNavi 3 (724)+1:50:23Vinski Malinen1:06:31
298NOROK Moss (570)+1:50:32Sondre Ladim1:09:00
299FINSuonenjoen Vasama (508)+1:50:35Ville Tiitinen1:06:47
300FINLynx 5 (468)+1:50:41Joonatan Vuorensola1:11:24
301FINTuupovaaran Sepot (539)+1:50:41Eeva Rautanen1:27:56
302NORIF Sturla (550)+1:50:50Joachim Knudsen1:06:10
303FINKoovee 5 (291)+1:50:52Mika Ketola1:06:46
304FINIK Falken (258)+1:50:52Hannes Kullman1:13:41
305FINRastiseiska (466)+1:51:02Jaakko Skog1:11:34
306FINIF Femman 2 (191)+1:51:06Michael Torrkulla1:13:44
307FINOK Botnia (326)+1:51:08Bernt Slotte1:18:17
308LTUArboro OK (181)+1:51:16Anna Freimane1:30:17
309NORStavanger Orienteringsklubb (522)+1:51:35Nils John Vestöl1:25:19
310FINReaktor Innovations (530)+1:51:38Pasi Huhtiniemi1:08:00
311FINAngelniemen Ankkuri 4 (593)+1:52:06Mika Mannervesi1:22:11
312RUSFryazino (239)+1:52:22Dmitry Senin1:15:44
313FINYlistaron Kilpa-Veljet (184)+1:52:33Heikki Istolahti1:20:32
314FINHelsingin Suunnistajat 14 (323)+1:53:17Lassi Tervo1:23:37
315GBRSheffield University Orient (296)+1:53:22Cat Taylor1:01:00
316FINOK Trian 3 (281)+1:53:25Alec Still1:04:10
317FINRasti-Kurikka 2 (151)+1:53:36Janne Keisanen1:05:32
318FINTurun NMKY (376)+1:53:36Jani Vahala1:05:19
319NOREmit (364)+1:53:41Svein Granerud1:22:41
320RUSKuzmolovo 110 (256)+1:53:46Sergey Ushakov1:04:28
321FINNostars (337)+1:53:46Kari Salonen54:46
322FINVauhtiveijarit (316)+1:53:57Antti Sippola1:13:17
323SWEHagaby GoIF 2 (611)+1:54:05Mikael Andersson1:20:59
324POLWKS SLASK (792)+1:54:16Jakub Toborek1:04:26
325SUIBussola OK 2 (304)+1:54:35Oliver Lienhard1:13:00
326FINTampereen Pyrintö 6 (455)+1:54:41Aapo Liponkoski1:04:16
327RUSOmega (196)+1:54:42Aleksandr Rybakov1:10:19
328FINJämsän Retki-Veikot 2 (167)+1:54:43Olli Lahtomäki1:06:41
329FINEspoon Suunta 6 (260)+1:54:50Panu Haaramo1:02:43
330SWEJönköpings OK (382)+1:54:55Adam Löfström1:18:39
331NORIndre Östfold OK (375)+1:54:55Rune Blågestad1:07:04
332FINSuunta Jyväskylä 3 (292)+1:55:33Pekka Noponen1:04:56
333FINTosta Lähtee-Team 2 (656)+1:55:34Aleksi Sillanpää1:10:52
334FINHollolan Urheilijat -46 (216)+1:55:37Olli Kuokka1:05:05
335FINDowntown 65 (396)+1:55:39Tatu Kaleva1:21:47
336SWEOK Rodhen 2 (357)+1:55:40Jessica Söllvander1:07:23
337SWEIF Rigor (381)+1:56:11Alfred Erdelius1:13:24
338SWEBredaryds SOK (1009)+1:56:22Stefan Johansson1:32:07
339NORWing OK (486)+1:57:07Petter Lona1:22:35
340FINValkeakosken Haka 4 (775)+1:57:12Marko Haapakangas1:05:48
341FINAnttolan Urheilijat 2 (203)+1:57:13Kalliokoski Toni1:22:39
342FINLahden Taimi (289)+1:57:16Veronika Ivanova1:15:48
343FINLatujen kasvatit (1797)+1:57:17Verneri Suhonen1:30:09
344FINKaustisen Pohjan-Veikot (282)+1:57:17Vesa Peltoniemi1:11:34
345FINJoutsenon Kullervo 2 (432)+1:57:28Reijo Mattinen1:13:10
346FINPaimion Rasti 5 (405)+1:57:36Leo Haanpää1:21:33
347FINHämeenlinnan Suunnistajat 3 (279)+1:57:43Jari Erkkilä1:17:56
348FINKuusamon Erä-Veikot (336)+1:57:53Samuli Ervasti1:11:37
349NORModum OL (237)+1:57:59Helge Kopland1:24:41
350FINKaakon Rasti (515)+1:58:12Heikkki Ruokonen1:27:54
351FINRasti-Jussit (349)+1:58:50Jukka Aho1:09:25
352FINKokkolan Suunnistajat 3 (601)+1:59:21Mikko Kukkola1:06:11
353FINLaihian Luja (271)+1:59:39Sami Kuntola1:16:33
354FINSuunta Jyväskylä 5 (354)+2:00:05Topi Laakso1:05:09
355USAOUSA (421)+2:00:24Essi Roininen1:48:35
356FINEx-Legends (229)+2:00:45Mauri Laasonen1:12:24
357FINRasti-Jyry (483)+2:00:46Tommi Seitajoki1:11:38
358SWETriona (1840)+2:00:49Jens Werner1:06:12
359FINHelsingin Suunnistajat 4 (369)+2:00:53Heikki Pajuoja1:12:18
360RUSUltra (145)+2:00:54Senina Mariia1:09:13
361FINAlatornion Pirkat (365)+2:01:07Tero Hihnala1:16:43
362ESTSK100 (273)+2:01:09Ahtijainen Riho1:14:56
363SWEÄrla IF 3 (587)+2:01:25Emelie Walheim1:22:38
364FINSK Uusi 3 (511)+2:01:26Jaakko Salomäki1:01:24
365ESTVärska OK Peko (265)+2:01:28Meelis Mälberg1:20:39
366SWEKOMPISARNA (310)+2:01:29Erik Åkesson1:16:57
367FINPussin Kiristäjät (533)+2:01:31Joona Putkonen1:11:34
368FINRasti E4 (300)+2:01:36Seppo Myyryläinen1:18:04
369FINTuusulan Tallaajat (521)+2:01:43Mikko Ylönen1:14:39
370SWEEksjö SOK 3 (295)+2:01:51Lars Nordgren1:13:10
371FINLeppävaaran Sisu (956)+2:01:52Mauri Tolvanen1:27:11
372FINKymin Suunnistajat 2 (402)+2:01:52Jukka Tani1:15:12
373FINTeam Olli Jokinen (571)+2:02:09Lauri Hyytiäinen1:19:47
374FINHelppoRasti (413)+2:02:22Antti Vigelius1:27:04
375FINLammin Säkiä (311)+2:02:29Harri Veijola1:17:00
376LTUOK Fortuna (665)+2:02:58Raimundas Kondrotas1:18:19
377FINKoovee 6 (497)+2:03:07Jyri Rantala1:03:35
378FINKarjaan Ura (481)+2:03:09Milko Lehto1:10:35
379FINSappion Veikot (643)+2:03:22Markku Autio1:30:39
380FINOulun Tarmo (645)+2:03:24Mikael Väliheikki1:32:54
381SWENxtgeneration OL (1864)+2:03:34Johan Ekelöv1:14:25
382FIN86. Kadettikurssi (480)+2:03:36Väisänen Tapani1:28:43
383FINValkeakosken Haka 2 (454)+2:03:46Eerik Aaltio1:17:04
384FINIF Minken (491)+2:04:06Jörgensen Andreas1:17:35
385FINInbetweeners (1783)+2:04:34Väinö Lintula1:20:38
386FINLaitilan Jyske (449)+2:06:17Jussi Elo1:14:55
387LTUAzuolas 2 (595)+2:06:32Genadijus Jonauskas1:19:03
388NOROppsal orientering 2 (340)+2:06:44Ask Olaussen1:18:46
389FINMS Parma 5 (479)+2:06:44Ville Suuronen1:17:30
390FINHauhon Sisu 2 (706)+2:06:50Jussi Lempinen1:15:50
391FINOunasvaaran Hiihtoseura (344)+2:06:53Aino Rantala1:23:04
392SWEOK Tisaren 3 (250)+2:06:54Line Sölberg1:20:35
393FINTeräselementti Skogsmårdarn (263)+2:07:38Tomi Mikkonen1:09:17
394FINJalasjärven Jalas (428)+2:07:49Anttoni Hilli1:24:54
395FINTeam Lactic Acid (420)+2:07:51Heikki Lepistö1:34:01
396FINOK Trian 4 (531)+2:07:53Pekka Vuorinen1:09:17
397SWESundbybergs IK 2 (585)+2:07:56Eskil Widehag1:13:12
398SWEOK Älvsjö Örby (1065)+2:08:04Johan Karlsson1:18:01
399FIN7 Oikein (1702)+2:08:06Jussi Kivelä57:49
400LATOK Kapa 2 (325)+2:08:13Emils Lieknins1:01:51
401FINLaskuvarjojääkärikilta (406)+2:08:14Juuso Huhturi1:21:03
402FINPälkäneen Luja-Lukko (615)+2:08:19Tuomas Tikka1:19:23
403RUSYaroslavl (286)+2:08:19Evgenii Rogovskii1:09:44
404FINTampereen Pyrintö 7 (341)+2:08:21Lauri Kahila1:15:24
405FINNärpes OK (423)+2:08:21Lucas Mylläri1:19:53
406FINViimeiset pirkkalaiset (395)+2:08:30Ari Saarijärvi1:09:41
407NORRaumar Orientering (251)+2:08:32Simen Elvhaug1:08:55
408NORVang OL (451)+2:08:34Ingvild Gjessing1:14:12
409FINSuunta Jurva (583)+2:08:38Mikko Maunumäki1:14:26
410NORTönsberg og omegn OL (505)+2:08:39Sondre Evensen1:12:26
411FINRasti Elmo (608)+2:08:41Hallvard Koren1:14:31
412LATZiemelkurzeme OK (280)+2:08:43Einars Sillers1:21:03
413FINPaimion Rasti 4 (352)+2:08:46Aapo Virtanen1:39:23
414HUNPannon Supersonics (138)+2:08:50Gabor Domonyik1:16:34
415FINSettiäijät (886)+2:08:59Asko Hämäläinen1:07:20
416SWELeksands OK (461)+2:08:59Markus Halvarsson1:26:43
417FINEspoon Suunta 12 (1563)+2:09:03Luukas Karelo1:20:58
418SWETumba-Mälarhöjden OK (1068)+2:09:05Thomas Eriksson1:35:26
419FINSK Kanantaluttajat (646)+2:09:07Jani Kohonen1:25:14
420RUS7RUN Spb (1689)+2:09:50Denis Zelomonov1:06:54
421FINRasti-Lukko (108)+2:09:52Timi Niemensivu1:15:18
422SLOMariborski orientacijski kl (360)+2:09:54Gregor Anderluh1:19:59
423FINLapuan Virkiä 3 (1082)+2:10:07Harri Pajula1:08:36
424FINJyväskylän Metsänkävijät (527)+2:10:10Sanna Kauppinen1:32:17
425FINAron Haka (602)+2:10:21Matti Kattilakoski1:12:43
426FINRastiPiikkiö (322)+2:10:24Jukka Honkasaari1:21:38
427FINTeam Kuraporras (418)+2:10:24Jukka Kaiponen1:32:29
428RUSVyborg-orientir (450)+2:10:31Anton Kosorukov1:28:52
429NORYoung Boys Kongsberg (832)+2:10:37Öivind Myhre1:28:05
430FINBertelin pojat (560)+2:11:00Ari Jutila1:22:20
431SWEGävle OK 2 (330)+2:11:03Alfred Liljeström1:08:07
432SWEJärfälla OK 2 (568)+2:11:08Ola Bovallius1:10:27
433FINSavon Suunta (299)+2:11:20Kai Törmikoski1:17:50
434FINHyvinkään Rasti 2 (358)+2:11:47Tapani Partanen1:11:42
435SWEFinspångs SOK 2 (440)+2:11:54Magnus Engström1:24:59
436FINSuunta 2000 (490)+2:12:01Mikko Vapa1:23:19
437FINPetolintu (496)+2:12:21Turo Lindqvist1:12:31
438SWESödertälje Nykvarn Orienter 4 (1450)+2:12:37Sofia Wigle1:18:36
439SUIOLC Kapreolo (243)+2:12:45Stefan Schlatter1:12:00
440FINOK Trian 10 (634)+2:12:48Stefan Karlsson1:13:10
441FINSiilin Rasti 2 (361)+2:12:51Pauli Kukkola1:08:41
442FINUV SISSIT (693)+2:12:59Henrik Nyrhinen1:12:54
443SWEAttunda OK 2 (536)+2:13:00Samuel Linden1:07:32
444FINRaja-Karjalan Suunnistajat 2 (1259)+2:13:01Samu Kuusio1:32:17
445FINUtin Jääkärirykmentti (1971)+2:13:03Jari Kielenniva1:13:58
446FINKeski-Karjalan Rasti (394)+2:13:07Timo Hynninen1:37:11
447FINKorven Honka (327)+2:13:12Olli Lehtonen1:19:06
448FINOK Terjärv (298)+2:13:17Jonny Forsen1:03:36
449FINLounais-Hämeen Rasti (649)+2:13:19Marko Juhala1:25:10
450FINSK Mortis (567)+2:13:20Ossi Peltokangas1:19:25
451FINAnjalan Liitto (214)+2:13:31Samu Pylvänäinen1:38:48
452FINLinnankiertäjät (764)+2:13:38VP Ronkainen1:15:16
453FINKeuruun Kisailijat (153)+2:14:05Niina Kauppinen1:34:44
454SWEOK Klemmingen (1967)+2:14:10Stefan Carlsson1:28:20
455SWEOK Ravinen 4 (328)+2:14:24Albin Lindskog1:08:30
456FINTeam Kymppiremontit (569)+2:14:38Antti Ojala1:16:34
457RUSLegenda (231)+2:15:04Valeriy Pautov1:16:43
458FINOK77 9 (1409)+2:15:10Benjamin Korento1:17:22
459FINNivalan Suunnistajat (526)+2:15:26Harri Jokela1:20:23
460FINIF Brahe 2 (368)+2:15:52Anders Björklund1:07:28
461FINKankaan Häkkiset (1860)+2:16:02Matti Häkkinen1:25:26
462SWEMyggans OS (353)+2:16:12Per Hult1:14:37
463NORStjördals-Blink Orientering (429)+2:16:17Solveig Vassenden1:21:16
464NORTeam Johnny (462)+2:16:20Bent-Joar Wang1:24:57
465FINSotkamon Jymy 2 (425)+2:17:11Mika Tuononen1:18:38
466NORNTNUI 5 (1964)+2:17:44Tonje Aashein Nymark1:14:34
467RUSOrienta SKI-O 3 (1332)+2:17:44Aleksandr Taymanov1:31:58
468FINIlomantsin Urheilijat (315)+2:18:02Juha Koivusalo1:17:29
469FINSaloisten Reipas (424)+2:18:06Harri Lammi1:25:31
470SWENynäshamns OK (1034)+2:18:07Johan Högberg1:22:09
471FINRastivarsat 2 (290)+2:18:10Markku Hämäläinen1:17:15
472FINPargas IF 2 (750)+2:18:19Simon Engström1:09:08
473SWEDela 2 (257)+2:18:38Anders Widegren1:18:31
474SWETacton Systems AB (614)+2:18:39Per Wolgast1:38:39
475FINAnnila (1801)+2:18:44Silja Annila1:25:12
476LATBurkanciems OK (221)+2:19:02Aldis Leitlands1:49:47
477FINTampereen Yritys (1058)+2:19:10Jeri Koponen1:17:57
478FINRamboll Finland (998)+2:19:13Harri Koskinen1:14:11
479FINHerraseura (411)+2:19:14Matti Timonen1:20:58
480FINSaarijärven Pullistus (348)+2:19:18Mikko Ketola1:18:22
481SWEOK Kolmården 2 (1573)+2:19:23Kjell Josefsson1:34:59
482FINA-luokan kiiturit (1784)+2:19:39Elsa Ankelo1:16:21
483NORÖk-94 (495)+2:19:46Stein Mella1:18:49
484SWETullinge SK 4 (372)+2:20:00Anna Ställberg1:00:53
485SWEKFUM Örebro OK 2 (716)+2:20:12Sören Forsberg1:15:01
486FINKeparDI (699)+2:20:48Suvi Harju1:21:19
487FINStora Enso Metsä (579)+2:21:00Urpo Särkkä1:07:32
488FINIntersport (390)+2:21:11Harri Hollo1:32:51
489FINSK Pohjantähti 3 (519)+2:21:14Matti Hautala1:19:13
490FINLappeen Riento 3 (403)+2:21:19Igor Gorbatenkov1:36:59
491SWEKOMPISARNA 2 (1665)+2:21:52Björn Lovang1:25:56
492SWERånäs OK (400)+2:21:54Roger Tynell1:12:05
493FINOK77 3 (469)+2:22:09Ville Pasanen1:17:31
494FINTurun Metsänkävijät 4 (245)+2:22:19Elisa N. Mäkinen1:06:45
495NORVerdal OK (356)+2:22:21Tor Ove Hallem1:32:34
496FINPitäjänmäen Tarmo (642)+2:22:47Juhani Tarvainen1:39:12
497FINRasti-Nokia (366)+2:22:50Eemil Koskinen1:12:28
498FINLahden Suunnistajat -37 8 (1588)+2:22:55Niilo Ahonen1:29:14
499FINK-SR rajatoimisto (612)+2:23:01Thomas Henmyr1:26:48
500FINVeikkaus (683)+2:23:10Kauno Saario1:22:14
501FINIF Brahe 3 (551)+2:23:12Mattias Gripenberg1:29:21
502FINRastitykki (589)+2:23:13Juho Pietilänaho1:19:51
503FINSiilin Rasti 3 (692)+2:23:13Juha Pietarinen1:17:49
504SWEOK Enen (472)+2:23:18Lilja Adam1:33:49
505FINNastolan Terä (436)+2:23:47Ville Laine1:23:43
506FINEnonkosken Urheilijat (517)+2:23:54Usko Karvinen1:16:59
507FINPirkkalan Hiihtäjät (671)+2:23:54Saarijärvi Rami1:18:27
508GBRForth Valley Orienteers (903)+2:24:27Gary Longhurst1:23:09
509FINSappi Kirkniemi (513)+2:24:54Ari Manninen1:36:20
510FINTurun Metsänkävijät 6 (426)+2:25:05Hannu Arki1:25:09
511SWEUMA Idrottsförening (470)+2:25:07Dan Hörnell1:14:39
512SWEFalköpings AIK OK (456)+2:25:12Anders el Sträng1:29:57
513FINMusta Neliö (582)+2:25:14Joakim Pyttynen1:15:20
514FINSocca (437)+2:25:31Ari Itälä1:37:48
515FINPihkatapit Ambiotica (630)+2:25:33Keijo Hämäläinen1:13:10
516FINRasti-Kurikka 3 (447)+2:25:35Niku Rintala1:03:37
517FINVihtavuoren Pamaus 2 (720)+2:25:40Henrik Karelo1:07:22
518FINFTA (733)+2:25:47Venla Kinnala1:04:38
519FINTelemark Team Örn (313)+2:25:48Hannu Turpeinen1:28:06
520FINRasti-Lukko 2 (446)+2:25:55Juho Nupponen1:16:43
521RUSOmega 3 (603)+2:25:55Sergey Balandinskiy1:09:51
522FINSäkkijärven Hyppälän Nuoris (723)+2:25:55Tuomas Rämä1:10:13
523LATZiemelkurzeme OK 2 (748)+2:25:58Maris Ivanans1:14:37
524FINRasti-Vihti (383)+2:26:14Jani Koponen1:30:03
525FINS-Yöosuustoiminta (573)+2:26:27Robert Biskop1:33:01
526FINYlä-Karjalan Sepot ja Eerot (1865)+2:26:41Risto Salmela1:28:18
527LATOK Arona (274)+2:26:53Normunds Berzins1:17:53
528LATOK Meridians 3 (729)+2:26:54Andris Salduksnis1:15:46
529FINJoensuun SuppaKetut (698)+2:26:55Seppo Turpeinen1:26:44
530SWECentrum OK Stockholm 2 (863)+2:26:56Jonas Lindholm1:06:34
531ESTRAE ROK (338)+2:26:57Raivo Erik1:39:18
532FINTyrwään Woima (545)+2:27:01Aku Pyymäki1:10:31
533FINSK Määrämiehet (756)+2:27:02Veli-Matti Hulkko1:11:06
534GEROSC Hamburg (385)+2:27:02Carsten Ripke1:23:10
535FINSuunnaton Into (604)+2:27:04Rauno Vuori1:22:59
536ESTPuujalad (416)+2:27:05Marit Zahkna1:33:19
537NOROK Sköynar (995)+2:27:08Morten Svendgård1:20:33
538FINJahtimiehet (1757)+2:27:30Maiju Oksanen1:09:40
539FINMaarian Mahti (397)+2:27:44Mika Venho1:15:10
540FINGasum (664)+2:27:52Viljami Kinnunen1:26:58
541FINKauhajoen Karhu (624)+2:28:07Harri Laine1:29:48
542FINLoimaan Jankko (695)+2:28:54Keijo Hongisto1:27:56
543RUSOmega 2 (285)+2:29:19Sergey Pirogov1:15:31
544FINOC Toffee (473)+2:29:40Hanna Koskinen1:17:43
545FINKuortaneen Kunto (543)+2:31:18Jorma Yli-Kaatiala1:26:17
546FINMosapajannevan Karpaasit (1957)+2:31:26Johannes Korpijaakko1:38:47
547ESTOK Pölva Kobras 2 (617)+2:31:30August Jakobson1:07:17
548FINKortesjärven Järvi-Veikot (422)+2:31:49Heikki Hakala1:26:40
549SWETäby OK 2 (443)+2:31:59Robin Westerlund1:11:09
550FINBeach Boys (572)+2:32:01Anssi Poutanen1:22:16
551FINKangasniemen Kalske (525)+2:32:02Pekka Valkonen1:11:12
552ESTOK Põrgupõhja (555)+2:32:12Argo Kauge1:22:34
553FINItä-Päijänteen Rasti (485)+2:32:13Kimmo Hytönen1:22:27
554SWEAlfta ÖSA OK (287)+2:32:15Magnus Unborg1:36:41
555FINVesaisen Pojat (410)+2:32:20Lasse Westerholm1:12:00
556FINOlavin Rasti 2 (417)+2:32:25Jarmo Munck1:18:24
557FINJoosehukku (529)+2:32:27Emilia Ståhlberg1:05:09
558FINOK Pojkarnas Natt (309)+2:32:29Tuomas Soininen1:19:02
559SWEForsa OK / Ljusdals OK (1045)+2:32:39Nicklas Öst1:27:13
560FINRR Vilttiketju (474)+2:32:40Eero Kuulasmaa1:14:21
561FINVaalan Karhu (363)+2:32:42Jarno Seppänen1:27:30
562FINLuumäen Rasti (373)+2:32:49Juha Inkilä1:23:00
563LAT30draugi.lv (388)+2:32:51Juris Varess1:34:31
564FINUroskarhut (1909)+2:32:53Ville Sampolahti1:48:26
565FINViitasaaren Suunta (452)+2:32:54Lauri Pietiläinen1:45:30
566FINMS Parma 6 (622)+2:32:56Osmo Viili1:16:54
567FINKuusankosken Urheiluseura (552)+2:32:57Sanna Karjalainen1:26:46
568FINPekan Ponit (639)+2:33:05Anna Westerlund1:28:23
569FINYlivieskan Kuula (489)+2:33:14Kari Nivala1:12:55
570FINTarpian Suunta (817)+2:33:17Pietari Korhonen1:10:14
571FINOulun Poliisiurheilijat (982)+2:33:23Ilkka Riikola1:28:28
572SWESnättringe SK 3 (1213)+2:34:05Erik Lidström Lauri1:13:19
573ESTRakvere OK (674)+2:34:08Siim Turban1:13:14
574FINRokkakoski SK (576)+2:34:11Eero Rötsä1:23:55
575FINFirstbeat (1018)+2:34:14Mikke Salminen1:16:18
576FINHelsingin Suunnistajat 13 (1364)+2:34:16Jouni Savelainen1:20:37
577FINRasti-Nokia 2 (503)+2:34:18Mikael Koskinen1:26:21
578FINMaavoimien Esikunta (374)+2:34:19Mika Rautio1:16:21
579FINKajaanin Suunnistajat (477)+2:34:22Konsta Korhonen1:13:03
580FINPudasjärven Urheilijat (346)+2:34:46Marko Siira1:18:00
581FINHankasalmen Hanka (534)+2:34:47Joonas Hänninen1:26:31
582SWETibro OK (851)+2:34:48Lukas Andren1:13:39
583FINOK Jorren (590)+2:34:53Patrik Ahlbäck1:12:21
584FINEura-Kauttuan Urheilijat (945)+2:34:54Rami Helppolainen1:30:45
585FINSuunta-Sepot 2 (684)+2:35:03Tuomas Asikainen1:14:34
586FINHiukkasen Hukassa (445)+2:35:06Mari Seppänen1:13:43
587FINJ-Town O Bros (618)+2:35:06Jyri Siivonen1:30:49
588FINMäntsälän Urheilijat (339)+2:35:08Heikki Saarinen1:15:21
589FINLeppäsalmi SK (415)+2:35:11Päivi Leppäsalmi1:36:00
590FINToimen Pojat (559)+2:35:14Mikko Laakkonen1:24:32
591GBRBOK-Kaukaa haettu 2 (493)+2:35:15Alice Bedwell1:27:34
592FINEpilän Esa (578)+2:35:26Eero Heino1:28:11
593FINSerkkujen yö (879)+2:35:34Panu Valjakka1:30:43
594FINSweco (1240)+2:35:34Jari Rannikko1:24:05
595FINYläneen Kiri (812)+2:35:35Tuomas Salminen1:25:28
596LATOK Saldus 2 (384)+2:35:36Emils Vainovskis1:08:33
597FINLammin Säkiä 2 (596)+2:35:36Sampo Huostila1:29:53
598FINTeam Opintotuki (928)+2:35:37Aki Alitalo1:02:17
599ESTLSF Pronoking Team (502)+2:35:37Margus Andresson1:25:22
600FINPeab (564)+2:35:39Veijo Kujanen1:37:15
601FINHakuliset (540)+2:36:21Paula Hakulinen1:28:25
602FINOC Puisto (662)+2:36:38Eerik Skyttä1:15:58
603SWEValbo AIF (648)+2:36:45Håkan Persson1:21:41
604FINPyhät Miehet (494)+2:36:47Harri Mehto1:28:54
605SWEIFK Lidingö SOK 3 (597)+2:37:15Tapani Mattus1:22:17
606FINKerkesix (791)+2:37:33Kaimo Lisitsin1:16:28
607FINAivan Sama (518)+2:37:52Samppa Yliniemelä1:37:54
608FINSuuntavaisto SK (509)+2:38:50Juho Koskinen1:14:30
609FINJuuan Jänne (670)+2:39:01Eero Simanainen1:20:48
610FINOK Raseborg 2 (308)+2:39:40Peter Sjöholm1:22:38
611FINKyrös-Rasti (873)+2:39:59Mikko Mänty1:30:18
612FINIitin Pyrintö (465)+2:40:04Peetu Ahokas1:29:11
613LATAluksne (334)+2:40:32Vilnis Velkeris1:33:31
614FINIhqumursuhuppelit4never (1734)+2:40:39Vuokko Suutari1:24:52
615FINSuunnaton YliValta (1688)+2:40:56Lassi Valtanen1:16:16
616FINTuuripellet (537)+2:41:26Antti Ryytty1:35:55
617FINJukola 2003 Sulkava (999)+2:41:28Asko Toropainen1:23:44
618FINHellanmaan Teräs (500)+2:42:01Ilkka Pajula1:43:39
619FIN007Hyyppä (784)+2:42:03Milja Hyyppä1:16:57
620FINPunkalaitumen Kunto (499)+2:42:11Osmo Nummelin1:17:20
621FINRajamäen Rykmentti 4 (669)+2:42:25Arto Niemi1:04:56
622FINTeam Azure (779)+2:42:45Juha Karppinen1:17:40
623FINKuusiston Jylhä (538)+2:42:47Kari Heikura1:15:54
624FINRasti-Nokia 3 (1043)+2:42:54Timo Mustikkamaa1:21:16
625FINViVi Master (528)+2:42:57Petri Teittinen1:18:19
626SWEOK Kullingshof (663)+2:42:58Rasmus Bäck1:36:07
627FINSappion Veikot 2 (1501)+2:43:05Tuomas Autio1:16:02
628FINHimangan Urheilijat (742)+2:43:08Santeri Makela1:24:45
629FINSuunta Jyväskylä 6 (1479)+2:43:11Jaakko Lahti1:25:02
630NORVang OL 2 (565)+2:43:14Henning Jordheim1:30:56
631FINTeam Happonen (628)+2:43:16Harri Happonen1:27:28
632FINSAL (785)+2:43:18Antero Laukkanen1:34:40
633FINTeam Electrofit (1343)+2:43:20Hilla Rudanko1:45:15
634FINEspoon Suunta 14 (1414)+2:43:23Harri Jakobsson1:42:06
635FINJyväskylän amk (507)+2:43:31Kari Hytönen1:17:11
636LATSurikati (658)+2:43:32Zukulis Sandis1:28:43
637FINPyrinnön tytöt (549)+2:43:35Saana Vahvelainen1:25:34
638FINLahden Suunnistajat -37 7 (1133)+2:43:42Henri Arvela1:26:39
639FINEHS Espoon Hurjimmat Sivako (620)+2:43:45Aino Soininen1:50:27
640FINPanssariprikaati (431)+2:43:46Tatu Pulkkinen1:26:12
641FINSuomen Suunnistusliitto (1047)+2:43:46Timo Ritakallio1:37:32
642FINAngelniemen Ankkuri 5 (1628)+2:43:48Juha Vasarainen1:27:39
643FINJussis seven (676)+2:43:50Jere Kavander1:18:12
644FINKalvolan Keihäs (435)+2:43:50Oskari Aumo1:19:32
645FINSuunta Jyväskylä 4 (434)+2:43:53Simo Klemettinen1:20:00
646FINKultaiset Karhut (430)+2:43:54Eero Särkilahti1:27:31
647FINKannuksen Ura (606)+2:43:55Kai Harju1:25:52
648FINArk United (575)+2:43:57Jenny Vainio1:34:15
649FINVaasan Suunnistajat (504)+2:44:00Markku Valtari1:29:04
650FINPeikot Hiihto (685)+2:44:00Kim Riski1:40:39
651LATIK Auseklis 5 (377)+2:44:02Emils Lazdans1:23:34
652FINPullin serkut (577)+2:44:04Timo Pulli1:33:59
653FINPaimion Rasti 6 (548)+2:44:06Antti Veijalainen1:04:05
654FINVarma Peesi (1911)+2:44:11Juha Niemi1:34:32
655FINKeravan Urheilijat (553)+2:44:12Mikael Fogelholm1:21:12
656FINKemiön Kiilat (619)+2:44:14Olli Vesalainen1:41:19
657FINKarsu.fi (647)+2:44:16Pasi Markkanen1:32:10
658FINRajamäen Rykmentti 3 (448)+2:44:20Nikanor Pitkänen1:19:52
659FINLaiskanpulskeet Jallit (721)+2:44:26Vesa-Pekka Jalli1:26:04
660FINLahden Suunnistajat -37 6 (1178)+2:44:26Kari Valonen1:21:36
661FINMiehikkälän Vilkas (398)+2:44:28Heli Urpalainen1:18:32
662FINRajamäen Rykmentti 5 (1070)+2:44:32Atte Himilä1:21:19
663RUSOrienta SKI-O 2 (1592)+2:44:36Yaroslav Shvedov1:20:02
664FINRasti 88 2 (433)+2:44:41Markku Korpela1:21:48
665FINPET orienteering Finland (820)+2:44:44Sami Vähätalo1:20:50
666FINNenosen veljekset (668)+2:44:46Juho Nenonen1:21:36
667FINIkaalisten Nouseva-Voima 5 (771)+2:44:47Nico Toivanen1:34:21
668FINEtulan veljekset (546)+2:45:07Terho Etula1:53:06
669FINVanutoppahousut (854)+2:45:12Valtteri Tetri1:22:17
670FINAS Skinnarila (609)+2:45:15Paavo Leinonen1:35:39
671FINSievin Sisu (862)+2:45:16Kaapo Paaso1:20:40
672FINKonserni (749)+2:45:17Niko Siltanen1:28:55
673FINKärkölän Kisa-Veikot (1251)+2:45:18Onni-Kalle Lahdelma1:24:57
674SWEOK Orion 2 (1310)+2:45:19Lena Swartz1:28:37
675FINMaasotakoulu LPR (636)+2:45:22Hanna Koikkalainen1:27:09
676LATOK Meridians 2 (333)+2:45:23Nauris Spalvins1:11:15
677FINOK Trian 5 (498)+2:45:25Patrik Stark1:21:51
678FINSoisalon Saaren Pummiveikot (904)+2:45:28Anna Konttinen1:45:20
679FINIivolan Team (1186)+2:45:29Tero Kiiski1:29:50
680FINHiidenkiertäjät 6 (623)+2:45:30Jarmo Savela1:26:31
681FINLuolamiehet (644)+2:45:36Kalle Rauvola1:40:09
682FINEssity Finland (1091)+2:45:37Kari-Pekka Poutiainen1:29:13
683FINIF Åland (655)+2:45:55Tor-Olof Blomster1:36:54
684FINPyhäjärven Pohti (1006)+2:46:00Eveliina Lintula1:32:20
685SWEVästerås SOK 2 (1515)+2:46:17Martin Sandqvist1:16:12
686FINRasti-Jussit 3 (651)+2:46:26Saku Helin1:18:33
687FINHönöt SK (900)+2:46:28Timo Rainio1:36:45
688FINPerttelin Peikot (638)+2:46:35Simo Rinne1:25:32
689FINTeam Spiritual Saramäki (600)+2:46:41Vesa Saramäki1:26:38
690FINKoskelankylän Riento 2 (888)+2:46:49Mikael Tervaskanto1:26:26
691FINLänsi-Rajan Rasti (734)+2:47:13Petri Hannila1:29:37
692FINYIT Suomi (588)+2:48:10Vesa Rönty1:23:16
693FINRastikarhut 3 (329)+2:48:12Vesa Mäkelä1:06:28
694FINIF Femman 3 (478)+2:48:18Magnus Torrkulla1:15:26
695SWEWaxholms OK (1073)+2:48:24Kjell Nordqvist1:38:10
696FINInkeroisten Terho (305)+2:48:30Sergey Peshikov1:12:21
697FINMurut (399)+2:48:46Sara Liukkonen1:30:43
698FINPihkaniskat 7 (438)+2:49:58Seppo Kuokkanen1:34:28
699FINIisalmen Visa (1161)+2:50:22Iida-Liisa Kuokka1:06:49
700FINKainuun Prikaati (772)+2:50:33Antti Kuparinen1:25:10
701SWEMarkbygdens OK 2 (535)+2:51:16Urban Sörqvist1:29:42
702FINRasti-Jussit 2 (404)+2:51:20Ville Pitkänen1:12:33
703FINRempsun Metalli (702)+2:51:20Elina Liuha1:14:47
704FINPohjankyrön Rasti (380)+2:51:22Mikko Rinta1:18:34
705FINLånggubbarnas (1794)+2:51:28Timo Mikkonen1:24:58
706FINRastipukit (557)+2:51:39Timo Hämeen-Anttila1:28:36
707FINNykyaikaiset 5-ottelijat (1132)+2:52:00Bernat Ledesma1:27:10
708FINKiipeilykerho Vertikaali (1746)+2:52:17Pekka Lylykorpi1:24:47
709FINSK Porrassalmi (700)+2:52:24Mikko Pylkkänen1:29:26
710FINEspoon Akilles Venlat (714)+2:52:25Maria Wallikivi1:27:10
711GBRSouth London Orienteers (520)+2:52:27Heikki Palosuo1:53:37
712FINNavi 7 (1059)+2:53:33Teemu Pajunen1:14:22
713LATIK Auseklis 4 (798)+2:54:05Emils Saulite1:09:52
714NORLorry Classic (1809)+2:54:38Vemund Kongsnes1:09:51
715FINTuomenmarjat (1321)+2:54:39Eerik Pakarinen1:30:30
716FINKönnin Kuokkamiehet (983)+2:54:46Kimmo Paananen1:37:28
717FINOlarin Omat Pojat (844)+2:54:47Leo Koskenvuo1:21:52
718FINTurun Suunnistajat 4 (697)+2:54:51Ari Karhilahti1:25:21
719FINRaula Team (1110)+2:54:51Helena Raula1:26:44
720FINP-K maakuntakomppania (1020)+2:54:54Mika Käyhkö1:25:25
721FINKuopion Reserviupseerikerho (314)+2:54:56Jussi Linnaranta1:56:13
722FINLaihian Luja 3 (802)+2:54:56Merja Kuusisto1:11:15
723FINLauttapartio (1096)+2:55:12Mikko Walden1:19:25
724FINVaasan Suunnistajat 2 (561)+2:55:15Eemeli Rinta-Koski1:14:38
725FINIlmatorjunta (837)+2:55:17Tuomas Hirvo1:29:39
726FINKouvolan Suunnistajat 5 (872)+2:55:17Jarkko Tynys1:22:04
727FINUlvilan Ura 2 (934)+2:55:18Ilmo Haikonen1:34:35
728FINEKI (1162)+2:55:19Joonas Lehtonen1:29:28
729FINUrjalan Urheilijat (944)+2:55:28Panu Koivula1:18:58
730FINTippausmonsterit (833)+2:55:36Henri Heinonen1:32:22
731NORIF Sturla 2 (1226)+2:55:36Rune Sörensen1:20:20
732FINSeinäjoen Hs biathlon (1919)+2:55:38Markus Näsi1:25:34
733FINSK Vuoksi 2 (542)+2:55:39Simo Villanen1:13:31
734FINNabla (1044)+2:55:39Tatu Kuusisto1:11:13
735FINOscar Software (1189)+2:55:43Pekka Mäki1:11:44
736FINKuusiston Jylhä 2 (1800)+2:55:46Anssi Vänskä1:28:53
737FINPuolangan Ryhti (760)+2:55:47Stefano Zonato1:43:20
738FINMalax IF 2 (1141)+2:55:47Johan Solvin1:36:05
739FINJVK-Pojat (1806)+2:55:51Jyrki Itkonen1:38:08
740FINValkeakosken Haka 6 (1252)+2:55:53Reijo Olli1:37:22
741FINSuomusjärven Sisu 2 (884)+2:55:58Reino Sinnelä1:27:54
742FINAuran Vannas (850)+2:55:58Nikolai Niemi1:31:39
743FINEvitskog FBK r.f. (805)+2:56:02Peter Sandfors1:33:22
744FINValkealan Kajo (475)+2:56:08Teijo Suurpää1:27:34
745FINOK Botnia 3 (942)+2:56:08Eero Pulkkinen1:46:21
746FINTeam Nässäri (1690)+2:56:10Virta Jukka1:31:50
747FINNurmonjoen Tukki (1144)+2:56:10Jarkko Nikkilä1:38:15
748SWESkattkärrs SOK (758)+2:56:11Ann Hyvönen1:33:51
749FINPönttövuoren Peikot (1030)+2:56:15Teuvo Slant1:19:54
750FINBebbes Busar (1854)+2:56:18Johanna von Frenckell1:19:06
751FINNärpes OK 2 (910)+2:56:19Björn Forsén1:43:46
752SWESkogsluffarnas OK (943)+2:56:31Johan Tirén1:30:39
753FINKeravan Urheilijat 2 (562)+2:56:32Pauli Juutilainen1:08:30
754FINOunasvaaran Hiihtoseura 3 (899)+2:56:33Martti Anttila1:23:36
755FINLapin Veikot (459)+2:56:47Mervi Maijala1:45:51
756FINOulun Raksa (830)+2:56:49Tommi Poutiainen1:39:10
757FINOutotec (1119)+2:56:49Kjell Winther1:12:17
758FINVehkalahden Veikot 4 (629)+2:56:51Leena Lehtoranta1:25:12
759FINFunctio Laesa (1452)+2:56:52Ella-Noora Rahkola1:12:16
760FINAri Pojjaat (776)+2:56:53Ilari Jalli1:18:12
761FINLiperin Taimi (824)+2:57:00Kristian Sotti1:13:11
762FINKankaanpään Kalevankiertäjä (1821)+2:57:01Joni Kujansuu1:11:11
763FINSaint-Gobain Finland (1760)+2:57:10Olli Nikula1:33:43
764FINTampereen Pyrintö 11 (1281)+2:57:16Jari Heiskanen1:12:51
765FINLopen Uupuneet (666)+2:57:20Pekka Tuomikoski1:41:21
766POLOK!Sport (558)+2:57:29Robert Dragowski1:20:54
767FINMalax IF (902)+2:57:39Emil Holmback1:40:27
768FINHarhaveikot (1063)+2:57:45Markus Vihavainen1:33:12
769SWECentrum OK Stockholm 3 (730)+2:57:49Oskar Karlin1:07:53
770FINLahden Suunnistajat -37 5 (1268)+2:57:51Aapo Granqvist1:08:02
771FINKymin Suunnistajat 4 (858)+2:57:57Ilpo Pitkäniemi1:16:16
772FINJääkäriprikaati (484)+2:57:57Jani Toivanen1:29:51
773FINKoovee 8 (1212)+2:58:02Janne Manninen1:21:04
774FINKeski-Vantaan Suunnistajat (1278)+2:58:11Juhana Pollari1:35:10
775FINRasti-Ukko Lauma (1008)+2:58:12Heikki Malmlund1:30:26
776FINPitkäjärven Vaeltajat (524)+2:58:14Olli Tunkelo1:31:41
777FINOK77 4 (610)+2:58:14Anders af Hällström1:35:40
778FINHelsingin Suunnistajat 16 (523)+2:58:19Åge Liljeström1:35:16
779FINAkateemiset luonnon ystävät (1000)+2:58:28Sakari Suominen1:32:34
780FINMS Parma 8 (916)+2:58:30Sauli Rannikko1:25:48
781FINHäröt Lampaat (1013)+2:58:38Esa Kiiski1:33:51
782FINTornator (907)+2:58:51Piia Ivakko1:10:32
783FINSupertalentit (691)+2:59:01Ismo Kiiala1:26:06
784FINRasti-Lukko 3 (980)+2:59:05Vesa-Ville Väänänen1:29:19
785FINTamrock (869)+2:59:07Jarmo Rantanen1:47:51
786FINSomeron Esa (703)+2:59:11Samuli Tuominen1:34:19
787FINLuonnonvarakeskus (813)+2:59:14Terhi Latvala1:29:25
788FINNousiaisten Alku (1040)+2:59:25Riku Andersson1:32:59
789FINJärvenpään Palo (659)+2:59:30Juha Eronen1:15:47
790FINJudica (917)+2:59:34Elias Tuhola1:33:15
791FINOC Harharetki (921)+2:59:39Kaj Holmberg1:28:39
792FINRastivarsat 3 (532)+2:59:45Arto Määttä1:33:34
793FINKaukaan Lyly (566)+2:59:45Sanna Valkonen1:23:41
794FINEHS Espoon Hurjimmat Sivako 2 (1890)+2:59:47Elias Hannula1:40:53
795FINHelsingin Suunnistajat 5 (278)+2:59:49Iikka Leiniö1:54:30
796FINRastiketut (460)+2:59:54Heikki Linna1:35:36
797FINSaloisten Reipas 2 (1624)+3:00:02Sami Karvonen1:12:01
798SWESkarpnäcks OL (768)+3:00:05Niklas Doyle1:23:48
799FINIK Falken 2 (901)+3:00:06Torbjörn Wiklund1:11:41
800FINAlahärmän Kisa (652)+3:00:10Paulus Huhtamäki1:27:46
801FINSaarijärven Pullistus 2 (970)+3:00:15Risto Oksanen1:22:51
802FINHämeenlinnan Suunnistajat 2 (152)+3:00:19Olli Jalonen1:51:59
803FINEspoon Suunta 8 (759)+3:00:22Elli-Anna Suntioinen1:23:42
804FINLappeen Riento 4 (581)+3:00:23Tero Väisänen1:12:56
805FINValmet Tampere (981)+3:00:26Erkki Jaatinen1:30:49
806BELTrol-Belgium (1081)+3:00:27Andre De Veirman1:21:44
807FINMuurlan Vihuri (690)+3:00:35Matti Juva1:32:33
808FINKokkolan Suunnistajat 4 (797)+3:00:47Terho Taarna1:13:50
809FINVictorious Secret (891)+3:00:51Kristiina Vaano1:19:55
810FINSatakunnan Lennosto (726)+3:00:57Maria Latvala1:16:29
811FINPietarsaaren Hiihtäjät (897)+3:01:04Tuomo Kujala1:26:26
812FINKanuuna (953)+3:01:08Jouni Vikman1:42:53
813FINTrimap (1888)+3:01:16Ville Ripatti1:29:08
814SWEGandvik IK (1084)+3:01:17Magnus Lund1:31:41
815FINOulunsalon Vasama (1050)+3:01:19Tapani Mäkinen1:52:32
816SWESkogslöparna 2 (1648)+3:01:45Peter Woxlin1:17:53
817FINSupan Pohjalla (650)+3:02:01Jaakko Koskinen1:34:22
818FINHernemäen Porina (717)+3:02:02Tomi Mandelin1:17:24
819SWERånäs OK 2 (793)+3:02:16Håkan Rostö1:39:18
820FINOK77 6 (744)+3:02:36Keijo Talja1:39:04
821FINSäyneisen Salpa (544)+3:02:38Esa Kettunen1:44:36
822FINSK Pohjantähti 6 (1494)+3:03:21Jukka Myllylä1:19:17
823FINRässi-Rasti (770)+3:03:25Matti Vaaja1:14:34
824SWEGustavsbergs OK (836)+3:03:26Herrgård Clas-Göran2:02:23
825SWEKöping-Kolsva OK 2 (1647)+3:03:42Leif Vadman1:39:26
826FINLauttakylän Luja (598)+3:03:55Lasse Varjonen1:30:04
827FINRaisu Lumous (631)+3:03:58Kimmo Partanen1:27:03
828FINMustalammen Pallo (709)+3:04:05Pertti Laine1:22:00
829FINPäijät-Rasti (751)+3:04:16Heikki Pelkonen1:22:10
830FINMuuramen Rasti (957)+3:04:49Ensio Lakanen1:26:05
831FINHiiltomiehet 2 (492)+3:05:16Pihla Häkkinen1:06:15
832FINGeodeesi (761)+3:05:24Suomala Joona1:36:01
833FINKeravan Urheilijat 3 (1285)+3:05:59Elmeri Kiviranta1:27:30
834FINSuvunSuunta (718)+3:06:07Jyri Kankkunen1:36:28
835ESTSK Mercury (501)+3:06:22Heidi Sild1:48:34
836FINAnnikin Voimailijat (1060)+3:06:31Hannes Ikäheimo1:22:41
837FINLankkuan Kyläjoukkue (654)+3:06:40Petri Syrjä1:33:11
838FINKalajoen Junkkarit 2 (541)+3:06:42Pekka Sorvari1:43:38
839FINSolita (965)+3:06:53Kimmo Kantojärvi1:23:08
840FINUSTpro Oy (487)+3:06:59Jyrki Koivulahti1:47:54
841FINSolf IK (633)+3:07:02Kaj Stenvall1:48:24
842FINKontaten Maaliin (1875)+3:07:07Olli Mäkelä1:57:19
843SWESigtuna OK (856)+3:07:08Per-Olof Olofsson1:37:24
844FINTeam Kymppiremontit 2 (1945)+3:07:14Pekka Uljas1:22:47
845FINKunto Kaverit (794)+3:07:16Keijo Massinen1:46:44
846FINUNO SK (867)+3:07:41Niclas Hägen1:12:43
847FINLöytänen Rastit (780)+3:08:00Vesa Suominen1:00:06
848FINLaihian Luja 2 (677)+3:08:01Topi Kuusisto1:06:02
849FINTampereen Pyrintö 9 (1217)+3:08:02Jyry Tukiainen1:36:40
850FINYlämaan Pyrkijät (463)+3:08:13Veikko Husu1:53:14
851FINKauhavan Wisa (458)+3:08:26Jarmo Kirkkomäki1:23:33
852FINValmet Technologies 2 (992)+3:08:29Teemu Nieminen1:28:48
853FINKiinnostus Suunnistajat (688)+3:08:31Jussi Vuori1:23:48
854FINJämsän Retki-Veikot 6 (1652)+3:08:32Jesse Ruotsalainen1:22:33
855FINUrhK II08 (892)+3:08:34Jokinen Jesse1:48:16
856FINPudasjärven Urheilijat 2 (1280)+3:08:41Jukka Lehto1:17:22
857FINEtelä-Karjalan keskussairaa (1694)+3:08:43Toni Tyrmi1:17:15
858FINViimeinen Rastiretki (715)+3:08:44Santeri Paajanen1:30:17
859FINPorvoon Urheilijat (870)+3:08:44Eero Hyvönen1:44:39
860FINFuturice (968)+3:08:45Antti Järvinen1:24:34
861FINTeuvan Rivakka (673)+3:08:47Roni Nevala1:28:30
862FINKajaanin Suunnistajat 2 (710)+3:08:47Kyösti Karttunen1:30:17
863FINSK Mortis 2 (825)+3:08:48Matti Vainio1:24:39
864SWEGotlands OF 2 (607)+3:08:50Olle Gardell1:20:45
865GBRUppsala Postal Service B Sq (1928)+3:08:54Jon Hickey1:48:37
866FINPiispan poijjat (927)+3:09:00Tapio Koivu1:48:07
867FINMetsästäjäliiton Hirviurhei 2 (977)+3:09:25Timo Minkkinen1:31:23
868FINRoosan kuntokoulu (868)+3:09:33Roosa Laine1:15:43
869FINNokian Torpedo (875)+3:09:40Harri Heilimä1:32:40
870FINVuorenveikot (938)+3:09:41Tero Piiparinen1:24:43
871FINKaustisen Pohjan-Veikot 2 (803)+3:09:55Tommi Rantala1:27:26
872FINVakka-Rasti (924)+3:10:00Mikko Itäranta1:17:23
873FINMetsähallitus (457)+3:10:04Jussi Järvinen2:11:56
874FINeLadies (755)+3:10:06Marjut Varpula1:18:51
875FINTurun Visat (826)+3:10:09Matti Jokinen1:24:19
876FINRistin Kilta (1203)+3:10:23Leevi Valkeavirta1:32:25
877SUIOLV Hindelbank (694)+3:10:23Martin Egger1:25:52
878NORWing OK 2 (857)+3:10:31Erling Eide Hustvedt1:13:09
879FINHämeenlinnan Tarmo (464)+3:10:40Petteri Taitto1:27:53
880FINMetsästäjäliiton Hirviurhei (783)+3:10:55Petri Vartiainen1:22:28
881FINKankaanpään Suunnistajat 2 (847)+3:11:09Jouko Huuhka1:17:18
882FINRetkeilymedia Ahola (747)+3:11:21Jussi Lehtosalo1:49:24
883FINSukK 83 (757)+3:11:22Antti Koivisto1:28:12
884FINPolyteknikkojen Raittiusseu (814)+3:11:30Elias Nordman1:27:54
885FINWonkamiehet (1005)+3:11:36Teemu Himanen1:27:01
886FINKela (1871)+3:11:37Veikko Hytönen1:53:06
887FINRannikkoprikaati (1695)+3:11:39Sampsa Paakkinen1:27:47
888FINRastihaukat (653)+3:11:47Pertti Sorri1:28:09
889FINTunkiomadot (1012)+3:11:51Antti Hartikainen1:28:50
890FINPK Racing Team (686)+3:11:56Antti Karjaluoto1:28:17
891FINVerttuun Namika (849)+3:11:58Jukka Kangasniemi1:34:08
892FINFTA 2 (1015)+3:12:07Jussi Kauppila1:19:35
893SWEGotlands OF 3 (1483)+3:12:08Kjell Nilsson1:24:58
894RUSKuzmolovo OS 3 (1180)+3:12:09Aleksangr Shein1:33:35
895FINEräs seura (906)+3:12:10Jani Peltoniemi1:27:00
896FINRautalammin Urheilijat (782)+3:12:16Terho Oksanen1:27:34
897FINEspoon Akilles 4 (955)+3:12:16Hannu Numminen1:35:30
898FINEpilän Esa 2 (1209)+3:12:20Jere Katvala1:24:54
899FINOC Toffee 2 (1621)+3:12:21Olli Hietajärvi1:31:20
900FINOK Computer (1262)+3:12:22Tuomas Hassi1:26:26
901FINMetsä Board Kyro (947)+3:12:25Hannu Kyröjoki1:27:59
902FINLepatiittos2 (754)+3:12:28Ville Kinnunen1:25:55
903FINKustavin Ahto (774)+3:12:28Petri Koskela1:24:50
904FINJuntit OK (728)+3:12:29Jussi Sissonen1:34:19
905FINHTJ Suunnistajat (1664)+3:12:29Osmo Setälä1:34:59
906FINKöntit (1176)+3:12:30Mikko Veikkolainen1:33:05
907FINTeme Ski Team 2 (846)+3:12:31Tommi Pasanen1:35:04
908FINHammassyrjän Happo (1884)+3:12:33Antti Saari1:20:52
909FINLaskuvarjojääkärikilta 2 (810)+3:12:35Sampsa Järviö1:34:20
910FINAlatornion Pirkat 2 (827)+3:12:36Risto Luodonpää1:29:51
911FINSK Herkkutatit (681)+3:12:37Jaakko Tuominen1:23:53
912FINTäsmis-Team (896)+3:12:37Timo Pitkänen1:46:53
913FINVarnitsa 2 (1294)+3:12:38Matias Vainio1:23:07
914ESTOK West (605)+3:12:39Indrek Viikmaa1:43:06
915FINLahden Suunnistajat -37 9 (1113)+3:12:40Pekka Rekola1:42:29
916FINIK Kronan (722)+3:12:44Ove Snåre1:34:39
917FINRC Eemeli (635)+3:12:44Hetti Kirves1:34:32
918FINSK Samperi (1108)+3:12:52Marjo Pietikäinen1:34:44
919FINKodisjoen Kaiku (961)+3:12:53Kimmo Haapio1:41:20
920FINKaslink (1131)+3:12:54Laura Ölander1:42:44
921FINTT226 (689)+3:12:55Marko Toorikka1:29:21
922FINAndritz WP (1146)+3:12:56Jani Tuutti1:27:35
923FINMhy Pirkanmaa (800)+3:12:57Erkko Koivurinne1:44:45
924FINSelkien Sisu (848)+3:13:05Matti Ikonen1:29:13
925FINHollolan Urheilijat -46 2 (444)+3:13:11Jaakko Huotari1:24:00
926FINOtaKraa (1390)+3:13:12Susanna Heino1:44:10
927FINSysmän Papan LastenLapset (1319)+3:13:21Emmi Kivistö1:12:24
928FINEDX (1049)+3:13:40Juha Paanila1:24:10
929FINMaasillat (1261)+3:13:52Rita Maasilta1:32:27
930FINLets get LOST (877)+3:13:59Joonatan Haavisto1:35:54
931LUXLuxembourg Orienteering Clu (599)+3:14:06David Roach2:18:59
932FINMaasotakoulu LPR 5 (1658)+3:14:07Miettinen Jan1:15:01
933FINEspoon Suunta 13 (1606)+3:14:11Antti Castrén1:30:00
934FINSuosmeren Salpa (915)+3:14:17Markku Nurminen1:31:11
935FINNavi 4 (912)+3:14:22Jukka Pöyry1:09:09
936FINPihkaniskat 2 (1079)+3:14:29Vesa Lehtomäki1:32:09
937FINBertelin pojat 2 (732)+3:14:39Heikki Isotalus1:33:34
938FINHelsingin Poliisi-Voimailij (1064)+3:14:40Jorma Liljedahl1:22:58
939FINLappeen Riento 5 (1289)+3:14:42Riikka Suomalainen1:09:24
940FINTuusulan Voima-Veikot (1111)+3:14:43Iida Lehtonen1:13:45
941FINTiedeyhteisö 95-97 (950)+3:14:47Sanni Lepola1:22:12
942FINVihman Veljekset (1442)+3:14:56Eero Luttinen1:35:19
943FINPositiivinen yllätys (1223)+3:15:08Anna-Erika Korpi1:42:31
944FINPihkaniskat 3 (1147)+3:15:12Erkki Kivistö1:38:06
945FINNiinisalon Varuskunnan Urhe (913)+3:15:17Rami Tuominen1:13:32
946FINOK Trian 11 (1237)+3:15:36Veikka Lintula1:07:07
947FINKeuruun Kisailijat 2 (987)+3:15:38Henry Hakamäki1:34:55
948FINHumanitas-seura (1219)+3:15:57Tero Tiitola1:28:38
949FINKaaderi-Leijonat (918)+3:16:02Timo Kakkola1:12:19
950FINTASO (1802)+3:16:33Viljami Sinisalo1:39:59
951FINTampereen Kotkat (1683)+3:16:34Sulunsilta Jani1:43:51
952FINPälkäneen Luja-Lukko 2 (871)+3:16:52Ville Mattila1:38:02
953FINRastihumppa (1947)+3:16:54Asko Toivola1:24:07
954GERTeam Baden-Wuerttemberg (1062)+3:16:56Steffen Hartmann1:26:07
955FINElimäen Reserviupseerikerho (845)+3:16:56Lauri Hemmilä1:20:44
956FINPolyteknikkojen Raittiusseu 2 (1895)+3:16:57Mikko Mäntylä1:24:35
957FINKoneen Kerho (843)+3:17:04Esa Partanen1:32:40
958FINTuurihaukat (705)+3:17:04Esa Pigg1:39:54
959FINKone-Yijälä (743)+3:17:05Veli-Matti Heino1:21:53
960FINPerhon Kiri (790)+3:17:10Jari Kivelä1:35:06
961FINKokemäen Kova-Väki (741)+3:17:11Jari Turto1:34:06
962FINIkaalisten Nouseva-Voima 4 (1363)+3:17:12Ari Kartaslammi1:38:25
963FINHonkajoen Seudun Urheilijat (880)+3:17:34Arto Uusihonko1:44:36
964FINPulkanrannan Pullistus (808)+3:17:50Eetu Purontaus1:33:57
965LATIK Auseklis 3 (731)+3:17:59Atis Gegeris1:40:57
966FINcloudriven.fi (1769)+3:18:19Janne Haonperä1:32:15
967FINMAASK RUK Pioneerivoimaa (753)+3:18:47Herkko Kykkänen1:41:43
968FINDowntown 65 2 (804)+3:18:59Ville Keskisarja1:15:12
969FINIlomantsin Urheilijat 2 (831)+3:19:42Jouni Volotinen1:40:01
970FINUrheilukoulu III81 (516)+3:19:57Juha Hölttä1:50:42
971SWELinköpings OK 3 (351)+3:20:02Magnus Herberthsson1:22:01
972FINKohti rastia ja sen ohi (1324)+3:20:06Aini Vuorinen1:26:48
973FINSamba Trail Running Club (925)+3:20:10Jaakko Kallio1:19:10
974FINLynx 7 (1174)+3:20:12Vili Miettinen1:29:04
975FINAamulehden Lukijat Lasten h (1713)+3:20:24Hannele Kinnunen1:29:06
976FINKymin Suunnistajat 3 (591)+3:20:28Pia Outinen1:33:18
977NORIndre Östfold OK 2 (801)+3:20:35Trond Retteraasen1:33:26
978FINTurun Puristus (1041)+3:20:36Juha Mäntykorpi1:42:20
979FINNavi 6 (687)+3:20:38Eetu Nykänen1:17:09
980FINTreSeven (1571)+3:20:40Niilo Rannikko1:36:36
981FINInnOK (786)+3:20:56Teemu Varonen1:37:03
982FINNastolan Terä 2 (442)+3:21:02Reijo Kuoppala1:16:10
983FINKullaan Kuninkaat (1028)+3:21:05Teemu Vuorinen1:45:32
984FINLohimaan Rasti (765)+3:21:17Mikko Korhonen1:37:57
985FINMäntsälän Urheilijat 4 (1432)+3:21:21Markku Kylmälä1:37:11
986FINLuonnontutkijat (840)+3:21:45Terho Maja1:39:58
987FINHelminiemen helmet (806)+3:22:00Joonas Vainio1:33:47
988FINDroit (1123)+3:22:11Tuomas Parttimaa1:40:48
989FINPolyteknikkojen Raittiusseu 3 (1852)+3:22:23Elias Takala1:40:31
990FINKarjalan Käki (1196)+3:22:33Antti Remes1:53:14
991FINNiinisalon varuskunnan urhe 2 (1756)+3:22:52Antti Annala1:55:02
992FINAalto A!dventures (737)+3:22:55Eemeli Saarelainen2:18:29
993FINVirNuMiToVi (1555)+3:23:19Feliks Pankka1:22:05
994FINTP Industrials (1163)+3:23:21Timo Piesanen2:05:20
995NORÖstmarka OK (960)+3:23:30Linlökken Terje1:42:46
996FINMäntän Seudun Eräpirkat (1195)+3:25:05Toivo Kyckling1:25:58
997FINSulzer (1042)+3:25:11Mika Ratas1:38:43
998FINKalevan Rasti 4 (923)+3:25:18Juhani Simonen1:24:22
999SWEHaninge SOK (294)+3:25:21Gunnar Skärlén2:37:17
1000FINHyvinkään Rasti 4 (1583)+3:25:41Tapio Tukiainen1:52:09
1001FINRasti-Jyry 2 (1297)+3:25:44Paavo Inkinen1:25:22
1002FINPellon Ponsi 2 (625)+3:26:05Tarmo Uusitalo1:40:48
1003FINRastihapot (1589)+3:26:17Ulla Heiskanen1:39:43
1004FINEliaksen Eksyjät (997)+3:26:25Lasse Kallio1:27:14
1005RUSIzhora (621)+3:26:30Andrei Mitenkov1:24:55
1006SWEVallentuna /Össeby OL (1033)+3:26:32Carolina Jonsell1:21:27
1007FINNordea Urheilu (1269)+3:26:38Matti Taskinen1:48:53
1008FINTeam Lost (1076)+3:26:42Maija Asmundela1:28:51
1009FINLapuan Virkiä 4 (1361)+3:26:42Jouko Vuolle1:37:10
1010FINTeam Peesi (1051)+3:26:47Juho Törmä1:33:23
1011FINRasti K18 (1950)+3:26:50Kari Aapro1:26:04
1012FINKarkki-Rasti 2 (1377)+3:26:58Juha Eronen1:25:48
1013FINX-suunnistajat (841)+3:27:00Hannu Mitikka1:27:54
1014FINOP (1214)+3:27:02Kari Kangasmaa1:33:24
1015FINPätilänkylän suunnistajat (933)+3:27:20Pertti Venäläinen1:00:13
1016FINValmet Technologies (839)+3:27:21Pekka Matilainen1:43:24
1017FINAlahärmän Kisa 2 (990)+3:27:24Jorma Hanhimäki1:41:58
1018FINEurajoen Wanhat Weikot (1701)+3:27:34Katja Seppänen1:15:52
1019FINKaukametsän paholaiset (1697)+3:27:38Anna Kivimäki1:45:14
1020FINkuraiset mullit (1662)+3:27:51Tuomas Paananen2:04:55
1021FINNCS Sport (1287)+3:27:55Vesa Blom1:35:29
1022FINPaVi (852)+3:28:09Benjamin Kolu1:35:04
1023FINMacGregor (828)+3:28:09Esa Viitanen1:18:40
1024FINMäntsälän Urheilijat 3 (1303)+3:28:21Jyrki Aronen1:27:08
1025FINRasti-Nokia 4 (1395)+3:28:23Jorma Nieminen1:34:45
1026FINPargas IF 3 (1375)+3:28:27Roald von Schoultz1:19:11
1027FINTaxi Team (963)+3:28:33Veikko Saaristo1:47:39
1028ESTRakvere OK 2 (675)+3:28:35Jaan Olvet1:29:23
1029FINTurun Metsänkävijät 5 (704)+3:28:39Kari Vainio1:32:08
1030FINRaision UrheiluAutoilijat (994)+3:28:41Matti Laine2:10:39
1031FINLandis+Gyr (1372)+3:28:59Jari Pitkänen1:25:42
1032FINWSP (1215)+3:28:59Sanna Kujansuu2:00:26
1033LATOZONS OK 2 (641)+3:29:02Glen Grant1:57:37
1034FINKoovee 7 (972)+3:29:05Markus Pajarre1:36:44
1035FINTurun Suunnistajat 5 (958)+3:29:09Pertti Laitinen1:35:55
1036FINPYVMM (976)+3:29:29Olli Virkkala2:02:32
1037ESTOK TON (864)+3:29:30Kertu Savitsch1:40:08
1038FINUusi Verso (766)+3:30:01Jouni Alanen1:53:32
1039FINTuusulan Reserviupseerikerh (1675)+3:30:09Kimmo Vanhamäki1:46:11
1040SWEKils OK 2 (1172)+3:30:11Linn Lugne1:38:45
1041FINFennia (1823)+3:30:19Antti Kuljukka1:34:52
1042FINLumme Energia (1469)+3:30:32Martti Lappalainen1:41:48
1043FINVR Suunnistajat (1003)+3:30:39Lauri Uusitalo1:37:45
1044FINJyrkkä Kerake (905)+3:30:42Jussi Salonen1:32:21
1045FINVakka-Rasti 2 (1477)+3:31:16Teuvo Suikkanen1:28:24
1046FINSisä-Suomen syyttäjänvirast (1897)+3:31:27Pasi Vainio1:38:48
1047FINTommin virheet (1722)+3:31:30Pinja Tikkanen1:37:47
1048ESPCD TJALVE (969)+3:31:34Alba Gavela1:51:11
1049FINIisu (637)+3:31:36Eero Alaraasakka2:05:44
1050FINPajulahti Olympic Training (1444)+3:31:44Lasse Mikkelsson1:47:38
1051FINNorra (1811)+3:31:49Jenni Rajala1:42:32
1052FINPernoon Rajamiehet (818)+3:32:00Santeri Vanhala1:20:36
1053FINRasti 88 3 (1307)+3:32:14Juha Pullinen1:26:59
1054FINTeam Uusivirta (1889)+3:32:26Jarno Uusivirta2:02:11
1055FINOK Trian 6 (853)+3:32:54Magnus Engblom1:53:44
1056FINMaanmittauslaitos Oulu (1815)+3:32:56Arhi Tervo1:30:36
1057FINSallan Karhut (627)+3:33:05Marko Eteläaho1:34:44
1058FINHiukkasen Hukassa 2 (1354)+3:33:08Paavo Heikkilä1:39:53
1059FINRiihimäen Suunnistajat (816)+3:33:11Jukka Lehtonen2:00:10
1060FINOma Säästöpankki (1425)+3:33:18Koskivirta Aino1:56:44
1061FINAskolan Urheilijat (881)+3:33:23Vesa Välimäki1:32:33
1062FINOK Terjärv 2 (1130)+3:33:25Mårten Byskata1:30:11
1063FINMetos (1055)+3:33:46Timo Lehikoinen1:41:07
1064FINMellu ja kääpiöt (1791)+3:33:52Jori Pukkila1:40:33
1065FINGimmeFive Multisport (1733)+3:33:52Niklas Kyrkkö1:28:24
1066FINKortesjärven Järvi-Veikot 2 (1351)+3:34:11Voitto Erkinheimo1:34:44
1067FINPuskasilimät OK (1145)+3:34:21Räsänen Mikko1:18:52
1068FINSaviksen Rasti (986)+3:34:31Jouni Markku1:20:09
1069FINBarkit päällä (979)+3:34:32Jari Hagman1:53:57
1070FINPäälliköt (1661)+3:34:33Mika Damskägg1:30:44
1071FINTurengin Sarastus (745)+3:34:41Tuomo Ajanki1:58:09
1072FINTeam Gulo gulo (1155)+3:34:49Vesa Heikkola2:14:06
1073FINTeam Klinga (1774)+3:34:51Jaakko Klinga1:30:41
1074FINFyysikkokilta 2 (1959)+3:34:51Antti Karjasilta1:53:49
1075FINUFOn Legendat (1362)+3:35:06Juri Rouhiainen1:46:30
1076FINNaantalin Seudun UA (1401)+3:35:11Jukka Laine2:13:31
1077FINTiiäkstemitämävihaan (1857)+3:35:14Tuomas Prami1:50:35
1078FINItä-Hämeen Rasti (409)+3:35:18Ari Kainulainen1:27:52
1079FINYlistaron Kilpa-Veljet 2 (640)+3:35:21Ari Mäkinen1:58:53
1080FINSuunnaton Into 2 (1403)+3:35:26Riikka Lautamo1:30:04
1081FINeLadies 2 (1222)+3:35:29Rita Linko1:33:08
1082FINMC Jymypallo (762)+3:35:32Mikko Leino1:29:31
1083FINKuoLO (1935)+3:35:32Perttu Saarinen1:44:23
1084FINHatarasti (1936)+3:35:34Dino Hämäläinen1:36:10
1085FINOunasvaaran Hiihtoseura 2 (594)+3:35:37Veli-Antti Koivuranta1:57:24
1086FINPihkaniskat 4 (811)+3:35:39Harri Karling1:29:28
1087FINGofore (1916)+3:35:42Marko Hollanti1:55:51
1088FINOK KPO (914)+3:35:47Kim Biskop1:30:24
1089FINThe Elvis Challenge (920)+3:35:50Hannu Hätönen1:20:01
1090FINPäässä Viiraa (1901)+3:35:52Jussi Ali-Löytty1:44:20
1091FINTampereen Yritys 2 (1649)+3:35:55Jussi Lehtiniemi1:46:02
1092FINJohn Deere 2 (1771)+3:35:56Antti Harala1:58:23
1093FINRauman Työväen Urheilijat (1236)+3:36:04Osmo Harju2:13:07
1094FINKuopion Suunnistajat 4 (885)+3:36:07Jussi Rytkönen1:23:17
1095FINKaaderi Leijonat res (1595)+3:36:12Olavi Rajala1:48:10
1096FINJohn Deere (1274)+3:36:20Jorma Moilanen2:02:07
1097FINHyvinkään Rasti 7 (1053)+3:36:28Markku Ijas1:32:37
1098FINKops (1292)+3:36:42Marko Kuhmola1:47:32
1099FINSuuntavaisto SK 3 (1306)+3:36:44Paavo Vilminko1:43:48
1100FINSotkamon Jymy 4 (1342)+3:36:52Aino Uotila1:35:52
1101FINVehkalahden Veikot 5 (1468)+3:36:54Jarno Koivula1:31:24
1102FINSuunta Jurva 2 (1199)+3:37:11Hannu Tamminen1:26:35
1103FINTeekkarisuunnistajat (1698)+3:37:25Lauri Honkanen3:08:20
1104FINFTA 3 (1314)+3:37:26Esa Jämsen1:06:10
1105FINHaukijahtaajat (736)+3:37:31Vilja Salminen1:48:22
1106FINRiikku Runners Alavus (1185)+3:38:24Iiro Kaitola1:44:32
1107FINSpede Rasti (1467)+3:38:35Pertti Rasti1:36:38
1108FINTelesten Veljekset (1309)+3:38:39Tapio Poutanen1:49:41
1109FINLohtajan Veikot (1074)+3:38:48Henna Jylhä1:27:38
1110FINKaidan Tien Kulkijat (1168)+3:38:58Antti Karhunen1:53:30
1111FINEricsson SK 2 (1476)+3:39:12Jukka Möykkynen1:37:10
1112FINMenestyspojat (1265)+3:39:19Antti Pesola1:22:12
1113FINMAASK RUK Eksymä (1931)+3:39:24Ilmari Pärnä1:44:47
1114FINLaskuvarjojääkärikilta Pirk (1929)+3:39:34Antti Pisilä1:31:08
1115RUSVyborg-orientir 2 (1480)+3:39:46NIKOLAY PATRIKEEV1:21:03
1116FINPihkaniskat 6 (1107)+3:39:48Jari Salo1:23:51
1117FINOK Raseborg 3 (657)+3:39:59Jan Lång1:24:05
1118FINAjokoirat (763)+3:40:36Santtu Huotilainen1:31:28
1119FINKoposen 7 veljestä (1604)+3:40:36Perttu Jokinen1:28:44
1120FINKananpojat (1101)+3:40:37Aki Kyckling1:25:25
1121FINLapin Sudet (584)+3:40:37Sami Pesonen1:30:21
1122SWEFredrikas Girls 2 (796)+3:40:39Katarina Norrby2:17:24
1123FINRajaveljet (777)+3:40:42Matias Toura1:49:01
1124FINRasti-Hyry (725)+3:40:45Tuomas Turpeinen1:20:38
1125SWEGanska OK (1001)+3:40:48Henrik Johansson1:39:34
1126FINKokkolan Suunnistajat 6 (1300)+3:40:52Kari Koivumäki1:24:29
1127FINKiimingin Urheilijat (427)+3:40:55Kari Matilainen1:15:16
1128FINJoen Suunta 2 (1546)+3:40:55Juho Hiltunen1:20:14
1129FINRastiPiikkiö 2 (799)+3:40:57Yrjö Lundell1:24:09
1130FINPaha Rasti (735)+3:41:00Reima Mäkiranta1:28:10
1131FINPörssi ry (1097)+3:41:02Tuomas Pohjonen1:39:31
1132FINSPYMS (1007)+3:41:19Risto Savelius1:27:01
1133FINLounais-Hämeen Rasti 3 (1233)+3:41:26Kari Tikka1:31:22
1134FINRasti/C (1160)+3:41:31Mikko Rahikainen1:32:51
1135FINMMK OK (1157)+3:41:32Tuomas Pouta1:42:03
1136FINRasti-Hukat (1296)+3:41:33Pilvi Härkönen1:23:08
1137FIN404 Path Not Found (1680)+3:41:35Jan Gustafsson1:48:45
1138FINTarpian Suunta 2 (1389)+3:41:37Tarmo Kokko1:27:22
1139FINFennovoima (1075)+3:41:38Heikki Hinkkanen1:32:38
1140FINKumpulanmäen Sällit (1117)+3:41:40Anni Toppila1:27:52
1141FINJärvisen Pekat (1731)+3:41:43Jami Juujärvi1:48:35
1142FINKohta löytyy (1418)+3:41:45Marko Luhtala1:36:57
1143FINHI-TEAM (1191)+3:41:50Jussi Tiainen2:04:25
1144FINSiikaisten Sisu (586)+3:41:58Kaisa Kallio1:36:27
1145FINOK Trian 9 (1345)+3:41:59Reijo Liitiäinen1:33:30
1146FINMaanmittauslaitos Lappi (835)+3:42:02Eero Marski1:57:53
1147FINPakilan punakynät (1714)+3:42:04Suvi Petsalo1:46:35
1148FINESE Tiimi (1247)+3:42:14Kimmo Ristolainen1:58:09
1149FINNivalan Suunnistajat 2 (1431)+3:42:15Jorma Oja1:53:46
1150FINPeräseinäjoen suunnistuksen (1114)+3:42:17Jaakko Korkonen1:36:08
1151FINIK Tunnelpojkarna (1584)+3:43:48Jaakko Kauranne1:38:25
1152FINNavi 8 (1078)+3:44:15Jukka Hyyryläinen1:21:50
1153FINLappeen Siniset (1093)+3:44:24Antti Erämo1:38:03
1154FINPirkkalan Hiihtäjät 2 (984)+3:44:30Tirkkonen Jukka1:41:00
1155FINRasti-Vihti 2 (940)+3:44:36Timo Jokisuu1:43:35
1156FINPelikassit (556)+3:44:40Antti Koskela1:58:55
1157FINNilsiän Nujakka (971)+3:44:47Matti Väänänen1:28:54
1158FINVantaan Metsänkävijät (1039)+3:44:50Mikael Liljestrand1:34:27
1159FINOK Kristina (1115)+3:44:51Jari Rajamäki1:33:12
1160FINTieto (1218)+3:44:56Jyrki Sahinoja1:37:20
1161FINGamlakarleby IF (988)+3:44:59Rolf-Erik Sundelin1:44:04
1162FINOhtola SK (1904)+3:45:29Paula Ylivakeri1:41:37
1163FINKeski-Karjalan Rasti 2 (883)+3:45:32Sauli Tuomisto1:37:48
1164FINLänsi-Rajan Rasti 2 (1170)+3:45:33Henna Hannilla2:01:58
1165FINPälkäneen Luja-Lukko 4 (1318)+3:45:37Markku Rajala1:31:21
1166FINHal Bro (1080)+3:45:48Pasi Henriksson1:40:28
1167FINMellunkylän Kontio (1277)+3:45:54Harri Luurila1:39:39
1168FINRastiketut Team Leinonen (1210)+3:46:00Markku Leinonen2:02:13
1169FINTurun NMKY 2 (1035)+3:46:02Riitta Lehvonen1:53:57
1170FINTelemark Team Örn 2 (1368)+3:46:25Juhana Vuorio2:13:29
1171FINSK Pohjantähti 4 (975)+3:46:26Juhani Kurula1:53:16
1172FINKauhavan Wisa 2 (1434)+3:46:51Marcus Ekström1:43:05
1173FINJoutsenon Kullervo 3 (1069)+3:46:52Seppo Keltamäki1:42:53
1174FINRastivarsat 4 (626)+3:47:08Daniel Molnar1:39:25
1175FINGrundium (1829)+3:47:10Kimmo Alanen2:17:35
1176FINEricsson SK (936)+3:47:20Christian Engblom1:31:20
1177FINHalsuan Mäkijussit (1370)+3:47:41Mauri Jussinmäki1:46:40
1178FINAS Skinnarila 2 (1339)+3:47:53Kimmo Juhala1:49:15
1179FINEspoon Akilles 5 (1184)+3:48:45John Hoffström1:40:49
1180FINSK Uranus (951)+3:48:49Keijo Ruotsalainen2:15:10
1181FINKehämajavat (1883)+3:49:30Sanna Sairanen1:31:40
1182FINLost Bastards (895)+3:49:41Aki Piipponen2:05:05
1183FINSurut (1678)+3:49:58Jussi Nyystilä1:27:34
1184FINUltra Sisu (1785)+3:50:00Laura Pastinen1:56:56
1185FINHaukiputaan Heitto (1024)+3:50:04Antti Grekelä1:31:46
1186FINRastiPiikkiö 3 (1381)+3:50:14Lasse Vuorinen1:24:22
1187FINSuunta-Sepot 3 (1192)+3:50:33Eetu-Oskari Kuusisto1:39:17
1188FINDentina (1037)+3:50:59Saku Patronen1:36:49
1189FINUrsprungsland Biathlon Team (1719)+3:51:06Marja Rauhalammi1:39:23
1190FINVänkypannu (1151)+3:51:13Anssi Ukkonen2:04:45
1191FINArmatuuri (1918)+3:51:16Tiia Hallikainen1:47:29
1192FINUrpon Rytky (860)+3:51:18Esa Nuora1:34:51
1193FINTukikohdan Suunnistajat (1430)+3:51:29Kari Seppänen2:10:07
1194FINMesikämmenet 2 (1371)+3:51:49Tuomo Romula1:43:17
1195FINOK77 5 (1380)+3:52:00Jouni Junkkaala1:21:52
1196FINABB SK (1436)+3:52:10Olli Kinnunen1:20:34
1197FINPetsamon Aurinko-pilkkijät (1466)+3:52:26Pentti Raittila1:56:14
1198FINRastiketut 2 (1330)+3:52:55Jorma Kaataja1:51:56
1199FINStronger Together (1245)+3:53:03Timo Kupiainen2:07:28
1200ESTBona Fide (667)+3:53:31Heiki Savitsch1:24:03
1201FINPikku Hukat (1088)+3:53:47Antti Salmi1:12:03
1202FINIlveksen Jussit (1717)+3:55:02Simo Klem1:44:54
1203FINNot OK (1700)+3:55:09Joonas Väisänen1:53:27
1204FINOK Pikatallustajat (1727)+3:55:14Kalle Mäkinen1:51:12
1205FINOriveden Ponnistus 2 (894)+3:55:34Raimo Seppänen2:23:13
1206FINMaanmittauslaitos Tre (740)+3:55:38Tuomo Lusa1:29:53
1207FINVaralan Urheiluopisto (1740)+3:56:16Pekka Rindell2:01:18
1208FINIK Örnen (815)+3:56:18Otto Pietilä1:48:50
1209FINVirtain Urheilijat (1118)+3:56:34Erkki Suutarinen1:37:42
1210FINÄänekosken Sarjakuvaseura (1165)+3:56:36Timo Hämynen1:36:23
1211FINFutisforum2 (1938)+3:56:42Marko Leimu1:41:18
1212NORGanddal IL 2 (1633)+3:56:45Thomas Barvik Mäland1:37:24
1213FINKaukaa haettu (985)+3:56:54Kari Kaikkonen1:47:07
1214ESTSaaremaa OK (909)+3:56:57Andrus Naulainen2:01:53
1215FINVihtavuoren Pamaus 4 (1439)+3:56:57Otto Liuha1:46:10
1216FINTäsmämätäs (1221)+3:56:57Matti Hautsalo1:52:58
1217FINIF Femman 4 (919)+3:56:59Henrik Lindgrén1:37:10
1218FINKilon Kipinät (932)+3:57:01Asta Lappeteläinen2:00:07
1219FINRaTro (954)+3:57:11Mikko Susitaival1:55:24
1220FINSaskan Talli (1609)+3:57:18Vuokko Heikinheimo1:56:41
1221FINRaKiNa (1435)+3:57:23Jenni Jalava1:48:25
1222FINAS Wassuttajat (1357)+3:57:24Pekka Orpana1:54:03
1223FINSahtiserkut (973)+3:57:38Jukka Nieminen2:19:17
1224FINIson kirkon liha (1290)+3:57:57Mirjami Haimelin1:46:36
1225FINSalomonin pojat (1125)+3:58:16Matti Saarenpää1:52:19
1226FINHiidenkiertäjät 4 (1029)+3:58:33Simo Kangasaho2:05:01
1227FINCadpool (1204)+3:58:35Marko Siitari1:55:26
1228FINPelastuslaitos Päijät-Häme (937)+3:58:45Jyri Endén1:34:00
1229FINAC Harharetki (948)+3:59:00Risto Iivonen2:02:27
1230FINSK Pohjantähti 5 (1235)+3:59:06Hemmo Ahokoivu2:07:29
1231FINSK-0K (935)+3:59:24Leif Roschier1:58:16
1232FINLapua-ketjut (1803)+3:59:42Jani Konttila2:01:27
1233SWESöders-Tyresö 2 (1120)+3:59:51Filippa Grelz2:03:12
1234FINKuoLOn Kankeat (1031)+4:00:23Elina Kotajärvi1:54:48
1235FINNavi 5 (1273)+4:00:24Seppo Parta2:02:10
1236FINAseman Konttaajat (1206)+4:00:25Antti Tikka1:34:32
1237FINRastin Pojat (1253)+4:00:27Janne Turpiainen1:21:54
1238FINHelsingin Palokunnan Urheil (1320)+4:00:31Marika Saarela1:39:54
1239FINAkustin perikunta (1121)+4:00:32Pekka Rissanen1:45:10
1240FINPalo-88 (752)+4:00:34Paavo Rintala1:48:05
1241FINKonneveden Urheilijat (809)+4:00:39Markku Häyrinen1:29:47
1242FINSelviytyjät (1036)+4:00:42Janne Mäkinen1:55:32
1243FINKarhunkaatajan kennel (1855)+4:00:46Ilpo Riihimäki1:35:21
1244FINValkealan Kajo 2 (842)+4:00:50Jari Tuviala1:41:28
1245FINSäkylän varuskunnan urheili (1750)+4:00:51Heikki Luttinen2:01:45
1246FINAjolinja (996)+4:00:52Atte Rautiainen1:36:21
1247FINTARAKI (1709)+4:00:54Lauri Koski1:40:58
1248DENPähkinärinteen pallo (1833)+4:01:10Brian Kunding1:41:20
1249FINKehityssuunta (1808)+4:01:34Ilkka Vilska1:33:54
1250FINTamro - Tarmolla ja sydämel (1335)+4:01:34Jaakko Korpikoski1:31:39
1251FINPatria Land (1205)+4:01:36Timo Mennala1:35:53
1252FINIF Brahe 4 (1229)+4:01:44Tommy Björklund1:43:07
1253FINSC Väärä Suunta 180 (1067)+4:01:46Kimmo Nurminen2:12:10
1254FINAkaan Reserviupseerikerho (1116)+4:01:49Timo-Pekka Koivuniemi1:42:52
1255FINTeam Merikoski (1623)+4:01:52Seppo Merikoski2:00:52
1256FINKompassibois (1495)+4:01:53Antti Kakkonen1:37:56
1257FINVäli-Mikkolan Voima (787)+4:01:55Erja Nieminen1:43:05
1258FINKemira Vastus (1011)+4:01:56Katila Markus1:50:00
1259FINRykimäkallion Pojat (1382)+4:01:59Anssi Väisänen1:35:28
1260LATSiguldas Takas (347)+4:02:01Ronalds Lukins1:52:16
1261FINOK Trian 8 (1167)+4:02:02Alf Krogell2:13:56
1262FINHämeen poliisilaitos (1134)+4:02:07Tommi Knaapila1:48:16
1263FINValkeakosken Haka 3 (1404)+4:02:10Timo Huoponen1:46:00
1264ESTJoka naised (1786)+4:02:30Rita Ojala1:52:20
1265FINKuikan samoilijat (882)+4:02:31Kuikan samoilijat 41:59:59
1266GERKanin tahti (1025)+4:02:38Ulf Rask1:32:48
1267FINAlanurmon Vire (898)+4:02:43Tero Kankaanpää1:55:17
1268FINAjolinja 2 (1758)+4:02:50Marko Wickholm2:15:11
1269FINTurengin RC (1017)+4:02:50TERHI MERILÄINEN1:59:38
1270FINVTT (1356)+4:02:59Juha Salmela1:47:26
1271FINOK EMitVit (1181)+4:03:28Maija Koli1:50:25
1272FINPaikkaan orientoituneet (866)+4:03:32Tuukka Särkelä1:51:23
1273FINLiedon Eränkävijät (1839)+4:03:35Janni Mäkinen1:53:44
1274FINKirre ja Himmeet Valot (1824)+4:04:04Kirre Palmi1:36:43
1275FINMittatekniikan keskus (1228)+4:04:12Markku Kataja1:40:15
1276FINOK Botnia 2 (769)+4:04:29Per-Åke Furubacka2:03:27
1277FINDigita (1019)+4:04:36Teppo Ahonen2:00:26
1278FINMelassikatastrofi (1385)+4:04:44Joona Rajamäki1:26:37
1279FINMetsäklusteri (1122)+4:04:44Reivo Järvenpää1:53:27
1280FIN102. Kadettikurssi (1745)+4:04:58Mikko Simola1:16:17
1281FINNOT-OK PKS SK (1169)+4:05:17Tiia Niemi1:54:21
1282FINHämeenlinnan Tarmo 2 (1127)+4:05:25Aarno Hovikorpi1:34:48
1283FINMattersoft (1230)+4:05:25Mika Immo1:45:31
1284FINVähäperän kyntäjät (1448)+4:05:31Mikko Miikkulainen1:44:15
1285FINKajaanin Suunnistajat 3 (1027)+4:05:33Jorma Lappalainen1:53:52
1286FINNeliveto (1016)+4:05:38Matti Siekkinen2:03:31
1287FINPuijon Pojat (952)+4:05:59Martti Vanala1:46:25
1288NORStavanger Orienteringsklubb 2 (1540)+4:06:04Pål Bårdsen1:28:53
1289FINTampereen Pyrintö 8 (746)+4:06:12Jukka Niskala2:04:54
1290FINYksintein (1105)+4:06:47Jonni Salomaa1:42:10
1291FINLohtajan Veikot 2 (1554)+4:06:55Marko Niemi1:34:09
1292FINItä-Päijänteen Rasti 2 (1021)+4:06:59Mikko Hännikäinen1:35:24
1293FINMäntsälän Urheilijat 2 (1046)+4:07:28Pertti Palmroos1:48:54
1294FINValiokerho Jyväskylä (1150)+4:07:54Arto Jokinen1:17:21
1295SWERedtzer OK (1668)+4:08:09Veronica Redtzer1:41:06
1296FINOYS Vapari (1248)+4:08:10Anni Hokkanen1:38:17
1297FINReiskan seiska (1816)+4:08:13Antti Iivonen1:45:21
1298FINTieto 2 (1415)+4:08:21Juha Kanniainen2:13:26
1299FINJämsän Retki-Veikot 5 (1140)+4:08:26Mikko Suominen1:56:06
1300FINFujitsu (807)+4:08:51Tami Tarkiainen1:59:16
1301FINKinttuviisas (1655)+4:09:14Arttu Kottonen1:36:35
1302FINKuusankosken Urheiluseura 2 (1227)+4:09:16Maria Rajala1:57:06
1303FINMusta Neliö 3 (1498)+4:09:17Antti Koskivuori1:49:46
1304FINSuunnaton Into 3 (1334)+4:09:19Jussi Tapola2:25:21
1305FINÅF (1412)+4:09:25Lauri Jaamala1:40:51
1306FINKuhmalahden Kisa (1845)+4:09:27Tiina Keino1:47:58
1307FINPihkaniskat 8 (778)+4:09:32Sami Miettinen1:39:10
1308FINAjokoirat 2 (1104)+4:09:38Hanna-Riitta Rissanen1:42:13
1309FINPetolintu 2 (1071)+4:09:41Juhani Tervo1:38:01
1310FINLouhelan Woima (1266)+4:09:45Kim Väisänen1:39:20
1311FINYlistaron Kilpa-Veljet 3 (931)+4:09:52Tero Kaksonen1:32:26
1312FINSattajärven hukkautujat (1949)+4:09:56Niila Kristo1:47:04
1313FINEtelä-Kymen Suunnistajat (660)+4:09:57Pekka Hintsanen1:38:42
1314FINHauhon Sisu 3 (878)+4:10:05Markus Hiiri2:20:50
1315FINRadiosuuntaajat (1112)+4:10:07Jukka Kuva1:43:22
1316SWEKongliga OrienteringsTeknol (701)+4:10:23Pedro Belo2:13:19
1317FINRasTiimi 2 (613)+4:10:24Joni Hämäläinen2:10:48
1318FINTAkSiSuYs (1775)+4:10:40Maija Vasanen1:43:36
1319FINOK Raseborg 4 (708)+4:10:45Börje Sten1:43:37
1320FINAC Liiga (1419)+4:10:46Iiro Naamanka1:29:30
1321FINMhy Keskipohja (1394)+4:10:48Markku Kainu1:58:53
1322FINPolvisuunta OK (1137)+4:10:55Tuure Sundberg2:01:12
1323FINHaikkiheikit (1326)+4:11:01Veera Kohtamäki1:52:59
1324FINMusta Neliö 2 (1927)+4:11:30Juha Jormalainen1:29:04
1325FINTeam Puomitutut (1867)+4:11:32Jussi Hossi1:48:45
1326FINSaloisten Reipas 4 (1374)+4:11:41Leila Keränen1:53:26
1327FINVarnitsa (1254)+4:11:46Markku Heinonen1:14:07
1328FINkäpylä maanantai (1422)+4:11:46Tervo Lauri1:48:56
1329FINVehkalahden Heikot (1853)+4:11:47Jenny Vehkalahti2:04:31
1330FINTuoreet jalat (1486)+4:11:55Osmo Hannuniemi1:54:08
1331FINPussin Kiristäjät 2 (1231)+4:12:08Mikko Hämäläinen1:56:49
1332FINSaimaan Sisäilma (1241)+4:12:10Jarmo Turunen2:12:54
1333FINVerttuun Namika 2 (1010)+4:12:43Gabriele Viale1:39:16
1334FINAnttolan Urheilijat 3 (829)+4:12:48Kari Pajunen2:12:57
1335FINHelsingin Suunnistajat 6 (1331)+4:12:49Martti Kuivala1:31:49
1336FINThe Elvis Challenge 2 (1551)+4:13:00Jussi Rikala2:03:07
1337FINSemantum (1475)+4:13:01Francisco Gomez2:09:01
1338FINLeppälän suuntavaisto (991)+4:13:04Hannu Myllärinen1:36:29
1339FINRakennus Oy Antti J. Ahola (1048)+4:13:06Wiljami Seppänen1:24:15
1340FINMaanpuolustuskorkeakoulu (1673)+4:13:08Jouni Lipponen1:52:54
1341FINHauhon Sisu 4 (1315)+4:13:08Pentti Niemi2:48:47
1342FINLynx-Ladyt 6 (1095)+4:13:11Tuula Mbembela2:43:52
1343FINHyvä yri (1812)+4:13:11Anna Kaisko2:11:30
1344SWEHammarby IF OF (789)+4:13:24Mats Alneus2:06:42
1345FINSuunta 2000 2 (680)+4:13:57Oili Holopainen1:26:56
1346FINKärkijoukkue (1872)+4:14:00Riikka Marjamaa2:33:11
1347FINLauttakylän Luja 2 (1538)+4:14:11Pertti Vuorinen1:40:31
1348FINYlivieskan Kuula 2 (1128)+4:14:12Terho Ojanperä1:56:19
1349FINMPK Häme (1706)+4:14:14Henri Suojanen1:49:23
1350FINKuusamon Erä-Veikot 2 (1142)+4:14:24Tapio Tahkola1:33:53
1351FINAtria (1052)+4:14:29Markus Koskela1:25:52
1352FINHyvinkään Rasti 3 (661)+4:14:30Eetu Korhonen2:11:15
1353FINW-Klubi (1862)+4:14:35Tapio Koukkari2:03:13
1354FINMaarian Mahti 2 (1509)+4:14:50Elisa Ääri1:50:48
1355FINEspoon Suunta 7 (821)+4:14:55Marco Halén1:44:17
1356FIN2Einsteins 2 (1826)+4:14:55Laura Bukonte1:55:55
1357FINPimeduse Ryytel RT (1780)+4:14:57Timo Perttula1:51:20
1358FINSuunta Jurva 3 (1158)+4:15:05Sauli Hakala1:47:30
1359FINTurun Metsänkävijät 7 (512)+4:15:08Pekka Inki2:07:02
1360FINTurun Eränkävijät (1438)+4:15:30Eetu Harju2:06:13
1361FINRejlers (1159)+4:16:08Beata Briska1:27:49
1362FINKunnon Urheilijat (1224)+4:16:33Kalle Hiltunen1:47:00
1363FINPedienteering Turku (1420)+4:16:44Lauri Ivaska1:53:40
1364FINMesikämmenet (838)+4:16:52Kari Tolonen1:29:48
1365FINFuturice 2 (1742)+4:17:06Wilfried Bock1:58:10
1366FINRasti-Vihti 3 (1399)+4:17:15Mika Korpela1:35:36
1367FINWestendin Rasti-Bossit (1581)+4:17:20Henrik Lähdesniemi2:30:23
1368FINTeam Tommila (1149)+4:17:21Lauri Tommila1:44:05
1369FINItä-Jänkhän Jhullit (1061)+4:17:32Amos Larinkoski1:42:44
1370FINSavon Suunta 2 (1264)+4:17:33Pekka Lehtiniemi1:39:51
1371FINTeam Koo (1512)+4:17:34Keijo Ollikainen1:44:25
1372FINTuusulan Voima-Veikot 2 (1513)+4:17:34Reijo Mikkonen1:35:19
1373FINSuunta Hukassa (1861)+4:17:37Harri Nisukangas1:43:01
1374FINKankaanpään Suunnistajat 3 (1482)+4:17:41Hannu Majamaa2:06:27
1375FINExme (1732)+4:17:49Jenni Mikkonen1:38:56
1376FINKaidan Tien Kulkijat B (1759)+4:17:49Olli Horttana1:46:17
1377FINOtaKraa 2 (1779)+4:17:55Elena Suutarinen1:47:11
1378FINRastivarsat 5 (926)+4:18:10Harri Kettunen1:44:47
1379FINRaseborg Lost and Found (1135)+4:18:12Maija Ruokonen1:48:43
1380FINRaja-Karjalan Suunnistajat 3 (1255)+4:18:18Seppo Tanninen1:46:00
1381FINInkeroisten Terho 2 (1293)+4:18:22Seppo Peltola2:02:27
1382FINRetkiryhmä 06 (966)+4:18:35Mika Laurila1:28:09
1383FINSuppaman ja Liekehtivä Rast (1944)+4:18:36Paula Paasimaa2:16:03
1384FINSuomen International Suunni (1417)+4:18:38Andy McDonald2:06:42
1385FINPelikassit 2 (1561)+4:18:48Fredrik Hedbom2:27:41
1386FINKouvolan Suunnistajat 3 (1516)+4:18:52Ossi Tani1:18:42
1387FINTampereen Maratonklubi (1691)+4:18:57Timo Pullinen1:28:45
1388FINHeSeKeKo (1232)+4:19:02Jarkko Aro2:07:01
1389FINKuhmon Peurat 2 (1183)+4:19:05Ari Pääkkönen1:49:13
1390FINSalon Seudun Kanakoiraharra (1077)+4:19:13Erno Lähteenmäki1:37:53
1391FINKiilto Oy 2 (1920)+4:19:17Ilkka Salonen2:02:44
1392FINAtmospiiri (1848)+4:19:23Erkko Korhonen1:31:31
1393FINKouvolan Suunnistajat 6 (1346)+4:19:30Matti Espo1:40:35
1394FINTeam Käenpesä (1849)+4:19:37Semi Salo1:42:27
1395FINPunkalaitumen Kunto 2 (1256)+4:19:46Kasperi Salo1:30:40
1396FINFreeport Cobalt (727)+4:19:50Jyri Lepistö2:04:46
1397FINEspoon Suunta 9 (989)+4:19:53Erkki Teräspalkki Peltonen1:34:44
1398FINTurun Partio-Sissit ry (939)+4:19:55Valtteri Manninen2:08:30
1399FINEksymä 360 (1535)+4:20:04Jaakko Silpola1:40:37
1400FINRastiPiikkiö 5 (1522)+4:20:08Simo Rantala1:51:27
1401FINOK Kampen (1752)+4:20:11Kari Laitinen1:40:12
1402FINOllinkulman Jullit (1903)+4:20:19Petri Ahti1:31:22
1403FINTurengin Sarastus 2 (1355)+4:20:23Asko Niittymäki1:35:24
1404FINSK K3 (1499)+4:20:36Mia Riikonen2:00:38
1405FINKarieksen porraus (1817)+4:20:40Taru Kilpala1:44:08
1406FIN2Einsteins (911)+4:20:55Pasi Kivinen1:48:38
1407FINVähäkyrön Viesti (1295)+4:21:15Mikko Hakala3:04:34
1408FINOff Course (1344)+4:21:25Maija Rinta-Laulaja1:32:48
1409FINVihtavuoren Pamaus 3 (1171)+4:22:05Juha Niemistö1:43:59
1410FINKolmenkympin ikäkriisi (1781)+4:22:06Risto Hurmeranta2:03:35
1411FINP-Haagan yhteiskoulu HanDy (1792)+4:22:13Reijo Luhtala2:12:00
1412FINHRUP (1014)+4:23:30Taneli Riihonen1:41:55
1413FINSitowise (1220)+4:23:54Matti Heikkilä1:46:33
1414FINMetsäylioppilaat (1094)+4:24:00Veera Kuronen1:47:30
1415FINParokyttyräukot (1858)+4:25:54Lauri Ågren1:37:45
1416FINKaivannon Erä- ja nuorisose (1877)+4:26:07Pekka Mattila2:05:27
1417FINMetsäpalvelut Hautala (1908)+4:26:08Niina Kojonen1:45:00
1418FINHyytiälän Huutajat 2 (1586)+4:26:09Emil Häkkinen1:35:05
1419FINLiperin Lenkki (1083)+4:26:10Reijo Laatikainen1:39:29
1420FINRasti-Pielinen 2 (1369)+4:26:21Jorma Pihlainen1:39:08
1421FINSuperkompensaatio (1090)+4:26:28Mika Purmonen1:30:59
1422FINTeam Proxion (1912)+4:26:42Janne-Joonas Mantsinen1:33:11
1423FINLrhto (1851)+4:26:49Korkeakivi Antti1:55:05
1424FINFc Kuusysi 07-Pojat (1216)+4:26:49Juha Kohonen2:09:37
1425FINMöttösen Juurakko (1807)+4:27:09Katriina Kalliokoski1:43:45
1426FINNastolan Terä 3 (964)+4:27:12Hannu Lehtonen2:12:21
1427FINGastrocnemius Ferreus 2 (1376)+4:27:36Petrus Lilja1:58:09
1428FINKoutsi ja pojat (1910)+4:27:40Minna Kettunen2:01:29
1429FINNälkähaukat (1856)+4:27:54Otto Solin2:05:16
1430FINHämeenlinnan Sukeltajat (1905)+4:28:07Tero Aulanko1:41:24
1431FINFC Kiisseli (1743)+4:28:12Minna Lehtisalo2:10:16
1432FINTeam Keisanen (1304)+4:28:24Risto Keisanen2:02:42
1433FINDirty Seven (1284)+4:28:45Teemu Kiviniemi1:58:38
1434FINDowntown 65 4 (1423)+4:29:00Sami Heinonen1:49:43
1435FINNotkeat puuhevoset (1004)+4:29:04Janne Lahdensuo1:38:42
1436FINHyvinkään Rasti 6 (1616)+4:29:29Holger Boström2:25:27
1437FINSaimaa Trail Runners (1066)+4:29:33Terhi Jantunen1:57:47
1438FINOK77 8 (1472)+4:29:33Jarmo Rönnqvist1:32:44
1439FINKarhulan Korvenkävijät (1974)+4:29:37Timo Mustonen2:16:30
1440FINSalon Vilpas (834)+4:29:40Jyrki Hellsten2:16:58
1441FINVaisto Solutions (1766)+4:29:52Pekka Karhu2:01:03
1442FINLammin Betoni (1716)+4:31:06Mauri Koliseva2:40:55
1443FINVartiovuoren Pojat (1311)+4:31:24Pyry Vilkko2:18:58
1444FINHonkajoen Seudun Urheilijat 2 (1393)+4:31:49Jorma Uusipaasto1:56:44
1445FINValio TM (1532)+4:32:15Aino-Maria Mänki1:15:33
1446FINHiisirastiKiukU (467)+4:32:27Mika Ruuhiala1:21:22
1447SWETacton Systems AB 2 (1488)+4:33:07Axel Flordal1:21:10
1448FINKouvolan Palokunnan Urheili (1126)+4:33:52Tero Suomalainen1:35:36
1449FINRastisudit (1428)+4:34:00Jaakko Koivuniemi2:50:08
1450FINLahden Kaleva (1305)+4:34:02Lauri Laitinen2:07:44
1451FINESOn seniorit (1405)+4:35:10Henrik Myllynen1:55:30
1452FINKeffin suunnistajat (1424)+4:35:24Pekka Sipilä1:43:48
1453FINDowntown 65 3 (1360)+4:35:28Antti Karjalainen1:40:13
1454FINMTK-Asikkala (1531)+4:35:37Petteri Kivistö2:05:46
1455FINKunnon Urheilijat 3 (1337)+4:35:43Harri Huhta2:15:01
1456FINVarvarin Lepsaus (1850)+4:35:44Jari Tölli2:15:28
1457FINKOMMEET Metsään kadonneet (1836)+4:35:51Timo Mantere2:21:56
1458FINJäreä (1545)+4:36:03Kimmo Lindqvist2:09:21
1459FINToramäen Turha Toivo (TTT) (1502)+4:36:40Pekka Kekoni2:16:33
1460FINNavi 10 (1187)+4:36:42Teppo Toivonen2:12:42
1461FINSaarijärven Pullistus 3 (874)+4:37:41Lars Lönnblad2:09:21
1462FINLateksii (1594)+4:38:22Totti Sillanpää1:54:10
1463FINMettähäsä (1907)+4:38:34Ossi Antikainen1:42:41
1464FINTeam SOSE (1298)+4:38:37Saara Reinimäki1:50:31
1465FINHihhulit (1197)+4:38:45Tiina Järvinen1:43:15
1466FINKeisus Extreme Saunas (1677)+4:38:48Sini Ylänne1:43:41
1467FINEkokumppanit (1671)+4:38:50Elisa Pekkola1:48:22
1468FINVeikkaus 2 (1200)+4:38:51Maria Roos1:48:45
1469FINTeam Tiuraniemi (1282)+4:39:12Liisa Naskali1:48:48
1470FINThinkers (1129)+4:39:18Sanna Lankinen2:28:04
1471FINIK Tunnelpojkarna 2 (1923)+4:39:21Päivi Castrén2:02:05
1472FINOulun Reipas (1177)+4:39:23Kauko Myllymaa2:08:17
1473FINAlastaron Reserviläiset (1243)+4:39:31Harri Kuosa1:47:51
1474FINSEW Service (1972)+4:39:46Lauri Ojansuu2:10:24
1475FINLahden Taimi 2 (929)+4:39:55Heino Sarkkinen1:38:47
1476FINOutotec Lappeenranta (1406)+4:40:03Taru Poromäki1:56:32
1477FINUPM 1-ERI (1572)+4:40:10Jari Hahl2:22:22
1478FINTalvisalon Sukuvika (1793)+4:40:19Vilma Lintunen1:30:43
1479FINTeam Laardi (1459)+4:40:21Matti Karppanen1:49:35
1480FINLiperin Taimi 2 (1190)+4:40:30Juho Haaranen1:52:51
1481FINTeam Maha (1327)+4:40:31Inkeri Pekkala2:08:56
1482FINRastaalan rasti I (1098)+4:40:36Tapio Rantanen1:35:16
1483FINNorsU (1885)+4:40:40Virpi Lindvall1:29:05
1484FINHollolan Urheilijat -46 3 (1579)+4:42:30Lauri Vilhunen2:09:04
1485FINTampereen Pyrintö 12 (1580)+4:43:08Heikki Numminen2:05:49
1486FINHaapaveden Urheilijat (876)+4:43:12Antti-Jussi Vahteala2:01:03
1487FINVeljekset Heiskanen (1100)+4:43:33Ilpo Heiskanen1:56:35
1488FINOhovaaran sulttaanit (1632)+4:43:35Anni Kaasinen2:25:27
1489FINRistin Miehet (1152)+4:44:22Tuomas Salo2:04:54
1490FINWIO Team (1541)+4:44:24Juho Heinijoki1:45:41
1491FINHiidenkiertäjät 7 (1397)+4:46:54Östen Wikström1:57:47
1492FINTSE for the Future (1398)+4:47:23Eija Koskivaara1:35:20
1493FINEspoon Akilles Venlat 2 (1820)+4:47:41Riikka Kaipia1:44:39
1494IRLE-CHIP! (1246)+4:47:50Samuel Aaron1:46:16
1495FINSuunta-Veikot (1429)+4:48:00Jouko Laitinen1:46:22
1496FINPohjaKosketus (1408)+4:48:01Tommi Söderström1:59:02
1497FINPinkki Dynamo (1587)+4:48:02Tiina Tukiainen2:22:43
1498FINArsenal Finland (1426)+4:48:29Eero Vartiainen1:40:46
1499FINEpäselvä Joukkue (1299)+4:48:32Lasse Hakola1:48:44
1500FINKorona (1207)+4:49:25Jorma Mäkinen2:23:57
1501FINSata lasissa 2019 (1837)+4:49:58Ville Pasanen1:47:45
1502FINSomeron Esa 2 (1173)+4:50:33Janne Noki2:29:44
1503FINAthletic Club Hollola Elite (1534)+4:52:17Janne Karppinen1:52:01
1504FINEspoo Expos (1312)+4:53:30Olli Ormio1:31:37
1505FINPartiolpk Roineen Tytöt (1725)+4:53:43Ilona Välimaa1:46:32
1506FINVALOR Partners (1868)+4:54:41Valtteri Itäranta1:24:36
1507FINKkinimäen Weljekset (1139)+4:55:13Valtteri Nikkanen1:19:19
1508FINSEPI (1726)+4:55:26Oskari Kosonen1:42:50
1509FINAlijäämähyvitys (1383)+4:55:38Nea Åberg1:47:55
1510FINMS Parma 7 (616)+4:55:48Aamos Laavainen1:52:46
1511FINVesikämmenet (1271)+4:55:49Susanne Frondelius1:43:51
1512FINPuijon Pojat 2 (1208)+4:55:50Simo Tarpila1:40:08
1513FINOK kunto OK (1608)+4:55:55Jani Haikala1:49:20
1514FINJärjestelmäkeskus JÄRJK (1654)+4:56:00Jari Laakkonen2:10:33
1515FINPaha Rasti 2 (1421)+4:56:00Matti Skyttä1:48:33
1516FINEtte Löydä (1530)+4:56:16Tapio Saarela1:47:30
1517FINPeikot Hiihto 2 (1822)+4:56:33Jani Laaksonen2:08:55
1518FINSuunnistajat Sitaateissa (1787)+4:56:48Jussi Klasila2:03:51
1519FINRantasalmen Urheilijat (1407)+4:56:56Sakari Kekki1:48:00
1520FINRasti E4 2 (554)+4:56:57Jouko Pakarinen1:40:30
1521FINKadettikurssi 67 (1844)+4:56:57Pekka Tiainen1:55:50
1522FINHämeenlinnan Suunnistajat 4 (240)+4:57:01Jarmo Vainio1:37:07
1523FINVantaan Metsänkävijät 2 (1373)+4:57:33Sami Niemi2:52:26
1524FINHelsingin Suunnistajat 11 (1106)+4:57:33Hannu Lammi1:46:25
1525FINRasti-Vihti 5 (1599)+4:57:47Jouni Moisander1:55:43
1526FINHelsingin Palokunnan Urheil 2 (1703)+4:58:01Pentti Vaittinen2:00:19
1527FINOlvastin Tana (1166)+4:58:39Antti Kiiskinen1:56:50
1528FINTampereen Pyrintö 10 (1485)+4:58:59Samuli Saarikko2:19:20
1529FINTeam Allback (1518)+4:59:07Niko Karhapää1:57:41
1530FINBasware (1630)+4:59:15Kimmo Yli-Rohdainen1:40:04
1531FINKarvapallo (1308)+4:59:23Sergey Nurminen2:55:27
1532FINSatakuntalainen Osakunta (1325)+4:59:45Timo Häivälä1:59:35
1533FINTeam TheSoma (1878)+4:59:47Elina Järvinen1:59:09
1534FINRealtimers (1693)+4:59:50Lauri Laakso2:12:42
1535FINKIWA Inspecta (1386)+4:59:55Sami Wahlman2:15:31
1536FINKeravan Urheilijat 4 (1650)+4:59:57Juhani Juutilainen1:50:23
1537LATZiemelkurzeme OK 3 (1611)+5:00:21Janis Pelekis2:17:27
1538FINPetäjäveden Petäjäiset (1347)+5:00:23Perttu Heinänen2:22:38
1539FINNumppi Brothers (1585)+5:00:38Jonne Hankimaa2:08:58
1540FINMusta Neliö 4 (1886)+5:01:05Toni Niemi1:52:06
1541FINSuuntavaisto SK 2 (1565)+5:01:34Risto Korpinen2:00:23
1542FINTyhmän rohkeat veljekset (1109)+5:01:37Roope Parviainen2:09:56
1543FINHelsingin Suunnistajat 15 (738)+5:01:54Jarno Virtanen1:37:09
1544FINMETSÄn tähden (1276)+5:01:56Mika Korpi1:52:56
1545FINRyttylän Visa (1948)+5:01:57Markku Nikki1:43:33
1546FINLostBoys (1286)+5:01:59Markus Roni2:07:26
1547FINKnut Posse (1568)+5:01:59Sari Siikasalmi1:50:03
1548FINHepojoen Pinnistys (1514)+5:02:00Annika Randell2:04:19
1549FINEränaali (865)+5:02:02Jarno Saarinen2:55:35
1550FINWiipurilainen Osakunta (1492)+5:02:09Patrik Nurminen1:49:55
1551FINSE Enocell (1765)+5:02:31Iiro Piri1:52:59
1552FINJärvenpään Palo 2 (1510)+5:02:35Olli Kumpulainen1:35:29
1553FINPolyteknikkojen Raittiusseu (1272)+5:02:37Titta Kanerva1:44:36
1554FINLaihian Lihavat (1578)+5:02:38Antti Isotalo1:39:58
1555FINLievestuoreen Kisa (1154)+5:02:56Jorma Jolanki2:36:01
1556FINRantakoiviston lapset (1666)+5:03:01Mikko Tikkala2:21:11
1557FINReservin lääkintäupseerit (1968)+5:03:35Jasper Järvelä1:47:37
1558FINOC Utmanare (1054)+5:03:38Tero Rämä1:46:41
1559FINLahden Työväen Hiihtäjät (1462)+5:03:49Jonna Salokangas1:34:02
1560FINItä-Hämeen Rasti 2 (1460)+5:05:44Olavi Heikkilä1:48:43
1561FINRasti-Perniö (781)+5:05:52Osmo Saari2:28:38
1562FINeLadies 3 (1939)+5:07:00Mervi Heinaro1:47:43
1563FINsalparasti (1057)+5:07:03Harri Manninen1:24:28
1564FINRuokonen OrienteringsKlubb (1870)+5:07:12Alvar Sten1:49:26
1565FINHelsingin Metsänkävijät (1340)+5:07:21Markku Luoto1:58:26
1566FINCSC (1519)+5:07:25Jari Miettinen2:03:11
1567FINFlash in the Night (1932)+5:07:49Merja Pesonen1:51:48
1568FINMaasotakoulu LPR 3 (1715)+5:08:14Jenna-Julie Korkeamäki2:42:06
1569FINHirvensalon Heitto (1446)+5:08:18Pertti Salmenoja1:37:19
1570FINHyytiälän Huutajat (1384)+5:08:32Kalle Peltola1:29:51
1571FINRastihaukat 2 (1267)+5:08:36Reijo Mouhu1:38:44
1572FINVarsinaissuomalainen osakun (1548)+5:08:46Joona Ruissalo1:53:07
1573FINLauri Rehnin perilliset (1388)+5:08:49Heli Lehmussaari-Rehn2:19:08
1574FINRastiaasit (1378)+5:08:51Olli Ruokonen1:38:36
1575FINLuja DreamTeam 2019 (1767)+5:09:10Ari Tykkyläinen2:18:52
1576FINRajiksen uppopalloilijat (1814)+5:09:13Tomi Niemi2:26:54
1577FINHusulan Kunto (1238)+5:09:25Risto Norema2:37:58
1578FINRasti-Kurikka 4 (1257)+5:09:26Heikki Kilpiä2:17:03
1579FINLaihian Luja 5 (1558)+5:09:29Pentti Erving1:58:38
1580FINHelsingin Suunnistajat 10 (1242)+5:09:31Kimmo Heinonen1:56:31
1581FINMhy Pirkanmaa 2 (1699)+5:09:56Pentti Siurola2:58:11
1582FINItä-Hämeen Rasti 3 (1443)+5:09:58Arvo Tuominen1:57:56
1583FINKesähovin Suunnistajat (1615)+5:09:58Risto Ranta-aho3:21:04
1584FINKotipojat (1103)+5:10:12Mari Vilppula1:56:43
1585FINPuutteenperän Konkelot (1819)+5:10:45Hannu Tuukkala2:25:31
1586FINTuusulan Tallaajat 2 (1605)+5:12:39Risto Sirola1:59:51
1587FINViitamäen Veto (1566)+5:13:41Kyösti Rintala1:43:06
1588FINValio Nestle (1411)+5:13:54Jenna Leipijärvi1:54:06
1589FINSotkamon Jymy 3 (893)+5:14:31Matti Lukkari1:48:23
1590FINKaarinan Ristiritarit (1156)+5:15:10Jaakko Lundén1:52:11
1591FINSalon Viesti (1153)+5:15:23Raimo Majuri1:54:10
1592FINDear Family Breitholtz (1896)+5:15:35Artturi Hoffrén2:00:48
1593FINTeam Armas (1391)+5:15:42Janne Santalahti1:39:44
1594FINLaihian Luja 4 (1537)+5:15:43Tapani Kauppi2:05:59
1595FINTampereen varuskunta (1553)+5:16:08Aki Riikonen1:56:59
1596FINmroom (1333)+5:16:10Sipiläinen Petri2:04:15
1597FINRaNcat ladyt (1953)+5:16:52Maiju Kohonen1:30:11
1598FINLoimaan Jankko 2 (1562)+5:17:09Pentti Saario2:25:20
1599LATZiemelkurzeme OK 4 (1138)+5:17:23Ieva Ozolina1:33:33
1600FINSaimaa Trail Runners 2 (1667)+5:19:34Tuomas Laukkanen1:57:36
1601FINGeologian tutkimuskeskus (1437)+5:19:44Heikki Forss1:38:48
1602FINNokian Tyres (1893)+5:19:58Teemu Vallinaho2:05:43
1603FINCastorIT (1507)+5:20:30Carolina Olyntho2:27:30
1604FINKyröön Kopla (1705)+5:20:35Mikko Vaissalo1:50:05
1605FINV-S maakuntakomppania (1102)+5:21:21Sessa Salmenoja2:14:00
1606FINRajamäen Rykmentti 6 (1613)+5:22:14Sauli Savela2:04:16
1607FINJyväskylän Yliopiston yliop 2 (1749)+5:22:56Jiri Honkala2:26:01
1608FINIisalmen Visa 2 (1639)+5:24:10Markku Huttunen1:34:33
1609FINNääsCSA (1751)+5:24:38Äli Liiv2:35:53
1610FINKuortaneen Kunto 2 (1263)+5:25:55Juha Aho-Pynttäri1:55:10
1611FINSeNaatti (1866)+5:25:56Juha Muttilainen1:53:11
1612FINHiisirastiKöLa (861)+5:27:23Jari Hakala3:42:09
1613FINSaunasaaren Säkä (1761)+5:28:41Petteri Paakkunainen2:42:28
1614FINKODIKAS TALO (1954)+5:28:45Inkeri Välkki1:57:52
1615FINAlajärven Ankkurit 2 (1489)+5:28:47Heimo Joensuu2:17:40
1616FINSalokylän Samoajat (1681)+5:29:38Katri Malinen2:57:32
1617FINLahti Energia (1396)+5:30:43Tapio Ojala2:18:54
1618FINRasti-Jussit 5 (1651)+5:34:33Veikko Hietaharju1:57:41
1619FINPälkäneen Luja-Lukko 3 (1521)+5:35:30Olli Alanissi2:12:59
1620FINTästä ei keli parane. (1710)+5:36:00Matti Lampinen1:55:30
1621FINKoneen Kerho 2 (1352)+5:36:42Esko Sihvola2:01:22
1622FINTuurihaukat 2 (1879)+5:36:51Nuutti Riihimäki1:57:12
1623FINLittoisten Partabooat (1433)+5:38:24Anna Ruohonen2:15:31
1624FINViertolan saunaporukka (1481)+5:40:52Tapani Ojala2:08:53
1625FINRässi-Rasti 2 (1447)+5:41:57Pekka Siirilä2:01:49
1626FINMäntän Seudun Eräpirkat 2 (1645)+5:43:06Antti Niittymäki2:06:01
1627FINSuunta Jyväskylä 7 (1653)+5:43:40Laura Saalamo2:20:40
1628FINOK Trian 7 (1471)+5:43:47Ingemar Borgman2:43:22
1629FINSuunta-Sepot 4 (1556)+5:44:33Jarmo Lylynperä2:42:41
1630FINKarhijärven Suunnistajat (1520)+5:44:43Pirkko Råberg2:28:08
1631FINPulttiBoys Karjalan Pultti (1549)+5:44:49Jorma Väänänen2:23:08
1632FINOK77 7 (1092)+5:46:03Heidi Mannelin3:31:51
1633FINTampereen Sähkölaitos (713)+5:46:58Aleksi Mattila2:42:13
1634FINRastikarhut 2 (1275)+5:47:00Jukka Virtanen2:30:50
1635FINDoranova Oy (1835)+5:47:08Jani Sjölund2:31:38
1636FINSavon Kylähullut (1567)+5:47:22Toni Luhtapuro2:32:07
1637FINPieni Tauko (1924)+5:47:53Ari Haapakoski2:35:14
1638FINJalasjärven Jalas 2 (1440)+5:49:40Jani Mäki-Mantila3:50:48
1639FINHaikkiheikit 2 (1941)+5:50:34Iiro Seppä1:30:23
1640FINCH-Polymers (1846)+5:51:03Tuula-Maija Toivonen2:27:59
1641FINJyväskylän Yliopiston yliop (1441)+5:51:07Nella Heikinmäki2:55:32
1642FINSyvä Pääty (1674)+5:53:49Antti Äijö3:18:47
1643FINDG SataIT (1841)+5:54:13Manu Halminen2:53:43
1644FINPohjankyrön Rasti 2 (1193)+5:54:22Seppo Salomaa1:42:58
1645FINJouluksi kotiin (1225)+5:54:25Jorma Hämäläinen2:09:41
1646FINSuonsalmen Suunta (1500)+5:54:27Jukka Ruhanen1:38:05
1647FINRajakylän Kuntogubbet (1596)+5:54:45Lasse Tuomisto1:50:40
1648FINHönöt SK 2 (1491)+5:54:53Pekka Snåre2:09:19
1649FINStormin Teräs (819)+5:55:06Markku Kulmala2:08:08
1650FINVuoristoradan Jarrumiehet (1914)+5:55:19Marko Ahola2:14:26
1651FINMoVo (1942)+5:55:25Mikko Tervo1:58:25
1652FINKluri (1737)+5:55:25Kalle Strömberg2:58:35
1653FINKOP Pankki-Veikot (1457)+5:55:27Max Alanko2:06:09
1654FINTelko (1898)+5:55:28Antti Nilsen2:02:56
1655FINKiinnostus Suunnistajat 2 (1593)+5:55:30Lehtinen Pekka2:16:46
1656FINReaktor Innovations 2 (1201)+5:55:32Mika Tuoma2:08:44
1657FINJullikat skoogessa (1323)+5:55:35Tarmo Rouhiainen2:34:06
1658FINTeam Autocenter (1830)+5:55:38Johannes Alanen1:56:00
1659FINIBM Sport club (1338)+5:55:39Jouko Poutanen2:46:47
1660FINATC EFHK (1505)+5:55:43Antti Asu1:58:14
1661FINFujitsu 2 (1684)+5:55:56Sam Hedberg2:48:36
1662FINSuunnilleenstajat (1748)+5:55:57Jari Viitamäki1:58:27
1663FINKohti ääretöntä (1730)+5:55:58Miia Rajakallio2:08:56
1664FINRistiin Rastiin (1400)+5:55:59Hannu Maijala1:59:09
1665FINKuopion Suunnistajat 5 (1951)+5:56:01Mikko Leppävuori2:23:18
1666FINPihkaniskat 5 (1260)+5:56:06Tapio Hyttinen1:47:20
1667FINSatunnaiskulkijat (1656)+5:56:10Markus Anttinen2:55:47
1668FINKoskilaakson Ojamiehet (1925)+5:56:26Maisa Laakso2:41:51
1669FINKiilto Oy (1768)+5:56:46Tommi Roiha2:10:54
1670FINJYY Jopa (1827)+5:56:46Eeva-Maria Leppänen2:06:15
1671FINRasti-Vihti 6 (1497)+5:56:47Petri Salminen2:24:13
1672FINEntisten Nuorten Urheiluseu (1869)+5:56:50Harri Hynynen2:22:15
1673FINTeekkarikuoro (1880)+5:57:46Sampo Lahtinen2:50:47
1674FINSuppaMurmelit -17 (1685)+5:57:51Lasse Koskelainen2:00:51
1675FINFTA 4 (1708)+5:58:01Aapo Mutanen2:06:43
1676FINValkealan Kajo 3 (1350)+5:58:03Teemu Pukkila1:41:34
1677FINArk United 2 (1182)+5:58:05Sari Lehtikangas2:11:04
1678FINJärvenpään Palo 3 (1511)+5:58:37Markku Laakso2:01:47
1679FINAlajärven Ankkurit 3 (1570)+5:59:11Harri Viita-aho1:55:48
1680FINRasti-UHO 2 (1597)+6:00:30Simo Inkeroinen3:34:38
1681FINEspoon Akilles 8 (1559)+6:00:58Markku Virtanen1:45:48
1682FINRasti-Jyry 3 (1631)+6:02:17Juhani Kytöjoki1:59:13
1683FINKanavan Kiertäjät (1838)+6:02:41Hannu Pöyhönen2:11:39
1684FINKokkolan Suunnistajat 5 (1547)+6:04:58Pekka Erkkilä2:37:19
1685FINSuomenlahden merivartiostoH (1917)+6:05:28Janne Kämpe2:07:53
1686FINKanKi (1591)+6:05:32Marko Nyqvist2:15:22
1687FINBoliden ja Vuorimieskilta (1682)+6:05:38Jari Kujala3:13:35
1688FINLammin Säkiä 3 (1234)+6:05:51Mauno Raukola3:22:49
1689FINAamulehden Lukijat Lasten h 3 (1847)+6:06:35Siiri Nieminen2:05:51
1690FINNe vikatikit A. Kiven (1834)+6:07:03Pietu Riipinen1:38:05
1691FINTarpian Suunta 3 (1576)+6:09:10Raimo Sundström1:59:47
1692FININUS (1279)+6:09:14Ilja Ouretski1:52:30
1693FINRasti-Sopulit (1747)+6:11:17Maiju-Juulia Wickström2:24:34
1694FINSaloisten Reipas 3 (1341)+6:11:19Jukka Laine1:56:40
1695FINSon Huanot (1955)+6:11:45Lauri Erkkilä2:08:34
1696FINTeam Lost 2 (1317)+6:11:56Heli Tiainen2:24:39
1697FINHamulan Hölökkeejät (1529)+6:12:00Roosa Tuononen2:08:47
1698FINLandis+Gyr 2 (1956)+6:12:08Risto Nieminen3:03:53
1699FINArtjärven Ahjo (1524)+6:12:23Jukka Rutila2:33:19
1700FINNitor (1718)+6:12:40Lasse Lilja1:58:32
1701FINIK Falken 3 (1250)+6:13:04Mats Sundqvist2:01:50
1702FINSK Ohijuoksu (1741)+6:14:09Irri Tapio2:43:54
1703FINHerrasmies Suunnistajat (1550)+6:14:45Pertti Helin4:08:32
1704FINSports by LUT (1445)+6:17:30Eveliina Takasuo2:59:25
1705FINSkrinnarit (1349)+6:19:40Seppo Sihvonen2:15:38
1706FINStora Enso Rastiretkiläiset (1198)+6:21:45Tuomo Veteläinen1:59:02
1707FINKuopion Suunnistajat 6 (1965)+6:23:47Aleksis Tammi1:44:10
1708FINHimla Arkkitehdit (1798)+6:26:52Marja Saario2:27:07
1709FINNoin seitsemän veljestä (1458)+6:27:01Jarkko Lohi2:25:00
1710FINVertex Search Engines (1619)+6:27:43Erkki Laitinen2:32:21
1711FINM68_Maanmittarit (1617)+6:27:46Erkki Rope2:42:15
1712FINTeam Supponen (1528)+6:27:49Matti Supponen2:41:23
1713FINÄHPM! - Älä hitossa peesaa (1487)+6:28:26Katja Raatikainen1:53:01
1714FINGastrocnemius Ferreus (1322)+6:28:37Maria Keski-Panula2:09:20
1715FINGastrocnemius Ferreus 3 (1560)+6:32:00Mikko Kamppinen1:35:19
1716FINPVTUTKL (1302)+6:38:05Ari Virekunnas1:41:26
1717FINHintsusti OK (1887)+6:38:54Simo Kiviruusu1:41:54
1718FINInsinöörit ASK (1625)+6:39:10Mikko Tuomivirta2:23:44
1719FINKaukametsän kuukkelikokoelm (1543)+6:39:48Jouni Kormu2:17:45
1720FINVRU Hyvinkää (1366)+6:39:59Pauli Nieminen2:22:54
1721FINVierivät sammalet (1755)+6:40:00Satu Saksman2:30:10
1722FINRastin Kiertäjät (RaKit) (1496)+6:40:23Krista Palonen2:46:37
1723FINHirviveikot (1659)+6:44:09Antti Siponen1:40:40
1724FINEspoon Tapiot (1270)+6:44:16Matti Akselin2:08:27
1725FINMöbiuksen matka (1525)+6:44:40Arimo Gustafsson2:56:56
1726FINTeam 7P (1729)+6:45:23Jonna Ovaska2:43:18
1727FINTieto 3 (1922)+6:45:44Arto Huuhilo2:09:41
1728FINLuxus (1736)+6:49:56Sami Hänninen2:08:01
1729FINGeops feat. Pummipartio (1249)+6:50:13Marko Selin2:25:10
1730FINKyssin Kollit (823)+6:51:05Ove Nilsson1:59:49
1731FINPVTUTKL 2 (1704)+6:51:40Jouko Haapamaa2:24:40
1732FINLääkintävarikko (1316)+6:54:21Esa Niemistö2:25:08
1733FINSyrjäytyneet (1539)+6:56:17Irmeli Nutikka2:20:31
1734FINMustat Veljet (1607)+6:56:25Senni Uusitalo1:56:38
1735FINUhkolan Akilles (1410)+6:56:26Pasi Käräjäoja2:27:46
1736FINABB Harhaanjuoksijat (1637)+6:57:03Matti Koskinen1:59:05
1737FINEspoon Akilles 6 (1629)+6:57:23Kaisa Pohjonen1:54:50
1738FINProviisoriverkosto (1527)+7:08:52Essi Kokkinen2:01:51
1739FINGardner Denver (1933)+7:09:03Kari Timperi2:50:49
1740FINSonnin Suti (1484)+7:09:40Leena Lintunen3:12:12
1741FINRasti/C 2 (1940)+7:09:44Niina Onnela2:46:13
1742FINKelpo Maisterit (1687)+7:10:29Anssi Sahlman2:45:35
1743FINRastikarhut 4 (1569)+7:10:49Pentti Nevalainen3:24:22
1744FINKlenkat (1843)+7:11:21Jalonen Riikka3:07:40
1745FINSavion VPK (1670)+7:12:02Aarni Takala2:27:30
1746FINGeologian tutkimuskeskus 2 (1463)+7:12:24Tuija Vähäkuopus2:56:26
1747FINOlen tässä (1795)+7:13:12Hanna Halonen2:42:17
1748FINSallan Karhut 2 (1544)+7:15:55Jussi Seppänen2:34:03
1749FINInkeroisen Pojat (1679)+7:20:51Esko Inkeroinen2:02:43
1750FINKäyrälammen Puristus (1805)+7:22:10Vesa Kivimaa2:42:27
1751FINTurun Tiemiehet (1175)+7:22:22Timo Bäcklund2:15:40
1752FINRiihimäen Suunnistajat 2 (1635)+7:22:43Esa Ojapalo2:28:06
1753FINÅbo Klyx (1828)+7:24:40Paula Lehtola2:17:55
1754FIN1-RastiSudet (1640)+7:30:39Henry Äyräväinen1:46:30
1755FINKilsan keksijät (1937)+7:30:59Hanne Jokela1:50:31
1756FINMetsään menee (1641)+7:38:34Risto Holmi2:25:37
1757FINEksyneet Lampaat (1892)+7:39:36Juri Mattila3:10:10
1758FINRasti-UHO (1367)+7:39:52Minttu Lindström3:14:51
1759FINJoensuun SuppaKetut 2 (1626)+7:40:05Mari Petrelius3:19:17
1760FINVertikaalimato (1348)+7:40:10Tuomas Aho3:22:34
1761FINOtaniemen Jyllääjät 2 (1456)+7:40:37Mikko Räsänen2:43:52
1762FINFantastic Seven (1943)+7:41:54Riitta Päkkilä3:22:11
1763FINTietokilta ry 2 (1723)+7:46:07Kyösti Alkio2:41:06
1764FINAamulehden Julkkikset Laste (1881)+7:51:28Paulina Ahokas2:53:10
1765FINAmigos Riihimäki (1789)+7:52:12Tero Penttinen2:16:42
1766FINKunnon Urheilijat 2 (1517)+7:53:20Niko Karlsson2:40:14
1767FINRastinorsut (1738)+7:56:09Kirsi Poikela2:34:59
1768FINEläMys (1799)+7:56:29Pentti Laaksonen4:10:13
1769FINSuunta 2000 3 (1526)+7:56:37Oikarinen Anni2:36:48
1770FINLauttajärvi Bisons (1620)+7:58:38Hannu Humalamäki2:20:19
1771FINAC Liiga 2 (1796)+7:58:50Tommi Eskelinen2:29:00
1772FINEnoon Eksyneet (1876)+7:59:24Anja Turunen3:27:52
1773FINInsta Sports Club (1506)+8:01:54Jari Matikainen3:04:28
1774FINMPY (1582)+8:04:43Ville Lammi3:34:33
1775FINSepontalon Vonkaus (1603)+8:04:44Veikko Päivänen4:00:04
1776FINKuhmisten vapaa-ajan asukka (1643)+8:08:03Erkki Soininen2:49:13
1777FINSK NappaRasti (1590)+8:11:58Seppo Jokinen2:55:31
1778FINSK Kadonneet (1638)+8:14:58Ville Väisänen1:46:06
1779FINHämäläis-Osakunta (1536)+8:18:22Katarina Matikkala1:50:11
1780FINSupan silottajat (1660)+8:24:02Mona Ranta2:39:43
1781FINKaakon Kovin (1744)+8:24:09Elina Pitkänen2:22:40
1782FINBoliden ja Vuorimieskilta 2 (1873)+8:24:58Mikael Staffas1:56:39
1783FINRuutanan Rasti (1894)+8:27:43Sanni-Mari Latvio2:05:12
1784FINVierestäohi (1503)+8:28:14Reea Vainikainen3:27:08
1785FIN7 Sieppoa (1602)+8:29:31Antti Mattila2:46:02
1786FINTampereen Vera Oy (1763)+8:29:39Kimmo Mörö2:45:16
1787FINRasti-Vihti 4 (1493)+8:36:39Antero Kaarnivuo3:35:47
1788FINBiopsi (1952)+8:38:35Noora Hyvärinen2:42:36
1789FINViitasaaren Suunta 2 (1970)+8:39:24Seppo Pietiläinen3:41:08
1790FINOK Markku! (1960)+8:41:53Markku Tuomaala2:42:40
1791FINHattikW (1610)+8:42:47Milla Jauhiainen3:26:12
1792FINJukolan Lyömättömät (1804)+8:43:42Jarkko Ilonen2:59:35
1793FINRistiinan Rasti-Reinot (1958)+8:43:44Jouni Koppi4:46:43
1794FINConcrasti (1946)+8:43:55Ritva Toivakainen2:45:16
1795FINPatria Land 2 (1891)+8:45:55Tomi Porras2:16:47
1796FINMatrix (1508)+8:47:41Hannu Nurminen2:19:29
1797FINPosarat (1762)+8:54:12Marita Ajo4:00:06
1798FINTeMePa (1934)+8:54:49Jukka Koivumäki2:17:54
1799FINEnkelit ja Demonit (1735)+8:58:03Sari Ojansuu2:23:23
1800FINAamulehden Lukijat Lasten h 2 (1906)+9:00:44Jaana Hietakangas2:32:28
1801FINTumuhaukat (1657)+9:01:22Johanna Lantto2:57:08
1802FINRaisu Lumous 2 (1557)+9:02:38Johannes Ijas3:29:12
1803FINCurious Al (1601)+9:02:44Bartosz Gasiorzewski3:38:12
1804FINSK SK (1622)+9:10:44Risto Salmela5:06:44
1805FINKyrö Isokyrö iso (1672)+9:14:22Laura Keko2:45:44
1806FINGulagin Valo -07 (1915)+9:21:58Simula Sami4:13:07
1807FINErräät Oppaat (1598)+9:23:09Ahvenainen Matti2:45:39
1808FINTeam Electrofit 2 (1669)+9:45:10Kirsi Nyrhinen2:23:11
1809FINHökkäilijät (1634)+9:52:05Kimmo Wjuga2:03:51
1810FINTeam Lohkare (1810)+10:18:41Minni Kuisma5:00:38
1811FINMärempi rasti (1777)+10:29:27Elina Ranin2:03:53
1812FINSK Sekameteli (1790)+10:35:43Mika Lempiäinen3:03:00
1813FINOP Tampere Suunnistus (1724)+10:47:21Jani Vilpponen2:45:23
1814FINInsinööritoimisto Kompassi 2 (1721)+11:18:19Ari Hiitelä3:58:04
1815FINJarnat (1644)+11:39:33Vesa Peltola7:08:03
1816FINTurun Sinikotkat (1552)+11:53:17Hannu Kallio2:58:06
FINHermannin kööri (1478)DNFReijo Tanskanen
FINNavi 9 (1449)DNFArghya Bhattacharya
FINME Pummit (1359)DNFPutila Risto
FINPttk (1336)DNFPasi Larkkonen(57:44)
FINReilut Miehet Havumetsien (1614)DNFHeimo Heiska
FINMS Parma 9 (1618)DNFAnni Valtonen
FINHC (1642)DNFLauri Sinkkilä(2:28:54)
FINSAKEn hivuttajat (1692)DNFArto Isomäki(3:13:04)
FINPuskasilimät OK 2 (1764)DNFHämäläinen Ismo(4:01:18)
FINTeam Heinonen (1825)DNFArja Pöntinen-Heinonen(4:24:52)
FINRasti-Hukat 2 (1813)DNFSebastian King
FINSuuntavaisto SK 4 (1490)DQVeikko Långström(2:17:43)
SWEOK Lalle (1913)DQJoonas Balck(1:31:04)
FINTietokilta ry (1612)DQJuhana Autti(1:32:35)
FINLUMi (1882)DQPekka Ketonen(2:27:25)
ESTJüriöö Ülestõus (1874)DQIlona Poljakova(2:32:34)
FINHyvinkään Rasti 5 (1301)DQMikko Norrbacka(1:50:06)
FINSpektrum (1859)DQEmil Amnell(1:50:30)
FINRamboll Finland 2 (1778)DQJohannes Pakonen(2:40:04)
FINPiiroiset (1663)DQTauno Piiroinen(1:57:41)
FINFyysikkokilta (1676)DQViivi Aliklaavu(1:58:04)
ESTJOKA (386)DQRando Marrandi(1:18:29)
FINReittihukat (1696)DQKangastupa Jarno(2:46:48)
FINGraniitti Services (1707)DQKjerin Camilla(2:56:44)
FINInsinööritoimisto Kompassi (1720)DQVesa Ojanen(3:56:27)
FINJidoka (1962)DQPiia Siintoharju(2:11:04)
FINUNO SK 2 (1470)DQAntti Saarinen(1:33:38)
FINEläinlääkärien kuntoseura V (1455)DQKai Kankaanpää(1:59:48)
FINJoen Suunta (563)DQMarko Pajarinen(1:29:14)
FINKuhmon Peurat (476)DQLiisa Marjeta(1:37:15)
FINSuomussalmen Rasti (401)DQPetteri Kymäläinen(56:07)
FINJämsän Retki-Veikot 3 (359)DQKimmo Rauhamäki(1:09:15)
SWEOK Södertörn 2 (332)DQMartin Sigrand(1:11:02)
FINEspoon Suunta 10 (301)DQMarkus Määttänen(1:12:50)
LATOK Saldus (160)DQOskars Zernis(1:07:52)
RUSDeaf Russia (142)DQRavil Farkhutdinov(1:04:54)
SWEFredrikas Girls (773)DQSanna Stekas(1:33:22)
LATIK Auseklis 2 (974)DQJanis Eglitis(1:36:53)
FINKymin Suunnistajat 5 (978)DQSami Rikka(1:27:58)
FINTimo Siikli ja Lemin Punais (1451)DQAntti Hongisto(1:47:28)
FINVetelin Urheilijat 2 (1387)DQMartti Pihlajamaa(1:30:14)
FINIisalmen Visa 3 (1328)DQArto Kuokka(1:27:01)
FINLounais-Hämeen Rasti 2 (1143)DQVenni Silmälä(1:29:42)
FINHelsingin Suunnistajat 9 (1124)DQMarkku Brummer(1:19:24)
FINMaasotakoulu LPR 4 (1026)DQJeremias Ritvanen(1:21:42)
SWEVäsby OK (1023)DQAnders Degselius(1:52:02)
FINSkipoli-KJK (1002)DQKalle Ranki(1:45:51)
FINHiidenkiertäjät 2 (54)DQPerttu Sorsa(53:52)