Kangasala-Jukola 2019, Jukolan Viesti

Situation in relay 5. leg Change-over 7,7 km

1FINTampereen Pyrintö (14)4:58:00Mikko Eerola47:54
2SWEStora Tuna OK (8)+1:13Viktor Svensk49:02
3NORIL Tyrving (11)+1:37Håkon Jarvis Westergård49:26
4SWEIFK Göteborg (2)+5:01Morten Jarvis Westergård52:22
5FINTurun Metsänkävijät (33)+6:16Eduardo Gil Marcos50:26
6SWEOK Linne (13)+6:18Milos Nykodym45:59
7FINKalevan Rasti (6)+6:24Graham Gristwood47:09
8FINPaimion Rasti (3)+6:30Bartosz Pawlak46:11
9NORNydalens SK (7)+8:10Eirik Kamstrup Hovind47:44
10FINKoovee (1)+10:32Topi Anjala50:12
11FINHiidenkiertäjät (10)+12:55Otto Loukkalahti52:30
12FINIkaalisten Nouseva-Voima (31)+15:28Teemu Oksanen54:26
13NORFrol IL (17)+16:45Ulf Forseth Indgaard50:28
14NORNTNUI (12)+17:59Eirik Langedal Breivik47:44
15FINHelsingin Suunnistajat (18)+20:30Ollipekka Heikkilä50:16
16NORFredrikstad SK (15)+21:31Håvard Lucasen51:30
17SWEÄrla IF (42)+21:35Henrik Jonsson51:09
18SWESödertälje Nykvarn Orienter (5)+21:45Mathias Peter50:22
19FINLahden Suunnistajat -37 (50)+21:51Lasse Kautto51:36
20FINKalevan Rasti 2 (84)+23:13Roope Koskinen52:58
21FINAngelniemen Ankkuri (35)+23:15Tuomas Kari52:56
22FINKoovee 2 (98)+23:58Lassila Ari-Pekka53:41
23NORBäkkelagets SK (40)+23:58Nicolas Simonin53:37
24SWEPan-Kristianstad (43)+24:01Nicolas Kastner53:51
25NORHalden SK (4)+24:08Riccardo Scalet51:23
26SWEMalungs OK Skogsmårdarna (9)+25:05Filip Wadsten52:46
27SWEIK Hakarpspojkarna (36)+25:17Arvid Nord54:51
28SWEIFK Göteborg 2 (44)+25:38Erik Engstrand53:13
29SWETullinge SK (161)+25:49Magnus Glännefors55:25
30SWEJärla Orientering (32)+26:39Simon Frisk52:02
31RUSKuzmolovo OS (53)+26:56Nikita Somov52:46
32FINLynx (23)+27:43Juuso Viskari53:46
33SUIOLV Baselland (28)+27:43Stefan Lombriser57:41
34NORKristiansand OK (57)+27:48Ståle Gjelsten57:37
35SWEIFK Moras OK (41)+30:05Linus Rapp53:26
36NORNydalens SK 2 (39)+30:13Sverre Turter Sandvold54:09
37FINNavi (21)+31:49Peter Bray52:09
38FINTampereen Pyrintö 2 (25)+31:55Fabian Aebersold50:58
39FINVehkalahden Veikot (26)+31:58Ilgvars Caune51:07
40SWEMalungs OK Skogsmårdarna 2 (136)+33:38Oskar Lundqvist58:57
41FINTurun Metsänkävijät 2 (34)+33:44Fricis Spektors1:02:21
42SWEOK Kolmården (66)+33:54Kacper Kuca52:56
43SWEOK Denseln (48)+34:06Krzysztof Wolowczyk51:06
44SWEIFK Lidingö SOK (19)+35:13Rasmus Palmqvist Aslaksen54:15
45SWEOK Linne 2 (59)+35:23Csaba Gösswein51:31
46SWEHagaby GoIF (30)+35:38Oskar Eklöf54:36
47FINHelsingin Suunnistajat 2 (65)+36:45Anton Salmenkylä50:41
48SWEOK Orion (24)+36:49Rasmus Elmelid50:39
49SWEIFK Göteborg 3 (133)+38:07Martin Larsson1:02:25
50SWEOK Tisaren (27)+38:33Valter Pettersson1:03:54
51SWEOK Kåre (56)+38:51Magnus Bergman1:06:56
52SWEOK Hällen (71)+39:09Per Öberg51:41
53FINOK Trian (51)+39:39Emil Sevelius58:42
54SUIOl Norska (52)+39:45Lukas Diener58:34
55FINPaimion Rasti 2 (61)+39:52Markus Lindeqvist52:00
56NORLillomarka OL (85)+40:26Jens Johan Brekke56:04
57FINTurun Suunnistajat (78)+41:55Daniil Fomin55:38
58NORIL Tyrving 2 (105)+42:41Styrk Hundseid Kamsvåg56:56
59SWEOK Ravinen (16)+42:55Erik Herne51:07
60FINMS Parma 2 (90)+42:57Aaro Ruohola58:29
61LTUIGTISA (38)+43:07Henrikas Pauzas55:51
62FINHiisirasti (29)+43:10Juha Tommila52:31
63SWEVäxjö OK (100)+43:14Hugo Ericsson56:59
64SWENyköpings OK (94)+44:03Magnus Johansson1:02:57
65FINMS Parma (22)+44:51Antti Vainio54:13
66FINRajamäen Rykmentti (62)+45:04Ondrej Semik1:03:45
67SWESödertälje Nykvarn Orienter 2 (58)+46:24David Borg53:29
68SWEGöteborg Majorna OK (37)+46:27Viktor Runnby59:07
69SWESävedalens AIK (64)+49:33Vitaly Gichko53:44
70SWEHestra IF (75)+49:39Erik Fors1:03:03
71SWEKils OK (141)+50:39Jan Olm53:34
72NORHalden SK 2 (63)+51:32Csaba Gerber1:07:34
73FINOK77 (132)+54:31Jonny Donner54:36
74SWEIK Hakarpspojkarna 2 (97)+56:54Magnus Johansson1:05:15
75SWEEksjö SOK (70)+57:42Jonas Soldini55:26
76RUSNord West (68)+57:50Ilya Gusev57:00
77DENOK Pan Århus (67)+58:06Christian Bobach1:00:39
78NORNTNUI 2 (76)+58:13Olav Milian Schmitt Gran1:01:32
79SWEOK Orion 3 (993)+58:16Ola Andersson55:35
80SWEIFK Umeå (111)+58:19David Lundsten55:42
81SWESnättringe SK (112)+58:20Isak Gelius1:00:41
82FINLappeen Riento (72)+58:25Atte Nokka1:01:16
83SWELinköpings OK (79)+58:27Sven Engström55:28
84SWEAttunda OK (95)+1:00:53Alvaro Casado1:05:37
85NORFreidig SPK (143)+1:00:59Lars Owren1:03:41
86FINVaajakosken Terä (20)+1:01:04Timo Sivill1:02:51
87FINTurun Metsänkävijät 3 (137)+1:01:46Matthew Fellbaum56:16
88NORFrol IL 2 (119)+1:02:42Eirin Svanöe-Hafstad1:05:03
89FINTampereen Pyrintö 3 (80)+1:03:03Nils Eyer54:41
90SWEOK Ravinen 2 (77)+1:05:00Martin Hunhammar53:10
91FINPargas IF (335)+1:05:31Mika Honkasalo1:07:41
92FINEspoon Suunta (45)+1:06:41Alvar Palmen57:13
93FINKouvolan Suunnistajat (87)+1:06:57Elmeri Toivanen56:26
94FINJämsän Retki-Veikot (118)+1:07:04Lassi Vaismaa59:24
95FINKuopion Suunnistajat (109)+1:07:04Sampo Hyppölä57:42
96NORNTNUI 3 (127)+1:07:32Lavran Thorstensen1:04:57
97SWEIFK Lidingö SOK 2 (49)+1:08:37Zac Hudd1:01:17
98SWEGöteborg Majorna OK 2 (81)+1:08:41Johan Olson55:35
99SWEStora Tuna OK 2 (55)+1:09:13Jonas Carlsson1:03:35
100SWERehns BK (69)+1:09:36Jesper Lysell58:55
101SWESävedalens AIK 2 (139)+1:09:48Maria Magnusson1:00:28
102SWEOK Linne 3 (123)+1:09:55Viktor Janrik1:07:34
103SWETullinge SK 2 (246)+1:10:55Chupek Jacub52:24
104FINSuunta-Sepot (176)+1:11:17Jussi Seppä1:04:09
105SWEBergnäsets AIK (131)+1:11:17Oskar Öqvist1:01:37
106SWEÄrla IF 2 (170)+1:11:38Mattias Nilsson1:16:10
107FINLapuan Virkiä (175)+1:12:09Sampo Sankelo1:07:25
108FINKalevan Rasti 3 (199)+1:12:36Oleg Vokulov1:02:52
109SUICA Rosé (682)+1:14:24Térence Risse55:39
110SWEMarkbygdens OK (149)+1:15:40Filip Andersson1:17:10
111SWEIFK Moras OK 2 (83)+1:16:44Vojtech Kettner54:20
112FINLynx 2 (121)+1:16:45Matias Koponen1:08:18
113FINOK Trian 2 (125)+1:17:23Simo Hasu52:36
114FINRasti-Kurikka (113)+1:17:41Aleksi Lammi1:04:22
115SWESundbybergs IK (204)+1:18:23Mårten Lundqvist1:06:32
116FINNavi 2 (211)+1:19:18Lars Vicari59:41
117NORIL Koll (890)+1:20:14Jostein Moe1:01:20
118FINAngelniemen Ankkuri 2 (115)+1:20:48Joel Hakala57:27
119SWEUlricehamns OK (202)+1:21:12Niklas Österlund1:07:43
120SWEOK Ravinen 3 (166)+1:21:14Bruno Godefroy1:06:33
121NOROppsal orientering (120)+1:21:49Tor Andreas Andersen57:33
122SWESkogslöparna (165)+1:21:57Anton Strandberg1:02:24
123SWEIFK Göteborg 4 (371)+1:22:06Fredrik Noborn57:45
124SWEGävle OK (103)+1:22:10Lasse Jansson1:10:37
125BLRNemiga-Nord (99)+1:23:12Slava Zhuravlev-Stariy57:31
126FINSuunta Jyväskylä (60)+1:23:20Paulus Sulkula1:01:22
127FINIF Femman (92)+1:23:29Jens Jern1:01:21
128NORVaregg IL (172)+1:23:29Kriistan Fredrik Thomassen1:18:38
129FINKokkolan Suunnistajat (126)+1:23:31Arto Fränti1:05:36
130FINHiisirasti 2 (157)+1:23:43Kalevi Mäkipää1:09:34
131FINSK Pohjantähti (86)+1:23:56Niko Nissinen58:56
132FINValkeakosken Haka (116)+1:24:05Rauli Aho1:14:31
133FINKoovee 3 (128)+1:24:07Tero Mamia59:31
134NOR1664 AKP Jagers (318)+1:24:58Morten Weber Bergesen1:07:54
135SWELinköpings OK 2 (270)+1:25:10Åke Ljunggren1:05:05
136FINAnttolan Urheilijat (89)+1:25:16Tuomas Fjällström1:01:38
137FINAngelniemen Ankkuri 3 (244)+1:27:03Otto Balck1:01:16
138FINHämeenlinnan Suunnistajat (73)+1:27:32Antti Kivikko1:18:28
139NORNydalens SK 4 (1963)+1:27:39Beat Roth1:00:17
140FINHelsingin Suunnistajat 3 (150)+1:28:21Robert Bennett1:15:25
141FINMS Parma 4 (218)+1:29:47Eero Jalli1:01:58
142FINMS Parma 3 (177)+1:30:02Aleksi Karttila1:02:54
143FINEspoon Suunta 2 (122)+1:30:24Tuomas Ruuskanen1:00:47
144LATOK Ogre (110)+1:31:38Andris Svilans1:18:12
145SWEResultat AB (74)+1:31:39Gabriel Bengtsson1:04:03
146SWEJärfälla OK (227)+1:31:50Benjamin Langerak1:04:19
147FINIF Brahe (194)+1:31:56Valter Joensuu1:12:54
148SWEOK Södertörn (106)+1:32:31Mrk Porgnyi1:01:09
149FINSK Uusi (144)+1:32:37Juan Sanz1:13:47
150FINIlmavoimat (205)+1:32:43Eero Pietilä1:05:12
151NORAsker SK (547)+1:32:49Marit Isachsen1:23:06
152SWEEksjö SOK 2 (189)+1:33:26Adam Sandstedt1:06:15
153FINVehkalahden Veikot 2 (102)+1:34:19Tuomas Puonti1:05:06
154FINSotkamon Jymy (114)+1:34:47Jussi Piirainen1:07:19
155SWEOK Roxen (941)+1:37:02Lukas Eveborn1:13:23
156SUIOLV Baselland 2 (96)+1:37:57Gian Coolen1:09:24
157FINRastivarsat (225)+1:37:59Aapo Maasilta1:03:41
158CZEOOB Tj Turnov (788)+1:38:05Krystof Hajek1:00:42
159NORBäkkelagets SK 2 (147)+1:38:37Sindre Sandven55:48
160FINKouvolan Suunnistajat 2 (198)+1:38:51Eemil Sakki1:03:46
161SWEOK Linne 4 (253)+1:39:14Hedwig Haas1:06:35
162SWEOK Landehof (236)+1:39:15Joel Börjesson-Eriksson1:08:46
163FINHiidenkiertäjät 5 (169)+1:39:34Antti Laine1:06:36
164ESTUrheilukauppa Duncan.fi (1863)+1:39:35Olle Kärner56:02
165RUSKuzmolovo OS 2 (173)+1:39:44Nikolai Znoev1:05:15
166FINRaja-Karjalan Suunnistajat (234)+1:39:49Juha Kivelä1:10:05
167FINKoovee 4 (206)+1:39:54Lauri Naskali1:12:47
168SWEOK Hällen 2 (255)+1:40:11Tomas Öberg1:26:37
169SWEIFK Moras OK 3 (158)+1:41:39Edward Larsson1:27:01
170NORFreidig SPK 2 (795)+1:41:58Kjetil Mölnvik1:04:12
171NORIL Tyrving 3 (1258)+1:42:02Ådne Skjärstein1:12:04
172SWEKFUM Örebro OK (135)+1:42:06Anton Kruse1:14:59
173FINHauhon Sisu (223)+1:42:37Antti Rusanen1:06:56
174FINIkaalisten Nouseva-Voima 3 (408)+1:43:12Jari Niemenmaa1:17:36
175FINPellon Ponsi (104)+1:44:40Antti Ekonoja1:19:59
176SWEIF Hagen (362)+1:45:02Marcus Carlsson1:08:49
177IRLDublin Mountain Club (822)+1:46:32Shea Moose1:21:23
178RUSNord West 2 (129)+1:46:38Maxim Gavrilyuk1:06:18
179SWEKamratIdrottsföreningenKIF 2 (266)+1:46:41Martin Granqvist1:11:05
180SWEKamratIdrottsföreningenKIF (182)+1:46:42Linus Kaisajuntti59:15
181FINKymin Suunnistajat (171)+1:46:50Jussi Virtanen1:03:37
182FINEspoon Akilles 2 (288)+1:46:52Teemu Korhonen1:05:39
183LATOK Meridians (163)+1:47:01Andris Dzalbs1:08:16
184NORÅs-NMBU Orientering (949)+1:47:38Robert Banfi1:23:47
185SWESnättringe SK 2 (439)+1:48:18John Wolgast1:08:56
186FINKuopion Suunnistajat 2 (232)+1:48:26Kasperi Hämäläinen1:05:32
187FINRastikarhut (312)+1:48:35Joona Nolvi1:17:53
188SWECentrum OK Stockholm (185)+1:48:44Magnus Karlsson1:07:50
189FINLahden Suunnistajat -37 4 (441)+1:50:00Pekka Huhtanen1:09:06
190FINAuringonlaskun Ratsastajat (696)+1:50:06Pekka Väätäinen1:02:14
191NORNTNUI 4 (712)+1:50:11Öystein Fruseth Christiansen1:06:51
192FINSuunta Jyväskylä 2 (200)+1:50:30Tuukka Senttula1:02:56
193LTUMedeina (241)+1:51:01Andrius Laukinis-Laukaitis1:08:52
194SWEOK Rodhen (188)+1:51:03David Melin1:07:29
195RUSOrienta SKI-O (180)+1:51:06Ivan Kunin1:05:50
196FINOK Raseborg (215)+1:51:29Jan Wasström1:13:16
197SWETullinge SK 3 (345)+1:51:48Wilhelm Bergman1:16:52
198CZETesla Brno CZE (1038)+1:52:02Vojtech Gryc1:31:18
199FINSK Vuoksi (261)+1:52:08Eeka Husu1:08:42
200SWEJärla Orientering 2 (101)+1:52:43Dominique Bucher1:19:24
201FINLukkari-Jukola 10 (1975)+1:54:54Sami Aalto1:20:00
202ESTOK Pölva Kobras (209)+1:54:56Siim Vanahans1:15:54
203FINJoutsenon Kullervo (186)+1:55:04Veeti Pellinen1:11:36
204DENFarum-Tisvilde OK (207)+1:55:15Lasse Falck Weber1:05:01
205SUIOl Norska 2 (343)+1:55:19Daniel Hadorn1:10:43
206FINUrheilu Mehiläinen (514)+1:55:24Lasse Lempainen1:11:06
207NORPorsgrunn OL (387)+1:55:28Kjell Westin1:13:10
208FINEspoon Suunta 5 (355)+1:55:31Tapio Markki1:08:34
209FINEspoon Akilles (140)+1:55:34Paulus Hanhijärvi1:11:51
210LTUAzuolas (146)+1:56:31Mantas Volungevicius1:28:39
211DENOK Pan Århus 2 (208)+1:56:58Mads Kruse Juhl1:20:50
212SWEVästerås SOK (506)+1:57:08Robert Palm1:02:51
213FINVihtavuoren Pamaus (222)+1:57:40Matti Kärkkäinen1:07:00
214RUSALKO-STOP (217)+1:58:02Aleksei Kapitonov1:07:15
215FINRasTiimi (220)+1:58:15Petteri Arovainio1:18:04
216SWELånghundra IF (107)+1:58:25Axel Leijon-Thorell1:18:52
217SUIBussola OK (154)+1:58:53Katrin Mueller1:06:43
218LATIK Auseklis (183)+1:59:16Rihards Gailis1:20:30
219FINMaken Fitness Center (303)+1:59:34Veeti Passila1:14:11
220NORNight Hawk (967)+1:59:48Ole Gunnar Kleppa Madslien1:07:07
221FINLynx 3 (238)+1:59:48Tatu Aaltonen1:08:18
222FINHelsingin Suunnistajat 8 (230)+2:00:19Mikael Lamberg1:19:22
223NORTrollelg (174)+2:00:25Tommy Schmid1:10:28
224ITAAgored Bergamo (367)+2:00:25Tommaso Civera1:14:03
225SWEKöping-Kolsva OK (342)+2:00:38Henrik Holmberg1:06:53
226SWEGotlands OF (192)+2:00:55Filip Nilsson1:18:25
227SWETäby OK (201)+2:00:55Filip Lindqvist1:06:39
228NOREnga (264)+2:00:59Harald Huse1:08:52
229FINKankaanpään Suunnistajat (259)+2:01:02Jyrki Mikkola1:14:37
230RUSOrienta Moscow Compass (124)+2:01:42Alexander Barkar1:26:41
231FINLynx 4 (321)+2:02:56Markku Kipinoinen1:08:28
232FINLahden Suunnistajat -37 3 (235)+2:03:32Lassi Kuva1:17:14
233FINEspoon Suunta 4 (262)+2:03:40Lenni Väisänen1:10:07
234SWEOK Denseln 2 (471)+2:03:50Fredrik Kempe1:24:42
235FINPaimion Rasti 5 (405)+2:04:09Teemu Väre54:27
236SWEDomnarvets GoIF (1072)+2:04:13Magnus Hjorth1:13:43
237SWESödertälje Nykvarn Orienter 3 (190)+2:04:17Viktor Löfgren1:14:40
238FINLappeen Riento 2 (224)+2:04:26Oskari Niemi1:10:38
239FINNavi 3 (724)+2:04:27Janne Ahola1:01:58
240FINPaimion Rasti 3 (88)+2:04:33Ilkka Aakula1:37:07
241FINTurun Suunnistajat 3 (672)+2:04:43Warren Key1:10:54
242FINPihkaniskat (212)+2:06:03Ilari Ilmakunnas1:19:14
243LATOZONS OK (178)+2:06:39Elizabete Blumentale1:12:41
244SWESöders-Tyresö (267)+2:07:15Johan Hedman1:16:46
245FINHyvinkään Rasti (284)+2:07:43Janne Salomäki1:06:42
246SWEIFK Umeå 2 (228)+2:08:10Rasmus Behrenfeldt1:10:50
247FINSuomusjärven Sisu (350)+2:09:23Riku Kerkola1:12:29
248FINKokkolan Suunnistajat 2 (331)+2:09:38Lauri Koivumäki1:12:58
249SWESundsvalls OK (275)+2:09:47Erik Toomingas1:13:18
250FINTosta Lähtee-Team (179)+2:09:48Markus Sinijärvi1:08:37
251RUSFryazino (239)+2:10:03Sergey Belov1:05:34
252LATOK Kapa (148)+2:10:03Janis Peilans1:35:50
253ESPCatalonia Team (162)+2:10:18Pol Canosa1:13:47
254FINOK77 2 (134)+2:10:19Matias Kankkunen1:10:49
255FINRasti-Kurikka 2 (151)+2:10:21Timo Nurmela1:04:39
256SWEBredaryds SOK (1009)+2:10:25Håkan Svensson1:01:58
257FINUlvilan Ura (272)+2:10:50Aaro Haikonen1:11:50
258FINRasti 88 (226)+2:11:03Kalle Hirvilammi1:13:44
259RUSPeterhof (1961)+2:11:05Alexander Kolchiev1:21:03
260FINIF Femman 2 (191)+2:11:16Viljam Grahn1:08:04
261SWEFinspångs SOK (156)+2:11:19Jakob Fransson1:15:58
262RUSBlack Sea OK 2 (269)+2:11:21Dmitry Somov1:14:40
263FINKouvolan Suunnistajat 4 (249)+2:11:25Marko Uotila1:13:01
264FINRajamäen Rykmentti 2 (117)+2:11:26Aleksanteri Hiiro1:12:17
265FINKarkki-Rasti (407)+2:11:27Mikko Fäldt1:16:55
266FINReaktor Innovations (530)+2:11:27Tommi Pajala1:07:43
267SWEFK Göingarna (254)+2:11:45Henrik Larsson1:17:06
268RUSMEPhI (276)+2:11:46Andrey Lukin1:13:25
269SWEOK Tisaren 2 (164)+2:11:49Sebastian Agerhäll1:10:56
270FINSiilin Rasti (195)+2:11:54Kimmo Leivo1:17:56
271FINJuuan Apteekki (302)+2:12:04Dainoras Saunorius1:13:47
272NORKonnerud IL (242)+2:12:10Maiken Ökern Hågård1:24:28
273FINSonkajärven Pahka (317)+2:12:17Timo Peltonen1:22:27
274SUIOLC Kapreolo 2 (510)+2:12:30Peter Rutz1:21:39
275FINSK Pohjantähti 2 (233)+2:12:52Jarmo Hyyppä1:18:33
276FINKoovee 5 (291)+2:13:06Vertti Laitinen1:10:08
277FINAsikkalan Raikas (283)+2:13:09Teemu Paananen1:29:26
278NOROK Moss (570)+2:13:15Torgeir Snillsberg1:10:37
279FINKalevan Rasti 5 (482)+2:13:26Markku Piironen1:15:37
280NORHeming Orientering (187)+2:13:50Knut Erling Öen1:20:06
281FINEspoon Suunta 3 (193)+2:13:52Oskari Penttinen1:14:38
282NOREmblem IL (379)+2:13:56Andreas Fagerhaug Dalen1:21:48
283FINOlavin Rasti (247)+2:14:01Antti Seppänen1:15:37
284NORNydalens SK 3 (307)+2:14:33Terje W. Mathisen1:14:35
285SWENyköpings OK 2 (592)+2:14:40Rebecca Hylander1:16:14
286FINVehkalahden Veikot 3 (277)+2:15:23Henri Kukkonen1:17:01
287FINKalajoen Junkkarit (297)+2:15:46Osmo Juola1:19:04
288FINHiidenkiertäjät 3 (130)+2:15:47Kalle Rosenblad1:36:09
289FINIK Falken (258)+2:15:51Lauri Ruberg1:12:53
290FINRasti-Jussit (349)+2:17:28Roope Lemberg1:06:32
291FINTampereen Pyrintö 6 (455)+2:17:32Tuomas Leinamo1:10:44
292LTUArboro OK (181)+2:17:46Marius Vaivilas1:14:24
293SWEKOMPISARNA (310)+2:17:51Per Spik1:04:15
294FINKuusamon Erä-Veikot (336)+2:17:55Mikko Tahkola1:07:55
295FINRasti E4 (300)+2:18:21Juho Rossi1:04:39
296SWEEksjö SOK 3 (295)+2:18:40Martina Rizzi1:04:43
297NORStavanger Orienteringsklubb (522)+2:19:03Aleksander Jörgensen1:15:22
298NORGanddal IL (378)+2:19:09Markus Breivold1:24:46
299FINLynx 5 (468)+2:19:12Matias Maronen1:16:26
300ESTOK Vöru (210)+2:19:14Einar Luup1:24:53
301FINTio Rättens Män (419)+2:19:20Johannes Ylisaukko-oja1:22:13
302FINYlistaron Kilpa-Veljet (184)+2:19:35Janne Nivukoski1:14:56
303FINHelsingin Suunnistajat 7 (219)+2:20:00Teijo Oksanen1:24:31
304NORByåsen IL (248)+2:20:36Erlend Aune1:26:17
305FINSK Uusi 2 (414)+2:20:42Aapo Kytömäki1:18:14
306FINIF Minken (491)+2:20:59Strandvall Amanda1:04:47
307FINKokkolan Suunnistajat 3 (601)+2:21:01Jorma Nissilä1:09:34
308FINKaustisen Pohjan-Veikot (282)+2:21:29Juha Lerssi1:12:06
309RUSUltra (145)+2:21:40Vasia Tambasou1:08:40
310FINLaskuvarjojääkärikilta (406)+2:22:25Tom Hammassyrjä1:02:05
311SWEUmeå OK (319)+2:22:29Viktor Holmgren1:22:44
312SWEOK Tisaren 3 (250)+2:22:31Andrea Svensson1:03:31
313POLWKS SLASK (792)+2:22:38Kalikst Sobczynksi1:16:16
314SWEHagaby GoIF 2 (611)+2:22:41Adam Karlsson1:16:30
315NOREmit (364)+2:22:50Christiane Trosse1:17:04
316SUIVogulisi Team ThunHondrich (1056)+2:23:07Siegfried Nagel1:33:56
317FINSuonenjoen Vasama (508)+2:23:33Timo Pohjolainen1:20:51
318RUSLeader PTZ (922)+2:23:48Semen Mikhalko1:26:51
319SWEIF Rigor (381)+2:23:56Emil Erdelius1:15:39
320FINTurun NMKY (376)+2:24:05Jukka Lehtonen1:18:23
321NORIndre Östfold OK (375)+2:24:07Kent Vidar Kopperud1:17:05
322FINHelsingin Suunnistajat 14 (323)+2:24:32Väinö Ristimäki1:19:09
323FINVetelin Urheilijat (306)+2:24:43Petri Kauppinen1:26:07
324FINRasti-Jyry (483)+2:24:48Jussi-Pekka Hanhela1:11:56
325SWEOK Klemmingen (1967)+2:25:00Pål Skogstjärn58:44
326FINEspoon Suunta 6 (260)+2:25:17Markus Kaukonen1:18:21
327RUSKuzmolovo 110 (256)+2:26:19Igor Gavrilov1:20:27
328FINDowntown 65 (396)+2:26:27Ville Koskenkorva1:18:42
329SWEOK Rodhen 2 (357)+2:26:36Elin Sjölander1:18:50
330FINOK Botnia (326)+2:26:39Dan Snåre1:23:25
331FINOriveden Ponnistus (392)+2:26:39Riku Kopra1:25:02
332FINInbetweeners (1783)+2:26:48Magnus Struckmann1:10:08
333FINKoovee 6 (497)+2:26:56Jarmo Mauriala1:11:43
334RUSNord West 3 (632)+2:27:14Pavel Raev1:43:52
335FINHiiltomiehet (268)+2:27:28Pauli Heinimaa1:27:41
336FINRastiseiska (466)+2:28:14Ella Skog1:25:06
337FINOunasvaaran Hiihtoseura (344)+2:28:29Juho Määttä1:09:30
338FINSappion Veikot (643)+2:28:54Juho Huhtala1:13:26
339NORIF Sturla (550)+2:29:22Olav Melheim1:26:25
340FINHollolan Urheilijat -46 (216)+2:29:25Antti Lamminpää1:21:43
341GBRSheffield University Orient (296)+2:29:26Chloe Potter1:23:58
342SWEKFUM Örebro OK 2 (716)+2:30:46Jacob Eriksson58:28
343FINKarjaan Ura (481)+2:31:24Thomas Björklöf1:16:09
344FINOK77 3 (469)+2:32:01Jan Donner57:46
345FINOK Trian 3 (281)+2:32:02Simon Nordgren1:26:31
346FINVauhtiveijarit (316)+2:32:03Lauri Oksa1:26:00
347FINValkeakosken Haka 4 (775)+2:32:13Jari Simola1:22:55
348FINHämeenlinnan Suunnistajat 3 (279)+2:32:36Asko Lautamäki1:22:47
349FINKuopion Suunnistajat 3 (580)+2:32:54Sanna Multala1:31:04
350FINLatujen kasvatit (1797)+2:33:02Lauri Lepistö1:23:39
351FINIF Brahe 2 (368)+2:33:30Matti Lindstedt1:05:33
352RUSVyborg-orientir (450)+2:33:31TatiIana Lakhmanova1:10:54
353FINRasti-Lukko (108)+2:33:35Tomas Snellman1:11:37
354FINTeam Kymppiremontit (569)+2:33:39Aatos Peura1:06:54
355NORVang OL (451)+2:33:52Ove Haugereid1:13:12
356FINAlatornion Pirkat (365)+2:34:11Antti Kalapudas1:20:58
357SWEÄrla IF 3 (587)+2:34:14Patricia Nieke1:20:42
358ESTSK100 (273)+2:34:14Rooni Triinu1:20:59
359NORLillomarka OL 2 (159)+2:34:27Dorthe Kühl Petersen1:37:53
360FINLapuan Virkiä 3 (1082)+2:34:39Karri Stevander1:12:26
361ESTVärska OK Peko (265)+2:34:48Rein Zaitsev1:21:14
362FINHauhon Sisu 2 (706)+2:35:05Tero Salonen1:16:09
363FINTeräselementti Skogsmårdarn (263)+2:35:11Tuija Kuusela1:15:27
364SWEJärfälla OK 2 (568)+2:35:16Erik Bovallius1:12:02
365FINLammin Säkiä (311)+2:35:25Jorma Varkila1:20:50
366RUSLegenda (231)+2:35:43Artem Sotkin1:08:33
367NOROppsal orientering 2 (340)+2:35:48Halvor Hoböl1:16:58
368FINOK Trian 4 (531)+2:36:27Otto Lintula1:16:28
369FINPaimion Rasti 4 (352)+2:36:31Matti Sipponen1:15:38
370RUSOmega (196)+2:36:36Sergey Adeev1:29:48
371FINValkeakosken Haka 2 (454)+2:36:38Kalle Taura1:20:46
372FINAnjalan Liitto (214)+2:36:39Henna Pylvänäinen1:11:02
373RUSYaroslavl (286)+2:36:42Dmitry Parkhut1:16:17
374LATZiemelkurzeme OK (280)+2:36:42Valdis Karulis1:15:53
375SWESödertälje Nykvarn Orienter 4 (1450)+2:36:45Laura King1:12:02
376FINUV SISSIT (693)+2:36:53Hermanni Willman1:11:48
377SUIBussola OK 2 (304)+2:36:55Marita Hotz1:30:13
378FINTeam Kuraporras (418)+2:37:00Janne Hyyppä1:14:30
379FINNostars (337)+2:37:01Marko Suhonen1:31:09
380USAOUSA (421)+2:37:12Emma Waddington1:24:42
381SWEJönköpings OK (382)+2:37:14Maria Rosén Thelin1:30:14
382NORYoung Boys Kongsberg (832)+2:37:20Svein-Erik Sögård1:14:37
383RUS7RUN Spb (1689)+2:37:36Aleksey Borevich1:15:40
384FINRastivarsat 2 (290)+2:37:41Jarkko Ryyppö1:07:25
385FINHelsingin Suunnistajat 4 (369)+2:37:54Veli Matti Salmenkylä1:24:55
386FIN86. Kadettikurssi (480)+2:38:07Laukkanen Janne1:22:25
387FINSaloisten Reipas (424)+2:38:45Petri Tuominen1:08:32
388FINSuunta Jyväskylä 5 (354)+2:39:09Aleksi Mutka1:26:58
389RUSOrienta SKI-O 3 (1332)+2:39:09Alexander Trempoltsev1:09:19
390FINOK Terjärv (298)+2:39:15Matias Forsbacka1:13:52
391FINLinnankiertäjät (764)+2:39:17Kaisa Laapas1:13:33
392SWEDela 2 (257)+2:39:22Marcus Amrén1:08:38
393SWEMyggans OS (353)+2:39:24Johan Fries1:11:06
394FINJämsän Retki-Veikot 2 (167)+2:39:27Juho Virkajärvi1:32:38
395FINTuusulan Tallaajat (521)+2:39:28Sami Kauppinen1:25:39
396FINEx-Legends (229)+2:39:29Timo Riissanen1:26:38
397SWEAttunda OK 2 (536)+2:39:55Kalle Persson1:14:50
398FIN7 Oikein (1702)+2:40:08Henri Kontoniemi1:19:55
399FINSuunta Jyväskylä 3 (292)+2:40:14Mitri Tuomala1:32:36
400FINOK Trian 10 (634)+2:40:26Niklas Majander1:15:33
401FINRasti-Nokia (366)+2:40:27Lauri Isokallio1:05:30
402SLOMariborski orientacijski kl (360)+2:40:37Patrick Dusigne1:18:37
403FINViimeiset pirkkalaiset (395)+2:40:40Vilma Pesu1:20:04
404FINMS Parma 5 (479)+2:40:51Jussi Leskinen1:22:01
405FINSavon Suunta (299)+2:40:54Juha Kettunen1:17:28
406FINLahden Taimi (289)+2:41:03Tero Kaasinen1:31:41
407NORModum OL (237)+2:41:08Niklas Lilja Grönhovd1:31:03
408NORRaumar Orientering (251)+2:42:44Kristine Eide Rapp1:22:06
409FINEspoon Suunta 12 (1563)+2:42:53Emil Laaksonen1:21:43
410FINRastiPiikkiö (322)+2:43:22Johan Päivike1:20:52
411FINTeam Lactic Acid (420)+2:43:26Matti Happonen1:23:29
412FINSuunta Jurva (583)+2:43:27Janne Puntila1:22:43
413FINJ-Town O Bros (618)+2:43:31Santeri Vaahtera56:18
414FINAnttolan Urheilijat 2 (203)+2:44:01Rasa Aku-Pekka1:34:43
415FINBertelin pojat (560)+2:44:06Ville Koskela1:21:00
416FINOulun Tarmo (645)+2:44:23Olli Puurunen1:28:53
417NORNTNUI 5 (1964)+2:45:04Ronja Björklund1:15:14
418FINLaihian Luja (271)+2:45:25Heikki Kumara1:33:40
419FINOK77 9 (1409)+2:45:30Henrik Huttunen1:18:14
420SWESundbybergs IK 2 (585)+2:45:30Tobias Abrahamsson1:25:28
421SWEOK Älvsjö Örby (1065)+2:45:55Linus Berggren1:25:44
422SUIOLC Kapreolo (243)+2:45:56Stephan Copes1:21:06
423NORTönsberg og omegn OL (505)+2:46:08Olav Aasmundtveit Hoff1:25:23
424FINPälkäneen Luja-Lukko (615)+2:46:23Pekka Linnainmaa1:25:58
425SWEGävle OK 2 (330)+2:46:30Erik Olsson1:23:21
426FINTeam Olli Jokinen (571)+2:46:33Antti Tolvanen1:32:17
427FINHelppoRasti (413)+2:46:36Juha Valtonen1:32:08
428FINTampereen Pyrintö 7 (341)+2:47:03Akseli Kauppi1:26:36
429FINPussin Kiristäjät (533)+2:47:05Jussi Broberg1:33:28
430FINVeikkaus (683)+2:47:10Juhani Toivonen1:11:54
431FINTurun Metsänkävijät 4 (245)+2:47:12Jostein Andersen1:12:47
432FINLappeen Riento 3 (403)+2:47:29Vertti Myllärinen1:14:04
433FINKeuruun Kisailijat (153)+2:47:29Pauli Laurila1:21:18
434FINSK Kanantaluttajat (646)+2:47:32Ville Salonen1:26:19
435FINNärpes OK (423)+2:47:47Hugo Helenelund1:27:20
436FINHyvinkään Rasti 2 (358)+2:47:51Rasmus Ahoniemi1:23:58
437FINUtin Jääkärirykmentti (1971)+2:48:05Esa Norokorpi1:22:56
438SWELeksands OK (461)+2:48:06Eskil Nääs1:27:00
439FINTosta Lähtee-Team 2 (656)+2:48:07Ossi Luoma1:40:27
440FINVaajakosken Terä 2 (91)+2:48:27Chiara Sergent1:53:47
441FINRasti-Kurikka 3 (447)+2:49:25Aleksandra Voytova1:11:45
442FINSotkamon Jymy 2 (425)+2:49:28Janne Tuhkalainen1:20:10
443LTUOK Fortuna (665)+2:49:39Aras Petrevicius1:34:35
444NORWing OK (486)+2:49:40August Hopstad Nykvist1:40:27
445NORStjördals-Blink Orientering (429)+2:49:45Terje Rönning1:21:22
446SWETullinge SK 4 (372)+2:50:07Ellinor Fryxsell1:18:01
447FINLahden Suunnistajat -37 8 (1588)+2:50:26Kaapo Lehtonen1:15:25
448FINKymin Suunnistajat 2 (402)+2:50:47Lassi Kaitainen1:36:48
449SWETacton Systems AB (614)+2:51:02Henrik Flordal1:20:17
450SWENynäshamns OK (1034)+2:51:18Håkan Jansson1:21:05
451SWEOK Kolmården 2 (1573)+2:51:23Bengt Schwartz1:19:54
452LATBurkanciems OK (221)+2:51:38Vilma Alberinga1:20:30
453FINIlomantsin Urheilijat (315)+2:51:42Mika Leinonen1:21:34
454HUNPannon Supersonics (138)+2:51:51Bence Sprok1:30:55
455FINTeam Opintotuki (928)+2:52:09Suvi Heittola1:04:27
456RUSOmega 2 (285)+2:52:24Igor Yashchenko1:11:00
457SWETriona (1840)+2:52:33Per Eriksson1:39:39
458FINOC Toffee (473)+2:52:36Jussi Viero1:10:50
459NORÖk-94 (495)+2:52:38Rune Teigland1:20:47
460FINRaja-Karjalan Suunnistajat 2 (1259)+2:53:04Jyri Tiainen1:27:57
461FINNastolan Terä (436)+2:53:12Pontus Joentausta1:17:19
462FINTurun Metsänkävijät 6 (426)+2:53:36Ville Honkanen1:16:25
463FINTyrwään Woima (545)+2:53:45Juha Metsälä1:14:38
464FINAron Haka (602)+2:53:50Jukka Määttälä1:31:22
465SWERånäs OK (400)+2:53:50Jakob Henriksson1:19:50
466FINIntersport (390)+2:54:00Harri Halonen1:20:42
467FINSuunta 2000 (490)+2:54:02Tuomo Miettunen1:29:55
468LATOK Arona (274)+2:54:02Aivis Lejins1:15:04
469FINSK Pohjantähti 3 (519)+2:54:09Urpo Niemelä1:20:49
470FINRasti-Lukko 2 (446)+2:55:31Jami Kallioniemi1:17:30
471FINJoutsenon Kullervo 2 (432)+2:55:32Juho Rautio1:45:58
472FINPargas IF 2 (750)+2:55:44Tommi Lindqvist1:25:19
473FINA-luokan kiiturit (1784)+2:55:45Inka Joensivu1:24:00
474FINNivalan Suunnistajat (526)+2:55:58Teuvo Hautamäki1:28:25
475FINAngelniemen Ankkuri 4 (593)+2:56:05Juho Ylimaa1:51:53
476FINSK Uusi 3 (511)+2:56:08Tuomo Kalvas1:42:36
477FINKankaan Häkkiset (1860)+2:56:08Elli Häkkinen1:28:01
478LATOK Kapa 2 (325)+2:56:23Janis Salins1:36:04
479SWECentrum OK Stockholm 2 (863)+2:56:28Oskar Hermansson1:17:26
480FINSettiäijät (886)+2:56:39Rami Haapala1:35:35
481SWEKOMPISARNA 2 (1665)+2:57:31Martin Ahlström1:23:33
482FINSiilin Rasti 2 (361)+2:57:37Jani Tikkanen1:32:40
483LATIK Auseklis 5 (377)+2:57:38Matiss Saulite1:01:30
484SWEFinspångs SOK 2 (440)+2:57:45Patrik Persson1:33:44
485FINKaakon Rasti (515)+2:57:46Petrus Tasa1:47:27
486FINIF Brahe 3 (551)+2:57:49Peter Kronholm1:22:31
487FINSuunnaton Into (604)+2:58:11Ilkka Saarimäki1:19:02
488FINKorven Honka (327)+2:58:22Jani Hjerppe1:33:04
489FINSocca (437)+2:58:46Julia Jacobsson1:21:09
490FINMusta Neliö (582)+2:58:48Mikko Inkinen1:21:29
491ESTOK Pölva Kobras 2 (617)+2:59:02Alar Assor1:15:25
492ESTPuujalad (416)+2:59:05Viljar Grauen1:19:54
493SWEOK Ravinen 4 (328)+2:59:08Nina Herne1:32:38
494SWEAlfta ÖSA OK (287)+3:00:00Marcus Lundagårds1:15:39
495FINLeppävaaran Sisu (956)+3:00:21Markku Jokela1:46:22
496FINSaarijärven Pullistus (348)+3:00:39Adrey Morozov1:29:15
497FINRasti-Vihti (383)+3:01:18Anssi Parkkinen1:22:58
498FINVaalan Karhu (363)+3:01:27Jani Nummi1:16:39
499FINLounais-Hämeen Rasti (649)+3:01:27Markku Paija1:36:02
500FINKeski-Karjalan Rasti (394)+3:01:37Pasi Hirvonen1:36:25
501GBRForth Valley Orienteers (903)+3:01:38Jamie Goddard1:25:04
502FINKortesjärven Järvi-Veikot (422)+3:01:42Heikki Vallbacka1:17:47
503FINHerraseura (411)+3:01:51Matti Haataja1:30:30
504RUSOmega 3 (603)+3:01:58Nikolay Tikhonov1:23:57
505FINRamboll Finland (998)+3:02:04Kimmo Heikkilä1:30:44
506FINFTA (733)+3:02:05Iida Varmavuo1:24:12
507FINPirkkalan Hiihtäjät (671)+3:02:17Vesala Pekka1:26:16
508SWEOK Enen (472)+3:02:23Adlerteg Camilla1:26:59
509FINYlä-Karjalan Sepot ja Eerot (1865)+3:02:45Samuli Ketola1:23:58
510FINTuupovaaran Sepot (539)+3:03:18Kyösti Rautanen2:00:30
511FINStora Enso Metsä (579)+3:04:13Juha Rissanen1:31:07
512FINKangasniemen Kalske (525)+3:05:38Severi Heiskanen1:21:29
513FINOK Pojkarnas Natt (309)+3:05:40Eero Hirvonen1:21:05
514SWEFalköpings AIK OK (456)+3:05:58Alma Wilhemsson1:28:39
515FINTelemark Team Örn (313)+3:05:58Jaakko Martikainen1:28:04
516FINViitasaaren Suunta (452)+3:05:59Seppo Kaiponen1:20:59
517FINTampereen Yritys (1058)+3:06:01Joona Koponen1:34:45
518FINLaitilan Jyske (449)+3:06:04Jarmo Kerttula1:47:40
519FINPihkatapit Ambiotica (630)+3:06:05Jari Haimi1:28:26
520FINTarpian Suunta (817)+3:06:11Olli Savikko1:20:48
521FINHelsingin Suunnistajat 13 (1364)+3:06:26Riku Sauso1:20:04
522FINKeparDI (699)+3:06:27Väinö Liukko1:33:33
523FINRasti Elmo (608)+3:06:36Atte Tamminen1:45:49
524FINSappi Kirkniemi (513)+3:06:47Jukka Lahtinen1:29:46
525FINPaimion Rasti 6 (548)+3:08:31Jussi Jääoja1:12:19
526FINOC Puisto (662)+3:09:00Luukas Siitonen1:20:15
527ESTRakvere OK (674)+3:09:09Ossi Priks1:22:55
528FINLuumäen Rasti (373)+3:09:13Kasperi Tamminen1:24:18
529GEROSC Hamburg (385)+3:09:22Moritz Walter1:30:14
530FINOlavin Rasti 2 (417)+3:09:28Seppo Kairikko1:24:57
531LATOK Meridians 2 (333)+3:09:32Kristine Bertuka1:12:03
532LTUAzuolas 2 (595)+3:09:44Gintaras Mikolavicius1:51:06
533FINRastitykki (589)+3:09:47Riku Österman1:34:28
534LAT30draugi.lv (388)+3:09:50Karlis Praulins1:24:53
535FINVesaisen Pojat (410)+3:10:01Jarno Pukema1:25:35
536FINJalasjärven Jalas (428)+3:11:00Jarno Leppälä1:51:05
537FINPanssariprikaati (431)+3:11:34Maija Hakala1:15:42
538FINSuunta-Sepot 2 (684)+3:11:36Lassi Kyllönen1:24:27
539LATZiemelkurzeme OK 2 (748)+3:11:43Guntars Sils1:33:38
540FINRR Vilttiketju (474)+3:11:45Antti Räsänen1:26:58
541FINPetolintu (496)+3:12:00Jarkko Jyrhämä1:47:32
542ESTOK Põrgupõhja (555)+3:12:01Jaan Viirmann1:27:44
543FINVihtavuoren Pamaus 2 (720)+3:12:04Marko Nalli1:34:17
544FINRajamäen Rykmentti 3 (448)+3:12:16Aleksi Hämäläinen1:15:49
545SWEForsa OK / Ljusdals OK (1045)+3:12:51Gunnar Forsgren1:28:07
546FINIhqumursuhuppelit4never (1734)+3:13:04Tero Suutari1:20:19
547LATOK Saldus 2 (384)+3:13:39Karlis Kuzis1:25:57
548FINOK Raseborg 2 (308)+3:13:43Markus Smedslund1:21:57
549SWEUMA Idrottsförening (470)+3:13:49Mathias Tärnlund1:36:36
550FINJoensuun SuppaKetut (698)+3:13:52Veikko Kosunen1:34:51
551FINLeppäsalmi SK (415)+3:13:58Sara Leppäsalmi1:26:41
552FINBeach Boys (572)+3:14:18Jarkko Murtoaro1:30:11
553ESTRAE ROK (338)+3:14:26Tönis Haldna1:35:23
554FINPekan Ponit (639)+3:14:59Ruut Kanko1:29:48
555FINHiukkasen Hukassa (445)+3:15:17Tuomas Väätäinen1:28:05
556FINKeravan Urheilijat (553)+3:15:25Janne Syrjälä1:19:07
557FINRasti-Nokia 3 (1043)+3:15:28Tommi Valkolehto1:20:27
558FINPunkalaitumen Kunto (499)+3:15:32Jani Häkkinen1:21:15
559FINYlivieskan Kuula (489)+3:15:36Jarmo Nivala1:30:16
560FINSiilin Rasti 3 (692)+3:15:38Miika Iskanius1:40:19
561FINAivan Sama (518)+3:15:44Pasi Elolampi1:25:46
562GBRBOK-Kaukaa haettu 2 (493)+3:15:44Tommi Grover1:28:23
563FINLahden Suunnistajat -37 7 (1133)+3:15:49Eetu Granqvist1:20:01
564FINHankasalmen Hanka (534)+3:15:57Tuomas Hänninen1:29:03
565FINKajaanin Suunnistajat (477)+3:15:58Eino Gretschel1:29:30
566FINOK Jorren (590)+3:16:00Rasmus Karlsson1:29:00
567SWETäby OK 2 (443)+3:16:02Peter Brämerson1:31:57
568FINLahden Suunnistajat -37 6 (1178)+3:16:06Mika Kantola1:19:33
569FINTuuripellet (537)+3:16:15Jukka Turva1:22:43
570FINSuuntavaisto SK (509)+3:16:16Niko Kommio1:25:20
571FINPeab (564)+3:16:24Reijo Harju-Säntti1:28:39
572SWESnättringe SK 3 (1213)+3:16:27Bo Lauri1:30:17
573FINRasti-Nokia 2 (503)+3:16:30Eino Lehtiniemi1:30:06
574FINPyrinnön tytöt (549)+3:16:31Henna Sirén1:20:50
575FINKuortaneen Kunto (543)+3:16:36Jukka-Pekka Laitila1:33:11
576FINEura-Kauttuan Urheilijat (945)+3:16:56Tommi Tuusa1:29:56
577SWEOK Orion 2 (1310)+3:16:57Johan Swartz1:19:32
578FINJoosehukku (529)+3:17:06Anni Kivilaakso1:32:33
579FINEnonkosken Urheilijat (517)+3:17:08Arto Seppänen1:41:07
580FINRajamäen Rykmentti 5 (1070)+3:17:20Erkki Oinaskallio1:20:41
581FINPudasjärven Urheilijat (346)+3:17:26Oskari Jokikokko1:30:33
582FINJahtimiehet (1757)+3:17:27Joonas Mäkinen1:37:51
583FINHimangan Urheilijat (742)+3:17:39Jaakko Kivela1:22:25
584FINViVi Master (528)+3:17:43Pekka Kemppi1:22:40
585FINSäkkijärven Hyppälän Nuoris (723)+3:18:28Heikki Kettunen1:40:27
586FINVaasan Suunnistajat (504)+3:18:52Tobias Lutz1:22:46
587NORVang OL 2 (565)+3:19:15Tone Bleken Rud1:23:55
588FINLuolamiehet (644)+3:19:20Anton Rosqvist1:21:38
589FINRajamäen Rykmentti 4 (669)+3:19:24Jouko Malinen1:24:53
590FINKauhajoen Karhu (624)+3:19:33Markku Salmirinne1:39:20
591FINPeikot Hiihto (685)+3:19:36Matti Lehtola1:23:30
592FINFirstbeat (1018)+3:19:36Matti Salakka1:33:16
593NORVerdal OK (356)+3:19:39Marius Enes1:45:13
594FINEspoon Akilles Venlat (714)+3:20:11Inari Karppinen1:15:40
595FINSK Mortis (567)+3:20:38Panu Peltokangas1:55:12
596SWEIFK Lidingö SOK 3 (597)+3:20:50Petter Skantze1:31:30
597FINKerkesix (791)+3:20:54Emmi Hilasvuori1:31:15
598FINIF Åland (655)+3:20:54Henrik Söderström1:22:53
599FINLånggubbarnas (1794)+3:21:01Kimmo Niemi1:17:27
600FINIitin Pyrintö (465)+3:21:27Topias Zerni1:29:17
601FINOunasvaaran Hiihtoseura 3 (899)+3:21:48Joni Alasuvanto1:13:09
602FINItä-Päijänteen Rasti (485)+3:21:50Risto Pura1:37:31
603FINRokkakoski SK (576)+3:21:55Mikko Virtanen1:35:38
604FINPyhät Miehet (494)+3:21:56Tom Steffansson1:33:03
605FINKannuksen Ura (606)+3:22:03Sauli Konttila1:26:02
606FINMaavoimien Esikunta (374)+3:22:22Petri Mattila1:35:57
607NOROK Sköynar (995)+3:22:29Aksel Veske1:43:14
608FINUroskarhut (1909)+3:22:44Tuomas Mikkola1:37:45
609SWEWaxholms OK (1073)+3:23:05Wilhelm Nordqvist1:22:35
610FINEtulan veljekset (546)+3:23:16Miro Etula1:26:03
611FINAS Skinnarila (609)+3:23:17Jemi Katko1:25:55
612FINInkeroisten Terho (305)+3:23:26Antti Tonder1:22:50
613FINVehkalahden Veikot 4 (629)+3:23:29Samu Takanen1:14:31
614SWETumba-Mälarhöjden OK (1068)+3:23:34Fredrik Huldt2:02:23
615FINLammin Säkiä 2 (596)+3:23:58Juho Seppänen1:36:15
616FINIF Femman 3 (478)+3:24:11Lucas Finskas1:23:46
617FINSuunnaton YliValta (1688)+3:24:20Juhani Valtanen1:31:18
618SWETibro OK (851)+3:24:47Pär-Magnus Bjurek1:37:54
619FINRasti-Jussit 2 (404)+3:24:51Ilkka Ruokola1:21:25
620FINMS Parma 6 (622)+3:24:51Timo Peltola1:39:49
621FINValkealan Kajo (475)+3:25:18Jussi Siukkola1:17:04
622RUSOrienta SKI-O 2 (1592)+3:25:34Sergey Shebashov1:28:52
623FINSaarijärven Pullistus 2 (970)+3:25:38Markku Helle1:13:18
624FINGasum (664)+3:26:01Jouni Liimatta1:46:02
625FINAnnila (1801)+3:26:09Ilkka Annila1:55:19
626FINSAL (785)+3:26:19Nina Gunell1:30:55
627ESTLSF Pronoking Team (502)+3:26:28Rynno Sulg1:38:45
628FINMaarian Mahti (397)+3:26:51Anselm Tamminen1:47:01
629FINUNO SK (867)+3:27:27Petri Laaksonen1:07:40
630FINAngelniemen Ankkuri 5 (1628)+3:27:43Kimmo Virtanen1:31:48
631FINJuuan Jänne (670)+3:27:43Timo Tuononen1:36:36
632FINViimeinen Rastiretki (715)+3:27:53Aleksi Lahti1:07:03
633FINToimen Pojat (559)+3:27:56Markku Huhta-Koivisto1:40:36
634FINK-SR rajatoimisto (612)+3:28:07Ismo Kurki1:53:00
635FINJussis seven (676)+3:28:10Jari Kavander1:32:14
636SWENxtgeneration OL (1864)+3:28:19Martin Bengtsson2:12:39
637FINLoimaan Jankko (695)+3:28:36Heimo Hongisto1:47:36
638FINSuunta Jyväskylä 4 (434)+3:29:22Jouni Mutka1:33:23
639FINSuomen Suunnistusliitto (1047)+3:29:35Petteri Vuorinen1:33:43
640FINIivolan Team (1186)+3:29:36Petri Väänänen1:32:01
641FINTeam Spiritual Saramäki (600)+3:29:42Markku Saramäki1:30:55
642FINKyrös-Rasti (873)+3:29:49Tuomas Lensu1:37:44
643FINHiiltomiehet 2 (492)+3:29:51Johanna Niittymäki1:12:29
644SWEVästerås SOK 2 (1515)+3:30:00Tamas Szüts1:31:38
645FINTeam Azure (779)+3:30:05Jari Vainikka1:35:14
646FINVictorious Secret (891)+3:30:18Raisa Sell1:17:20
647FINKeravan Urheilijat 2 (562)+3:30:21Saara Saalo1:21:42
648FINJVK-Pojat (1806)+3:30:24Teuvo Holappa1:22:27
649FINMurut (399)+3:30:26Ilona Haarla1:29:34
650FINKuopion Reserviupseerikerho (314)+3:30:27Aarne Keurulainen1:23:26
651LATOK Meridians 3 (729)+3:30:30Ingus Barvikis1:51:30
652FINSoisalon Saaren Pummiveikot (904)+3:30:32Risto Pelkonen1:32:58
653FINOulun Poliisiurheilijat (982)+3:31:28Harri Sorvari1:45:59
654FINPitkäjärven Vaeltajat (524)+3:31:28Jaakko Iivanainen1:21:08
655FINSK Porrassalmi (700)+3:31:30Veikko Myyryläinen1:27:01
656FINIK Falken 2 (901)+3:31:31Stefan Stubb1:19:19
657FINLappeen Riento 4 (581)+3:31:34Johanna Tuosa1:19:05
658FINKunto Kaverit (794)+3:31:40Jani Varis1:12:18
659FINNykyaikaiset 5-ottelijat (1132)+3:31:48Marta Sanchez1:27:42
660FINRetkeilymedia Ahola (747)+3:31:52Joona Koistinen1:08:25
661FINNenosen veljekset (668)+3:31:55Timo Nenonen1:35:03
662FINRasti-Jussit 3 (651)+3:32:17Leevi Mutikainen1:33:46
663FINVanutoppahousut (854)+3:32:19Sami Luukkanen1:35:00
664FINVaasan Suunnistajat 2 (561)+3:32:58Anni Ruostekoski1:25:37
665FINPyhäjärven Pohti (1006)+3:33:09Elisa Parkkinen1:35:03
666FINKemiön Kiilat (619)+3:33:22Martti Hyvönen1:37:03
667FINKultaiset Karhut (430)+3:33:24Kalle Ruottinen1:37:24
668FINKalvolan Keihäs (435)+3:33:36Jorma Mäntytörmä1:37:40
669FINJyväskylän Metsänkävijät (527)+3:33:41Jukka Hyytiäinen2:11:24
670FINHakuliset (540)+3:33:46Jenni Hakulinen1:45:19
671FINSievin Sisu (862)+3:33:53Markku Vesisenaho1:36:31
672FINNärpes OK 2 (910)+3:33:53Heidi Smeds1:25:28
673FINKuusankosken Urheiluseura (552)+3:33:54Sakari Martikainen1:48:51
674FINLaiskanpulskeet Jallit (721)+3:34:08Mikko Jalli1:37:36
675FINSerkkujen yö (879)+3:34:08Kari Valjakka1:46:28
676LATIK Auseklis 4 (798)+3:34:10Gustavs Stana1:27:58
677RUSKuzmolovo OS 3 (1180)+3:34:10Tatiana Fomicheva1:09:55
678FINRastipukit (557)+3:34:24Petteri Savolainen1:30:39
679SWEValbo AIF (648)+3:34:42Göran Hedman1:45:52
680FINSuunta Jyväskylä 6 (1479)+3:34:55Matti Haveri-Heikkilä1:39:38
681FINTeam Electrofit (1343)+3:35:03Henna Rautiainen1:39:37
682SWECentrum OK Stockholm 3 (730)+3:35:07Sara Jonasson1:25:12
683FINTippausmonsterit (833)+3:35:08Janne Hautala1:27:26
684FINSolf IK (633)+3:35:08Olivia Hahn1:16:01
685FINSupertalentit (691)+3:35:12Ilpo Kiiala1:24:06
686NORIF Sturla 2 (1226)+3:35:18Sander Ottesen1:27:36
687FINAkateemiset luonnon ystävät (1000)+3:35:42Aarne Orrainen1:25:08
688FINEHS Espoon Hurjimmat Sivako (620)+3:35:59Meri Hakala1:40:09
689FINPullin serkut (577)+3:36:02Tuomo Pulli1:39:52
690FINKuusiston Jylhä (538)+3:36:03Sauli Vänskä1:41:10
691FINLankkuan Kyläjoukkue (654)+3:36:44Maiju Kovanen1:17:58
692FINMuurlan Vihuri (690)+3:36:50Mika Juva1:24:09
693FINMäntsälän Urheilijat (339)+3:37:13Eemeli Uusi-Simola1:49:59
694FINRastivarsat 3 (532)+3:37:40Oula Pelkonen1:25:49
695FINEspoon Suunta 8 (759)+3:37:44Oona Paloheimo1:25:17
696FINTurun Suunnistajat 4 (697)+3:37:47Orvo Moisio1:30:50
697FINKönnin Kuokkamiehet (983)+3:37:48Hannu Ventomäki1:30:56
698FINMalax IF 2 (1141)+3:38:05Andreas Öhman1:30:12
699SWESkarpnäcks OL (768)+3:38:07Lars Segerman1:25:57
700FINKokkolan Suunnistajat 4 (797)+3:38:09Aulis Rantala1:25:16
701FINUrjalan Urheilijat (944)+3:38:10Olli Nikander1:30:36
702FINKarsu.fi (647)+3:38:16Juhani Junnilainen1:41:54
703FINJärvenpään Palo (659)+3:38:17Pauli Rautanen1:26:41
704FINSK Vuoksi 2 (542)+3:38:23Juho Martiskainen1:30:38
705FINPET orienteering Finland (820)+3:38:24Aura Turkka1:41:34
706FINHiidenkiertäjät 6 (623)+3:38:25Kari Koistinen1:40:49
707FINKoovee 8 (1212)+3:38:35Jouni Oikarinen1:28:26
708FINLiperin Taimi (824)+3:38:37Hans Ekroos1:29:31
709FINMaasotakoulu LPR (636)+3:38:43Jarkko Koistinen1:41:15
710FINRempsun Metalli (702)+3:38:53Jenni Sabel1:35:26
711FINRC Eemeli (635)+3:39:06Timo Reiman1:14:15
712FINHönöt SK (900)+3:39:30Asser Vuola1:40:55
713FINEHS Espoon Hurjimmat Sivako 2 (1890)+3:39:32Samina Nummi1:27:40
714FINPihkaniskat 7 (438)+3:39:52Pekka Ilmakunnas1:37:48
715FINRasti-Ukko Lauma (1008)+3:39:57Mika Kaukkila1:29:39
716FINEssity Finland (1091)+3:40:19Sami Mäkelä1:42:35
717SWEOK Kullingshof (663)+3:40:29Emil Johansson1:45:25
718NORLorry Classic (1809)+3:41:54Svein Otterlei1:35:10
719FINJukola 2003 Sulkava (999)+3:42:21Jussi Myllys1:48:46
720FINHellanmaan Teräs (500)+3:43:03Martti Herttua1:48:56
721FINTeme Ski Team 2 (846)+3:43:21Heikki Rajala1:18:43
722FINHelsingin Suunnistajat 5 (278)+3:43:52Nuutti Jääskeläinen1:31:57
723FINLauttakylän Luja (598)+3:44:46Frans Seppälä1:28:45
724ESTSK Mercury (501)+3:44:58Margus Klementsov1:26:30
725SWEMarkbygdens OK 2 (535)+3:45:08Per-Anders Axelsson1:41:46
726FINEspoon Suunta 14 (1414)+3:45:08Igor Nefedov1:49:40
727FINSupan Pohjalla (650)+3:45:17Harry Halonen1:31:10
728FINSukK 83 (757)+3:45:23Pertti Lahdelma1:21:55
729FINHämeenlinnan Tarmo (464)+3:45:24Teppo Valtonen1:22:38
730FINRoosan kuntokoulu (868)+3:46:51Anni Laine1:25:12
731FINJudica (917)+3:47:13Janne Hänninen1:35:33
732FINSeinäjoen Hs biathlon (1919)+3:47:15Jonni Mukkala1:39:31
733FINValmet Tampere (981)+3:47:22Sami Ojala1:34:50
734FINKymin Suunnistajat 4 (858)+3:47:36Markku Hienonen1:37:33
735FINVarma Peesi (1911)+3:47:37Pasi Helander1:51:20
736NORWing OK 2 (857)+3:47:39Gabriel Baadsvik Callanan1:25:02
737SWEGustavsbergs OK (836)+3:47:46Österberg Henrik1:32:14
738FINOlarin Omat Pojat (844)+3:47:47Mikko Ahonen1:40:54
739FINSomeron Esa (703)+3:47:49Joonas Rauhansalo1:36:31
740FINP-K maakuntakomppania (1020)+3:47:51Antti Hartikainen1:40:51
741FINKiipeilykerho Vertikaali (1746)+3:47:56Samuel Lehtonen1:43:33
742FINLuonnonvarakeskus (813)+3:47:58Timo Siitonen1:36:38
743FINIisalmen Visa (1161)+3:48:04Ida Sara-aho1:45:36
744LATSurikati (658)+3:48:06Upmace-Grivina Ieva1:52:28
745FINRastikarhut 3 (329)+3:48:10Veli-Matti Jutila1:47:52
746FINSweco (1240)+3:48:51Juha Junttila2:01:11
747FINLaihian Luja 3 (802)+3:48:52Hannu Niinimäki1:41:50
748FINUlvilan Ura 2 (934)+3:48:56Pertti Lahdenmäki1:41:32
749FINKärkölän Kisa-Veikot (1251)+3:48:56Timo Järvinen1:51:32
750FINUrheilukoulu III81 (516)+3:48:58Jarmo Tonder1:16:55
751FINTuurihaukat (705)+3:49:00Paulus Heikkilä1:19:50
752FINRastiketut (460)+3:49:02Elias Nurmi1:37:03
753FINOK Trian 5 (498)+3:49:04Max Määttä1:51:33
754FINOK77 6 (744)+3:49:11Anders Juholin1:34:29
755FINLänsi-Rajan Rasti (734)+3:49:13Henri Saari1:49:54
756FINKainuun Prikaati (772)+3:49:21Miika Suvanto1:46:41
757FINYlämaan Pyrkijät (463)+3:49:25Marko Korhonen1:29:06
758FINNavi 7 (1059)+3:49:28Jorma Kemppi1:43:49
759FINRasti 88 2 (433)+3:49:31Niklas Salonen1:52:43
760FINTeam Happonen (628)+3:49:38Kati Happonen1:54:16
761BELTrol-Belgium (1081)+3:49:42Erik Van Dijck1:37:09
762FINeLadies (755)+3:50:10Astra Francke1:27:58
763FINPorvoon Urheilijat (870)+3:50:14Jouni Saukonoja1:29:24
764FINAri Pojjaat (776)+3:50:26Atso Jalli1:41:27
765FINSK Herkkutatit (681)+3:50:31Roosa Lassila1:25:48
766FINSK Samperi (1108)+3:50:33Hanna Hovila1:25:35
767FINPitäjänmäen Tarmo (642)+3:50:45Juha Purhonen2:15:52
768FINGeodeesi (761)+3:50:46Suomala Klaus1:33:16
769FINIkaalisten Nouseva-Voima 5 (771)+3:50:47Mika Suojanen1:53:54
770FINPerttelin Peikot (638)+3:50:49Ari Ranki1:52:09
771FINPäijät-Rasti (751)+3:50:51Esko Jussila1:34:29
772FINYläneen Kiri (812)+3:51:00Ismo Huhtala2:03:19
773FINPositiivinen yllätys (1223)+3:51:03Ella Nurmi1:23:49
774FINNokian Torpedo (875)+3:51:03Matti-Olavi Vartiala1:29:17
775FINKeuruun Kisailijat 2 (987)+3:51:04Henna Kauppinen1:23:19
776FINSatakunnan Lennosto (726)+3:51:06Tuomas Koskinen1:38:02
777FINLohimaan Rasti (765)+3:51:19Mikko Vesisenaho1:17:56
778FINTamrock (869)+3:51:31Lasse Raitanen1:40:19
779FINKankaanpään Kalevankiertäjä (1821)+3:51:32Olli Kujansuu1:42:25
780FINSaloisten Reipas 2 (1624)+3:51:35Antti Harjuhaahto1:39:27
781FINEKI (1162)+3:51:43Anttu Ahlberg1:44:18
782FINTuomenmarjat (1321)+3:51:44Piia Laitala1:44:59
783FINLopen Uupuneet (666)+3:51:46Jukka Kenttämies1:42:20
784FINKalajoen Junkkarit 2 (541)+3:51:50Jari Nikunen1:33:01
785FINKeravan Urheilijat 3 (1285)+3:51:51Kai Antell1:33:46
786FINTrimap (1888)+3:51:51Vesa Virtanen1:38:29
787FINKuusiston Jylhä 2 (1800)+3:51:52Ilkka Vänskä1:44:00
788FINBertelin pojat 2 (732)+3:51:54Seppo Kukko1:25:09
789FINTeam Kymppiremontit 2 (1945)+3:51:55Pekka Peura1:32:36
790FINSK Pohjantähti 6 (1494)+3:52:03Risto Juutinen1:36:36
791FINKankaanpään Suunnistajat 2 (847)+3:52:14Seppo Hämäläinen1:28:59
792FINPK Racing Team (686)+3:52:16Ari-Pekka Pietilä1:28:14
793FINEvitskog FBK r.f. (805)+3:52:17Mikael Wikström1:44:09
794FINSappion Veikot 2 (1501)+3:52:18Silas Johansson1:57:08
795FINPietarsaaren Hiihtäjät (897)+3:52:21Miro Piippolainen1:39:11
796FINIlmatorjunta (837)+3:52:23Aapo Rinne1:45:00
797FINVuorenveikot (938)+3:52:25Petteri Kauppinen1:30:38
798GBRSouth London Orienteers (520)+3:52:28Phil Marsland1:47:55
799FINSK Mortis 2 (825)+3:52:29Sanna Lakoma1:31:35
800FINNabla (1044)+3:52:35Mika Koivu1:44:50
801FINLöytänen Rastit (780)+3:52:40Pasi Talvitie1:32:34
802FINHämeenlinnan Suunnistajat 2 (152)+3:52:42Kalle Virtanen1:40:17
803FINMalax IF (902)+3:52:46Oskar Norrback1:43:01
804FINUrhK II08 (892)+3:52:46Valve Tuomo1:32:06
805FINKonserni (749)+3:52:50Ottopekka Leskinen1:55:28
806FINKohti rastia ja sen ohi (1324)+3:52:52Aino Mäkelä1:20:40
807FINKela (1871)+3:52:58Jarmo Heikka1:29:15
808FINIkaalisten Nouseva-Voima 4 (1363)+3:53:00Markku Riitaoja1:23:41
809FINMustalammen Pallo (709)+3:53:03Timo Riihimäki1:36:52
810FINPuolangan Ryhti (760)+3:53:06Martti Köngäs1:45:12
811FINNurmonjoen Tukki (1144)+3:53:15Pekka Alasaari1:44:59
812SWESkattkärrs SOK (758)+3:53:37Jenny Nyberg1:45:19
813FINOK Botnia 3 (942)+3:53:56Torbjörn Ahlskog1:45:42
814FINNousiaisten Alku (1040)+3:54:08Heikki Andersson1:42:37
815FINMosapajannevan Karpaasit (1957)+3:54:16Erkki Marila2:10:44
816FINLapin Veikot (459)+3:54:19Esa Turunen1:45:26
817FINMiehikkälän Vilkas (398)+3:54:59Jarkko Urpalainen1:58:25
818FINTunkiomadot (1012)+3:55:09Jarkko Heiskanen1:31:12
819FINRistin Kilta (1203)+3:55:11Benjamin Schulman1:32:42
820FINRastihaukat (653)+3:55:23Antero Aunesluoma1:31:30
821SUIOLV Hindelbank (694)+3:55:30Peter Lyrenmann1:33:01
822FINTeuvan Rivakka (673)+3:55:32Jari Mahlamäki1:34:39
823FINOulun Raksa (830)+3:55:35Timo Kivelä1:46:40
824FINPälkäneen Luja-Lukko 2 (871)+3:55:38Kalle Vaismaa1:26:40
825FINRautalammin Urheilijat (782)+3:55:48Eero Kärkkäinen1:31:26
826FINLahden Suunnistajat -37 5 (1268)+3:55:51Kirsi Arvela1:45:53
827FINLauttapartio (1096)+3:56:24Joel Kivimies1:49:05
828FINLaihian Luja 2 (677)+3:56:28Anttoni Patana1:36:21
829FINJääkäriprikaati (484)+3:56:36Niko Paavola1:46:33
830FINHonkajoen Seudun Urheilijat (880)+3:56:38Heta Haunia1:26:58
831FINOK77 4 (610)+3:57:43Anders Westerlund1:47:22
832FINSuomusjärven Sisu 2 (884)+3:58:00Mauri Sinnelä1:49:56
833FINS-Yöosuustoiminta (573)+3:58:42Raimo Mäenpää2:20:09
834FINAalto A!dventures (737)+3:58:58Anna Kuronen1:23:57
835SWESkogsluffarnas OK (943)+3:59:10Fredrik Wallstedt1:50:33
836FINVerttuun Namika (849)+3:59:20Jouni Kivimäki1:35:16
837FINMhy Pirkanmaa (800)+3:59:23Pertti Linnainmaa1:34:19
838FINRaisu Lumous (631)+3:59:37Simo Pöyhönen1:43:34
839POLOK!Sport (558)+3:59:40Tomasz Kosicki1:50:05
840FINKouvolan Suunnistajat 5 (872)+3:59:42Urho Ojala1:52:19
841FINHäröt Lampaat (1013)+4:00:02Otto Soini1:49:18
842FINFuturice (968)+4:00:15Kalle Lappalainen1:39:24
843FINEpilän Esa 2 (1209)+4:00:40Jari Toivonen1:36:14
844FINAlahärmän Kisa (652)+4:01:32Ville Ylihärsilä1:49:16
845FINLappeen Riento 5 (1289)+4:01:57Tinja Lantta1:35:08
846FINTeam Uusivirta (1889)+4:02:03Ville Uusivirta1:17:31
847SWELinköpings OK 3 (351)+4:02:46Christer Lindell1:30:37
848FINMaasotakoulu LPR 5 (1658)+4:02:54Eero Saukkonen1:36:41
849FINValmet Technologies 2 (992)+4:03:06Alexander Guslin1:42:31
850FINEDX (1049)+4:03:13Ari Hakaste1:37:27
851FINPudasjärven Urheilijat 2 (1280)+4:03:15Arttu Jokikokko1:42:28
852FINRasti-Jyry 2 (1297)+4:03:17Lauri Tapola1:25:27
853FINNavi 6 (687)+4:03:54Joel Sihvonen1:31:10
854SWEHaninge SOK (294)+4:04:22Gustav Nirvin1:26:54
855ESTOK West (605)+4:04:22Veiko Lille1:39:37
856FINTuusulan Voima-Veikot (1111)+4:05:05Mikko Lamminpää1:38:16
857FINHaukijahtaajat (736)+4:05:21Kim Nylund1:15:43
858FINTampereen Pyrintö 9 (1217)+4:05:25Totte Välkki1:45:17
859FINPellon Ponsi 2 (625)+4:05:26Mette Palokangas1:27:15
860FINLahden Suunnistajat -37 9 (1113)+4:05:40Emmi Löfberg1:40:54
861SWEGotlands OF 3 (1483)+4:05:49Anton Nilsson1:41:35
862FINBebbes Busar (1854)+4:05:51Malena Danskanen1:57:28
863FINNavi 4 (912)+4:06:00Aki Tenhunen1:39:32
864FINFunctio Laesa (1452)+4:06:01Ulla Kilpinen1:57:02
865LATIK Auseklis 3 (731)+4:06:03Guntars Andersons1:35:59
866FINKauhavan Wisa (458)+4:06:06Heino Ala-Honkola1:45:34
867FINVakka-Rasti (924)+4:06:09Riku Salminen1:44:03
868FINKiinnostus Suunnistajat (688)+4:06:13Matti Kaijansinkko1:45:36
869FINAnnikin Voimailijat (1060)+4:06:21Leo Alenius1:47:44
870FINEspoon Akilles 4 (955)+4:06:26Pekka Kallio1:42:04
871FINRaula Team (1110)+4:06:28Tapani Laaksonen1:59:31
872FINDowntown 65 2 (804)+4:06:36Kari Kujala1:35:31
873FINKontaten Maaliin (1875)+4:06:53Lauri Lehmonen1:47:40
874LUXLuxembourg Orienteering Clu (599)+4:06:56Jan Sliva1:40:43
875FIN007Hyyppä (784)+4:06:56Esko Hyyppä2:12:46
876FINOulunsalon Vasama (1050)+4:07:05Päivi Mäkinen1:53:40
877FINTornator (907)+4:07:07Olavi Siirtola1:56:10
878FINKaslink (1131)+4:07:16Toni Saarela1:42:17
879SWEGandvik IK (1084)+4:07:16Johan Käll1:53:54
880FINRässi-Rasti (770)+4:07:33Mikko Vihavainen1:52:02
881RUSIzhora (621)+4:07:38IUrii Rumiantsev1:29:02
882FINAuran Vannas (850)+4:07:39Raimo Syrjälä1:59:34
883FINKeski-Vantaan Suunnistajat (1278)+4:07:39Ryszard Viertola1:57:22
884FINTeam Nässäri (1690)+4:07:53Pajula Kimmo1:59:37
885FINNiinisalon Varuskunnan Urhe (913)+4:08:00Ilkka Lindqvist1:40:37
886FINPohjankyrön Rasti (380)+4:08:02Ismo Niemi2:04:34
887FINKymin Suunnistajat 3 (591)+4:08:20Matias Kavakko1:35:46
888FINHumanitas-seura (1219)+4:08:29Humanitas-seura 51:40:26
889FINHarhaveikot (1063)+4:08:29Antti Laine1:58:38
890FINVihman Veljekset (1442)+4:08:31Matti Kauppinen1:41:29
891FINWonkamiehet (1005)+4:08:34Petteri Tuovinen1:44:52
892FINPihkaniskat 3 (1147)+4:08:36Seppo Repo1:41:18
893FINRastihapot (1589)+4:08:45Tommi Kilpinen1:30:22
894FINIlomantsin Urheilijat 2 (831)+4:08:59Tuomo Nissinen1:37:12
895FINHammassyrjän Happo (1884)+4:09:03Markus Niemelä1:44:24
896FINPihkaniskat 2 (1079)+4:09:14Eero Nevalainen1:42:38
897FINVarnitsa 2 (1294)+4:09:28Juho Salonen1:44:44
898FINPönttövuoren Peikot (1030)+4:09:37Jaakko Raento2:01:16
899FINSuvunSuunta (718)+4:09:39Mikko Kankkunen1:51:25
900FINTurun Visat (826)+4:09:53Veli-Matti Ritakallio1:47:37
901FINLepatiittos2 (754)+4:10:09Pekka Kontturi1:45:35
902FINOC Harharetki (921)+4:10:16Teemu Kiiski1:58:31
903FINMAASK RUK Pioneerivoimaa (753)+4:10:28Vesa-Pekka Lehtomäki1:39:35
904FINLynx 7 (1174)+4:11:22Markku Hyvönen1:39:05
905FINPerhon Kiri (790)+4:11:38Ilkka Koskela1:42:22
906FINKullaan Kuninkaat (1028)+4:11:39Teija Kujanpää1:38:28
907FINSaint-Gobain Finland (1760)+4:11:42Jukka Järveläinen2:02:26
908SWESkogslöparna 2 (1648)+4:12:44Mikael Nilsson1:58:53
909FINPiispan poijjat (927)+4:12:48Tuomo Kahenvirta1:51:42
910FINeLadies 2 (1222)+4:13:01Saara Mahlamäki1:25:26
911ESTRakvere OK 2 (675)+4:13:08Kaisa Rooba1:32:26
912FINHernemäen Porina (717)+4:13:20Jussi Silvennoinen1:59:12
913FINUSTpro Oy (487)+4:13:33Jaakko Leppäkangas1:54:28
914FINLets get LOST (877)+4:13:36Aleksi Hatakka1:47:30
915FINPolyteknikkojen Raittiusseu (814)+4:13:39Anni Halko1:50:04
916FINValkeakosken Haka 6 (1252)+4:13:40Timo Koskinen2:05:41
917FINFTA 2 (1015)+4:13:44Visa Helmijoki1:49:32
918FINHelsingin Poliisi-Voimailij (1064)+4:13:45Veijo Rissanen1:46:59
919FINOC Toffee 2 (1621)+4:13:54Jonne Eskola1:49:28
920FINMetsästäjäliiton Hirviurhei (783)+4:13:57Ari Ronkainen1:50:56
921FINSallan Karhut (627)+4:14:00Lauri Uutela1:28:50
922FINKaukaan Lyly (566)+4:14:04Anna Hintikka2:02:13
923FINKöntit (1176)+4:14:12Teppo Moisio1:49:36
924FINMaasillat (1261)+4:14:16Risto Maasilta1:48:18
925FINRasti K18 (1950)+4:14:19Jarno Rutanen1:35:24
926FINTäsmis-Team (896)+4:14:39Akseli Wiik1:49:56
927FINMetos (1055)+4:14:52Lauri Launonen1:29:00
928FINSelkien Sisu (848)+4:14:53Mikael Ikonen1:49:42
929FINSäyneisen Salpa (544)+4:15:01Kalevi Pajamäki2:00:17
930FINRasti-Lukko 3 (980)+4:15:22Kalle Virtanen2:04:11
931FINArk United (575)+4:15:46Annamaria Sola2:19:42
932FINEliaksen Eksyjät (997)+4:16:26Lasse Laaksonen1:37:55
933SWEFredrikas Girls 2 (796)+4:16:45Fredrikas Girls 51:24:00
934FINTeam Lost (1076)+4:16:48Saara Asmundela1:38:00
935ESPCD TJALVE (969)+4:17:42Arturo Javier Pena1:34:02
936FINMellu ja kääpiöt (1791)+4:18:28Salla Mustonen1:32:30
937FINHelsingin Suunnistajat 16 (523)+4:18:51Jani Karttunen2:08:26
938FINPernoon Rajamiehet (818)+4:18:53Tiina Naakka1:34:46
939FINValmet Technologies (839)+4:19:00Leena Alonen1:39:34
940FINHalsuan Mäkijussit (1370)+4:19:01Akseli Jussinmäki1:19:14
941FINAjokoirat (763)+4:19:08Ville Rahkonen1:26:26
942FINPuskasilimät OK (1145)+4:19:10Kekäle Joonas1:32:42
943FINcloudriven.fi (1769)+4:19:10Jukka Koskenkanto1:48:45
944FINEricsson SK 2 (1476)+4:19:15Juha Kankaanpää1:27:57
945FINTurun Puristus (1041)+4:19:17Karri Karanko1:46:35
946FINHollolan Urheilijat -46 2 (444)+4:19:19Lasse Kemppainen1:54:01
947FINLapuan Virkiä 4 (1361)+4:19:19Verneri Sankelo1:40:31
948FINMuuramen Rasti (957)+4:19:22Kalle Sumelles2:02:27
949FINGimmeFive Multisport (1733)+4:19:22Alpo Välimaa1:33:24
950FINElimäen Reserviupseerikerho (845)+4:19:26Jouni Laurikainen1:50:24
951FINDroit (1123)+4:19:26Ville Savolainen1:45:09
952FINMetsähallitus (457)+4:19:34Heikki Savolainen1:57:24
953FINTurun Metsänkävijät 5 (704)+4:19:34Petteri Hirvonen1:38:49
954FINRiihimäen Suunnistajat (816)+4:19:34Petri Tynjälä1:34:18
955FINKortesjärven Järvi-Veikot 2 (1351)+4:19:42Eero Hautala1:33:25
956FINRasti-Hyry (725)+4:19:47Jarmo Juntunen1:26:57
957SWEKöping-Kolsva OK 2 (1647)+4:19:48Mats Birkestål2:04:00
958FINMäntän Seudun Eräpirkat (1195)+4:19:49Jari Harju1:42:37
959SWESigtuna OK (856)+4:19:51Stefan Nordström2:00:37
960FINTeekkarisuunnistajat (1698)+4:20:03Aleksi Pietikäinen1:30:33
961FINKaaderi-Leijonat (918)+4:20:06Rami Saari1:51:58
962FINKarkki-Rasti 2 (1377)+4:20:14Hannu Jylänki1:41:10
963FINWSP (1215)+4:20:18Simo Tammela1:39:13
964FINNordea Urheilu (1269)+4:20:26Ari Honkimaa1:41:42
965FINKokemäen Kova-Väki (741)+4:20:28Arto Pynnö1:51:11
966FINPolyteknikkojen Raittiusseu 2 (1895)+4:20:32Rasmus Niemi1:51:29
967FINKoneen Kerho (843)+4:20:33Mika Väisänen1:51:23
968FINLuonnontutkijat (840)+4:20:34Timo Lauttamus1:46:43
969FINKarjalan Käki (1196)+4:20:35Joonas Karvinen1:45:55
970FINOtaKraa (1390)+4:20:35Liisa Lundell1:55:17
971FINTASO (1802)+4:20:37Juha Soukko1:51:58
972GERTeam Baden-Wuerttemberg (1062)+4:20:38Philipp Koch1:51:37
973FINPolyteknikkojen Raittiusseu 3 (1852)+4:20:40Hannes Väre1:46:11
974FINTeam Peesi (1051)+4:20:41Konsta Purtsi1:41:47
975FINInnOK (786)+4:20:43Olli Peltola1:47:41
976FINKalevan Rasti 4 (923)+4:20:43Johan Pääkkönen1:43:18
977FINVänkypannu (1151)+4:20:44Niilo-Kustaa Väätäinen1:17:25
978FINTommin virheet (1722)+4:20:45Aki Lahtinen1:37:09
979FINKaustisen Pohjan-Veikot 2 (803)+4:20:46Pekka Puumala1:58:45
980FINSysmän Papan LastenLapset (1319)+4:20:47Eveliina Einonen1:55:20
981GBRUppsala Postal Service B Sq (1928)+4:20:47Graham Anderson1:59:48
982FINKone-Yijälä (743)+4:20:51Risto Mäkinen1:51:40
983FINX-suunnistajat (841)+4:20:55Tanja Kalari1:41:49
984FINHTJ Suunnistajat (1664)+4:20:56Timo Heiskanen1:56:20
985FINRastihumppa (1947)+4:20:57Sirpa Lintunen1:51:57
986FINOK Computer (1262)+4:21:06Matias Johansson1:56:38
987FINKajaanin Suunnistajat 2 (710)+4:21:12Timo Pinola2:00:18
988SWERånäs OK 2 (793)+4:21:12Marica Tynell2:06:50
989FINOK Trian 11 (1237)+4:21:15Martin Wickholm1:53:33
990FINKustavin Ahto (774)+4:21:18Matti Huhtala1:56:43
991FINTiedeyhteisö 95-97 (950)+4:21:34Ismo Ojala1:54:41
992FINKanuuna (953)+4:21:54Marko Lasanen2:08:40
993FINTaxi Team (963)+4:22:07Juha Leskinen1:41:28
994FINThe Elvis Challenge (920)+4:22:17Antti Jukarainen1:34:20
995FINNCS Sport (1287)+4:22:27Eero Miettinen1:42:26
996FINSuunta Jurva 2 (1199)+4:22:39Pekka Hahto1:33:22
997FINTT226 (689)+4:22:41Jutta Kukkurainen1:57:40
998FINIK Kronan (722)+4:22:47Ulrika Myrevik-Svenlin1:57:58
999FINRannikkoprikaati (1695)+4:22:49Teemu Seppälä1:59:04
1000FINTP Industrials (1163)+4:22:51Joonas Meuronen1:47:23
1001FINEräs seura (906)+4:22:52Antti Vesalainen1:58:36
1002FINRasti-Nokia 4 (1395)+4:22:52Jorma Nevala1:42:23
1003FINKaidan Tien Kulkijat (1168)+4:22:58Lauri Itkonen1:31:54
1004FINLandis+Gyr (1372)+4:23:00Asko Senttula1:41:55
1005FINSamba Trail Running Club (925)+4:23:04Piia Tantarimäki1:50:48
1006FINPulkanrannan Pullistus (808)+4:23:06Hannu Haimi1:53:09
1007FINAlatornion Pirkat 2 (827)+4:23:08Aale Grekula1:58:26
1008FINNastolan Terä 2 (442)+4:23:18Jarmo Pulkkinen1:50:10
1009FINMacGregor (828)+4:23:38Juha Ratia1:43:23
1010FINRastiPiikkiö 2 (799)+4:23:44Jani Alinikula1:30:41
1011FINOunasvaaran Hiihtoseura 2 (594)+4:23:52Reino Kurkela1:36:08
1012FINMetsä Board Kyro (947)+4:23:54Jani Suomalainen1:59:23
1013FINPirkkalan Hiihtäjät 2 (984)+4:25:03Leppänen Antti1:28:27
1014NORÖstmarka OK (960)+4:25:05Stedje Per1:49:29
1015FINPargas IF 3 (1375)+4:25:38Cevin Arén1:45:05
1016FINPaha Rasti (735)+4:25:50Liisa Siltanen1:32:44
1017FINPaVi (852)+4:25:52Lauri Jahkola1:45:38
1018FINEspoon Suunta 13 (1606)+4:25:59Baptiste Tronche-Masso1:59:42
1019FINPaikkaan orientoituneet (866)+4:26:08Joonas Majuri1:10:30
1020FINJoen Suunta 2 (1546)+4:26:08Juha Tuononen1:33:07
1021FINRajaveljet (777)+4:26:18Markus Nygård1:33:30
1022FINEpilän Esa (578)+4:26:26Jukka Heinämäki2:38:54
1023FINPajulahti Olympic Training (1444)+4:26:29Rami Virlander1:42:39
1024SWEGotlands OF 2 (607)+4:26:32Mattias Levin2:05:36
1025FINMaanmittauslaitos Lappi (835)+4:26:35Ari Tukala1:32:27
1026FINTreSeven (1571)+4:26:36Paula Kosonen1:53:50
1027FINYlistaron Kilpa-Veljet 2 (640)+4:26:37Elisa Nivukoski1:39:10
1028FINTampereen Yritys 2 (1649)+4:26:38Jukka Leppänen1:38:37
1029FINKuoLO (1935)+4:26:40Hannes Holma1:39:01
1030FINSaviksen Rasti (986)+4:26:46Tomi Tauti1:40:09
1031ESTOK TON (864)+4:26:48Kai Saksman1:45:11
1032FINAndritz WP (1146)+4:26:52Janne Puonti2:01:49
1033FINPeräseinäjoen suunnistuksen (1114)+4:26:53Hanna Mäki-Mantila1:32:30
1034FINGofore (1916)+4:26:53Mikko Kattilakoski1:39:05
1035FINKananpojat (1101)+4:26:56Veli-Matti Kyckling1:34:13
1036FINLohtajan Veikot (1074)+4:26:58Kimmo Erkkilä1:36:04
1037FINMaanmittauslaitos Oulu (1815)+4:26:58Tero Väyrynen1:41:56
1038FINRasti 88 3 (1307)+4:27:01Simo Savo1:42:41
1039FINPihkaniskat 4 (811)+4:27:12Markku Leinonen1:39:27
1040FINTuusulan Reserviupseerikerh (1675)+4:27:13Matti Saastamoinen1:44:57
1041FINOK Terjärv 2 (1130)+4:27:17Hanna Grannabba1:41:46
1042FINSuunnaton Into 2 (1403)+4:27:31Hannu Suikki1:40:00
1043FINLapin Sudet (584)+4:27:38Jan Denks1:34:54
1044FINSpede Rasti (1467)+4:28:20Jukka Yrjölä1:37:38
1045FINKumpulanmäen Sällit (1117)+4:28:26Sonja Nolvi1:34:39
1046FINLänsi-Rajan Rasti 2 (1170)+4:28:27Kari Partanen1:30:47
1047SWEVallentuna /Össeby OL (1033)+4:28:36Elin Giding1:49:58
1048FINAskolan Urheilijat (881)+4:28:46Miika Alhonen1:43:18
1049FINOP (1214)+4:29:15Arto Kuhmonen1:50:07
1050FINEtelä-Karjalan keskussairaa (1694)+4:30:15Tarja Eskelinen2:09:26
1051FINIF Femman 4 (919)+4:30:37Hanna Lindgren1:21:32
1052FINAamulehden Lukijat Lasten h (1713)+4:31:04Ari Kilpi1:58:33
1053FINUrpon Rytky (860)+4:31:09Peetu Saukkio1:27:45
1054FINTelemark Team Örn 2 (1368)+4:31:21Janne Nissinen1:32:51
1055FINJoutsenon Kullervo 3 (1069)+4:31:21Jussi Huttunen1:32:24
1056FINVR Suunnistajat (1003)+4:31:28Hannu Eskola1:48:43
1057FINKoposen 7 veljestä (1604)+4:31:31Pekka Leskinen1:38:49
1058FINKokkolan Suunnistajat 6 (1300)+4:31:32Pauli Tynjälä1:38:35
1059FINTeam Merikoski (1623)+4:32:04Miika Pietilä1:18:07
1060FINIlveksen Jussit (1717)+4:32:06Juuso Kivikoski1:24:57
1061FINTieto (1218)+4:32:08Jarmo Rantala1:35:06
1062FINPelikassit (556)+4:32:14Henri Mäenalanen1:35:28
1063FINEspoon Akilles 5 (1184)+4:32:15Osku Kaijalainen1:31:23
1064FINPYVMM (976)+4:32:20Miikka Kelo1:50:46
1065FINHI-TEAM (1191)+4:32:30Mikko Ryytty1:38:34
1066FINTurun NMKY 2 (1035)+4:32:34Antti Hakanen1:34:25
1067FINTampereen Pyrintö 11 (1281)+4:32:43Otto Niemi2:23:21
1068FINMAASK RUK Eksymä (1931)+4:32:45Janne Putkonen1:41:15
1069FINHaukiputaan Heitto (1024)+4:33:07Mauno Hanhela1:30:57
1070SWEGanska OK (1001)+4:33:09Thomas Nilsson1:40:15
1071FINTeam Klinga (1774)+4:33:17Jaana Klinga1:46:20
1072FINRastivarsat 4 (626)+4:33:24Jussi Pohjola1:34:10
1073FINMC Jymypallo (762)+4:33:27Ville Kalapudas1:45:49
1074FINRaision UrheiluAutoilijat (994)+4:33:30Tero Rönnemaa1:52:43
1075FINTeam Gulo gulo (1155)+4:33:32Erkki Rinta-Paavola1:46:38
1076SWEKils OK 2 (1172)+4:33:34Klara Holmgård1:51:16
1077FINFTA 3 (1314)+4:33:34Mikko Räisänen1:44:02
1078FINEurajoen Wanhat Weikot (1701)+4:34:07Jouko Koskialho1:54:27
1079FINNilsiän Nujakka (971)+4:34:35Aimo Partanen1:37:42
1080FINVTT (1356)+4:34:54Henrik Sandberg1:19:49
1081FINUusi Verso (766)+4:35:00Jaakko Tuikka1:52:53
1082FINFennovoima (1075)+4:35:10Ilia Kniazev1:41:25
1083FINOK Raseborg 3 (657)+4:35:34Lasse Lindholm1:43:29
1084FINJuntit OK (728)+4:35:39Timo Voutilainen2:11:04
1085FINMäntsälän Urheilijat 4 (1432)+4:36:44Laura Kylmälä2:03:17
1086LATOZONS OK 2 (641)+4:36:48Maris Veismanis1:55:40
1087FINRasti-Vihti 2 (940)+4:36:56Mikko-Ville Toivonen1:40:14
1088FINSPYMS (1007)+4:36:56Ville Jäkälä1:43:31
1089FINOscar Software (1189)+4:37:00Markku Virtanen2:29:10
1090FINMenestyspojat (1265)+4:37:09Jori Hyrkäs1:45:43
1091FINOhtola SK (1904)+4:37:11Juha Ojajärvi1:39:36
1092FINGamlakarleby IF (988)+4:37:15Kristoffer Olaussen1:40:10
1093FINSK Pohjantähti 4 (975)+4:37:18Hannu Juutinen1:38:46
1094FINRiikku Runners Alavus (1185)+4:37:24Jere Mäkiranta1:46:54
1095FINMaanmittauslaitos Tre (740)+4:37:34Jukka-Pekka Siltanen1:29:50
1096FINSotkamon Jymy 4 (1342)+4:37:38Minna Toikkanen1:48:40
1097FINKops (1292)+4:37:44Markus Sjöstrom1:48:56
1098FINOK Kristina (1115)+4:37:59Kjell Utfolk1:41:02
1099FINOutotec (1119)+4:38:44Petri Jokinen2:29:49
1100FINRauman Työväen Urheilijat (1236)+4:38:48Harri Laiho1:50:38
1101FINOK Botnia 2 (769)+4:39:19Robert Ljungberg1:22:44
1102FINHelminiemen helmet (806)+4:41:15Paavo Hänninen2:07:10
1103FINAlahärmän Kisa 2 (990)+4:41:32Roni Ylihärsilä2:02:01
1104FINVarnitsa (1254)+4:41:36Mikko Puustinen1:17:44
1105FINNavi 5 (1273)+4:41:37Erkki Häkkilä1:29:06
1106FINNeliveto (1016)+4:42:19Pekka Simula1:24:35
1107FINKeski-Karjalan Rasti 2 (883)+4:42:24Aki Hukka1:44:46
1108FINKiimingin Urheilijat (427)+4:42:27Miska Pöyry1:49:26
1109FINTarpian Suunta 2 (1389)+4:42:40Reijo Simonen1:48:57
1110FINCadpool (1204)+4:43:01Leevi Tarjanne1:32:19
1111FINTampereen Pyrintö 8 (746)+4:43:12Maria Laine1:24:54
1112FINSolita (965)+4:43:53Mikko Puonti2:24:54
1113FINEtelä-Kymen Suunnistajat (660)+4:43:55Timo Hyppänen1:21:51
1114FINLaskuvarjojääkärikilta Pirk (1929)+4:43:55Pekka Leikas1:52:15
1115FINIisu (637)+4:44:19Antti Välikangas2:00:37
1116FINSiikaisten Sisu (586)+4:45:19Hanna Kallio1:51:15
1117NORStavanger Orienteringsklubb 2 (1540)+4:45:37Arne Jacob Nyström Olsen1:27:27
1118FINOK Trian 6 (853)+4:45:42Rainer Ståhl2:00:42
1119FINItä-Hämeen Rasti (409)+4:46:16Toimi Koskinen1:58:52
1120FIN404 Path Not Found (1680)+4:46:34Saijariina Kuokkanen1:52:53
1121FINRastiketut 2 (1330)+4:46:40Esko Taipalus1:41:40
1122FINSK Uranus (951)+4:47:17Alpo Mikkonen1:46:22
1123FINSelviytyjät (1036)+4:47:30Nina Tusa1:34:42
1124FINHelsingin Palokunnan Urheil (1320)+4:47:31Antti Luotio1:34:54
1125FINPäässä Viiraa (1901)+4:47:38Ari Valtaoja1:59:40
1126SWESöders-Tyresö 2 (1120)+4:47:51Kalle Zetterström1:35:54
1127FINPihkaniskat 8 (778)+4:48:06Reima Parkkonen1:26:28
1128FINBarkit päällä (979)+4:48:06Janne Sällinen2:01:28
1129FINPetolintu 2 (1071)+4:48:07Peter Enoksson1:26:21
1130FINPälkäneen Luja-Lukko 4 (1318)+4:49:17Jaakko Vaismaa1:51:34
1131FINNorra (1811)+4:49:27Sebastian Häggblom2:05:32
1132FINABB SK (1436)+4:50:39Marko Raatikainen1:46:23
1133FINRasti-Vihti 3 (1399)+4:53:00Jesse Reijo1:23:39
1134FINRasti/C (1160)+4:53:13Salla Toivonen1:59:36
1135FINValkealan Kajo 2 (842)+4:53:15Olli Siukkola1:40:19
1136FINkuraiset mullit (1662)+4:53:22Mika Helin2:13:25
1137FINKehämajavat (1883)+4:53:29Jukka-Pekka Kuljukka1:51:53
1138FINAjolinja (996)+4:53:37Ari Jääskeläinen1:40:38
1139FINKankaanpään Suunnistajat 3 (1482)+4:53:46Jarkko Leppihalme1:23:59
1140FINESE Tiimi (1247)+4:53:51Erkki Karppanen1:59:31
1141FINSuunta-Sepot 3 (1192)+4:53:53Ilkka Uotila1:51:13
1142FINLaskuvarjojääkärikilta 2 (810)+4:53:53Markus Rantanen2:29:12
1143FINUltra Sisu (1785)+4:53:54Sointu Hyttinen1:51:47
1144FINKuopion Suunnistajat 4 (885)+4:54:02Jukka Tiitto2:05:49
1145FINHal Bro (1080)+4:54:04Tuula Putkuri1:56:10
1146FINLost Bastards (895)+4:54:30Johanna Nousiainen1:52:42
1147FINSuuntavaisto SK 3 (1306)+4:54:37Ari Pullinen2:05:47
1148FINTurengin Sarastus (745)+4:54:42Jami Kopra2:07:55
1149FINOK EMitVit (1181)+4:54:43Tommi Hynninen1:39:09
1150FINUFOn Legendat (1362)+4:54:52Janne Kuusinen2:07:39
1151LATSiguldas Takas (347)+4:55:01Aleksejs Mjaliks1:40:53
1152FINAS Wassuttajat (1357)+4:55:02Jukka Sopanen1:45:32
1153FINKarhunkaatajan kennel (1855)+4:55:04Matti Myllynen1:42:11
1154FINSisä-Suomen syyttäjänvirast (1897)+4:55:13Lauri Tammiaho2:11:40
1155FINFutisforum2 (1938)+4:55:14Lauri Vuori1:46:26
1156FINKonneveden Urheilijat (809)+4:55:19Kari Huttunen1:42:34
1157FINMäntsälän Urheilijat 3 (1303)+4:55:38Esa Huiskonen2:15:11
1158FINJohn Deere (1274)+4:55:44Harri Korhonen2:07:18
1159FINNOT-OK PKS SK (1169)+4:56:02Pertti Heinikangas1:38:39
1160FINJyrkkä Kerake (905)+4:56:05Jaakko Isosomppi2:13:17
1161SWEHammarby IF OF (789)+4:56:06Åke Svensson1:30:36
1162FINLumme Energia (1469)+4:56:07Jorma Pöntinen2:13:30
1163FINMetsäklusteri (1122)+4:56:17Kaisa Jarva1:39:26
1164FINTiiäkstemitämävihaan (1857)+4:56:23Otto Hyssälä2:09:03
1165FINOK KPO (914)+4:56:25Jyrki Kentala2:08:31
1166FINOma Säästöpankki (1425)+4:56:28Niemi Taru2:11:04
1167FINRaTro (954)+4:56:33Teemu Vainio1:47:16
1168FINRetkiryhmä 06 (966)+4:56:35Eetu Marjakangas1:25:54
1169FINTamro - Tarmolla ja sydämel (1335)+4:56:37Lotta Väisänen1:42:56
1170FINSahtiserkut (973)+4:56:45Jaakko Sireni1:47:01
1171FINJohn Deere 2 (1771)+4:56:46Janne Kokkonen2:08:44
1172FINLappeen Siniset (1093)+4:56:47Isra Alatalo2:00:17
1173FINKaukametsän paholaiset (1697)+4:56:51Elina Kirvelä2:17:07
1174FINNiinisalon varuskunnan urhe 2 (1756)+4:57:04Tuomas Annala2:22:06
1175FINHatarasti (1936)+4:57:13Teemu Niemi2:09:32
1176FINPalo-88 (752)+4:57:19Ismo Rantanen1:44:39
1177FINIson kirkon liha (1290)+4:57:26Ilmari Urho1:47:23
1178ESTBona Fide (667)+4:57:29Mihkel Järve1:51:52
1179FINKuusamon Erä-Veikot 2 (1142)+4:57:54Esa Heikkinen1:31:24
1180FINKoovee 7 (972)+4:57:58Eero Pajarre2:16:46
1181FINOK Pikatallustajat (1727)+4:58:04Ilkka Brander1:50:44
1182FINPörssi ry (1097)+4:58:15Laura Vartiainen2:05:06
1183FINAS Skinnarila 2 (1339)+4:58:33Risto Tapanen1:58:34
1184FINHyvinkään Rasti 3 (661)+4:59:23Marko Pietari1:32:46
1185FINParokyttyräukot (1858)+4:59:42Juho Näivä1:21:42
1186FINKinttuviisas (1655)+5:00:04Hennariikka Lonka1:38:43
1187FINAlanurmon Vire (898)+5:00:33Mikko Yliselä1:45:44
1188FINLynx-Ladyt 6 (1095)+5:00:34Kirsi Isoherranen1:35:17
1189FINSuosmeren Salpa (915)+5:01:07Juhani Pörsti2:34:44
1190ESTSaaremaa OK (909)+5:01:12Jüri Linde1:52:09
1191FINPussin Kiristäjät 2 (1231)+5:01:19Henri Kuusla1:37:05
1192FINTurun Metsänkävijät 7 (512)+5:01:23Carlotta Scalet1:34:09
1193FINTeam Puomitutut (1867)+5:01:23Elina Hossi1:37:46
1194FINKodisjoen Kaiku (961)+5:01:26Timo Kauraoja2:36:27
1195FINTurun Eränkävijät (1438)+5:01:29Matti Ahola1:33:54
1196FINYlistaron Kilpa-Veljet 3 (931)+5:01:30Lauri Helander1:39:32
1197FINDigita (1019)+5:01:49Kai Pöllänen1:45:07
1198FINLapua-ketjut (1803)+5:02:10Jasper Mäki1:50:23
1199FINAjolinja 2 (1758)+5:02:16Jyrki Taipale1:47:20
1200FINTeam Tommila (1149)+5:02:20Arvi Tommila1:32:53
1201FINRastiketut Team Leinonen (1210)+5:02:21Anne Leinonen2:04:15
1202FINPakilan punakynät (1714)+5:02:22Pasi Karjalainen2:08:12
1203FINMesikämmenet (838)+5:02:27Linnea Soikkeli1:33:28
1204FINSK-0K (935)+5:02:49Jani Raussi1:51:19
1205FINUrsprungsland Biathlon Team (1719)+5:03:04Tero Kankkunen1:59:51
1206FINPelastuslaitos Päijät-Häme (937)+5:03:17Juhamatti Listala1:52:26
1207FINMellunkylän Kontio (1277)+5:03:22Minna Halinen2:05:22
1208FINÄänekosken Sarjakuvaseura (1165)+5:04:01Aki Niemi1:55:19
1209FINVäli-Mikkolan Voima (787)+5:04:10Heidi Gröndahl1:50:09
1210FINAkustin perikunta (1121)+5:04:10Heta-Maija Kalilainen1:51:32
1211FINPuijon Pojat (952)+5:04:15Antti Afflekt1:46:10
1212FINVehkalahden Veikot 5 (1468)+5:04:16Kiia Jokela2:15:16
1213ESTJoka naised (1786)+5:04:23Kersti Ehala1:49:46
1214FINRasti-Hukat (1296)+5:04:24Kim Lindén2:10:45
1215FINLohtajan Veikot 2 (1554)+5:04:30Jukka Erkkilä1:45:29
1216FINOK77 5 (1380)+5:04:30Santeri Kenttä2:00:24
1217FINRastiPiikkiö 3 (1381)+5:04:30Sami Sergelius2:02:10
1218FINRasTiimi 2 (613)+5:04:31Aleksi Koirikivi1:42:02
1219FINSK Pohjantähti 5 (1235)+5:04:33Henna Hyvärinen1:53:21
1220FINJämsän Retki-Veikot 5 (1140)+5:04:56Kari Äikäs1:44:23
1221FINOriveden Ponnistus 2 (894)+5:05:04Raimo Pusa1:57:24
1222FINFujitsu (807)+5:05:38Arto Kahila1:44:41
1223FINMattersoft (1230)+5:06:11Jarmo Lahtinen1:48:40
1224FINOK Trian 9 (1345)+5:06:23Paul Vepsänrepo2:12:18
1225FINVaralan Urheiluopisto (1740)+5:06:27Juha Antikainen1:58:06
1226FINKuoLOn Kankeat (1031)+5:06:31Katri Kolmonen1:54:02
1227FINYlivieskan Kuula 2 (1128)+5:06:39Juhani Jaakola1:40:21
1228FINArmatuuri (1918)+5:06:40Miro Paakkunainen2:03:17
1229FINRasti-Pielinen 2 (1369)+5:06:43Jenni Ruokolainen1:28:16
1230FINTeam Laardi (1459)+5:06:52Sergey Papazov1:14:25
1231FINAC Harharetki (948)+5:07:14Asko Johanson1:56:07
1232FINItä-Jänkhän Jhullit (1061)+5:07:16Toni Perätalo1:37:37
1233FINSulzer (1042)+5:07:22Raimo Luukkainen2:30:05
1234FINHämeenlinnan Tarmo 2 (1127)+5:07:29Hannu Lähteenmäki1:49:58
1235FINFennia (1823)+5:07:48Kaj-Olof Lindgren2:25:24
1236FINKuusankosken Urheiluseura 2 (1227)+5:08:23Lasse Kääpä1:47:01
1237FINÅF (1412)+5:08:32Eino Tiittanen1:47:01
1238FINYksintein (1105)+5:08:32Pyry Salomaa1:49:39
1239FINTukikohdan Suunnistajat (1430)+5:08:51Tuomo Lyhty2:05:16
1240FINLeppälän suuntavaisto (991)+5:08:58Veikko Ahtiainen1:43:48
1241FINTäsmämätäs (1221)+5:09:56Mikko Jauho2:00:53
1242FINNavi 8 (1078)+5:10:01Risto Heikkinen2:13:40
1243FINSuunta Jurva 3 (1158)+5:10:05Perttu Kurvinen1:42:54
1244FINHauhon Sisu 3 (878)+5:10:22Jaakko Kleemola1:48:11
1245FINVakka-Rasti 2 (1477)+5:10:57Timo Tuominen2:27:35
1246FINMaarian Mahti 2 (1509)+5:11:31Iida Potinkara1:44:35
1247FINOYS Vapari (1248)+5:11:32Leino Pasma1:51:16
1248FINRakennus Oy Antti J. Ahola (1048)+5:11:44Tommi Nick1:46:33
1249FINVerttuun Namika 2 (1010)+5:11:51Erkki Salo1:47:03
1250FINMMK OK (1157)+5:11:56Jyri Kuusrainen2:18:18
1251FINVantaan Metsänkävijät (1039)+5:12:02Topi Länsilahti2:15:05
1252FINTeam Tiuraniemi (1282)+5:12:06Joonas Jussila1:20:48
1253SWEKongliga OrienteringsTeknol (701)+5:12:09Konstantin Volkov1:49:40
1254FINHeSeKeKo (1232)+5:12:15Juha-Pekka Helminen1:41:08
1255FINMaanpuolustuskorkeakoulu (1673)+5:12:19Aki Huhtinen1:47:05
1256FINItä-Päijänteen Rasti 2 (1021)+5:12:45Lauri Laine1:53:40
1257RUSVyborg-orientir 2 (1480)+5:12:54VADIM YUDIN2:21:02
1258SWERedtzer OK (1668)+5:12:55Stefan Knorn Redtzer1:52:40
1259FINRastaalan rasti I (1098)+5:12:55Jaakko Rämö1:20:13
1260FINKaidan Tien Kulkijat B (1759)+5:13:08Pekka Ruuska1:43:13
1261FIN2Einsteins (911)+5:13:28Jenni Uusimaa1:40:28
1262FINLounais-Hämeen Rasti 3 (1233)+5:13:31Timo Rokka2:19:59
1263FINExme (1732)+5:13:32Jenni Setälä1:43:37
1264FIN2Einsteins 2 (1826)+5:13:37Risto Uusimaa1:46:37
1265FINVehkalahden Heikot (1853)+5:13:40Emma Vehkalahti1:49:46
1266FINMäntsälän Urheilijat 2 (1046)+5:13:42Timo Soini1:54:08
1267FINRastivarsat 5 (926)+5:13:46Antti Vesamäki1:43:30
1268FINLiedon Eränkävijät (1839)+5:13:54Sauli Lehtinen1:58:13
1269DENPähkinärinteen pallo (1833)+5:13:58Niklas Jahnsson2:00:43
1270FINAkaan Reserviupseerikerho (1116)+5:14:00Reijo Rasmus2:00:05
1271FINPedienteering Turku (1420)+5:14:05Harri Niinikoski1:45:15
1272FINAtria (1052)+5:14:08Ilpo Peltokangas1:47:34
1273FINSuomen International Suunni (1417)+5:14:10Jamie McDonald1:43:26
1274FINSurut (1678)+5:14:13Mikko Kimpimäki2:12:09
1275FINEspoon Suunta 7 (821)+5:14:15Carl Fey1:47:15
1276FINKuikan samoilijat (882)+5:14:19Ilkka Ruuska1:59:42
1277FINPatria Land (1205)+5:14:22Tiina Peltonen2:00:39
1278FINPimeduse Ryytel RT (1780)+5:14:22Jani Lehtinen1:47:19
1279FINKilon Kipinät (932)+5:14:23Liisa Harve2:05:16
1280FINAnttolan Urheilijat 3 (829)+5:14:26Jarmo Viita1:49:32
1281FINRaKiNa (1435)+5:14:30Maikki Laukkanen2:05:01
1282FINValkeakosken Haka 3 (1404)+5:14:39Kalervo Pammo2:00:23
1283FINThe Elvis Challenge 2 (1551)+5:14:42Tuomas Vanhanen1:49:36
1284FINKouvolan Suunnistajat 3 (1516)+5:14:48Jyrki Hyyrynen1:43:50
1285FINKuhmon Peurat 2 (1183)+5:14:55Pentti Manninen1:43:44
1286FINRastin Pojat (1253)+5:14:59Kari Hassinen2:02:25
1287FINSavon Suunta 2 (1264)+5:15:07Samuli Natunen1:45:28
1288FINReiskan seiska (1816)+5:18:25Rauno Salo1:58:06
1289FINTSE for the Future (1398)+5:18:42Timo J. Lainema1:19:13
1290FINHaikkiheikit (1326)+5:19:32Kaislakerttu Kolehmainen1:56:25
1291FINTAkSiSuYs (1775)+5:19:55Marjaana Isokallio1:57:08
1292FINAlijäämähyvitys (1383)+5:20:18Janne Åberg1:12:34
1293FINSC Väärä Suunta 180 (1067)+5:20:42Pia Kettunen2:06:50
1294FINSuunta 2000 2 (680)+5:20:53Nina Frant1:54:51
1295FINSuunnaton Into 3 (1334)+5:20:53Olli Sundberg1:59:28
1296FINSäkylän varuskunnan urheili (1750)+5:20:57Markus Hakala2:07:59
1297NORGanddal IL 2 (1633)+5:21:07Elias Eidsvåg2:12:16
1298FINPikku Hukat (1088)+5:21:16Norbert Naulin2:15:23
1299FINSuunta-Veikot (1429)+5:21:33Petri Koskela1:21:26
1300FINVirtain Urheilijat (1118)+5:22:43Jussi Mäkitalo2:14:03
1301FINHämeen poliisilaitos (1134)+5:22:54Jutta Pulkkinen2:08:41
1302FINMesikämmenet 2 (1371)+5:22:54Eino Pohjola2:18:59
1303FINFyysikkokilta 2 (1959)+5:22:57Selim Virtanen2:35:59
1304FINHiidenkiertäjät 4 (1029)+5:22:58Raimo Laitinen2:12:19
1305FINValio TM (1532)+5:23:10Minttu-Maija Repo1:38:49
1306FINTurengin RC (1017)+5:23:12SAMI AALTONEN2:08:16
1307FINOK77 8 (1472)+5:23:25Harry Eklundh1:41:46
1308FINNivalan Suunnistajat 2 (1431)+5:23:59Severi Halkosaari2:29:38
1309FINVihtavuoren Pamaus 4 (1439)+5:24:34Kari Puurunen2:15:31
1310GERKanin tahti (1025)+5:24:54Mikko Numminen2:10:09
1311NORIndre Östfold OK 2 (801)+5:25:29Sindre Valsgård2:52:48
1312FINKohta löytyy (1418)+5:25:52Juhana Jaatinen2:32:00
1313FINMPK Häme (1706)+5:26:08Pauli Järvinen1:59:48
1314FINRaseborg Lost and Found (1135)+5:26:11Tom Kettunen1:55:53
1315FINEspoon Suunta 9 (989)+5:27:14Ilkka Tykki Niemi1:55:16
1316FINOff Course (1344)+5:27:31Lauri Alitalo1:54:00
1317FINWestendin Rasti-Bossit (1581)+5:27:44Elias Kiviranta1:58:18
1318FINIK Örnen (815)+5:28:07Sampo Toiva2:19:43
1319FINVähäperän kyntäjät (1448)+5:28:13Antti Vainio2:10:36
1320FINKompassibois (1495)+5:28:19Jorma Rissanen2:14:20
1321FINInkeroisten Terho 2 (1293)+5:28:19Risto Nenonen1:57:51
1322FINPunkalaitumen Kunto 2 (1256)+5:28:20Pentti Kuusela1:56:29
1323FINKarieksen porraus (1817)+5:28:21Marja-Liisa Laitala1:55:35
1324FINKauhavan Wisa 2 (1434)+5:29:50Korkiamäki Keijo2:30:53
1325FINMelassikatastrofi (1385)+5:30:47Suvi Sallinen2:13:57
1326FINMS Parma 7 (616)+5:31:15Sami Karru1:23:21
1327FINHelsingin Suunnistajat 11 (1106)+5:31:24Aimo Kangas1:21:45
1328FINKoutsi ja pojat (1910)+5:31:47Samuli Kostamo1:52:02
1329FINAtmospiiri (1848)+5:31:47Mika Nisula2:00:19
1330FINKyröön Kopla (1705)+5:31:48Samppa Heiskanen59:06
1331FINAlastaron Reserviläiset (1243)+5:32:00Teemu Mäkinen1:40:22
1332IRLE-CHIP! (1246)+5:32:31Elliot Moses1:32:34
1333FINKolmenkympin ikäkriisi (1781)+5:32:34Heidi Känkänen1:58:22
1334FINOllinkulman Jullit (1903)+5:32:35Ari Elorinne2:00:10
1335FINKaivannon Erä- ja nuorisose (1877)+5:32:38Ari-Pekka Virtanen1:54:25
1336FINSaloisten Reipas 4 (1374)+5:33:17Arvo Helanti2:09:30
1337FINFuturice 2 (1742)+5:33:36Ville Keski-Nikkola2:04:25
1338FINSattajärven hukkautujat (1949)+5:33:39Lauri Kristo2:11:36
1339FINKouvolan Suunnistajat 6 (1346)+5:33:51Aarne Hurskainen2:02:15
1340FINSuperkompensaatio (1090)+5:34:20Marja Vuorinen1:55:45
1341FINKirre ja Himmeet Valot (1824)+5:34:37Katja Jaaskelainen2:18:27
1342FINHyvinkään Rasti 7 (1053)+5:34:58Jouko Lahti2:46:24
1343FINEksymä 360 (1535)+5:35:02Harri Salopelto2:02:52
1344FINAjokoirat 2 (1104)+5:35:22Juha Tikander2:13:37
1345FINKärkijoukkue (1872)+5:35:39Ronja Marjamaa2:09:34
1346FINkäpylä maanantai (1422)+5:35:40Joki-korpela Joonas2:11:48
1347FINSemantum (1475)+5:35:47Tuukka Lehtonen2:10:41
1348FINKiilto Oy 2 (1920)+5:35:55Matti Raatikainen2:04:32
1349FINNastolan Terä 3 (964)+5:36:16Pasi Huhtinen1:56:57
1350FINFc Kuusysi 07-Pojat (1216)+5:36:16Niki Helenius1:57:21
1351FINMusta Neliö 2 (1927)+5:36:19Hanne Blomberg2:12:43
1352FINTARAKI (1709)+5:36:21Jere Pohjonen2:23:22
1353FINKemira Vastus (1011)+5:36:22Tuomo Harju2:22:20
1354FINSaimaan Sisäilma (1241)+5:36:23Katri Löyttyniemi2:12:07
1355FIN102. Kadettikurssi (1745)+5:36:28Tapio Hokkanen2:19:24
1356FINMusta Neliö 3 (1498)+5:36:35Erkki Laimio2:15:12
1357FINKaukaa haettu (985)+5:36:41Ville Heikkinen2:27:40
1358FINKajaanin Suunnistajat 3 (1027)+5:36:42Tapani Hahto2:19:03
1359FINLahden Kaleva (1305)+5:36:49Wille Viittanen1:50:41
1360FINOK Trian 8 (1167)+5:36:53Tom Sundbäck2:22:46
1361FINSalon Seudun Kanakoiraharra (1077)+5:37:45Petri Polo2:06:26
1362FINTeam Käenpesä (1849)+5:37:48Mikko Lehtonen2:06:05
1363FINPelikassit 2 (1561)+5:38:02Jussi Vaiste2:07:07
1364FINVihtavuoren Pamaus 3 (1171)+5:38:19Risto Häkkinen2:04:08
1365FINSalomonin pojat (1125)+5:38:28Heikki Lintala2:28:07
1366FINHauhon Sisu 4 (1315)+5:38:41Veli-Matti Rantio2:13:27
1367FINHollolan Urheilijat -46 3 (1579)+5:40:31Timo Sikiö1:45:56
1368FINVeikkaus 2 (1200)+5:40:37Christian Sundström1:49:40
1369FINNorsU (1885)+5:40:40Pekka Parkkinen1:47:54
1370FINTuoreet jalat (1486)+5:41:35Mikko Rytkönen2:17:34
1371FINSaskan Talli (1609)+5:41:40Esa Katajamäki2:32:17
1372FINKuhmalahden Kisa (1845)+5:41:59Lasse Peltola2:20:25
1373FINGrundium (1829)+5:42:52Jörg Linke2:43:37
1374FINHiukkasen Hukassa 2 (1354)+5:43:05Lauri Salmela2:57:51
1375FINEränaali (865)+5:43:53Harri Salo1:29:45
1376FINDowntown 65 3 (1360)+5:44:33Aleksi Etholen1:56:58
1377FINVaisto Solutions (1766)+5:44:34Harri Nieminen2:02:36
1378FINOlvastin Tana (1166)+5:44:38Juha Jokela1:33:53
1379FINMetsäpalvelut Hautala (1908)+5:44:44Pasi Silfverberg2:06:31
1380FINRastisudit (1428)+5:44:57Rauli Hautaniemi1:58:51
1381FINKeisus Extreme Saunas (1677)+5:45:00Sanni Keisu1:54:06
1382FINLiperin Taimi 2 (1190)+5:45:08Pauli Vinni1:52:32
1383FINMTK-Asikkala (1531)+5:45:15Mikko Metsäkangas1:57:31
1384FINHyvinkään Rasti 6 (1616)+5:45:32Keijo Koivula2:03:57
1385FINTampereen Maratonklubi (1691)+5:45:38Matti Borg2:14:35
1386FINRadiosuuntaajat (1112)+5:45:46Elmo Wiikinkoski2:23:33
1387FINTieto 2 (1415)+5:45:53Jarkko Pohjola2:25:26
1388FINEspoon Akilles Venlat 2 (1820)+5:46:34Riikka Karppinen1:46:47
1389FINNälkähaukat (1856)+5:46:52Jesse Huurre2:06:52
1390FINIK Tunnelpojkarna (1584)+5:47:18Paavo Jääskeläinen2:51:24
1391FINLahden Taimi 2 (929)+5:47:46Susanna Hägg1:55:44
1392FINTeam Maha (1327)+5:47:47Anna Elovaara-Salmi1:55:09
1393FINDowntown 65 4 (1423)+5:47:48Robert Kettunen2:06:42
1394FINTuusulan Voima-Veikot 2 (1513)+5:48:07Juha Lehtonen2:18:26
1395FINLammin Betoni (1716)+5:48:17Vesa Rantala2:05:05
1396FINStronger Together (1245)+5:48:37Timo Mäki-Lohiluoma2:43:27
1397FINRejlers (1159)+5:48:44Kari Mihailov2:20:30
1398FINPihkaniskat 6 (1107)+5:48:48Timo Simell2:56:54
1399FINMhy Keskipohja (1394)+5:49:01Erkki Turunen2:26:07
1400FINMöttösen Juurakko (1807)+5:49:40Kari Viitala2:10:24
1401FINPetsamon Aurinko-pilkkijät (1466)+5:50:08Erkki Raittila2:45:36
1402FINPeikot Hiihto 2 (1822)+5:51:28Petra Alanne1:42:49
1403FINOulun Reipas (1177)+5:51:52Erkki Holma2:00:23
1404FINHiisirastiKöLa (861)+5:53:57Inna Somova1:14:28
1405FINKorona (1207)+5:54:10Antti Pasanen1:52:39
1406FINSaimaa Trail Runners (1066)+5:55:01Sanna-Katriina Asikainen2:13:22
1407FINThinkers (1129)+5:55:09Jussi Partanen2:03:45
1408FINRasti-Perniö (781)+5:55:47Risto Gustafsson1:37:49
1409FINSitowise (1220)+5:55:48Timo Ravantti2:19:48
1410FINSalon Vilpas (834)+5:55:52Timo Tammi2:14:06
1411FINMETSÄn tähden (1276)+5:55:55Rauno Karhukorpi1:41:53
1412FINVeljekset Heiskanen (1100)+5:55:59Hannu Heiskanen2:00:20
1413FINTurun Partio-Sissit ry (939)+5:56:01Jaakko Siipola2:24:00
1414FINHiidenkiertäjät 7 (1397)+5:56:11Juhani Ahola1:57:11
1415FINKOMMEET Metsään kadonneet (1836)+5:56:19Mikko Tiitola2:08:22
1416FINPartiolpk Roineen Tytöt (1725)+5:56:33Titta Rajamäki1:50:44
1417FINRastiPiikkiö 5 (1522)+5:56:39Hanna-Kaisa Sadwinski2:24:25
1418FINEspoo Expos (1312)+5:56:42Timo Liiri1:51:06
1419FINPohjaKosketus (1408)+5:56:46Sami Nylund1:56:39
1420FINSEPI (1726)+5:57:04Lauri Veitonmäki1:49:32
1421FINPuijon Pojat 2 (1208)+5:57:09Hanna Väätäinen1:49:13
1422FINRistin Miehet (1152)+5:58:14Samuli Koskinen2:01:46
1423FINLrhto (1851)+5:58:14Auvinen Juha2:19:20
1424FINSaarijärven Pullistus 3 (874)+5:58:26Antti Vilkkilä2:08:39
1425FINVarvarin Lepsaus (1850)+5:58:27Jorma Peltokorpi2:10:36
1426FINPetäjäveden Petäjäiset (1347)+5:58:28Pekka Kotamäki1:45:58
1427FINLiperin Lenkki (1083)+5:58:30Jyri Lahtinen2:20:14
1428FINRastihaukat 2 (1267)+5:58:30Jouni Kivikoski1:37:48
1429FINTampereen Pyrintö 12 (1580)+5:58:31Heidi Lammi-Mihaljov2:03:17
1430FINOhovaaran sulttaanit (1632)+5:58:36Jani Kinnunen2:02:55
1431FINHelsingin Palokunnan Urheil 2 (1703)+5:58:37Angelica Lindqvist1:48:30
1432FINHämeenlinnan Suunnistajat 4 (240)+5:58:39Erkki Lehtonen1:49:33
1433FINJäreä (1545)+5:58:43Lauri Tunkelo2:10:34
1434FINHRUP (1014)+5:58:45Asko Niemelä-Koura2:23:09
1435FINOK Raseborg 4 (708)+5:58:51Mats Smedslund2:36:00
1436FINNotkeat puuhevoset (1004)+5:58:51Harri Vaara2:17:41
1437FINEkokumppanit (1671)+5:59:00Juho Rinta-Rahko2:08:04
1438FINLouhelan Woima (1266)+6:00:15Juha Martikainen2:38:24
1439FINTeam SOSE (1298)+6:00:48Anna Parkkinen2:10:05
1440FINHämeenlinnan Sukeltajat (1905)+6:00:50Antti Salonen2:20:37
1441FINFC Kiisseli (1743)+6:00:50Erika Leinonen2:20:32
1442FINKeravan Urheilijat 4 (1650)+6:01:06Nina Asikainen1:49:04
1443FINW-Klubi (1862)+6:01:10Pekka Pirkola2:34:29
1444FINTeam Keisanen (1304)+6:01:52Pekka Keisanen2:21:22
1445LATZiemelkurzeme OK 3 (1611)+6:02:07Gatis Ratkevics1:49:39
1446FINLostBoys (1286)+6:02:29Urpo Jaakkola1:48:24
1447FINHiisirastiKiukU (467)+6:02:48Sipi Erkkilä2:18:15
1448FINRaja-Karjalan Suunnistajat 3 (1255)+6:03:13Mikko Lääperi2:32:49
1449FINSomeron Esa 2 (1173)+6:04:00Kirsi Karvonen-Hyvämäki2:01:21
1450FINKarvapallo (1308)+6:04:39Reea Simola1:53:09
1451FINKouvolan Palokunnan Urheili (1126)+6:05:39Jesse Nikki2:19:40
1452FINESOn seniorit (1405)+6:06:26Meri Seistola2:19:11
1453FINAthletic Club Hollola Elite (1534)+6:06:39Vesa Kytö2:02:16
1454FINMusta Neliö 4 (1886)+6:06:47Juho Juusela1:53:36
1455FINHusulan Kunto (1238)+6:06:51Emilia Laitinen1:45:19
1456FINMhy Pirkanmaa 2 (1699)+6:07:01Teuvo Taura1:44:59
1457SWETacton Systems AB 2 (1488)+6:07:07John Lindberg2:21:53
1458FINHelsingin Suunnistajat 15 (738)+6:07:08Iiro Hapuli1:53:08
1459FINSata lasissa 2019 (1837)+6:07:20Ella Kokkinen2:05:17
1460FINUPM 1-ERI (1572)+6:07:29Milla Pirskanen2:15:13
1461FINJärvenpään Palo 2 (1510)+6:07:34Seppo Ahvenainen1:52:53
1462FINKkinimäen Weljekset (1139)+6:07:44Sami Leinonen2:00:24
1463FINP-Haagan yhteiskoulu HanDy (1792)+6:07:46Tuomas Raja2:33:28
1464FINTyhmän rohkeat veljekset (1109)+6:08:00Juha Kananen1:54:17
1465FINSuuntavaisto SK 2 (1565)+6:08:24Markku Holstila1:54:44
1466FINeLadies 3 (1939)+6:08:43Mirja Linjama1:49:37
1467FINRasti E4 2 (554)+6:09:20Pekka Raatikainen2:00:17
1468FINHonkajoen Seudun Urheilijat 2 (1393)+6:09:22Veikko Ahokas2:25:27
1469FINToramäen Turha Toivo (TTT) (1502)+6:09:41Lasse Lahdelma2:20:55
1470FINOK Kampen (1752)+6:10:58Pasi Pekkinen2:38:41
1471FINMetsäylioppilaat (1094)+6:11:12Meri Tuomainen2:35:05
1472FINIK Tunnelpojkarna 2 (1923)+6:12:08Toni Laine2:20:41
1473FINTurengin Sarastus 2 (1355)+6:12:26Veeti Vesterinen2:39:57
1474FINViitamäen Veto (1566)+6:15:15Petri Leino1:49:28
1475FINLaihian Lihavat (1578)+6:15:24Jarno Kivistö2:00:39
1476FINVesikämmenet (1271)+6:15:31Elina Mäkinen2:07:37
1477FINVartiovuoren Pojat (1311)+6:16:11Riku Viitanen2:32:41
1478FINRykimäkallion Pojat (1382)+6:16:33Rauli Lepistö3:02:27
1479FINPaha Rasti 2 (1421)+6:16:55Juha Kotanen2:08:49
1480FINTeam Koo (1512)+6:17:11Satu Ryynänen2:47:30
1481FINEpäselvä Joukkue (1299)+6:18:31Sanna Taimisto2:17:53
1482FINSotkamon Jymy 3 (893)+6:19:23Otso Heikkinen1:52:46
1483FINRealtimers (1693)+6:21:41Joonas Elo2:09:45
1484FINOC Utmanare (1054)+6:21:41Jukka Manninen2:05:57
1485FINKehityssuunta (1808)+6:21:53Ilkka Tahkokallio3:08:13
1486FINLateksii (1594)+6:21:57Lauri Heininen2:31:29
1487FINValiokerho Jyväskylä (1150)+6:22:02Petri Karhapää3:02:02
1488FINKarhulan Korvenkävijät (1974)+6:22:04Juha Lehto2:40:21
1489FINAC Liiga (1419)+6:22:10Teemu Huttunen2:59:18
1490FINHirvensalon Heitto (1446)+6:22:16Pekka Vanne2:01:51
1491FINSatakuntalainen Osakunta (1325)+6:22:59Kristian Kokkola2:11:08
1492FINKIWA Inspecta (1386)+6:23:09Jukka Lehtinen2:11:08
1493FINOtaKraa 2 (1779)+6:23:17Salla Rantamäki2:53:16
1494FINMettähäsä (1907)+6:23:23Olli Antikainen2:32:43
1495FINTeam Proxion (1912)+6:23:28Jarno Auvinen2:44:40
1496FINKeffin suunnistajat (1424)+6:23:41Jarmo Rantanen2:36:11
1497FINKunnon Urheilijat 3 (1337)+6:24:43Kalle Keränen2:36:54
1498FINKotipojat (1103)+6:25:21Oona Hilkamo2:03:04
1499FINSalon Viesti (1153)+6:25:56Hannu Villberg1:58:28
1500FINOutotec Lappeenranta (1406)+6:26:02Harri Mikkola2:33:53
1501FINmroom (1333)+6:26:07Hyppölä Outi1:57:51
1502FINGastrocnemius Ferreus 2 (1376)+6:26:14Pinja Rantama2:46:31
1503FINV-S maakuntakomppania (1102)+6:26:46Anu Laine1:53:19
1504FINMittatekniikan keskus (1228)+6:27:47Jari Hällström3:11:29
1505FINPuutteenperän Konkelot (1819)+6:30:14Antti Kauppila2:07:23
1506FINSEW Service (1972)+6:30:47Jukka Hatakka2:38:55
1507FINRasti-Vihti 5 (1599)+6:31:33Esa Litja2:21:39
1508FINCSC (1519)+6:32:34Johan Guldmyr2:13:03
1509FINTuusulan Tallaajat 2 (1605)+6:33:34Osmo Perkamo2:08:49
1510FINKesähovin Suunnistajat (1615)+6:33:39Yrjö Haapala2:11:35
1511FINHihhulit (1197)+6:33:42Emilia Carlsson2:42:51
1512FINOK kunto OK (1608)+6:33:44Niko Haikala2:25:43
1513FINKaarinan Ristiritarit (1156)+6:33:57Mikko Lehtinen2:06:42
1514FINHyytiälän Huutajat (1384)+6:34:01Jani Nurmela2:13:23
1515FINSK K3 (1499)+6:34:15Elisa Suutari3:01:34
1516FINHyvä yri (1812)+6:34:16Karoliina Kiviniemi3:08:59
1517FINEtte Löydä (1530)+6:34:25Anton Mäkinen2:26:03
1518FINPolyteknikkojen Raittiusseu (1272)+6:34:48Olli Kanerva2:20:05
1519FINLaihian Luja 4 (1537)+6:34:51Topi Perttu2:07:03
1520FINSuppaman ja Liekehtivä Rast (1944)+6:34:58Ari Toikka3:04:16
1521FINRajamäen Rykmentti 6 (1613)+6:35:30Mika Seppälä2:01:10
1522FINArk United 2 (1182)+6:36:03Antero Hekkala1:25:52
1523FINOK77 7 (1092)+6:36:13Pekka Koskinen1:38:03
1524FINMäntän Seudun Eräpirkat 2 (1645)+6:36:55Mika Virkki1:41:43
1525FINSaimaa Trail Runners 2 (1667)+6:37:19Jaana Myrsky2:05:38
1526FINLievestuoreen Kisa (1154)+6:37:41Veikko Heinonen2:22:39
1527FINItä-Hämeen Rasti 3 (1443)+6:37:56Esa Vuorio2:15:52
1528FINSuunnistajat Sitaateissa (1787)+6:37:57Aki Niemi2:29:03
1529FINBasware (1630)+6:37:58Marko Lähde2:26:37
1530FINWiipurilainen Osakunta (1492)+6:38:00Niklas Nurminen2:23:45
1531FINTalvisalon Sukuvika (1793)+6:38:05Aleksi Väänänen2:45:39
1532FINRajiksen uppopalloilijat (1814)+6:38:06Emma Ylistalo2:16:46
1533FINKnut Posse (1568)+6:38:10Eevi Kirjasniemi2:24:05
1534FINVantaan Metsänkävijät 2 (1373)+6:38:11Sami Köykkä2:28:32
1535FINKoneen Kerho 2 (1352)+6:38:17Erkka Kiviaho1:49:28
1536FINHelsingin Metsänkävijät (1340)+6:38:35Maarit Melvasalo2:19:08
1537FINRuokonen OrienteringsKlubb (1870)+6:41:50Lasse Kotisalmi2:22:32
1538FINTampereen Pyrintö 10 (1485)+6:42:03Jari Vahvelainen2:30:58
1539FINKadettikurssi 67 (1844)+6:42:39Pekka Tennilä2:33:36
1540FINItä-Hämeen Rasti 2 (1460)+6:43:00Jussi Napola2:25:10
1541FINRasti-Kurikka 4 (1257)+6:43:27Matti Latva2:21:56
1542FINHelsingin Suunnistajat 10 (1242)+6:44:38Hannu Erälinna2:23:01
1543FINKoskilaakson Ojamiehet (1925)+6:45:14Kimmo Forsman1:36:42
1544FINTeam Autocenter (1830)+6:46:34Ville Kaseva1:38:50
1545FINKiilto Oy (1768)+6:47:07Anssi Asikainen1:38:15
1546LATZiemelkurzeme OK 4 (1138)+6:47:39Daiga Jermaka2:18:09
1547FINPieni Tauko (1924)+6:47:53Tuukka Lindfors1:47:54
1548FINPälkäneen Luja-Lukko 3 (1521)+6:49:40Pentti Järvinen2:02:03
1549FINWIO Team (1541)+6:49:50Roy Mickos2:53:19
1550FINJärjestelmäkeskus JÄRJK (1654)+6:50:23Simo Laine2:42:17
1551FINSuunta Hukassa (1861)+6:50:26Jani Jormanainen3:20:42
1552FINKuortaneen Kunto 2 (1263)+6:51:11Tapio Soini2:13:10
1553FINNokian Tyres (1893)+6:51:56Tomas Zich2:19:52
1554FINLauri Rehnin perilliset (1388)+6:52:01Tomas Östman2:31:07
1555FINKiinnostus Suunnistajat 2 (1593)+6:52:06Nissinen Taneli1:44:30
1556FINTeam TheSoma (1878)+6:53:49Jarmo Pajunen2:41:57
1557FINLammin Säkiä 3 (1234)+6:54:39Jukka Nikkilä1:36:42
1558FINKuopion Suunnistajat 5 (1951)+6:57:10Jukka Lavi1:49:02
1559FINTelko (1898)+6:57:16Svante Pahlman1:49:42
1560FINValkealan Kajo 3 (1350)+6:57:42Timo Pukkila1:47:33
1561FINOK Trian 7 (1471)+6:57:50Linda Borgman2:01:57
1562FINSuunta-Sepot 4 (1556)+6:59:06Petteri Jokela2:02:27
1563FINTampereen Sähkölaitos (713)+6:59:55Jari Alakastari2:00:52
1564FINsalparasti (1057)+7:00:48Tommi Rikkilä2:41:39
1565FINNe vikatikit A. Kiven (1834)+7:01:16Johanna Riipinen1:42:07
1566FINIisalmen Visa 2 (1639)+7:01:22Hannu Viitala2:25:06
1567FINTeam Lost 2 (1317)+7:01:57Timo Uusitalo1:37:56
1568FINViertolan saunaporukka (1481)+7:02:10Helena Ojala2:09:12
1569FINKuopion Suunnistajat 6 (1965)+7:02:53Matti Saarni1:27:00
1570FINDoranova Oy (1835)+7:03:14Anne Paadar2:04:00
1571FINSyvä Pääty (1674)+7:03:56Tuukka Ahtola1:58:01
1572FINDG SataIT (1841)+7:04:38Esa Toivola1:58:19
1573FINRastikarhut 2 (1275)+7:04:50Seppo Sipilä2:05:44
1574FINLahti Energia (1396)+7:04:58Harri Mäki-Saari2:22:09
1575FINTuurihaukat 2 (1879)+7:06:37Panu-Ville Riihimäki2:17:41
1576FINSatunnaiskulkijat (1656)+7:07:04Arto Mäkinen1:58:47
1577FINLittoisten Partabooat (1433)+7:07:12Emilia Pietiläinen2:16:42
1578FINStormin Teräs (819)+7:07:17Rauno Ristimäki2:00:05
1579FINRasti-Vihti 6 (1497)+7:07:27Seppo Lehtimäki1:58:34
1580FINValio Nestle (1411)+7:08:06Sasu Hamina2:42:06
1581FINHönöt SK 2 (1491)+7:08:23Toivo Snåre2:01:24
1582FINKOP Pankki-Veikot (1457)+7:08:31Kari Sinivuori2:00:58
1583FINHaikkiheikit 2 (1941)+7:08:58Emma Arvio2:06:19
1584FINTarpian Suunta 3 (1576)+7:09:39Katariina Mahkonen1:48:23
1585FINJalasjärven Jalas 2 (1440)+7:10:00Timo Laurila2:08:15
1586FINLuja DreamTeam 2019 (1767)+7:10:09Jari Luukkonen2:48:54
1587FINFlash in the Night (1932)+7:10:11Kaija Kankaanpää2:50:16
1588FINSaunasaaren Säkä (1761)+7:10:13Tapio Hutri2:29:26
1589FINCastorIT (1507)+7:10:24Anssi Lavonen2:37:47
1590FINRässi-Rasti 2 (1447)+7:10:24Timo Friman2:16:21
1591FINSaloisten Reipas 3 (1341)+7:10:25Kalervo Grekula1:46:59
1592FINHepojoen Pinnistys (1514)+7:10:56Teemu Salo2:56:50
1593FINSeNaatti (1866)+7:11:01Mikko Herajärvi2:32:59
1594FINVierivät sammalet (1755)+7:11:52Tanja Viskari1:19:46
1595FINRantasalmen Urheilijat (1407)+7:11:55Arto Pesonen3:02:53
1596FINRantakoiviston lapset (1666)+7:12:24Aino Hursti2:57:17
1597FINLahden Työväen Hiihtäjät (1462)+7:12:34Ari Aro2:56:38
1598FINVALOR Partners (1868)+7:12:49Tiina Siren3:06:02
1599FINArsenal Finland (1426)+7:13:02Reijo Toivonen3:12:28
1600FINRistiin Rastiin (1400)+7:14:08Juha Mäkinen2:06:03
1601FINNääsCSA (1751)+7:14:12Mika Kainulainen2:37:28
1602FINTeam Allback (1518)+7:14:26Sakari Pesonen3:03:12
1603FINVuoristoradan Jarrumiehet (1914)+7:14:28Janne Kaakinen2:07:03
1604FINVarsinaissuomalainen osakun (1548)+7:14:33Miika Ruissalo2:53:41
1605FINFujitsu 2 (1684)+7:14:35Heikki Silvennoinen2:06:33
1606FINJullikat skoogessa (1323)+7:14:52Ari-Pekka Puttonen2:07:10
1607FINSuunnilleenstajat (1748)+7:14:59Pirjo Moisio2:06:56
1608FINTeam Armas (1391)+7:15:03Niko Nurmi2:47:15
1609FINPohjankyrön Rasti 2 (1193)+7:15:12Juhani Luoma2:08:44
1610FINLaihian Luja 5 (1558)+7:15:23Markus Ritola2:53:48
1611FINMaasotakoulu LPR 3 (1715)+7:15:46Katja Sirviö2:55:26
1612FINPolvisuunta OK (1137)+7:15:50Erkki Pekkala3:52:49
1613FINRaNcat ladyt (1953)+7:15:59Tuula Toivanen2:47:00
1614FINHintsusti OK (1887)+7:19:38Outi Marttila1:28:38
1615FINSalokylän Samoajat (1681)+7:20:11Mika Hurskainen2:38:27
1616FINRyttylän Visa (1948)+7:21:05Pekka Salonen3:07:01
1617FINArtjärven Ahjo (1524)+7:22:21Teemu Wirman1:57:52
1618FINRasti-Sopulit (1747)+7:22:35Laura Karhola1:59:13
1619FINKokkolan Suunnistajat 5 (1547)+7:23:35Marko Siironen2:06:31
1620FINSuonsalmen Suunta (1500)+7:23:46Kirsi Hotokka2:17:13
1621FINSuunta Jyväskylä 7 (1653)+7:24:27Eero Nieminen2:28:41
1622FINKanKi (1591)+7:24:29Jere Nykänen2:06:51
1623FINAlajärven Ankkurit 2 (1489)+7:24:30Martti Matintupa2:43:37
1624FINReaktor Innovations 2 (1201)+7:25:07Pertti Koski2:17:29
1625FINFTA 4 (1708)+7:27:27Heini Puustinen2:17:20
1626FINPulttiBoys Karjalan Pultti (1549)+7:27:52Jyrki Kuivalainen2:30:57
1627FINAlajärven Ankkurit 3 (1570)+7:29:42Hannu Pirkkala2:18:25
1628FINSon Huanot (1955)+7:30:01Ilkka Puikkonen2:06:10
1629FINDear Family Breitholtz (1896)+7:30:21Per-Erik Breitholtz3:02:40
1630FINGastrocnemius Ferreus 3 (1560)+7:30:54Iina Elfving1:46:48
1631FINIK Falken 3 (1250)+7:31:09Martin Melin2:05:59
1632FINStora Enso Rastiretkiläiset (1198)+7:32:01Timo Tidenberg1:58:10
1633FINRastin Kiertäjät (RaKit) (1496)+7:34:30Sanna Nokkala1:42:01
1634FINRasti-Jyry 3 (1631)+7:36:28Jorma Helin2:22:05
1635FINHyytiälän Huutajat 2 (1586)+7:36:56Simo Niskanen3:58:41
1636FINHirviveikot (1659)+7:38:10Jouni Lähdesmäki1:41:55
1637FINJyväskylän Yliopiston yliop 2 (1749)+7:38:11Leo Toiminen3:03:08
1638FINGastrocnemius Ferreus (1322)+7:38:37Oskari Hekali1:57:54
1639FINSavon Kylähullut (1567)+7:39:36Eetu Repo2:40:08
1640FINRasti-Jussit 5 (1651)+7:39:58Jouko Hyttinen2:53:19
1641FINPihkaniskat 5 (1260)+7:41:36Pekka Rytkönen2:33:25
1642FINHerrasmies Suunnistajat (1550)+7:41:48Raino Määttä2:14:57
1643FINMoVo (1942)+7:42:14Joni Vuoristo2:34:43
1644FINATC EFHK (1505)+7:42:58Yrjö Suolahti2:35:09
1645FINGeologian tutkimuskeskus (1437)+7:45:35Kristiina Nuottimäki3:13:45
1646FINLoimaan Jankko 2 (1562)+7:45:55Pekka Leppäkangas3:16:39
1647FINSports by LUT (1445)+7:46:06Ari Kulmala2:16:31
1648FINOlen tässä (1795)+7:46:28Ari Kattainen1:21:10
1649FINBoliden ja Vuorimieskilta (1682)+7:47:39Timo Rautalahti2:29:55
1650FINAamulehden Lukijat Lasten h 3 (1847)+7:48:04Helena Saarnisto2:29:23
1651FINCH-Polymers (1846)+7:48:41Risto Sorsa2:45:32
1652FINSuomenlahden merivartiostoH (1917)+7:49:57Sami Turunen2:32:22
1653FINRastiaasit (1378)+7:50:12Sivi Ihalainen3:29:15
1654FINSE Enocell (1765)+7:50:39Harri Snellman3:36:02
1655FINJouluksi kotiin (1225)+7:51:38Antti Nykänen2:45:07
1656FINKluri (1737)+7:53:28Harri Joki2:45:57
1657FINVRU Hyvinkää (1366)+7:53:42Matti Kölhi2:01:36
1658FINEspoon Akilles 8 (1559)+7:53:48Raimo Nordqvist2:40:44
1659FINJYY Jopa (1827)+7:54:50Riku Malminiemi2:45:58
1660FINSuppaMurmelit -17 (1685)+7:54:55Joni Pakarinen2:44:58
1661FINNumppi Brothers (1585)+7:55:00Petri Pajumäki3:42:15
1662FINSavion VPK (1670)+7:55:15Matti Kallio1:31:07
1663FINTeekkarikuoro (1880)+7:56:06Jenni Pakula2:46:14
1664FINNoin seitsemän veljestä (1458)+7:56:19Mika Raitola2:17:12
1665FINÄHPM! - Älä hitossa peesaa (1487)+7:57:28Anniina Vattulainen Erkkilä2:16:56
1666FINRasti-UHO 2 (1597)+7:58:07Marika Valo2:45:31
1667FINEspoon Tapiot (1270)+8:00:59Reetta Harmaja2:04:37
1668FINKyssin Kollit (823)+8:01:40Hannu Pönni1:58:29
1669FININUS (1279)+8:03:06Nikolai Markovich2:41:46
1670FINUhkolan Akilles (1410)+8:03:38Joonas Rantanen1:55:05
1671FINMöbiuksen matka (1525)+8:03:51Sanni Salonen2:07:05
1672FINDirty Seven (1284)+8:04:17Mikko Rontu4:23:26
1673FINTieto 3 (1922)+8:04:33Jari Torniainen2:06:43
1674FINPVTUTKL (1302)+8:07:21Marko Laaksonen2:17:10
1675FINHamulan Hölökkeejät (1529)+8:09:42Anne Partanen2:45:36
1676FINLandis+Gyr 2 (1956)+8:09:53Marko Koivikko2:45:39
1677FINNitor (1718)+8:10:30Juhani Rönnberg2:45:44
1678FINM68_Maanmittarit (1617)+8:10:51Olavi Hernelahti2:30:59
1679FINSK Ohijuoksu (1741)+8:12:54Kainulainen Henri2:46:39
1680FINHimla Arkkitehdit (1798)+8:13:42Pipsa Puuska2:34:44
1681FINTurun Tiemiehet (1175)+8:14:09Pekka Liimatainen1:39:42
1682FINLuxus (1736)+8:18:19Sirpa Malmström2:16:17
1683FINKelpo Maisterit (1687)+8:21:07Markku Rusanen1:58:31
1684FINTeam Supponen (1528)+8:23:30Juha Supponen2:43:35
1685FINABB Harhaanjuoksijat (1637)+8:25:59Joni Tuomi2:16:50
1686FINGardner Denver (1933)+8:28:15Pälvi Kaarne2:07:06
1687FINProviisoriverkosto (1527)+8:28:44Petra Vuorinen2:07:46
1688FINKaukametsän kuukkelikokoelm (1543)+8:37:02Sanna Nordström2:45:08
1689FINTampereen varuskunta (1553)+8:38:30Harri Pykäläinen4:10:16
1690FINÅbo Klyx (1828)+8:38:35Terhi Virrasoja2:01:49
1691FINSyrjäytyneet (1539)+8:38:46Jenni Rämälä2:30:23
1692FINJoensuun SuppaKetut 2 (1626)+8:40:28Vesa Ala-aho1:48:17
1693FINRiihimäen Suunnistajat 2 (1635)+8:42:14Antti Aalto2:07:25
1694FINTeam 7P (1729)+8:43:49Emmi Kekäle2:46:20
1695FINFantastic Seven (1943)+8:44:08Suvi Päkkilä1:50:08
1696FINSallan Karhut 2 (1544)+8:44:53Hannu Harkola2:16:52
1697FINTietokilta ry 2 (1723)+8:46:55Petrus Asikainen1:48:42
1698FINRajakylän Kuntogubbet (1596)+8:47:06Erkki Uusitalo3:40:16
1699FINKlenkat (1843)+8:47:17Koivisto Olli2:23:50
1700FINEntisten Nuorten Urheiluseu (1869)+8:47:50Harri Saikkonen3:38:54
1701FINNavi 10 (1187)+8:48:04Harri Valkonen4:59:16
1702FINGeops feat. Pummipartio (1249)+8:48:54Harri Sallmén2:46:35
1703FINPVTUTKL 2 (1704)+8:51:26Bernt Åkesson2:47:40
1704FINKäyrälammen Puristus (1805)+8:51:36Pekka Nokelainen2:17:20
1705FINKarhijärven Suunnistajat (1520)+8:53:41Suvi Råberg3:56:53
1706FINMetsään menee (1641)+8:57:01Juha Hintsala2:06:21
1707FINRastikarhut 4 (1569)+8:57:37Osmo Aronen2:34:42
1708FINRasti-UHO (1367)+8:58:56Juho Kärkkäinen2:06:58
1709FINVertikaalimato (1348)+8:59:38Jukka Mannila2:07:22
1710FINAmigos Riihimäki (1789)+9:02:48Kyösti Kitinoja1:58:29
1711FINAamulehden Julkkikset Laste (1881)+9:03:44Jussi Tuulensuu2:00:10
1712FINInkeroisen Pojat (1679)+9:07:26Tomi Inkeroinen2:34:29
1713FINRasti/C 2 (1940)+9:07:47Janne Korhonen2:45:57
1714FINAC Liiga 2 (1796)+9:09:05Joel Sahlman1:58:09
1715FINSonnin Suti (1484)+9:10:03Andreas Nymark2:48:17
1716FINVertex Search Engines (1619)+9:10:43Juho Peltomaa3:30:54
1717FINOtaniemen Jyllääjät 2 (1456)+9:11:55Juha-Matti Vääränen2:19:12
1718FINGeologian tutkimuskeskus 2 (1463)+9:12:09Tapio Halkoaho2:47:39
1719FINKunnon Urheilijat 2 (1517)+9:12:29Mikko Anttila2:07:02
1720FIN1-RastiSudet (1640)+9:14:27Ritva Väisänen2:31:43
1721FINLauttajärvi Bisons (1620)+9:19:56Mikko Peltoniemi2:09:11
1722FINVierestäohi (1503)+9:20:19Olli Puhakka1:39:59
1723FINSepontalon Vonkaus (1603)+9:20:20Jyrki Valkama2:03:30
1724FINInsta Sports Club (1506)+9:20:30Matti Tuominen2:06:30
1725FINJyväskylän Yliopiston yliop (1441)+9:20:58Sonja Karppinen4:17:45
1726FINInsinöörit ASK (1625)+9:21:43Mari Koponen3:30:27
1727FINBoliden ja Vuorimieskilta 2 (1873)+9:24:34Antti Pihko1:47:31
1728FINRastinorsut (1738)+9:26:00Asko Poikela2:17:45
1729FINEksyneet Lampaat (1892)+9:27:08Henri Pekkola2:35:25
1730FINSK Kadonneet (1638)+9:28:26Anna Heikkilä2:01:22
1731FINJärvenpään Palo 3 (1511)+9:29:00Jari Pirttilahti4:18:17
1732FIN7 Sieppoa (1602)+9:31:51Ari-Pekka Luoma1:50:14
1733FINRasti-Vihti 4 (1493)+9:47:17Ilkka Forsman1:58:32
1734FINEspoon Akilles 6 (1629)+9:49:44Juhani Vuorela3:40:15
1735FINHämäläis-Osakunta (1536)+9:54:16Elli Luhtanen2:23:48
1736FINEnoon Eksyneet (1876)+9:57:47Essi Puumalainen2:46:17
1737FINHattikW (1610)+9:59:36Janne Lindroos2:04:43
1738FINSK NappaRasti (1590)+10:01:53Timo Taskinen2:37:48
1739FINPatria Land 2 (1891)+10:01:54Tero Valtanen2:03:53
1740FINKaakon Kovin (1744)+10:04:47Teemu Kiema2:28:32
1741FINTampereen Vera Oy (1763)+10:05:36Sami Venäläinen2:23:51
1742FINKuhmisten vapaa-ajan asukka (1643)+10:06:26Eero Lehtonen2:46:17
1743FINConcrasti (1946)+10:09:04Helena Mattila2:13:04
1744FINMatrix (1508)+10:09:31Sami Sarsa2:09:44
1745FINRistiinan Rasti-Reinot (1958)+10:16:43Jyrki Lumiainen2:20:53
1746FINIBM Sport club (1338)+10:18:15Sturt Ison5:10:30
1747FINRuutanan Rasti (1894)+10:21:08Anna Halmemies2:41:19
1748FINSupan silottajat (1660)+10:22:27Lotta Ranta2:46:19
1749FINKilsan keksijät (1937)+10:22:34Vesa Saari3:39:30
1750FINViitasaaren Suunta 2 (1970)+10:25:50Seppo Tammela2:34:20
1751FINEnkelit ja Demonit (1735)+10:27:30Katja Heinonen2:17:21
1752FINRaisu Lumous 2 (1557)+10:32:17Juhani Lehto2:17:33
1753FINJukolan Lyömättömät (1804)+10:42:23Ilari Heino2:46:35
1754FINCurious Al (1601)+10:43:19Mantere Oskari2:28:29
1755FINSK SK (1622)+10:45:53Eero Karppinen2:23:03
1756FINTumuhaukat (1657)+10:48:12Anita Marjasalo2:34:44
1757FINMPY (1582)+10:56:19Aki Ruuhijärvi3:39:30
1758FINAamulehden Lukijat Lasten h 2 (1906)+10:58:56Sari Kurimo2:46:06
1759FINGulagin Valo -07 (1915)+11:04:27Ritola Jukka2:30:22
1760FINKyrö Isokyrö iso (1672)+11:13:12Elina Komsi2:46:44
1761FINTeam Lohkare (1810)+11:18:44Annika Koho1:47:57
1762FINOK Markku! (1960)+11:32:21Markku Kuula3:38:22
1763FINTeam Electrofit 2 (1669)+11:42:47Piia-Noora Kauppi2:45:31
1764FINBiopsi (1952)+11:46:58Iida Virolainen3:56:16
1765FINMärempi rasti (1777)+11:48:31Elina Jäppinen2:06:58
1766FINErräät Oppaat (1598)+12:06:37Räsänen Jari3:31:22
1767FINSK Sekameteli (1790)+12:16:53Aleksi Heinilä2:29:04
1768FINEläMys (1799)+12:23:08Pekka Heikelä5:14:33
1769FINHökkäilijät (1634)+12:43:01Herman Wjuga3:38:50
1770FINOP Tampere Suunnistus (1724)+12:46:15Pia Segerman2:46:48
1771FINTurun Sinikotkat (1552)+13:04:08Lauri Luoto1:58:45
1772FINJarnat (1644)+13:36:56Harri Lundell2:45:17
FINIF Brahe 4 (1229)DNFJukka Aaltonen
FINKanavan Kiertäjät (1838)DNFMarko Ahola(2:40:11)
FINSuunta 2000 3 (1526)DNFSärkinen Sakari(2:36:02)
FINKohti ääretöntä (1730)DNFTuula Sillanpää(2:08:55)
FINPinkki Dynamo (1587)DQMarina Kitaigorodski(3:59:02)
FINHyvinkään Rasti 4 (1583)DQJouko Pekonen(2:13:34)
FINVirNuMiToVi (1555)DQMika Virtanen(2:37:17)
FINLauttakylän Luja 2 (1538)DQAlvar Seppälä(1:36:11)
LATAluksne (334)DQMaris Vabulnieks(1:22:39)
FINNaantalin Seudun UA (1401)DQHannu Lehtimäki(2:19:44)
FINKaaderi Leijonat res (1595)DQJukka Pennanen(1:53:39)
FINMustat Veljet (1607)DQAlvar Nugraha(2:22:20)
FINJämsän Retki-Veikot 6 (1652)DQMatti Valta(1:51:27)
FINPäälliköt (1661)DQMarko Aaltonen(1:33:22)
FINTampereen Kotkat (1683)DQVaarala Ville(1:36:39)
FINNot OK (1700)DQMatias Korhonen(2:00:41)
FINInsinööritoimisto Kompassi 2 (1721)DQRisto Lehto(5:20:06)
FINJärvisen Pekat (1731)DQMartin Saareoks(2:14:01)
FINPosarat (1762)DQMarjo Juntunen(5:23:19)
FINSkrinnarit (1349)DQTuomas Hannikainen(3:31:12)
FINHelsingin Suunnistajat 6 (1331)DQErkki Latvasto(2:29:27)
FINLääkintävarikko (1316)DQVeikko Hilli(2:01:40)
NORTeam Johnny (462)DQTrond Bjerge(1:19:40)
FINJyväskylän amk (507)DQIlkka Väänänen(1:36:24)
FINYIT Suomi (588)DQJukka Pohjola(1:14:04)
FINFreeport Cobalt (727)DQKai Pulkkinen(1:38:40)
FINSK Määrämiehet (756)DQJuha Sipponen(1:14:43)
FINHaapaveden Urheilijat (876)DQMatti Tuomisto(2:28:06)
FINKoskelankylän Riento 2 (888)DQLasse Qvist(1:58:04)
FINPätilänkylän suunnistajat (933)DQSeppo Pätilä(1:40:54)
FINEricsson SK (936)DQOlli Salonen(1:54:30)
FINTurun Suunnistajat 5 (958)DQIsmo Kuokkanen(1:32:22)
FINMetsästäjäliiton Hirviurhei 2 (977)DQMarkku Olkkonen(2:04:42)
FINDentina (1037)DQJanika Ala-Jääski(1:51:21)
NORNight Hawk 2 (1179)DQVegard Ranestad(1:15:01)
FINAseman Konttaajat (1206)DQKai Hämäläinen(1:48:38)
FINKunnon Urheilijat (1224)DQSamuel Aulanko(3:20:31)
FINVähäkyrön Viesti (1295)DQVeikko Laasanen(2:15:12)
FINTelesten Veljekset (1309)DQKalle Lahdelma(1:53:35)
FINKODIKAS TALO (1954)DQTimo Välkki(2:31:51)